2024 rugsėjo 20 d. penktadienis, 19:58
Reklama  |  facebook

Studentai sprendė statybos įmonių iššūkius: nauja programėlė ir svarmenys iš pramoninių atliekų

2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė nagrinėti šias temas: tvarūs ir išmanūs sprendimai mišrių statybinių atliekų rūšiavimui statybų aikštelėje ir antrinis metalo atliekų panaudojimas.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto nuotr.


Minimos įmonės
Peikko Lietuva, UAB
YIT Lietuva, UAB
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
Produkto vystymo modulis (PVP) svarbus tuo, kad jo metu studentai sprendžia realius įmonių iššūkius. Šiemet modulyje pagrindinis dėmesys skiriamas Europos Žaliajam kursui.

Ambicingi tikslai

„Pasak Pasaulio ekonomikos forumo skaičiavimų, iki 2025 m. visame pasaulyje susidarys 2,2 mlrd. tonų statybos ir griovimo atliekų. Pasauliniu mastu, tik apie 40 % statybos ir griovimo atliekų šiuo metu yra pakartotinai panaudojamos ar perdirbamos, o likę 60 % nukreipiami į sąvartynus. Statybos sektoriuje priėmus žiedinės ekonomikos principus, dėl pagerėjusio našumo per metus būtų galima sutaupyti daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių“, – veiksmų imtis skatinančius skaičius vardijo komandas kuruojanti KTU SAF profesorė Lina Šeduikytė.

Europos Sąjunga turi ambicingą tikslą – ne mažiau kaip 70 % statybos metu susidarančių nepavojingų statybos ir griovimo atliekų paruošti pakartotiniam panaudojimui ar perdirbimui. Statybinių atliekų klausimas aktualus tiek pasauliniu, tiek ir Europiniu mastu.

KTU studentų komanda, pasirinkusi „YIT Lietuva“ problemą, ieškojo kompleksinio sprendinio atliekų rūšiavimo procesui statybos aikštelėje ir darė rinkos apžvalgą, kurios metu suprato, kad tokio produkto nėra ir jam yra niša.

Viso semestro metu studentus konsultavo šios įmonės darbuotojai-mentoriai Monika Dobrovolskytė ir Jonas Baziukas. Komanda lankėsi Kauno centre įmonės statomo mikrorajono „Piliamiestis“ statybos aikštelėje. Vizito metu studentai apžiūrėjo statybos aikštelę ir su įmonės mentoriais aptarė statybos atliekų tvarų ir išmanų tvarkymo poreikį, generavo idėjas savo būsimam produktui.

Rado sprendimus

KTU studentai rado būdą kaip statybų aikštelėje valdyti, sistemizuoti ir tvarkyti statybines atliekas, komanda tam nusprendė sukurti gyvai duomenis renkančią programėlę.

Kaip teigia mentorius J. Baziukas, studentai įžvelgė problematiką per visą atliekų rūšiavimo grandinę, nuo unifikuoto ženklinimo iki vadybos ir technologinio pasiruošimo. Jų sukurtas produktas padėtų giliau pažiūrėti į statybvietėse susidarančias atliekas ir unifikuotų jų tvarkymo metodikas. Taip sujungtų statybų ir atliekų tvarkymo įmones efektyvinant procesą.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Įmonės „Peikko Lietuva“ iššūkį priėmusi komanda rado sprendimą, kaip panaudoti gamybos procese susidarančias metalo ir armatūros atliekas. KTU studentų sprendimas – nebrangūs svarmenys.

Idėjas generavo ir verslo planus kūrė tarptautinės, anglų kalba studijuojančios, komandos. Jos turėjo ir priskirtus dėstytojus-mentorius. Pastarieji studentus supažindino su komandinio darbo ypatumais, dizainu grindžiamo mąstymo metodu, rinkos ir finansine analize, produkto vystymo eiga. Modulio metu studentus lydėjo verslo partneriai, kurie komandoms mentoriauja, konsultuoja ir stengiasi padėti kuo geriau įgyvendinti savo idėjas. Jų įnašas itin vertinamas.

„Supažindinome KTU studentus su temos problematika, dalinomės praktinėmis žiniomis. Jei tik leidžia galimybės, manau labai svarbu realybėje pamatyti situaciją, konkrečiu mūsų atveju statybvietę, susipažinti su darbo specifika, tvarka aikštelėje, aktualiais klausimais. Tokia metodika daug labiau įtraukia studentus negu teorinių klausimų sprendimas. Kryptingai galvojama apie praktikoje panaudojamus produktus, kurie sprendžia aktualias problemas“, – mintimis dalinosi pranešime cituojama studentų mentorė, tvarios statybos inžinierė M. Dobrovolskytė.
 
Svarmenys – iš atliekų


Jai pritaria ir „Peikko Lietuva“ kokybės inžinierius Andrius Vaitkūnas, padėjęs komandai geriau susipažinti su įmonės darbo specifika. Pasak inžinieriaus norint sėkmingai įgyvendinti tokius projektus daug svarbiau motyvacija ir idėjos, nei priminiai praktiniai įgūdžiai.

„KTU studentai vystydami realias idėjas iš arti pamato su kokiomis problemomis susiduria įmonės. Kūrybinės užduotys, kuriuose reikia taikyti technines žinias ir dirbti komandoje visapusiškai ruošia studentus kaip gerus būsimus specialistus. Nors praktiniai įgūdžiai yra svarbūs, bet juos jaunam žmogui šiais laikais labai nesunku išsiugdyti, juolab kai bendradarbiaujama su įmonėmis, kur dirba tos srities specialistai ir gali padėti studentams. Bet neturint motyvacijos pasiekti tikslą net ir su geriausiais įgūdžiais būtų neįmanoma“, – sakė pranešime pacituotas A. Vaitkūnas.

Jo teigimu, su juo susitikę studentai turėjo koncepciją gaminti svarmenis ir buvo pasiruošę eskizus, tad juos reikėjo konsultuoti kaip efektyviausiai surinkti ir suvirinti gaminius.

KTU SAF

KTU SAF nuotr.

Pasak pranešime cituojamos KTU SAF dėstytojos ir mokslininkės prof. Linos Šeduikytės, nors komandos šiemet susitvarkyti su iškeltais iššūkiais pasirinko skirtingas strategijas ir su įmonių pagalba bei konsultacijomis paruošė labai skirtingus produktus, pagrindiniai sunkumai liko tokie patys kaip ir ankstesniais metais.

„Šiame modulyje dirba skirtingų fakultetų studentai, studijuojantys labai skirtingus dalykus. Tad dažniausiai didžiausią iššūkį kelia ne pasirinkta tema, o sugebėjimas nepažįstamiems žmonėms iš skirtingų sričių sėkmingai dirbti komandoje, rasti laiko ir motyvacijos susiburti po paskaitų ir pasiskirsčius darbus juos sėkmingai padaryti ir sujungti į vieną galutinį produktą, įgyvendinus visus jo etapus. Tai iššūkis, bet kartu ir realios darbinės praktikos simuliacija ir asmeninio augimo galimybė“, – tikino dėstytoja.

Atėjo iš visiškai skirtingų sričių

Tai patvirtina ir iš pačių KTU studentų atsiliepimai apie modulį. Jie taip pat išskiria ir modulio metu įgytą suvokimą kaip reikia analizuoti iššūkius, į kokias sritis atsižvelgti ir susidėlioti aiškų planą kaip palaipsniui prieiti prie sprendimo.

KTUKTU SAF nuotr.

Pasak KTU SAF dėstytojo ir svarmenis kūrusios komandos mentoriaus Vadimo Kitovo, produkto vystymo projekto modulis puikiai tiks studentams, kurie savo karjeroje norėtų nesekti inovacijoms iš paskos, o patys jas kurti.

„Šiame modulyje studentai kuria visuomenei vertę turintį produktą bei ir įgyja esmines kompetencijas šiandienos ir ateities darbo rinkai. Produkto vystymo projekto modulyje ugdomos verslumo, darbo komandoje, planavimo, projekto valdymo bei problemų sprendimo kompetencijos“, – pasakojo pranešime pacituotas V. Kitovas.

Jo teigimu, būdamas komandos mentoriumi, jis iš arti galėjo stebėti kaip visiškai skirtingas sritis studijuojantys žmonės, turintys labai skirtingus dalykinius įgūdžius, kūrybiškai pažiūrėjo į įmonės pasiūlytą iššūkį.

„Kaip pradinę medžiagą turėdami statybinių konstrukcijų gamybos atlieką studentai sugebėjo atliepti visuomenės poreikį pasiūlydami pramoninę atlieką konvertuoti į sporto įrangą, kuri yra tvaresnė nei šiuo metu rinkoje esantys produktai“, – komentavo V. Kitovas. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir ...
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...
nuotrauka
2024-09-12 09:19
Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje projektuotojams siūlo pasitikrinti, kokį poveikį aplinkai turės suprojektuotas pastatas ar viešoji erdvė ir kiek tvarūs numatyti aplinkos sutvarkymo sprendimai. Žalumo indekso skaičiuoklė leidžia įsivertinti projekto ekologinį efektyvumą esamame sklype, ...
nuotrauka
2024-09-11 09:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) papildomai skyrė 1,13 mln. eurų 3 rezerviniams projektams, kuriais planuojama iš perdirbtų atliekų kurti inovatyvius, aplinkai palankius produktus ir technologijas. Pagal „Žaliojo eksperimento“ kvietimą iš viso skirtas beveik 8,8 mln. eurų finansavimas 21-...
nuotrauka
2024-09-09 09:40
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliav...
nuotrauka
2024-09-03 15:21
Šiandien, rugsėjo 3 d., ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus pradeda veikti saulės moduliai, kurių pagaminta žalioji energija bus naudojama pagrindinės šalies automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-08-30 13:12
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-08-02 10:13
Augantis dėmesys tvarumui neišvengiamai prisideda ir prie aktyvesnio tvaraus nekilnojamojo turto (NT) vystymo. Vis dėlto, pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjęs pastatų sertifikavimas Baltijos šalyse signalizuoja apie nevienareikšmę situaciją – ar ekonominiai iššūkiai nepakiš kojos NT vystytojų tvarumo ...
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-26 10:15
Centralizuotai šilumą Kupiškio, Pasvalio miestams ir rajonams tiekianti AB „Panevėžio energija" šiais metais įrengs saulės fotovoltinės elektrines Subačiaus, Noriūnų, Pasvalio katilinių teritorijose. Tai leis naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei sumažinti bendrovės elektros energij...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-16 07:23
Tvarumo tema šiuolaikinėje visuomenėje įgauna vis didesnę reikšmę. Pastebima, kad dėmesys aplinkosaugai vis dažniau skiriamas įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško interjero sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų ir pe...
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 11:36
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:36
Iki liepos 1 d. Lietuvos verslo įmonės buvo kviečiamos teikti paraiškas įgyvendinti klimato kaitos švelninimo projektus besivystančiose šalyse, diegiant atsinaujinančius energijos išteklius ir perduodant gerąją Lietuvos patirtį. Per tris mėnesius Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 10 ...
nuotrauka
2024-07-02 14:33
Turto banko su partneriais sėkmingai įgyvendintas policijos pastato projektas Vilniuje pelnė prestižinį BREEAM In-Use „Excellent“ įvertinimą. Šį pavasarį Karoliniškių mikrorajone, Sietyno g. 24, duris atvėręs naujasis statinys – vienas iš energiškai efektyviausių valstybės pastatų. Rangos darbus obj...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas