Senų padangų guma – greitkelių tiesimui
2019-08-27 09:39
Nors Europa Sąjunga draudžia šalinti senas padangas sąvartynuose, tačiau nemažai jų ten dar patenka. Visgi pasaulyje atsiranda naujų sprendimų, kaip efektyviai panaudoti senas padangas.

Neseniai britų bendrovė „Tarmac“ paskelbė sukūrusi inovatyvią gumuoto asfalto technologiją, leidžiančią asfalto mišinyje naudoti senų padangų granules. EGIO iliustr.
Minimos įmonės
EGIO (Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija), VŠĮ
Neseniai britų bendrovė „Tarmac“ paskelbė sukūrusi inovatyvią gumuoto asfalto technologiją, leidžiančią asfalto mišinyje naudoti senų padangų granules. Padangų guma jau yra naudojama asfalto tiesimui JAV, tačiau Jungtinėje Karalystėje iki šiol stigo būtinos pramonės infrastruktūros, reikalingos tokio tipo medžiagoms gaminti, dalijasi VŠĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO).
Anot „Tarmac“, esant didelėms investicijoms į strateginį kelių tinklą, dabar atsirado galimybė panaudoti naują asfalto technologiją ir išnaudoti žiedinės ekonomikos pranašumą, kad kuo mažiau netinkamų naudojimui padangų patektų į deginimą ar sąvartyną ir tokiu būdu mažinti taršą.
Britų bendrovės skaičiavimais, atsižvelgiant į kelio storį, bus galima perdirbti ir pakartotinai panaudoti iki 750 padangų kiekviename užmiesčio kelio, kuriam tiesti bus panaudota nauja medžiaga, kilometre. Tai leistų sumažinti 120 tūkst. tonų gumos atliekų, kasmet eksportuojamų iš šalies. Šiuo metu pagal naują technologiją šalyje jau tiesiami nauji bandomieji greitkeliai.
Jungtinėje Karalystėje kasmet susidaro 40 mln. padangų atliekų, o per metus iš šalies išvežama daugiau kaip 0,5 mln. nebenaudojamų padangų. Daugiausia jų patenka į Vidurinius Rytus ir Aziją.
„Naudotos padangos yra ganėtinai didelis atliekų srautas ir Lietuvoje. Aplinkos ministerijos duomenimis, 2017 metais atskirai vidaus rinkai buvo patiekta 29,3 tūkst. tonų padangų, kurios jau tapo ar taps atliekomis. Tačiau į ministerijos duomenis neįtrauktos padangos, kurios į šalį įvažiuoja su transporto priemonėmis ir kurias, kaip ir nelegaliai parduodamas, reikia sutvarkyti – tokių padangų, mūsų skaičiavimais, gali būti iki 14 tūkst. tonų per metus“, – pranešime cituojama Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Veronika Masalienė.
Teisės aktai numato, kad Lietuvoje kasmet turi būti surinkta ir perdirbta 80 proc. visų atskirai vidaus rinkai pateiktų padangų. Jei neskaičiuotume į statistiką neįtraukiamų šešėlyje parduodamų ir su transporto priemonėmis įvežtų padangų, Lietuva netgi viršijo numatytą užduotį. Anot Aplinkos ministerijos, 2017 metais Lietuvoje buvo sutvarkyta (perdirbta, panaudota kurui ar energijai gauti ir eksportuota) 91,6 proc. visų oficialiai vidaus rinkai gamintojų ir importuotojų atskirai patiektų transporto priemonių padangų.
Lietuvoje dalis netinkamų naudojimui padangų yra perdirbama arba sudeginama energijai gauti, o daugiausiai šių atliekų išvežama į Lenkiją.
Visgi, senų padangų dar yra apstu pamiškėse, pakelėse ar kitose atokesnėse vietose, neretai gyventojai jas palieka ir prie buitinių atliekų konteinerių. Tačiau būtina žinoti, kad į aplinką patekusios padangos suyra tik per 120-140 metų, todėl nevalia jų mesti bet kur.
V. Masalienė primena, kad padangas transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto įmonėje keičiantys vairuotojai ten pat gali palikti nemokamai tiek padangų, kiek keičia. Senas padangas galima atiduoti ir jų pardavėjams – jie privalo iš kliento nemokamai priimti tiek padangų, kiek perkama, jei jos skirtos to paties tipo transporto priemonei.
Gyventojai senas padangas taip pat gali pristatyti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (jų adresą galima rasti www.atliekos.lt). Šios aikštelės iš vieno gyventojo priima nemokamai iki 4 ar 5 padangų per metus. Senų padangų, kaip ir panaudoto tepalo, pridavimas atliekų tvarkytojams kainuotų, nors už automobilių remonto metu susidariusių atliekų (vidaus degimo variklių tepalo, kuro ir oro filtrų, hidraulinių (tepalinių) amortizatorių, akumuliatorių) pridavimą galima gauti ir atlygį.
Licencijas organizuoti apmokestinamųjų gaminių, alyvos, transporto priemonių tvarkymą turinti GIA vienija automobilių ir jų dalių gamintojus bei importuotojus, kurie taip pat finansuoja naudotų padangų surinkimą ir perdirbimą, šviečia visuomenę atliekų tvarkymo klausimais bei vykdo kitas jiems teisės aktuose numatytas pareigas. Autoservisuose vyksta aplinkosauginiai projektai „Mes rūšiuojam autoservise“ ir „Mes rūšiuojam automobilių atliekas“.
Žaliasis kursas
2023-09-27 08:01
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas” pataisas dėl modernizuojamų pastatų energinės klasės nuostatų pakeitimo, kurias priėmus pastatų renovacija bus efektyvesnė.
2023-09-22 08:26
Vilniuje vyko konferencija „Vandenilis Lietuvoje: energetika ir transportas“, kurioje aptartos vandenilio plėtros perspektyvos ir galimybės taikyti šalies energetikos ir transporto sektoriuose. Energetikos ministras Dainius Kreivys tarptautinėje konferencijoje pristatė vandenilio plėtros Lietuvoje v...
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
2023-09-15 15:31
Rugsėjo 15 d. įvyko bendras Baltijos Asamblėjos Gamtos išteklių ir aplinkosaugos komiteto ir Ekonomikos, energetikos ir inovacijų komiteto posėdis žaliosios pertvarkos ir tvarios ekonomikos klausimais. Jame pastebėta, kad gebėjimas užtikrinti tvarų ekonomikos vystymąsi ir klestėjimą ir kartu gerokai...
2023-09-14 12:30
Vilniaus oro uostas šį rudens-žiemos sezoną žengia dar vieną žingsnį tvarumo link. Čia pradės veikti moderni orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla – vienintelė tokia visose Baltijos šalyse.
2023-09-07 11:44
Vartotojų sąmoningumas apie energijos resursų suvartojimą ir tvarumo svarbą auga, todėl vis daugiau mūsų keičia savo kasdienius įpročius ir netgi namų aplinką. Visgi, ne visi susimąsto, kokį pėdsaką palieka iš pirmo žvilgsnio atrodančios nedidelės buities detalės – namuose esantys jungikliai ar kišt...
2023-09-07 07:25
Aplinkos ministerija primena, kad vis dar tęsiasi paraiškų teikimas daugiabučių gyventojams subsidijoms už saulės elektrinių įrengimą. Šiai priemonei iš Klimato kaitos programos numatyta 3 mln. eurų.
KTU mokslininkės apie žiedinę ekonomiką Lietuvoje: kokius verslo modelius taiko Lietuvos gamintojai? 

2023-09-05 13:53
Pasaulyje vyraujanti linijinė ekonomikos sistema, kuriai būdingas intensyvus gamtos išteklių naudojimas ir susidarančių atliekų kiekis, kelia nemažai problemų. Daugelis jų gali būti išspręsta pereinant prie žiedinės ekonomikos. Tačiau žiedinė ekonomika – sudėtinga ir daugialypė sąvoka, o jos princip...
2023-09-04 16:19
Lietuvos pramonės įmonėms atsiveria galimybė perdirbant atliekas kurti inovatyvius, aplinkai palankius ir tvarius produktus bei technologijas. Tam Ekonomikos ir inovacijų ministerija suplanavusi paskirstyti 8 mln. eurų.
2023-08-31 06:50
Du trečdaliai (65%) didelių ir vidutinių įmonių Lietuvoje jau taiko tvarumo principus savo veikloje, dar maždaug penktadalis (23%) tai planuoja pradėti daryti per artimiausius trejus metus, rodo tyrimas.
2023-07-19 13:37
Vyriausybė pritarė, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. statant naujus visuomeninės paskirties pastatus, finansuojamus valstybės ir savivaldybių biudžetų ar tarptautinės finansinės paramos lėšomis, bus privaloma panaudoti bent 50 proc. medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos ištekli...
2023-06-23 11:03
Statybų sektorius, kurį sudaro tiek naujų pastatų statyba, tiek jau esamų eksploatavimas, kasmet į aplinką išmeta 40 proc. viso pasaulinio anglies dvideginio kiekio. Tai – didžiausias anglies dvideginio emisijos rodiklis planetoje. Tokia šio sektoriaus aplinkos tarša išties verčia sunerimti, o papil...
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...