Trimatė elementų biblioteka padeda greičiau įgyvendinti ir atpiginti projektus
„Rinkoje jaučiamas didžiulis spaudimas kuo greičiau, efektyviau ir mažiausiomis sąnaudomis įgyvendinti projektus, – sako HAUS blokelių gamyklos akcininkas Artūras Škil. – Trimatė HAUS elementų biblioteka sukuria sinergiją tarp visų statybos proceso dalyvių, taip spartindama darbus, taupydama medžiagas, o komunikavimą darydama aiškų ir paprastą. Ne mažiau svarbu, kad taip realizuojami ir tvarios statybos principai.“
3D CAD/BIM HAUS blokelių bibliotekos kūrimą paskatino gamintojų partneriai – UAB „NJ Optimal“ projektuotojai.
„Dirbdami įvairiuose projektuose, susiduriame su kone kasdien pasikartojančiomis problemomis: tai būtinybė perdarinėti projektus, vėl ir vėl atlikti tas pačias pasikartojančias užduotis“, – pasakoja UAB „NJ Optimal“ direktorius konstruktorius Arvydas Kublickas, kurio vadovaujama įmonė ir sukūrė trimatę HAUS elementų biblioteką.Projektuotojai išvengia pasikartojančių veiksmų
Paprastai visuose pastatuose yra pasikartojančių elementų, kurie, nors ir panašūs, kiekviename objekte projektuojami iš naujo. Toks projektavimas – papildomos ir nenaudingos laiko ir lėšų sąnaudos, didinančios bendrą projekto sąmatą. 3D CAD/BIM HAUS blokelių biblioteka yra įrankis, kuris padeda išvengti tokio perteklinio projektavimo.
„Rinkoje jaučiamas didžiulis spaudimas kuo greičiau, efektyviau ir mažiausiomis sąnaudomis įgyvendinti projektus, –sako HAUS blokelių gamyklos akcininkas Artūras ŠKIL. – Trimatė HAUS elementų biblioteka sukuria sinergiją tarp visų statybos proceso dalyvių, taip spartindama darbus, taupydama medžiagas, o komunikavimą darydama aiškų ir paprastą.“
Projektuotojai žino, kokia svarbi dirbant algoritmu pagrįsta biblioteka. Užuot kūrę biblioteką, pagal situaciją ją atnaujinę ir tam prarasdavę nemažai laiko, dabar projektuotojai, naudodamiesi algoritmu, tai padaro per kelias sekundes.
„Ši biblioteka yra sprendimas, nes statybose vis aktualesnė BIM metodologija – tiek projektuojant, tiek statant“, – pastebi blokelių gamintojų atstovas A.Škil.
Kaip tai veikia
3D CAD/BIM HAUS blokelių bibliotekoje yra algoritmo pagalba sukurti įvairių formatų failai, kurie gali būti papildyti pagal poreikį. Kaip pastebi bibliotekos kūrėjas A.Kublickas, Lietuvoje, deja, BIM dar nėra standartizuotas, yra prikurta daugybė klasifikatorių ir rekomendacijų. Todėl 3D CAD/BIM HAUS blokelių biblioteka sukurta taip, kad ją būtų galima pritaikyti visiems atvejams.
„Jei bibliotekoje yra projektui reikalingas elementas, jis parsisiunčiamas. Jei netinka, projektuotojas kreipiasi į gamintojus, ir biblioteka atnaujinama, papildoma pagal poreikius per kelias sekundes“, – bibliotekos lankstumą akcentuoja konstruktorius.
„Vilniaus betono gaminių“ tinklalapyje galima pažiūrėti trumpą mokomąjį filmą, kaip atsisiųsti biblioteką. Visa informacija yra nemokama: tiek atsisiuntimas, tiek 3D CAD/BIM modeliai, kurie yra populiariausių formatų. Bibliotekoje yra ir atributinė informacija su visomis privalomomis deklaracijomis.
„Einate į CAD/BIM HAUS blokelių biblioteką, parsisiunčiate elementus, dedate į projektą ir naudojate“, – sako A.Škil ir akcentuoja, kad tai nėra vien tik failų atsisiuntimas – tai ir pati paslauga, kuri yra nemokama. Panašių bibliotekų Lietuvoje yra ne viena, tačiau jos yra riboto panaudojimo: norėdami pasinaudoti jų medžiaga, projektuotojai turi jas perdarinėti ir tobulinti, kad galėtų naudoti projektuodami.Ką laimi statybininkai
Trimatė elementų biblioteka yra sudėtinė pastato skaitmeninio modelio arba BIM dalis.
Moderni rinka vis labiau spaudžia ne tik projektuoti, bet ir statyti BIM aplinkoje. Tai reiškia ir efektyvesnį statybininkų darbą statybos aikštelėje. Didžioji vertė yra ne tik galimybė išvengti įvairaus dydžio popierinių brėžinių, kurie statybvietėje tampa fizine kliūtimi. 2D formato brėžiniuose dažnai sudėtinga pamatyti susikertančias arba prasilenkiančias, kai turi būti priešingai, komunikacijas, įvertinti detales, mazgus. Popieriniai brėžiniai verčia gaišti laiką, aiškinantis, kas ir ką iš tiesų reiškia, kur ir kas turi būti realiame objekte.
BIM, kurios sudedamąja dalimi tampa ir trimatė HAUS blokelių biblioteka, situaciją statybos aikštelėje keičia iš esmės. Statybininkai planšetėje mato trimatį modelį, su realiai pavaizduotomis komunikacijomis, mazgais, detalėmis.
Naujas požiūris, realizuotas per BIM ir tuo pat metu per trimatę elementų biblioteką, iš statybininkų žodyno eliminuoja terminą „apytiksliai“, kuris reiškia medžiagų ir gaminių pereikvojimą arba trūkumą. Vietoj jų atsiranda tikslūs kiekiai su minimaliais neišvengiamais likučiais, nes statybininkai perka nebe šiaip kubinius metrus, o reikiamą gaminių kiekį.
3D biblioteka reiškia ir spartesnę statybą, nes statybininkai gauna montavimo instrukciją, kurią, naudodamiesi trimate elementų biblioteka, sukūrė projektuotojai. Statybininkas jau mato ne 2D mūro sienos brėžinį, o instrukciją, kur kokį blokelį dėti. Tokiu būdu sukuriama itin aiški, lego žaidimą primenanti instrukcija, kuri taupo laiką, o tai galiausiai reiškia ir sutaupytas lėšas.
Užsakovams paprasčiau kontroliuoti procesą
Projekto užsakovai, investuotojai yra labiausiai projekto įgyvendinimo efektyvumu suinteresuota pusė. Jiems svarbu kuo greičiau pastatyti pastatą ir jį parduoti arba kuo greičiau pradėti naudoti. Kiekviena sutaupyta diena reiškia ir mažesnį projekto biudžetą, ir projektavimą bei statybos trumpesnius terminus. Pertekliniai medžiagų kiekiai arba nepageidautinos gaminių atliekos – perteklinės lėšų sąnaudos.
Pastaruoju metu užsakovai vis aktyviau patys dalyvauja statybos procese, kontroliuodami grafikus, kokybę. BIM tampa įrankiu, kuriuo naudodamiesi užsakovai nesudėtingai gali sekti visą eigą ir greitai reaguoti.
Taigi, šioje efektyviai veikiančioje grandinėje laimi visi – ir užsakovai, ir NT vystytojai. Trimatė elementų biblioteka, tapdama BIM projekto dalimi, sukuria vertes statybos proceso dalyviams ne tik horizontaliajame lygmenyje – užsakovui, projektuotojui ir rangovams, bet ir vertikaliajame – nuo statybos/projekto vadovų iki statybininkų, kurie tiesiogiai susiję su statybos procesu.
Blokeliai – su pridėtine verte klientams
HAUS statybinių blokelių gamintojai naudoja modernias automatizuotas technologines linijas, vibracines technologijas, todėl užtikrina aukščiausią blokelių kokybę, tikslius jų išmatavimus.
„Mūsų siekis yra ne vien parduoti šiuos statybinius gaminius, bet ir ieškoti sprendimų, kurie visiems statybos proceso dalyviams sukurtų pridėtinę vertę: užtikrintų spartesnį, efektyvesnį ir kokybiškesnį darbą“, – sako A.Škil, aiškindamas, kodėl laikotarpiu, kai statybinės medžiagos ir šiaip itin paklausios, investavo į naujos kartos 3D CAD/BIM HAUS blokelių bibliotekos kūrimą.
Įmonė, turinti trimatę elementų biblioteką su būtina informacija, tampa pilnaverte skaitmeninės statybos dalyve, atliepiančia tvarios statybos principus.