Tarptautinis pastolininkų čempionatas parodė: Lietuvoje dirba pasaulinio lygio profesionalai
Čempionate – dėmesys darbų saugai
Tarptautiniame pastolininkų čempionate dalyvavo 6 komandos. Lietuvai atstovavo „Hotrema“, antrąją vietą pelniusi „Globalita“ ir „Global Scaffolders“. Čempionate taip pat dalyvavo „Bjorli Bygg“ komanda iš Švedijos, „Telinetiimi“ iš Suomijos ir „Bygg Stillas“ iš Norvegijos.
Po pirmojo čempionato, kuris įvyko 2019 m., BSA sulaukė prašymų iš Australijos, Kanados, Naujosios Zelandijos įmonių, kurios rengėsi atvykti į Lietuvą 2020 m. Tačiau dėl pandemijos renginys buvo atidėtas. Į šių metų čempionatą taip pat neatvyko visi norintys: sustabdė arti Lietuvos vykstantis karas ir vis dar nesitraukiantis koronavirusas.
„Čempionatas pavyko: kasdien sulaukiu daugybės skambučių iš viso pasaulio, žmonės dėkoja už renginį, kuris taip pat buvo tiesiogiai transliuojamas ir internetu: Baltijos pastolininkų asociacijos BSA YouTube kanale čempionatas sulaukė žiūrovų iš daugiau kaip 60 pasaulio šalių, – pasakoja čempionato iniciatorius Viktoras Voroncovas, įmonės „Layher Baltic“ vadovas. – Didžiuojasi čempionato lyderiais, pirmą ir antrą vietas pelniusiais mūsų įmonės klientais, nes jų sėkmė yra ir mano darbo dalis.“
Čempionatas, pasak V. Voroncovo, yra galimybė pademonstruoti, kaip dirba geriausi pasaulio pastolininkai, populiarinti įdomią, kupiną iššūkių profesiją ir propaguoti saugų darbą dirbant su pastoliais ir ant pastolių. Jeigu prieš porą metų vykusiame čempionate buvo užfiksuota darbų saugos pažeidimų, tai šįkart tokių pažeidimų nebuvo.
LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius, sveikindamas čempionato dalyvius, akcentavo būtinybę ir besąlyginę pareigą rūpintis darbuotojų sauga ir sveikata. Jis pabrėžė, kad viena iš nelaimingų atsitikimų ir mirčių priežasčių yra darbuotojų kritimai iš aukščio, todėl didelės reikšmės turi tokios kolektyvinės apsaugos priemonės kaip pastoliai. Įvertindamas V. Voroncovo indėlį puoselėjant darbų saugos kultūra, J. Gricius jam įteikė Valstybinės darbo inspekcijos auksinį pasižymėjimo ženklą.
Pastolių montuotojai naudoja skaitmenines technologijas
Užduotis čempionatui rengė „Layher Baltic“ inžinieriai ir konstruktoriai. „Parinkome užduotis, kurios pastolininkams būtų ir iššūkis, ir leistų pademonstruoti savo kompetencijas“, – pasakojo V. Voroncovas.
Čempionato dalyviai turėjo pastatyti du bokštelius ir 8 metrų aukštyje juos sujungti su tiltu, nuo kurio reikėjo sumontuoti pakabinamus pastolius, laikomus pačiomis sudėtingiausiomis ir pavojingiausiomis konstrukcijomis. Užduočiai atlikti – pastatyti ir vėl išardyti pastolių konstrukcijas – buvo skirtos 2 valandos. Čempione tapusi „Hotrema“ užduotį atliko per 1,39 val., antroje vietoje likusi „Globalita“ – per 1,46 val., o „Bjorli Bygg“ iš Švedijos – per 1,59 val. Dvi komandos suklydo ir užduoties neįveikė.
Čempionate dalyvavo jaunos komandos, iš kurių ryškiai skyrėsi suomiai – 40-mečiai ir vyresni. „Įdomu buvo stebėti komandų pasirengimą montuoti konstrukcijas. Jeigu suomiai dirbo su popieriniais brėžiniais, tai jaunimas – vien su skaitmeniniais. Tai aiškiai rodo, kaip keičiasi mūsų darbas: skaitmeninės technologijos ateina iki pat pastolių montuotojų, kurie ruošia darbo vietą statybininkams“, – tendencijas akcentavo V. Voroncovas.
Sektorius tampa vienu iš pažangiausių
Sektorių su skaitmeninėmis technologijomis dar labiau sieja naujausi išradimai. „Layher“ kompanija sukūrė 20 proc. lengvesnius pastolius, kurie penktadaliu mažina darbo sąnaudas. Čempionato rėmėjai – vokiečių įmonė KEWAZO – pristatė robotizuotą kėlimo sistemą, kuri mažina rankų darbą.
Verslas ieško būdų, kaip didinti sektoriaus darbo našumą ir sukurti kuo geresnes, saugesnes, profesinių ligų riziką mažinančias darbo sąlygas pastolių montuotojams.
Išmaniosios technologijos keičia pastolių verslą, kuris tampa vienu iš pažangiausių statybos sektorių. Ir jame, ne tik Europoje, bet ir pasaulyje, lyderių pozicijos tenka Lietuvos pastolininkams, kurie dirba įvairiuose pasaulio žemynuose.„Prieš čempionatą paprastai dalyvius supažindiname su „Layher Baltic“ įmone, jos baze, naudojamomis technologijomis. Jeigu Lietuvos įmonėms tai įprasti sprendimai, tai suomiams ar švedams – staigmena, technologiškai mes juos lenkiame. Tad logiška, kad čempionatus laimi lietuviai, nes mes pasaulyje esame savo srities lyderiais“, – sako V. Voroncovas.
Rūpestį darbuotojais rodo ir apranga: jeigu anksčiau montuotojai dirbo su primityviomis, pigiomis asmeninės saugos priemonėmis ir apranga, tai dabar situacija pasikeitė kardinaliai. Darbdaviai gerai suvokia – kuo saugesnės sąlygos bus sukurtos, tuo geriau ir efektyviau dirbs pastolių montuotojai. Verslas gręžiasi į darbuotojus, nes tai jie uždirba pelną.
Čempionato rengėjai planuoja pokyčiusNors „Layher“ pastoliai diktuoja pasaulio tendencijas, tačiau verslas dirba ir su kitomis pastolių sistemomis. Todėl čempionato rengėjai planuoja įtraukti daugiau pastolių sistemų.
Įvairovė būdinga ir darbų saugos reikalavimams, kurie įvairiose šalyse skiriasi. Tad tarptautinei teisėjų komandai, kurioje dirbo didelę patirtį turintys specialistai iš Airijos, Suomijos, Serbijos, Švedijos, UK, Nyderlandų ir Lietuvos, teko sukurti universalias taisykles, kurios leistų dalyvauti čempionate ir saugiai pastatyti konstrukcijas įvairių šalių komandoms. Todėl bus planuojami universalesni čempionatai.
Į čempionatą Lietuvoje komandos iš Švedijos ir Norvegijos atvyko su šeimomis. Taip aplink renginį natūraliai formuojasi bendruomenė – kitais metais čempionato rengėjai planuoja oficialiai kviesti komandas atvykti su šeimomis.
„Mums smagu parodyti užsienio svečiams Lietuvą ir tai yra būdas telkti bei stiprinti pastolininkų bendruomenę“, – sako V. Voroncovas.
Čempionato išvakarėse vyko įvairios varžybos, aukcionas, kurio lėšos – apie 600 eurų – yra skirtos „Tautmilės“ gyvūnų prieglaudai.Kitais metas čempionatą ketinama rengti šiltesniu metų laiku, gegužę.
BSA / Olgos Posaškovos nuotr.