2025 m. liepos 3 d. ketvirtadienis, 4:15:33
Reklama  |  facebook

Statybų sektorius ir aplinkosaugos iššūkiai – apie ką statytojai (ne)pagalvoja pirkdami baltarusiškas medžiagas?

2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės padidinamuoju stiklu.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (UKMERGĖS GELŽBETONIO) nuotr.


Minimos įmonės
Versli Lietuva, VŠĮ
Valstybės duomenų agentūra (iki 2023 m. Lietuvos statistikos departamentas),
LSIA (Lietuvos statybos industrijos asociacija),
Žinoma, jog svarbu ne tik kaip gaminame ir vartojame šalies viduje, bet ir kokias, kokiu – aplinkai draugišku būdu ar ne, pagamintas prekes įsileidžiame į savo rinką. Štai, pavyzdžiui, daug statybinių medžiagų importuojame iš trečiųjų šalių – Baltarusijos, Rusijos ir kitų, kuriose gamybos reikalavimai skiriasi nuo galiojančių ES. Kalbant apie Baltarusiją, dabar, kai Lietuvos pašonėje veikia ES saugumo reikalavimų neatitinkanti atominė elektrinė, dėmesys labiausiai krypsta į medžiagų, itin imlių energijai, importą.

Priklausomybė nuo trečiųjų šalių produkcijos

Remiantis „Verslios Lietuvos“ duomenimis, cituojamais pranešime, 2019 m. Baltarusija buvo 14-a didžiausia Lietuvos importo tiekėja ir jai teko 2,5 proc. (783 mln. Eur) viso Lietuvos prekių importo. Importo iš Baltarusijos klausimai viešojoje erdvėje iš tiesų kelia nemažai diskusijų – daug dėmesio susilaukė baltarusių sprendimas neimportuoti naftos per Lietuvą. Tuo tarpu Baltarusija į Europos Sąjungos (ES) šalis masiškai eksportuoja cementą, plieną, aliuminį, varį ir kitas medžiagas. O bendras į Lietuvą importuojamų tokių medžiagų kaip druska, siera, tinkavimo medžiagos, cementas, kalkės, auga.

Pavyzdžiui, Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad pastaraisiais metais importuojamo cemento iš Baltarusijos kiekis į Lietuvą stabiliai augo ir 2019-aisiais pasiekė piką. 2018 m. iš šios šalies importavome apie 111 tūkst. tonų cemento, o 2019 – daugiau kaip 145 tūkst. tonų. Tiesa, 2020-aisiais, pandemijos iššūkių pažymėtais metais cemento importas, kaip ir bendri šalies importo rodikliai, sumažėjo.

Didelė pigių medžiagų kaina

Panagrinėkime cemento pavyzdį konkrečiau. Kodėl daug šios statybų sektoriui gyvybiškai svarbios medžiagos importuojama iš Baltarusijos? Atsakymas paprastas – Lietuvoje parduodamas baltarusiškas cementas yra pigesnis nei pagamintas ES.

„Tona baltarusiško cemento kainuoja apie 50 eurų, lietuviško – apie 68 eurus, tad akivaizdu, kad tokia dempinguota kaina iškraipo rinkos santykius Lietuvoje ir kelia konkurencingumo iššūkių“, – pranešime cituojamas Lietuvos statybų industrijos asociacijos prezidentas Gintautas Skripkiūnas.

Kad suprastume, kodėl trečiosiose šalyse gaminamas cementas gali būti parduodamas už daug mažesnę nei ES rinkos kainą, reikia atidžiau pasigilinti į tai, iš ko susideda cemento gamybos sąnaudos ir galutinė kaina.

Pirmiausia, Europos Sąjungos gamintojai yra įsipareigoję laikytis tarptautinio reglamentavimo, nustatančio taršos leidimus. ES veikia apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema. Sistemos dalyviai – tai ūkinės veiklos, kurios yra atsakingos už didelius į atmosferą išmetamo CO2 kiekius. Joms ir yra taikoma ši taršos leidimų prekybos sistema ir nustatomos kasmetinės CO2 kvotos, t. y. kiekis, kuris yra leistinas, o už papildomai išmestą CO2 reikia susimokėti perkant taršos leidimus leidimų biržoje. Prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistema apima tokias gamyklas kaip elektrinės, katilinės, plieno ir metalo, naftos perdirbimo, taip pat ir cemento bei kitas. Gaminant 1 toną įprastinio cemento į aplinką neišvengiamai išmetama beveik tona CO2 dujų.

„Kaip žinia, statybos pramonė apskritai yra imli energijai ir į atmosferą išskiria didelius CO2 kiekius. Dėl šios priežasties gamintojai, norėdami įgyvendinti savo bei ES tikslus dėl klimato kaitos mažinimo turi ne tik pirkti taršos leidimus, bet ir investuoti į tvarius gamybos būdus, kurie leistų sumažinti poveikį aplinkai. Pavyzdžiui, ieškoti būdų, kaip iškastinį kurą pakeisti alternatyviu, utilizuoti kai kurias kenksmingas aplinkai atliekas, kaip panaudotos padangos arba stiklo duženos, atlikti antrinį gamybos likučių panaudojimą ir pan. Tuo tarpu Baltarusijoje nėra tokių aplinkosauginių reikalavimų, tad taršos leidimų jiems pirkti nereikia, o ir minėtų investicijų planuojama mažiau“, – pažymi G. Skripkiūnas.

Pirkdami baltarusišką cementą nupirksime ir Astrave pagamintą elektrą

Vis dėlto taršos kvotų nebuvimas – ne vienintelė mažos kainos paslaptis. Cemento gamyba yra imli elektros energijai, tad apie 50 proc. cemento savikainos sudaro būtent elektros kaina. Dabar, pasak Statybų industrijos asociacijos prezidento, kai visai šalia Vilniaus veikia ES saugumo reikalavimų neatitinkanti atominė elektrinė, šis niuansas yra aktualesnis nei bet kada anksčiau.

„Žinant šiuos faktus nesunku suvokti, kad iš esmės pirkdami baltarusišką cementą remiame ir Astravo atominės elektrinės veiklą, kurios elektra naudojama įvairioms į mūsų rinką patenkančioms prekėms gaminti. Žinant ES principinius nuostatus dėl Astravo elektrinės ir Lietuvoje galiojantį „antiastravinį“ įstatymą, į tai, ką ir iš kur perkame turime žvelgti pro dar galingesnius akinius“, – sako G. Skripkiūnas.

Neseniai Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje apgailestauja dėl skuboto Astravo AE paleidimo ir raginama nepradėti jos komercinės veiklos, kol neįgyvendintos visos ES saugos rekomendacijos.

Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-20 15:22
Viešųjų pirkimų tarnyba primena, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalioja nauji reikalavimai tiems, kas vykdo viešuosius pirkimus dėl naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo ir statybos. Nuo šios datos tokiuose pastatuose mažiausiai 50 proc. panaudotų statybos produktų (pagal m...
nuotrauka
2025-06-03 14:52
AB „Ignitis gamyba“ eksploatuojamoje Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) birželio 3 d. prasidėjo 5-ojo agregato vamzdyno montavimas polių lauke šalia kitų keturių agregatų. Pirmieji keturi agregatai darbą pradėjo 1992-1998 metais.
nuotrauka
2025-05-30 14:58
Aplinkos ministerija rengs nacionalinį pastatų renovacijos planą, pagal kurį bus įgyvendinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl pastatų energinio naudingumo. Ja bus siekiama, kad iki 2050 metų visi šalies pastatai – tiek viešieji, tiek privatūs gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai – taptų...
nuotrauka
2025-05-26 11:34
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis pritarė beveik 7 mln. kainuojančio ir analogų Baltijos šalyse neturinčio elektrinio laivo įsigijimui. Lietuvoje jis atliks vandens kelių priežiūros darbus – galės žymėti bei prižiūrėti upes ar ežerus, tikrins jų gylius ir įrengs naujus kelius.
nuotrauka
2025-05-22 13:28
Lietuvos, Latvijos ir Šiaurės Rytų Vokietijos elektros sistemų operatoriai – „Litgrid“, „Augstsprieguma tīkls“ ir „50Hertz“, teikia bendrą paraišką dėl hibridinės jūrinės elektros jungties „Baltic Hub“ projekto įtraukimo į Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių asociacijos ENTSO-E ...
nuotrauka
2025-05-20 15:51
Išdalinta parama norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti jo energinio naudingumo klasę. Kvietimas gauti paramą galiojo vieną mėnesį ir sulaukė nemažo gyventojų susidomėjimo – gauta daugiau nei 800 paraiškų už 6,9 mln. eurų. Aktyviausi buvo Kauno miesto ir rajono, Vilniaus...
nuotrauka
2025-05-12 09:24
Nacionalinis plėtros bankas ILTE ir tarptautinė atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ sutarė dėl 10 nutolusių saulės parkų visoje Lietuvoje finansavimo. Projektams, kurių bendra galia sieks net 89,67 MW, skirtų paskolų vertė siekia 48,9 mln. eurų.
nuotrauka
2025-05-05 12:53
Turto bankas toliau nuosekliai investuoja į aplinkai draugiškesnius sprendimus ir į iš atsinaujinančių išteklių pagamintą elektros energiją. Visi Turto banko centralizuotai valdomi objektai ir toliau bus aprūpinti žaliąja energija. Šiam tikslui su bendrove „Ignitis“ pasirašyta 2 metų elektros tiekim...
nuotrauka
2025-04-11 11:07
Vyriausybės posėdyje pritarta tolimesniam jūrinio vėjo energetikos vystymui – jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso sąlygų pakeitimams. Energetikos ministerija siekia, kad jūrinio vėjo elektrinių parkas vartotojams teiktų kuo didesnę naudą, nedarytų neigiamos įtakos sausumoje statomoms vėjo elektri...
nuotrauka
2025-04-09 09:05
Šią savaitę aplinkos ministras Povilas Poderskis patvirtino Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kuriais išplečiamos galiojančios nuostatos dėl perdirbtų statybinių atliekų nebelaikymo atliekomis.
nuotrauka
2025-04-04 09:20
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius" oficialiai pradėjo tiekti žaliąją elektros energiją alaus ir vaisvandenių gamintojui „Švyturys-Utenos alus" iš užbaigto 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parko. Didžiausiai alaus daryklai tai leido dekarbonizuoti energijos vartoj...
nuotrauka
2025-03-31 10:05
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva parengtas Renovacijos vadovas būsto savininkams – interaktyvus pagalbininkas gyventojams, kuriame nuo šiol galima rasti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie daugiabučių namų atnaujinimą.
nuotrauka
2025-03-20 13:03
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam naujos ES Efektyvumo direktyvos perkėlimui į nacionalinę teisę, kuriame numatomi pagrindiniai energijos vartojimo efektyvumo veiksmai dekarbonizuojant ekonomiką ir vykdant energetinių procesų pertvarką.
nuotrauka
2025-03-14 13:14
Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė svarbius pasiūlymus, kurie turėtų ženkliai palengvinti įmonių tvarumo ataskaitų rengimo procesą. Siūlomais pakeitimais planuojama ne tik peržiūrėti tvarumo ataskaitų teikimo terminus, bet ir sumažinti įmonių, kurios privalės pateikti tvarumo ataskaita...
nuotrauka
2025-03-13 08:38
Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje tęsiasi tvarumo sertifikavimo banga – 2024 metais sertifikuotų pastatų kiekis išaugo 15 proc. iki 278 pastatų. Tvaraus NT lydere išliko Lietuva, kur pernai sertifikuotų NT objektų portfelis pagausėjo 18 vnt. iki 142 pastatų. Latvijoje jų skaičius atiti...
nuotrauka
2025-02-28 11:00
Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Europos Komisiją dėl Investicijų programos keitimo. Planuojama išplėsti galimybes investuoti į komunalinių atliekų perdirbimo infrastruktūrą. Finansavimas būtų skiriamas ne tik atskirai surinktoms, bet ir iš mišraus srauto atskirtoms atliekom...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas