2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 6:45
Reklama  |  facebook

Studentai sprendė statybos įmonių iššūkius: nauja programėlė ir svarmenys iš pramoninių atliekų

2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė nagrinėti šias temas: tvarūs ir išmanūs sprendimai mišrių statybinių atliekų rūšiavimui statybų aikštelėje ir antrinis metalo atliekų panaudojimas.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto nuotr.


Minimos įmonės
Peikko Lietuva, UAB
YIT Lietuva, UAB
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
Produkto vystymo modulis (PVP) svarbus tuo, kad jo metu studentai sprendžia realius įmonių iššūkius. Šiemet modulyje pagrindinis dėmesys skiriamas Europos Žaliajam kursui.

Ambicingi tikslai

„Pasak Pasaulio ekonomikos forumo skaičiavimų, iki 2025 m. visame pasaulyje susidarys 2,2 mlrd. tonų statybos ir griovimo atliekų. Pasauliniu mastu, tik apie 40 % statybos ir griovimo atliekų šiuo metu yra pakartotinai panaudojamos ar perdirbamos, o likę 60 % nukreipiami į sąvartynus. Statybos sektoriuje priėmus žiedinės ekonomikos principus, dėl pagerėjusio našumo per metus būtų galima sutaupyti daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių“, – veiksmų imtis skatinančius skaičius vardijo komandas kuruojanti KTU SAF profesorė Lina Šeduikytė.

Europos Sąjunga turi ambicingą tikslą – ne mažiau kaip 70 % statybos metu susidarančių nepavojingų statybos ir griovimo atliekų paruošti pakartotiniam panaudojimui ar perdirbimui. Statybinių atliekų klausimas aktualus tiek pasauliniu, tiek ir Europiniu mastu.

KTU studentų komanda, pasirinkusi „YIT Lietuva“ problemą, ieškojo kompleksinio sprendinio atliekų rūšiavimo procesui statybos aikštelėje ir darė rinkos apžvalgą, kurios metu suprato, kad tokio produkto nėra ir jam yra niša.

Viso semestro metu studentus konsultavo šios įmonės darbuotojai-mentoriai Monika Dobrovolskytė ir Jonas Baziukas. Komanda lankėsi Kauno centre įmonės statomo mikrorajono „Piliamiestis“ statybos aikštelėje. Vizito metu studentai apžiūrėjo statybos aikštelę ir su įmonės mentoriais aptarė statybos atliekų tvarų ir išmanų tvarkymo poreikį, generavo idėjas savo būsimam produktui.

Rado sprendimus

KTU studentai rado būdą kaip statybų aikštelėje valdyti, sistemizuoti ir tvarkyti statybines atliekas, komanda tam nusprendė sukurti gyvai duomenis renkančią programėlę.

Kaip teigia mentorius J. Baziukas, studentai įžvelgė problematiką per visą atliekų rūšiavimo grandinę, nuo unifikuoto ženklinimo iki vadybos ir technologinio pasiruošimo. Jų sukurtas produktas padėtų giliau pažiūrėti į statybvietėse susidarančias atliekas ir unifikuotų jų tvarkymo metodikas. Taip sujungtų statybų ir atliekų tvarkymo įmones efektyvinant procesą.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Įmonės „Peikko Lietuva“ iššūkį priėmusi komanda rado sprendimą, kaip panaudoti gamybos procese susidarančias metalo ir armatūros atliekas. KTU studentų sprendimas – nebrangūs svarmenys.

Idėjas generavo ir verslo planus kūrė tarptautinės, anglų kalba studijuojančios, komandos. Jos turėjo ir priskirtus dėstytojus-mentorius. Pastarieji studentus supažindino su komandinio darbo ypatumais, dizainu grindžiamo mąstymo metodu, rinkos ir finansine analize, produkto vystymo eiga. Modulio metu studentus lydėjo verslo partneriai, kurie komandoms mentoriauja, konsultuoja ir stengiasi padėti kuo geriau įgyvendinti savo idėjas. Jų įnašas itin vertinamas.

„Supažindinome KTU studentus su temos problematika, dalinomės praktinėmis žiniomis. Jei tik leidžia galimybės, manau labai svarbu realybėje pamatyti situaciją, konkrečiu mūsų atveju statybvietę, susipažinti su darbo specifika, tvarka aikštelėje, aktualiais klausimais. Tokia metodika daug labiau įtraukia studentus negu teorinių klausimų sprendimas. Kryptingai galvojama apie praktikoje panaudojamus produktus, kurie sprendžia aktualias problemas“, – mintimis dalinosi pranešime cituojama studentų mentorė, tvarios statybos inžinierė M. Dobrovolskytė.
 
Svarmenys – iš atliekų


Jai pritaria ir „Peikko Lietuva“ kokybės inžinierius Andrius Vaitkūnas, padėjęs komandai geriau susipažinti su įmonės darbo specifika. Pasak inžinieriaus norint sėkmingai įgyvendinti tokius projektus daug svarbiau motyvacija ir idėjos, nei priminiai praktiniai įgūdžiai.

„KTU studentai vystydami realias idėjas iš arti pamato su kokiomis problemomis susiduria įmonės. Kūrybinės užduotys, kuriuose reikia taikyti technines žinias ir dirbti komandoje visapusiškai ruošia studentus kaip gerus būsimus specialistus. Nors praktiniai įgūdžiai yra svarbūs, bet juos jaunam žmogui šiais laikais labai nesunku išsiugdyti, juolab kai bendradarbiaujama su įmonėmis, kur dirba tos srities specialistai ir gali padėti studentams. Bet neturint motyvacijos pasiekti tikslą net ir su geriausiais įgūdžiais būtų neįmanoma“, – sakė pranešime pacituotas A. Vaitkūnas.

Jo teigimu, su juo susitikę studentai turėjo koncepciją gaminti svarmenis ir buvo pasiruošę eskizus, tad juos reikėjo konsultuoti kaip efektyviausiai surinkti ir suvirinti gaminius.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Pasak pranešime cituojamos KTU SAF dėstytojos ir mokslininkės prof. Linos Šeduikytės, nors komandos šiemet susitvarkyti su iškeltais iššūkiais pasirinko skirtingas strategijas ir su įmonių pagalba bei konsultacijomis paruošė labai skirtingus produktus, pagrindiniai sunkumai liko tokie patys kaip ir ankstesniais metais.

„Šiame modulyje dirba skirtingų fakultetų studentai, studijuojantys labai skirtingus dalykus. Tad dažniausiai didžiausią iššūkį kelia ne pasirinkta tema, o sugebėjimas nepažįstamiems žmonėms iš skirtingų sričių sėkmingai dirbti komandoje, rasti laiko ir motyvacijos susiburti po paskaitų ir pasiskirsčius darbus juos sėkmingai padaryti ir sujungti į vieną galutinį produktą, įgyvendinus visus jo etapus. Tai iššūkis, bet kartu ir realios darbinės praktikos simuliacija ir asmeninio augimo galimybė“, – tikino dėstytoja.

Atėjo iš visiškai skirtingų sričių

Tai patvirtina ir iš pačių KTU studentų atsiliepimai apie modulį. Jie taip pat išskiria ir modulio metu įgytą suvokimą kaip reikia analizuoti iššūkius, į kokias sritis atsižvelgti ir susidėlioti aiškų planą kaip palaipsniui prieiti prie sprendimo.

KTUKTU SAF nuotr.

Pasak KTU SAF dėstytojo ir svarmenis kūrusios komandos mentoriaus Vadimo Kitovo, produkto vystymo projekto modulis puikiai tiks studentams, kurie savo karjeroje norėtų nesekti inovacijoms iš paskos, o patys jas kurti.

„Šiame modulyje studentai kuria visuomenei vertę turintį produktą bei ir įgyja esmines kompetencijas šiandienos ir ateities darbo rinkai. Produkto vystymo projekto modulyje ugdomos verslumo, darbo komandoje, planavimo, projekto valdymo bei problemų sprendimo kompetencijos“, – pasakojo pranešime pacituotas V. Kitovas.

Jo teigimu, būdamas komandos mentoriumi, jis iš arti galėjo stebėti kaip visiškai skirtingas sritis studijuojantys žmonės, turintys labai skirtingus dalykinius įgūdžius, kūrybiškai pažiūrėjo į įmonės pasiūlytą iššūkį.

„Kaip pradinę medžiagą turėdami statybinių konstrukcijų gamybos atlieką studentai sugebėjo atliepti visuomenės poreikį pasiūlydami pramoninę atlieką konvertuoti į sporto įrangą, kuri yra tvaresnė nei šiuo metu rinkoje esantys produktai“, – komentavo V. Kitovas. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-03 15:05
Balandžio 2d. baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 000 paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis do...
nuotrauka
2024-04-03 13:28
Trečdalis visų į aplinką išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – tokį kiekį Europos Sąjungoje generuoja pastatai, kuriuose gyvename ir dirbame. Skaičiuojama, kad šiuo metu net 75 proc. visų pastatų yra energetiškai neefektyvūs. Vis dėlto, augantis susidomėjimas „žaliaisiais“ pastatais situaci...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 10:56
Besirūpinantiems savo individualaus gyvenamojo namo energiniu efektyvumu verta suskubti. Iki balandžio 2d. 17h. gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdy...
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...
nuotrauka
2024-03-21 13:52
Daugiau nei pusė maisto atliekoms rūšiavimui skirtų priemonių atsiėmusių sostinės gyventojų ėmėsi rūšiuoti maisto atliekas. Tai atskleidė naujausias Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) atliktas tyrimas. Kaip teigia VAATC direktorius, džiugina ne tik rūšiuojančių žmonių skaičius, bet ...
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-15 09:28
Aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice" investuoja 18 mln. eurų į nuo gaisro nukentėjusio Gariūnų rūšiavimo centro atstatymą ir infrastruktūros gerinimą. Pastatuose projektuojamos moderniausios gaisro aptikimo bei automatinės gaisro gesinimo sistemos. Projektą planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2024-03-13 09:16
Antradienį Europos Parlamentas patvirtino teisiškai įpareigojantį planą dėl pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.
nuotrauka
2024-03-12 14:32
Turto bankas užbaigė Kauno teritorinės muitinės ir Muitinės departamento pastato atnaujinimo projektą. Pastatas ne tik tapo šiuolaikiškesnis ir itin taupus, bet ir pats apsirūpins atsinaujinančia saulės energija. Negana to, čia esančių pastatų komplekso stogai ateityje tarnaus kaip nuotolinis saulės...
nuotrauka
2024-03-12 09:22
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.
nuotrauka
2024-03-08 13:06
Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.
nuotrauka
2024-03-08 12:55
Gyventojai, siekiantys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1d. visą mėnesį gali kreiptis į APVA ir pasinaudoti finansine parama. Per pirmąją kvietimo savaitę jau sulaukta beveik 600 paraiškų. Aktyviausi šį kartą Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonų gyventojai, norintys padidinti savo ...
nuotrauka
2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esanči...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas