2023 gruodžio 2 d. šeštadienis, 20:03
Reklama  |  facebook

Statybų sektoriui privalu neatidėliotinai mažinti CO2 emisijas!

2021-10-29 07:39
Statybos pramonė ir visas sektorius stipriai veikia mus supančią aplinką, nes jo poreikiams sunaudojama net 40% viso pasaulio energijos ir generuojama net 30% visų atliekų. Norint daryti įtaką ir keisti, būtina imtis veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikius pokyčius, o ne vienadienius sprendimus.
nuotrauka
„Peikko Lietuva“ nuotr.


Minimos įmonės
Peikko Lietuva, UAB
Daugiau nei 50 metų gelžbetonio jungčių sprendimuose ir statybinėse kompozitinėse konstrukcijose besispecializuojanti Suomijos kapitalo įmonė „Peikko“ pasiryžo investuoti ne tik į produktų techninių savybių tobulinimą, bet ir į tyrimus, kaip sumažinti statybų rinkos įtaką aplinkai, bei tvarius gamybos procesus.

Svarbu ilgalaikė vizija

„Peikko“ pasirinktas tvarumo kelias – strategiškai kurti sprendimus, kurie realiai mažintų statybų sektoriaus taršą. Vienas iš bene plačiausiai naudojamų sprendimų – DELTABEAM® kompozitinės sijos, kurios leidžia ne tik ženkliai sumažinti sąnaudas, reikalingas pastatui šildyti ir vėdinti, bet ir sutaupo reikalingų medžiagų kiekį objektui statyti.

„Atsinaujinančios energijos naudojimas įmonės veikloje ar atliekų rūšiavimas – jau turėjo būti kiekvienoje įmonėje. Turime ieškoti naujų kelių sumažinti CO2 kiekį statybų sektoriuje“, – įsitikinęs „Peikko Lietuva“ pardavimų vadovas L. LELEŠIUS.

„Kuomet klientams siūlome rinktis DELTABEAM® kompozitines sijas, akcentuojame, kad jas naudoti naudinga ne tik siekiant optimaliai ir efektyviai išspręsti sudėtingus architektūrinius ir konstrukcinius mazgus, bet ir dėl to, kad tai yra tvaresnis sprendimas. Skandinavijoje vis dažniau pasirenkamos ir DELTABEAM® Green sijos, kurios dėl naudojamų perdirbtų medžiagų, atsinaujinančios elektros energijos naudojimo gamybos procese, ekologiško transportavimo, užtikrina net 50% mažesnį CO2 išskyrimą, nei įprastos sijos, todėl tikime, kad po 5–10 metų tai taps standartu ir Lietuvoje“, – teigia „Peikko Lietuva“ pardavimų vadovas L. Lelešius.

Kitas puikus pavyzdys, kaip galima sumažinti medžiagų kiekį, naudojamą statybų metu – PSB® praspaudimo armavimo sistemos pasirinkimas. Tuomet perdangose panaudojamą betono kiekį galima sumažinti nuo 10 iki 30%. Taigi pastate, kurio vieno aukšto plotas 590 m2, galima naudoti 150 mm plonesnes perdangas (vietoj 450 mm, jos galėtų būti 300 mm storio). Tai sutaupytų 88 m3 betono ir 33 t armatūros viename aukšte.

„Nuolat stengiamės rasti sprendimų, kaip sumažinti atliekas. Vienas iš bene labiausiai pasiteisinusių – panaudoti iš DELTABEAM® sijos šoninių plieninių lakštų iškertamas plokšteles, gaminant laisvo judėjimo siūlių sistemas betoninėms grindims įrengti“, – apie tvarių sprendimų įvairovę pasakoja specialistas.

Statybų sektorius ir žiedinė ekonomika

Žiedinės ekonomikos terminas gerai žinomas, tačiau statybų rinkoje dar retai įgyvendinamas. „Kai kalbame apie antrinį daiktų ar jų komponentų panaudojimą, tai nesudėtinga padaryti, pvz., elektronikos srityje, tačiau turbūt esate matę griaunamą pastatą – jis tampa statybinio laužo krūva, nors iš dalies gali būti panaudotas kitur, tačiau statybinės medžiagos tokiu atveju praranda net iki 80% savo vertės. Tad kalbėdami apie žiedinę ekonomiką statybų rinkoje, nuolat pabrėžiame, kad svarbu perdirbti ne tik tūrį, bet ir vertę“, – sako L. Lelešius.

Jis įsitikinęs, kad įmonės žingsniai, siekiant tobulinti produktus taip, kad jie būtų pritaikyti „žiedinio namo“ statyboms, yra vienas svarbiausių tikslų: jeigu gebėtume įgyvendinti projektus taip, kad jie, praėjus gyvavimo ciklui, galėtų būti išrinkti, o detalės panaudotos kituose projektuose, sutaupytume tiek ekonomiškai, tiek ekologiškai.

Lietuvoje jau standartu tapusios varžtinės kolonų jungtys gali geriausiai iliustruoti pastato konstrukcijų panaudojimą antrą kartą. Kolonų tvirtinimui naudojami varžtai jau dabar gali būti gana lengvai pritaikyti, kad juos atsukus ir nukėlus koloną, ji galėtų būti panaudota kitame statinyje priveržiant tokiais pačiais varžtais. Lygiai taip pat gali būti sumontuojamos ir išrenkamos sienos, jose naudojant sienų padus SUMO® bei HPM® ar PPM® inkarinius varžtus.

„Jau nebekalbame apie kasdienę „higieną“ – atsinaujinančios energijos naudojimą įmonės veikloje ar atliekų rūšiavimą – tai žingsniai, kurie jau seniai turėjo būti žengti kiekvienoje įmonėje. Turime ieškoti naujų kelių siekiant sumažinti CO2 kiekį statybų sektoriuje ir kiekvieno mūsų indėlis yra labai svarbus“, – įsitikinęs L. Lelešius.
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-22 13:12
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) išreiškė susirūpinimą dėl žaliųjų pirkimų įgyvendinimo: dabartinės pirkimų sąlygos yra apipintos neįgyvendinamais reikalavimais, užkertančiais kelią statybos įmonių dalyvavimui juose.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-17 09:51
Vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021-2030 m. (NEKSVP) numatytoms šiltnamio efektą sukelian...
nuotrauka
2023-11-13 09:31
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, kurie sudarys geresnes sąlygas žaliesiems pirkimams ir leis toliau siekti, kad visi viešieji pirkimai būtų tik žali.
nuotrauka
2023-11-10 12:19
Diskutuojant aplinkos taršos temomis ekspertų akys krypsta į statybos sektorių. Europos komisijos duomenimis jis atsakingas už daugiau nei 35 proc. ES teršalų. Taršos problemos sprendimų ieško visi – nuo politikų ir nekilnojamojo turto vystytųjų iki statybos inžineriją studijuojančio jaunimo. Pasak ...
nuotrauka
2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė na...
nuotrauka
2023-11-07 10:57
Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja senus pastatus. Siekiant mažinti poveikį klimatui ir energijas sąnaudas, rekonstruotas Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas (MIDF).
nuotrauka
2023-11-06 09:39
Nuo 20-ojo amžiaus pradžios pasaulyje vykstantis globalinis atšilimas neleidžia atsikvėpti ne tik mokslininkams ar politikams, bet ir verslui. Šis raginamas aktyviau imtis konkrečių veiksmų mažinant anglies dvideginio emisijas. Ekspertų teigimu, laikai, kai pakako kompensuoti į aplinką išskiriamą ta...
nuotrauka
2023-10-24 12:28
Elektros energetikos infrastruktūros būklę ir teikiamų paslaugų kokybę būtina gerinti, o atsinaujinančių energijos išteklių plėtra galėtų būti spartesnė. Tai rodo Valstybės kontrolės atliktas auditas „Elektros energetikos sektoriaus valdymas“.
nuotrauka
2023-10-18 11:05
Beveik prieš 4 metus Europos Komisijos paskelbtas Europos žaliasis kursas iškėlė ambicingą tikslą: tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Europos klimato teisės aktas – vienas iš pagrindinių Europos žaliojo kurso dokumentų – teisiškai įpareigojo ES šalis nares iki 2030 m. bent 55 proc. ...
nuotrauka
2023-10-18 10:40
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė 122,65 mln. eurų kvietimą, kurio lėšomis diegiant inovatyvią technologiją – elektrolizės integravimo į amoniako agregatą – bus mažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis pakeičiant šias dujas aplinkai draugišku vandeniliu.
nuotrauka
2023-10-17 13:41
Europos Sąjungos valdžios institucijos jau ne pirmą dešimtmetį skatina valstybių narių indėlį į tvarumą ir įtakos aplinkai bei klimatui mažinimą. Tai atspindi ir verslui taikomi reikalavimai – ypač būtinybė metinėse verslo ataskaitose pateikti ne tik finansinius, bet ir nefinansinius verslo rodikliu...
nuotrauka
2023-10-17 11:55
Pirmadienį vykusiame Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje ministrai pasiekė bendrąjį požiūrį dėl Miesto nuotekų valymo direktyvos ir dėl atnaujinto Reglamento dėl sunkiųjų transporto priemonių išmetamo anglies dvideginio standartų.
nuotrauka
2023-10-16 09:55
Norėdama pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, Lietuva turi tris kartus padidinti atliekų perdirbimą ir jų panaudojimą naujų produktų gamybai, konstatuoja ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiuo metu Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų virsta naujais gaminiais.
nuotrauka
2023-10-10 13:09
Daugelis naujos statybos biurų ir verslo centrų Lietuvoje yra sertifikuojami jų tvarumą įrodančiais tarptautiniais žaliųjų pastatų sertifikatais BREEAM ar LEED, tačiau pasaulyje vis labiau populiarėjančio į darbuotojų gerovę orientuoto WELL sertifikato mūsų šalyje dar neturi nė vienas pastatas. Plan...
nuotrauka
2023-10-09 09:52
Spalio 6 d. Vilniuje įvyko Europos statybos inžinierių tarybos (ECCE) susirinkimas. Europos organizacijos, kuriai priklauso ir Lietuvos statybos inžinierių asociacija, nariai susirinko aptarti, kaip Europos Sąjungos žiedinės ekonomikos ir klimato politikos rekomendacijos turės būti pritaikomos staty...
nuotrauka
2023-10-05 10:14
Lietuva kartu su dar 18 šalių prisijungė prie įkuriamos Europos medienos politikos platformos „WoodPop“, kuri skatina plėtoti tvarią ir klimatui atsparią statybą naudojant medieną ir kitas organines medžiagas.
nuotrauka
2023-10-04 15:06
Susisiekimo ministerija paskelbė kvietimą teikti suslėgtų biodujų pildymo viešųjų punktų įrengimo projektų įgyvendinimo planus, tam numatyta 6,9 mln. eurų. Tikimasi, kad pasinaudojus parama, bus įrengta ne mažiau kaip 30 paslaugas teikiančių (biodujų) punktų su stotelėmis.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas