2024 birželio 17 d. pirmadienis, 4:56
Reklama  |  facebook

Tiriama korupcija ir šešėlinė apskaita Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centre

2023-11-28 12:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, piktnaudžiavimu, svetimo turto pasisavinimu, dokumentų klastojimu, neteisingų duomenų apie pajamas teikimu ir apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu.
nuotrauka
Specialiųjų tyrimų tarnybos nuotr.


Minimos įmonės
VAATC (Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras), UAB
FNTT (Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba),
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),

Tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorų grupė.

Pasitvirtino spėjimai dėl korupcijos rizikų

Įtariama, kad asmenys, galimai vykdydami nusikalstamas veikas, galėjo neapskaityti bei pasisavinti bendrai daugiau nei 1 mln. eurų ir nesumokėti privalomų mokesčių valstybei, kurių bendra suma siekia daugiau nei 360 000 eurų, taip padarant žalą Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui (VAATC) ir valstybei. Taip pat įtariama, kad galimai iš neapskaitytų lėšų galėjo būti mokami kyšiai, kurių bendra suma siekia beveik 100 000 eurų.

Dėl korupcijos rizikų atliekų tvarkymo sektoriuje Specialiųjų tyrimų tarnyba yra atkreipusi dėmesį jau ne kartą. Pasak jos, valstybėje veikianti sistema nėra pakankamai atspari korupcijai, kontrolės mechanizmai nėra veiksmingi ir efektyvūs. Dažnu atveju įmonių patikrinimai neparemti proaktyviu įmonių rizikingumo įvertinimu.

„Tokių sisteminės korupcijos atvejų ištyrimas yra STT prioritetas. Šiuo tyrimu atskleistos korupcinės schemos parodo, kad dabartinė sistema neveikia, yra aiškiai matomos spragos, kurias, siekiant skaidrumo atliekų tvarkymo sektoriuje, būtina šalinti, kitu atveju – tokio pobūdžio tyrimas bus vienas iš daugelio“, – sakė pranešime cituojamas STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas.

Įtariami nevykdę reikiamos apskaitos

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, VAATC darbuotojai, būdami valstybės tarnautojams prilygintais asmenimis, kaip įtariama, veikdami bendrininkų grupėje, siekdami turtinės naudos sau ir kitiems asmenims, iš verslo subjektų, užsiimančių atliekų tvarkymu, reguliariai (2 kartus per mėnesį) priimdavo kyšius už tai, kad į Vilniaus regiono sąvartyną pristatytos atliekos būtų priimamos pažeidžiant nustatytą tvarką. Pristatomų atliekų dalis galimai buvo priimama jos visiškai nesveriant ir neapskaitant ir tokiu būdu išvengiant teisės aktais nustatyto atliekų šalinimo mokesčio, kuris gali viršyti 0,5 mln. eurų. VAATC Gamybinio proceso tarnybos sąvartyno vadovo ir bendrininkų galimai bendrai priimtų kyšių suma siekia beveik 100 000 eurų. Taip pat įtariama, kad tokiu būdu atliekų tvarkymo veikla užsiimančios įmonės bendrai neapskaitė nemažiau nei 0,5 mln. eurų pajamų ir išvengė ne mažiau nei 160 000 eurų dydžio mokėtinų pridėtinės vertės ir pelno mokesčių.

STT ir FNTTSpecialiųjų tyrimų
tarnybos nuotr.

Be to, bendra STT ir FNTT tyrimo grupė, vadovaujant Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorams, tiria schemas, kuomet VAATC Aikštelių eksploatacinės priežiūros specialistui, atsakingam už didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių eksploatacinę priežiūrą, piktnaudžiaujant tarnyba ir veikiant bendrininkų grupėje, tyčia buvo klastojami Vilniaus regiono atliekų priėmimo aikštelėse surinkto metalo laužo priėmimo bei atsiskaitymo už jį ūkinių, finansinių operacijų dokumentai, po ko dalis metalo buvo pasisavinama, o už jį gautas neteisėtas atlygis pasidalijamas tarp bendrininkų. Ikiteisminio tyrimo duomenys taip pat leidžia pagrįstai manyti, kad dėl tokių veiksmų, galimai buvo pasisavinta daugiau nei 600 000 eurų, nuo kurių nebuvo sumokėta apie 200 000 eurų mokesčių į valstybės biudžetą.

Lobsta valstybės sąskaita

„Atliekų surinkimo ir metalo laužo supirkimo sektorius FNTT laiko vienais iš rizikingų dėl pastebimo šešėlio bei neapskaitomų pajamų. Šiame tyrime surinkti duomenys rodo, kad galimai nusikalstamos veikos daro didelę žalą valstybės finansų sistemai dėl nesumokamų mokesčių, o valstybės įstaigos galimai netenka teisėtų pajamų“, – teigė pranešime pacituotas FNTT Vilniaus apygardos valdybos viršininkas Valerij Vincukevič.

Įtarimai dėl minėtų nusikalstamų veikų pareikšti 12 asmenų, iš kurių 3 – VAATC darbuotojai. Atliekant šį ikiteisminį tyrimą praėjusią savaitę buvo atlikta daugiau kaip 30 kratų, dalyvavo virš 60 STT ir FNTT pareigūnų, kratų metu rasta ir paimta virš 120 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Šiuo metu laikinai apribotos nuosavybės teisės į turtą, kurio vertė viršija 8 mln. eurų. Du asmenys suimti 10 parų, trims paskirtas namų areštas, kitiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
Statybunaujienos.lt
Žymės  KorupcijaAplinka

nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-07 09:36
Vasaros sezono daugelis neįsivaizduoja be šašlikų ar kitų ant grotelių kepamų patiekalų. Kokias galimybes mėgautis ant grotelių kepamais patiekalais turi daugiabučių namų gyventojai pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ atstovas Arūnas Armanavičius.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-06-05 11:05
Pasvalio rajone veikianti bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“ įrengs gamyklą, kurioje iš maisto ar pašarų tiekimo grandinėje netinkamų naudoti pramoninių atliekų, pavyzdžiui, krakmolo suspensijos atliekų bei maisto atliekų, bus gaminamas antros kartos bioetanolis. Gamykla turėtų pradėti veikti...
nuotrauka
2024-06-05 09:49
Vilniaus paukštyną pasiekė dar pernai gruodį įsigyta mobilioji oro taršos ir kvapų stebėjimo stotis, į kurią investuota daugiau kaip 30 tūkst. eurų. Stotis šiuo metu įrengiama ir testuojama. Planuojama, kad ji įmonės teritorijoje visa apimtimi veikti pradės liepą.
nuotrauka
2024-05-31 09:26
Alytaus miesto savivaldybė su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė Alytaus Jaunimo parko ir aplinkinės teritorijos atgaivinimo projekto finansavimo sutartį. Bendra projekto vertė 3,1 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 09:19
Aplinkos projektų valdymo agentūra primena, kad jau nuo gegužės 28 d. savivaldybių administracijos kviečiamos pasinaudoti parama, atliekant valstybinės miško žemės sklypų priežiūrą, apsaugą ir tvarkymo darbus bei rengiant valstybinės miško žemės sklypų miškotvarkos projektus. Šiai paramos priemonei ...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-27 14:43
Baisogaloje ir Šeduvoje atidaromos dvi naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, į kurias Radviliškio rajono gyventojai atliekas galės pristatyti jau nuo šių metų gegužės 28 dienos.
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 13:50
Viena žaliausių Lietuvos savivaldybių Tauragė vadinama ne veltui: šią savaitę miestelyje persodinti dideli medžiai. Pasak savivaldybės atstovų, šis projektas yra ypač svarbus dėl sparčiai kintančio klimato bei vis dažnesnių karščio bangų mieste. Medžiai yra natūrali priemonė, kuri padeda sumažinti p...
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-16 10:51
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia savivaldybių administracijas ir regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC) teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Kvietimui numatyta suma – 200 tūkst. eurų.
nuotrauka
2024-05-14 09:50
Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija (toliau – LRATCA) kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą dėl nepaaiškinamų kogeneracinių jėgainių veiksmų, kai vienašališkai yra mažinami priimtų energetinę vertę turinčių atliekų kiekiai iš regioninių atliekų tvarkymo centrų (toliau – RATC...
nuotrauka
2024-05-09 09:52
Klaipėdos savivaldybė prašo Aplinkos ministerijos atkreipti dėmesį į susirūpinimą keliančias statybas rekreacinėse teritorijose pajūryje. Čia fiksuojami atvejai, kai be jokios projektinės dokumentacijos ir statybą leidžiančių dokumentų statomi moduliniai pastatai. Tuo metu kontroliuojanti institucij...
nuotrauka
2024-04-29 09:55
Pilaitėje vilniečiai jau penktą sezoną puoselėja „Idėjų lysvę", Sapiegų parke antakalniečiai šiuo metu turi ir lysvių lauke, ir ištisus metus veikiantį hidroponinį daržą. Morkos ir burokėliai auginami net Senamiestyje. Naujas bendruomenės daržas atsiras Verkiuose, o Naujininkuose, naujojoje Savivald...
nuotrauka
2024-04-26 13:11
Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės papildytos nauju skyriumi „Pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų laikymas“, kuriuo reglamentuojamas atliekų tvarkymas. Šias taisykles patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Saulius Greičius.

Statybunaujienos.lt » Aplinka