2023 lapkričio 30 d. ketvirtadienis, 9:22
Reklama  |  facebook

Studentai sprendė statybos įmonių iššūkius: nauja programėlė ir svarmenys iš pramoninių atliekų

2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė nagrinėti šias temas: tvarūs ir išmanūs sprendimai mišrių statybinių atliekų rūšiavimui statybų aikštelėje ir antrinis metalo atliekų panaudojimas.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto nuotr.


Minimos įmonės
Peikko Lietuva, UAB
YIT Lietuva, UAB
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
Produkto vystymo modulis (PVP) svarbus tuo, kad jo metu studentai sprendžia realius įmonių iššūkius. Šiemet modulyje pagrindinis dėmesys skiriamas Europos Žaliajam kursui.

Ambicingi tikslai

„Pasak Pasaulio ekonomikos forumo skaičiavimų, iki 2025 m. visame pasaulyje susidarys 2,2 mlrd. tonų statybos ir griovimo atliekų. Pasauliniu mastu, tik apie 40 % statybos ir griovimo atliekų šiuo metu yra pakartotinai panaudojamos ar perdirbamos, o likę 60 % nukreipiami į sąvartynus. Statybos sektoriuje priėmus žiedinės ekonomikos principus, dėl pagerėjusio našumo per metus būtų galima sutaupyti daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių“, – veiksmų imtis skatinančius skaičius vardijo komandas kuruojanti KTU SAF profesorė Lina Šeduikytė.

Europos Sąjunga turi ambicingą tikslą – ne mažiau kaip 70 % statybos metu susidarančių nepavojingų statybos ir griovimo atliekų paruošti pakartotiniam panaudojimui ar perdirbimui. Statybinių atliekų klausimas aktualus tiek pasauliniu, tiek ir Europiniu mastu.

KTU studentų komanda, pasirinkusi „YIT Lietuva“ problemą, ieškojo kompleksinio sprendinio atliekų rūšiavimo procesui statybos aikštelėje ir darė rinkos apžvalgą, kurios metu suprato, kad tokio produkto nėra ir jam yra niša.

Viso semestro metu studentus konsultavo šios įmonės darbuotojai-mentoriai Monika Dobrovolskytė ir Jonas Baziukas. Komanda lankėsi Kauno centre įmonės statomo mikrorajono „Piliamiestis“ statybos aikštelėje. Vizito metu studentai apžiūrėjo statybos aikštelę ir su įmonės mentoriais aptarė statybos atliekų tvarų ir išmanų tvarkymo poreikį, generavo idėjas savo būsimam produktui.

Rado sprendimus

KTU studentai rado būdą kaip statybų aikštelėje valdyti, sistemizuoti ir tvarkyti statybines atliekas, komanda tam nusprendė sukurti gyvai duomenis renkančią programėlę.

Kaip teigia mentorius J. Baziukas, studentai įžvelgė problematiką per visą atliekų rūšiavimo grandinę, nuo unifikuoto ženklinimo iki vadybos ir technologinio pasiruošimo. Jų sukurtas produktas padėtų giliau pažiūrėti į statybvietėse susidarančias atliekas ir unifikuotų jų tvarkymo metodikas. Taip sujungtų statybų ir atliekų tvarkymo įmones efektyvinant procesą.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Įmonės „Peikko Lietuva“ iššūkį priėmusi komanda rado sprendimą, kaip panaudoti gamybos procese susidarančias metalo ir armatūros atliekas. KTU studentų sprendimas – nebrangūs svarmenys.

Idėjas generavo ir verslo planus kūrė tarptautinės, anglų kalba studijuojančios, komandos. Jos turėjo ir priskirtus dėstytojus-mentorius. Pastarieji studentus supažindino su komandinio darbo ypatumais, dizainu grindžiamo mąstymo metodu, rinkos ir finansine analize, produkto vystymo eiga. Modulio metu studentus lydėjo verslo partneriai, kurie komandoms mentoriauja, konsultuoja ir stengiasi padėti kuo geriau įgyvendinti savo idėjas. Jų įnašas itin vertinamas.

„Supažindinome KTU studentus su temos problematika, dalinomės praktinėmis žiniomis. Jei tik leidžia galimybės, manau labai svarbu realybėje pamatyti situaciją, konkrečiu mūsų atveju statybvietę, susipažinti su darbo specifika, tvarka aikštelėje, aktualiais klausimais. Tokia metodika daug labiau įtraukia studentus negu teorinių klausimų sprendimas. Kryptingai galvojama apie praktikoje panaudojamus produktus, kurie sprendžia aktualias problemas“, – mintimis dalinosi pranešime cituojama studentų mentorė, tvarios statybos inžinierė M. Dobrovolskytė.
 
Svarmenys – iš atliekų


Jai pritaria ir „Peikko Lietuva“ kokybės inžinierius Andrius Vaitkūnas, padėjęs komandai geriau susipažinti su įmonės darbo specifika. Pasak inžinieriaus norint sėkmingai įgyvendinti tokius projektus daug svarbiau motyvacija ir idėjos, nei priminiai praktiniai įgūdžiai.

„KTU studentai vystydami realias idėjas iš arti pamato su kokiomis problemomis susiduria įmonės. Kūrybinės užduotys, kuriuose reikia taikyti technines žinias ir dirbti komandoje visapusiškai ruošia studentus kaip gerus būsimus specialistus. Nors praktiniai įgūdžiai yra svarbūs, bet juos jaunam žmogui šiais laikais labai nesunku išsiugdyti, juolab kai bendradarbiaujama su įmonėmis, kur dirba tos srities specialistai ir gali padėti studentams. Bet neturint motyvacijos pasiekti tikslą net ir su geriausiais įgūdžiais būtų neįmanoma“, – sakė pranešime pacituotas A. Vaitkūnas.

Jo teigimu, su juo susitikę studentai turėjo koncepciją gaminti svarmenis ir buvo pasiruošę eskizus, tad juos reikėjo konsultuoti kaip efektyviausiai surinkti ir suvirinti gaminius.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Pasak pranešime cituojamos KTU SAF dėstytojos ir mokslininkės prof. Linos Šeduikytės, nors komandos šiemet susitvarkyti su iškeltais iššūkiais pasirinko skirtingas strategijas ir su įmonių pagalba bei konsultacijomis paruošė labai skirtingus produktus, pagrindiniai sunkumai liko tokie patys kaip ir ankstesniais metais.

„Šiame modulyje dirba skirtingų fakultetų studentai, studijuojantys labai skirtingus dalykus. Tad dažniausiai didžiausią iššūkį kelia ne pasirinkta tema, o sugebėjimas nepažįstamiems žmonėms iš skirtingų sričių sėkmingai dirbti komandoje, rasti laiko ir motyvacijos susiburti po paskaitų ir pasiskirsčius darbus juos sėkmingai padaryti ir sujungti į vieną galutinį produktą, įgyvendinus visus jo etapus. Tai iššūkis, bet kartu ir realios darbinės praktikos simuliacija ir asmeninio augimo galimybė“, – tikino dėstytoja.

Atėjo iš visiškai skirtingų sričių

Tai patvirtina ir iš pačių KTU studentų atsiliepimai apie modulį. Jie taip pat išskiria ir modulio metu įgytą suvokimą kaip reikia analizuoti iššūkius, į kokias sritis atsižvelgti ir susidėlioti aiškų planą kaip palaipsniui prieiti prie sprendimo.

KTUKTU SAF nuotr.

Pasak KTU SAF dėstytojo ir svarmenis kūrusios komandos mentoriaus Vadimo Kitovo, produkto vystymo projekto modulis puikiai tiks studentams, kurie savo karjeroje norėtų nesekti inovacijoms iš paskos, o patys jas kurti.

„Šiame modulyje studentai kuria visuomenei vertę turintį produktą bei ir įgyja esmines kompetencijas šiandienos ir ateities darbo rinkai. Produkto vystymo projekto modulyje ugdomos verslumo, darbo komandoje, planavimo, projekto valdymo bei problemų sprendimo kompetencijos“, – pasakojo pranešime pacituotas V. Kitovas.

Jo teigimu, būdamas komandos mentoriumi, jis iš arti galėjo stebėti kaip visiškai skirtingas sritis studijuojantys žmonės, turintys labai skirtingus dalykinius įgūdžius, kūrybiškai pažiūrėjo į įmonės pasiūlytą iššūkį.

„Kaip pradinę medžiagą turėdami statybinių konstrukcijų gamybos atlieką studentai sugebėjo atliepti visuomenės poreikį pasiūlydami pramoninę atlieką konvertuoti į sporto įrangą, kuri yra tvaresnė nei šiuo metu rinkoje esantys produktai“, – komentavo V. Kitovas. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-22 13:12
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) išreiškė susirūpinimą dėl žaliųjų pirkimų įgyvendinimo: dabartinės pirkimų sąlygos yra apipintos neįgyvendinamais reikalavimais, užkertančiais kelią statybos įmonių dalyvavimui juose.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-17 09:51
Vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021-2030 m. (NEKSVP) numatytoms šiltnamio efektą sukelian...
nuotrauka
2023-11-13 09:31
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, kurie sudarys geresnes sąlygas žaliesiems pirkimams ir leis toliau siekti, kad visi viešieji pirkimai būtų tik žali.
nuotrauka
2023-11-10 12:19
Diskutuojant aplinkos taršos temomis ekspertų akys krypsta į statybos sektorių. Europos komisijos duomenimis jis atsakingas už daugiau nei 35 proc. ES teršalų. Taršos problemos sprendimų ieško visi – nuo politikų ir nekilnojamojo turto vystytųjų iki statybos inžineriją studijuojančio jaunimo. Pasak ...
nuotrauka
2023-11-07 10:57
Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja senus pastatus. Siekiant mažinti poveikį klimatui ir energijas sąnaudas, rekonstruotas Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas (MIDF).
nuotrauka
2023-11-06 09:39
Nuo 20-ojo amžiaus pradžios pasaulyje vykstantis globalinis atšilimas neleidžia atsikvėpti ne tik mokslininkams ar politikams, bet ir verslui. Šis raginamas aktyviau imtis konkrečių veiksmų mažinant anglies dvideginio emisijas. Ekspertų teigimu, laikai, kai pakako kompensuoti į aplinką išskiriamą ta...
nuotrauka
2023-10-24 12:28
Elektros energetikos infrastruktūros būklę ir teikiamų paslaugų kokybę būtina gerinti, o atsinaujinančių energijos išteklių plėtra galėtų būti spartesnė. Tai rodo Valstybės kontrolės atliktas auditas „Elektros energetikos sektoriaus valdymas“.
nuotrauka
2023-10-18 11:05
Beveik prieš 4 metus Europos Komisijos paskelbtas Europos žaliasis kursas iškėlė ambicingą tikslą: tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Europos klimato teisės aktas – vienas iš pagrindinių Europos žaliojo kurso dokumentų – teisiškai įpareigojo ES šalis nares iki 2030 m. bent 55 proc. ...
nuotrauka
2023-10-18 10:40
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė 122,65 mln. eurų kvietimą, kurio lėšomis diegiant inovatyvią technologiją – elektrolizės integravimo į amoniako agregatą – bus mažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis pakeičiant šias dujas aplinkai draugišku vandeniliu.
nuotrauka
2023-10-17 13:41
Europos Sąjungos valdžios institucijos jau ne pirmą dešimtmetį skatina valstybių narių indėlį į tvarumą ir įtakos aplinkai bei klimatui mažinimą. Tai atspindi ir verslui taikomi reikalavimai – ypač būtinybė metinėse verslo ataskaitose pateikti ne tik finansinius, bet ir nefinansinius verslo rodikliu...
nuotrauka
2023-10-17 11:55
Pirmadienį vykusiame Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje ministrai pasiekė bendrąjį požiūrį dėl Miesto nuotekų valymo direktyvos ir dėl atnaujinto Reglamento dėl sunkiųjų transporto priemonių išmetamo anglies dvideginio standartų.
nuotrauka
2023-10-16 09:55
Norėdama pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, Lietuva turi tris kartus padidinti atliekų perdirbimą ir jų panaudojimą naujų produktų gamybai, konstatuoja ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiuo metu Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų virsta naujais gaminiais.
nuotrauka
2023-10-10 13:09
Daugelis naujos statybos biurų ir verslo centrų Lietuvoje yra sertifikuojami jų tvarumą įrodančiais tarptautiniais žaliųjų pastatų sertifikatais BREEAM ar LEED, tačiau pasaulyje vis labiau populiarėjančio į darbuotojų gerovę orientuoto WELL sertifikato mūsų šalyje dar neturi nė vienas pastatas. Plan...
nuotrauka
2023-10-09 09:52
Spalio 6 d. Vilniuje įvyko Europos statybos inžinierių tarybos (ECCE) susirinkimas. Europos organizacijos, kuriai priklauso ir Lietuvos statybos inžinierių asociacija, nariai susirinko aptarti, kaip Europos Sąjungos žiedinės ekonomikos ir klimato politikos rekomendacijos turės būti pritaikomos staty...
nuotrauka
2023-10-05 10:14
Lietuva kartu su dar 18 šalių prisijungė prie įkuriamos Europos medienos politikos platformos „WoodPop“, kuri skatina plėtoti tvarią ir klimatui atsparią statybą naudojant medieną ir kitas organines medžiagas.
nuotrauka
2023-10-04 15:06
Susisiekimo ministerija paskelbė kvietimą teikti suslėgtų biodujų pildymo viešųjų punktų įrengimo projektų įgyvendinimo planus, tam numatyta 6,9 mln. eurų. Tikimasi, kad pasinaudojus parama, bus įrengta ne mažiau kaip 30 paslaugas teikiančių (biodujų) punktų su stotelėmis.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-09-27 08:01
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas” pataisas dėl modernizuojamų pastatų energinės klasės nuostatų pakeitimo, kurias priėmus pastatų renovacija bus efektyvesnė.

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas