STATREG registras: kokybiško ir legalaus darbo garantija
Statybininko (STATREG) kortelė iš „šešėlio“ ištrauktų dešimtis mln. eurų
Privalomos Statybininko kortelės įvedimas Lietuvoje padėtų spręsti didžiausias statybų sektoriaus problemas: ženkliai sumažintų „šešėlį“, užtikrintų aukštesnę darbų kokybę ir tikslesnę darbo laiko apskaitą, supaprastintų valstybinę priežiūrą ir dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose, o taip pat sumažintų ir nelaimingų atsitikimų statybose skaičių. Įvedus privalomąją Statybininko kortelę, per pusantrų metų Lietuva iš „šešėlio“ galėtų papildomai ištraukti apie 200 mln. eurų.
„Darbo inspekcijos duomenimis, du trečdaliai nelegaliai dirbančių asmenų Lietuvoje dirba statybos sektoriuje. Tai yra didelė valstybės problema, kurią spręsti reikia kuo greičiau“, - LSA pranešime cituojamas konferencijoje kalbėjęs Seimo narys Algirdas Butkevičius.
Norėdama skaidrumo ir kokybės statybose, Lietuvos statybininkų asociacija siekia, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. visiems darbuotojams, dirbantiems statybvietėse, turinčiose statybos leidimą, būtų privaloma turėti Statybininko kortelę. Ir tą daro ne tik skambiais pasisakymais, bet ir konkrečiais darbais: dar 2014 metais LSA kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl Statybininko kortelės įvedimo, tačiau, nesulaukę pritarimo, savo narių lėšomis sukūrė STATREG registrą ir jau 2018 m. vasarą pradėjo išduoti pirmąsias korteles.
Prie projekto taip pat prisijungė statybininkus rengiantys profesiniai centrai, bendradarbiavimo sutartys sudarytos net su 19 mokslo institucijų.Konferencijoje LSA prezidentas Dalius Gedvilas kartu su Kompetencijų vertinimo skyriaus vadovu Robertu Enciumi pristatė asociacijos sukurtą STATREG sistemą ir jos veikimo principus.
„Lietuvos statybininkų asociacija yra Europos statybos pramonės federacijos narė, todėl, kuriant STATREG sistemą, naudojomės net 14 valstybių gerąja praktika. Be to, didelė dalis mūsų asociacijos narių dirba centrinės Europos valstybėse ir dalijasi su mumis savo patirtimi, todėl sekėme tikrai gerais pavyzdžiais“, - pristatymo metu pasakojo asociacijos prezidentas.Ne tik Europos statybos pramonės federacija, bet ir Skandinavijos valstybių statybos asociacijos siekia sukurti vieningą kompetencijų registrą ir jau šiuo metu vysto SKILLCO projektą. Tikėtina, kad, netolimoje ateityje, STATREG kortelės ir registre esančių asmenų patvirtintos kompetencijos bus pripažįstamos visose Skandinavijos valstybėse.
Šių metų balandžio 18 d. Statybininkų (STATREG) kortelės platinimui pritarė ir rezoliuciją pasirašė 11 statybos sektoriuje veikiančių asociacijų.Statybininko kortelėje – visa informacija apie darbuotoją
Statybininko kortelėje yra kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Kontroliuojančių institucijų inspektorius sistemoje gali matyti visus objektus, įmones, prisiregistravusius darbuotojus objekte esamu laiku, o taip pat gali eksportuoti duomenis bei ataskaitas.
Pasak konferencijoje dalyvavusios Statybininkų profesinės sąjungos pirmininkės Jurgos Subačiūtės-Žemaitienės, LSA sukurta STATREG sistema bei galimybė jau šiandien turėti Statybininko kortelę ir kompetenciją patvirtinančius dokumentus – tai didžiulis proveržis, kurio laukė ir profesinės sąjungos. „Nebelieka būtinybės investuoti mokesčių mokėtojų lėšų, kurti papildomų etatų valstybės aparate. Reikalingas tik noras ir politinė valia atlikti realius veiksmus darbą jau šiandien“, - teigia J. Subačiūtė-Žemaitienė.
Dar 2015 m. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija įtraukė LSA į duomenų valdytojų sąrašą. Visi reikalavimai ir duomenų sauga yra vykdoma vadovaujantis teisės aktų reikalavimais ir duomenys saugomi sertifikuotame duomenų centre, kaip ir bankų bei kitų valstybės institucijų. Tai reiškia, kad LSA atitinka visus duomenų saugai nustatytus reikalavimus ir turi sistemą, ką patvirtina ir turimi sertifikatai.
Kaip gauti Statybininko kortelę?
Pagal STATREG sistemą, Statybininko kortelė yra išduodama, turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją, o patį vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas. Kaip privaloma kompetencija yra vertinamos ir darbų saugos žinios, o jei jos nepakankamos – vykdomi papildomi mokymai. Nelaimingų atsitikimų statybose sektoriaus įmonėse mastas vis dar yra didžiulis (2018 m. – 37 atsitikimai), todėl LSA siekia, kad kiekvienas jau esamas statybininkas būtų profesionaliai apmokytas darbų saugos nepriklausomoje organizacijoje ir kad kiekvienam darbdaviui nereikėtų to kartoti, samdant naują darbuotoją.
Kompetencijų vertinimą atlieka 59 atvirtinti profesionalūs vertintojai iš visų Lietuvos regionų, turintys statybos srities ekspertines žinias ir atitinkantys aukštus reikalavimus.
Nuo 2015 m. LSA turi akreditaciją dėl asmenų kompetencijų vertinimo, kurią gavo iš LR Švietimo ir mokslo ministerijos. Be to, LSA siekia akreditacijos kaip asmenų sertifikavimo įstaiga pagal ISO 17024 standartą ir turi Nešališkumą prižiūrintį komitetą, kurio nariais yra ir valstybės institucijų atstovai.
Statybos įmonės nebijo pokyčių
D. Gedvilas džiaugiasi, kad Statybininko (STATREG) korteles jau diegiasi ne tik darbo patirties užsienyje turinčios bendrovės, bet ir atsakingai verslą vystančios įmonės Lietuvoje, o tokį žinių, įgūdžių ir darbų saugos vertinimo egzaminą jau yra išlaikę apie tūkstantis statybininkų. „Lygiai taip, kaip „Regitra“ išdavinėja vairuotojo pažymėjimus, taip ir mūsų 56 ekspertai dirba egzaminuodami žmones, o egzaminas gali užtrukti visą dieną, kad žmogus išlaikytų“, - sako jis.
Pasak STATREG korteles savo darbuotojams jau įsidiegusios „Eikos statyba“ generalinio direktoriaus Almanto Čebanausko, Statybininko kortelė tai – aiškumas ir skaidrumas viso statybų sektoriaus kontekste. „Mes buvome viena iš pirmųjų įmonių, įsidiegusių STATREG korteles. Tai yra puiki darbuotojų motyvavimo priemonė ir labai geras įrankis patikrinti darbuotojų kompetencijas. Pagal turimas darbuotojų kompetencijas, įmonėje galima formuoti atlygio politiką: padaryti sistemą pagal darbuotojų lygius. Buvome nustebinti, kad mūsų darbininkai taip džiaugėsi gavę korteles. Jie jaučiasi tinkamai įvertinti, o kai kurie dar ir atrado neatrastus savo talentus, buvo pamatyta, kad kai kuriems galima deleguoti didesnes užduotis nei, kad buvo manoma“, - kalbėjo A. Čebanauskas.
Nuo birželio portale rekvizitai.lt skelbiama informacija, ar statybos įmonėje dirba darbininkai su Lietuvos statybininkų asociacijos įvertintomis kompetencijomis bei Statybininko (STATREG) kortelėmis.Jam pritarė ir „Raseinių statyba“ direktorius Saulius Bekampis, teigdamas, kad Statybininko kortelė jų įmonei atnešė visokeriopą naudą. „Mes esame pirmame dešimtuke įmonių, įsidiegusių STATREG korteles ir dėl jos naudos net nėra diskusijų, nes ji akivaizdi. Esame įvertinę darbuotojų kompetencijas, kurios yra tiesiogiai susijusios su darbo užmokesčiu, dėl to įmonėje nebekyla ginčų dėl atlygio dydžio, kuris dabar skaičiuojamas pagal žmonių turimas kompetencijas ir darbo laiko apskaitos rezultatus. Be to, jaučiame, kad darbuotojai didžiuojasi, turintys korteles, nes turi puikų savo kompetencijų įrodymą. Taip pat STATREG sistema labai naudinga darbuotojų priėmime: dažnai ateina žmogus ir sako, kad jis viską moka, tai dabar galime patikrinti ar jis tikrai sako tiesą, nes dažniausiai pasitikėjimo savimi būna daugiau nei realių kompetencijų. Tai puiki sistema, puikus produktas, kuris ne vienerius metus buvo kurtas bei tobulintas kompetetingų asmenų. Taupykime laiką ir naudokime šią sistemą valstybės mastu, nes laikas sutaupo pinigų, o tik taip tapsime turtingesne valstybe“, - sako S. Bekampis.
Statybose – tik kompetentingi darbininkai
Remiantis LR Statybos įstatymu, ypatingojo statinio statybos rangovas privalo turėti vykdomo darbo srities darbuotojų. Tai reiškia, kad objekte dirbantys statybininkai turi būti kompetentingi, patikimi ir pajėgūs įvykdyti numatytą darbą.
„STATREG kortelė turi sąsają su kompetencijų registru, kuriame kaupiama informacija apie darbuotojo įgūdžius, kompetencijas, naudojamus įrankius bei medžiagas. Tai reiškia, kad kortelė parodo, ar asmuo yra pakankamai kompetentingas kokybiškai atlikti vieną ar kitą darbą, ar yra išlaikęs darbų saugos žinių patikrinimą. Taip pat galime neleisti dirbti asmenims, kurie nežino darbų saugos reikalavimų ir taip išvengti nelaimingų atsitikimų statybose“, - konferencijoje kalbėjo D. Gedvilas, įrodydamas, kad STATREG sistema yra tinkama šios nuostatos įgyvendinimui.
Be to, pagal LR Viešųjų pirkimų įstatymą, užsakovas privalo išsiaiškinti, ar tiekėjas yra kompetentingas ir pajėgus įvykdyti pirkimo sąlygas. „Perkančioji organizacija turi teisę pirkimo dokumentuose nustatyti būtinus kandidatų ar dalyvių kvalifikacijos reikalavimus, bei nurodyti šių reikalavimų atitiktį patvirtinančius dokumentus ar informaciją“, - savo pranešimo metu teigė Lina Nariūnienė, Viešųjų pirkimų tarnybos Prevencijų ir skelbimų skyriaus vedėja.
Kaip nurodė L. Nariūnienė, statybos darbų viešiesiems pirkimams kasmet skiriama net 40-50 proc. visų viešiesiems pirkimams skirtų lėšų.Vienas teisės akto pakeitimas – kardinalūs pokyčiai
Lietuvos statybininkų asociacijos sukurta STATREG sistema jau antrus metus yra sėkmingai administruojama, o jai tapus privaloma valstybės mastu – būtų galima naudoti jau po pusės metų, tam, kad teisės aktų pakeitimai protingu laiko intervalu būtų įvesti į rinką. Vyriausybė numato visiškai naujos sistemos kūrimą, kuris užtruktų apie 3-4 metus ir per kurį būtų prarasti keleri metai kovoje su „šešėliu“ statybų sektoriuje. Kuriant sistemą iš naujo, būtų ne tik prarastas laikas, bet ir investuotos mokesčių mokėtojų lėšos, kuriami papildomi etatai valstybės sektoriuje.
„Reikia sukurti ne tik IT registrą ir surinkti 59 kompetencijų vertinimo ekspertus bei juos apmokyti, ką jau ir yra padariusi asociacija, bet ir padaryti Statybininko kortelę privalomą visose statybvietėse. Lietuvos statybininkų asociacija korteles jau dabar išduoda beveik kasdien, tačiau procesas galėtų vykti ir sparčiau, jeigu valdžios institucijos imtų ir tuoj pat pradėtų spręsti “šešėlio” statybos sektoriuje likvidavimo klausimus. Vienas teisės aktas, įpareigojantis nuo 2020 m. sausio 1 d. visiems darbininkams statybvietėse turėti Statybininko (STATREG) kortelę, situaciją pakeistų kardinaliai“, - sako Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas.
Pasak D. Gedvilo, kompetencijų vertinimas yra valstybės institucijoms nebūdinga funkcija, o Lietuvos statybininkų asociacija gali užtikrinti profesionalų ir patikimą jos vykdymą. „Kompetencijų vertinimo funkcijos vykdymą turi atlikti kompetentingi profesionalai, turintys statybos srities ekspertines žinias, o būtent tokie ir yra mūsų ekspertai. Visų antra, mes atitinkame visus įstatymo reikalavimus šiai funkcijai vykdyti“, - teigė LSA prezidento D. Gedvilas.
A.Butkevičius spaudos konferencijoje LSA iniciatyvą įvardijo kaip puikų socialinės atsakomybės pavyzdį, ragino Vyriausybę neatidėlioti privalomos Statybininko kortelės įvedimo ir imti bei naudoti asociacijos sukurtą modelį. „Nors Vyriausybė pripažįsta, kad Statybininko kortelė būtų veiksminga priemonė mažinti šešėlinę ekonomiką, tačiau iki šiol atsisako verslo sukurto, jau sėkmingai veikiančio, išbandyto modelio, o nori kurti savo, kas, be abejo, pareikalaus laiko ir finansinių resursų, tiek know-how, kurio valdžia dar neturi. Kitos Europos šalys irgi yra įsidiegusios panašias sistemas, daugelyje šalių ID kortelių ir sistemų priežiūrą bei kontrolę atlieka statybininkų asociacija“, – spaudos konferencijoje kalbėjo LSDD frakcijos narys.
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, privaloma Statybininko kortelė yra įvesta tokiose šalyse kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Nyderlandų karalystė, Liuksemburgas, Italija, Belgija. Daugumoje Europos Sąjungos valstybių kompetencijų kortelių išdavimą administruoja Statybos asociacijos. Tik dvi pačios turtingiausios Europos valstybės, Liuksemburgas ir Norvegija, kortelių sistemos administravimą delegavo Darbo inspekcijai. Tačiau šių dviejų valstybių sistemos neturi kompetencijų vertinimo ir kitų integracijų.
„Šiandien mes neprašome nė cento, mes prašome Vyriausybės palaikyti iniciatyvą, bendradarbiauti ir įvesti privalomą kortelę. Nesteigti jokių etatų, neleisti biudžeto ir mokesčių mokėtojų pinigų, o partneryste grįstu pasitikėjimu su socialiniais partneriais, patvirtinti STATREG kortelės taikymą statybos sektoriuje“, – LSA pranešime cituojamas prezidentas D. Gedvilas.