2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 17:30:28
Reklama  |  facebook

Tvaresnių statybų link: „YIT Lietuva“ ėmėsi skaičiuoti savo projektų CO2 pėdsaką ir ketina jį sumažinti perpus

2021-05-28 11:02
Europai siekiant Žaliajame kurse numatyto siekio iki 2050 m. tapti klimato požiūriu neutraliu žemynu, prie šio tikslo vis didesne dalimi siekia prisidėti ir verslas. Ypač svarbiu tampa statybų sektoriaus indėlis. Skaičiuojama, kad būtent jam tenka maždaug 38 proc. pasaulinės CO2 emisijos.
nuotrauka
„YIT Lietuva“ nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB

Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kartu su visa YIT korporacija teigiamų pokyčių siekia pradėdami nuo savęs. Grupė užsibrėžė tikslą savo veiklos COemisiją iki 2030 metų sumažinti mažiausiai perpus.

Skaičiuoja projektų COpėdsaką

Anot „YIT Lietuva“ vadovo Kęstučio Vanago, norint to pasiekti pirmiausiai svarbu įsivertinti, kiek šiltnamio dujų statant bei eksploatuojant naujus pastatus yra išmetama į atmosferą ir kuriems procesams tenka didžiausia jų dalis. Dėl to bendrovė įgyvendindama naujus projektus jau kurį laiką skaičiuoja pastatų COpėdsaką.

„Situacija dėl klimato kaitos tampa vis grėsmingesnė, o siekiant išvengti ekologinės katastrofos ir norint apsaugoti planetą, jos bioįvairovę bei palankią gyvenamąją aplinką ateities kartoms, pastangas svarbu dėti visiems – ir daryti tai dabar. Tvari veikla YIT įmonėms visuomet buvo vienas svarbiausių prioritetų, todėl nuosekliai siekiame įvertinti savo poveikį aplinkai ir jį mažinti“, – cituojamas K. Vanagas.

Skaičiavimams pasitelkia naujas kompetencijas

Jo teigimu, pastato statybų ir būsimos eksploatacijos sukeliamos COemisijos įvertinimas šiuo metu yra atliekamas įgyvendinant visus bendrovės būsto projektus. Tokie skaičiavimai taip pat numatyti ir statant komercinės paskirties pastatus bei įgyvendinant infrastruktūros projektus. Tam jau rengiamos metodologijos ir atliekami bandomieji skaičiavimai.

COemisijos skaičiavimai atliekami trijuose projekto etapuose – statinį planuojant, projektuojant ir vykdant statybos darbus. Tokiems skaičiavimams pirmiausiai reikalinga tam tikra pirminė informacija – pastato paskirtis, aukštingumas, numatomi architektūriniai, konstrukciniai ir inžineriniai sprendimai. Tuomet atliekami detalūs skaičiavimai naudojant specialius skaitmeninės statybos modelius. Galiausiai, skaičiavimams užbaigti reikalinga energinio modeliavimo informacija – prognozuojamos metinės pastato elektros bei šilumos energijos sąnaudos. Šis etapas kol kas yra sudėtingiausias“, – pasakoja K. Vanagas.

Anot vystytojų atstovo, norint atlikti tokius skaičiavimus reikalingos papildomos kompetencijos – ne tik inžinerinės žinios, bet ir duomenų analizės įgūdžiai, geras BIM modelių ir COskaičiavimo metodologijų išmanymas. K. Vanago teigimu, įmonės darbuotojai tam yra specialiai ruošiami. Jo manymu, tokios kompetencijos statybos sektoriuje taps vis svarbesnės.

Ieško tvaresnių sprendimų

„YIT Lietuva“, kaip rašoma pranešime, atlikti skaičiavimai rodo, kad didžiausia dalis pastato COemisijos tenka statybinėms medžiagoms, kurioms pagaminti sunaudojama daug energijos. Energijai ypač imlios tokios medžiagos kaip betonas, taip pat armatūra ir kitos metalo konstrukcijos. Skaičiuojama, kad šioms pagrindinėms statybų medžiagoms tenka iki 35 proc. visų statyboms naudojamų medžiagų sukeltos COemisijos.

„Iki šiol jau esame atlikę dešimties pastatų COemisijos skaičiavimus. Analizuodami projektų COpėdsako informaciją stengiamės pamatyti tam tikras tendencijas – kurie sprendimai ir procesai lemia daugiausiai šiltnamio dujų, o kurie šiuo požiūriu yra efektyvesni. Pavyzdžiui, matome, kad emisija yra didesnė tuose projektuose, kuriuose gamybiniai procesai yra atliekami vietoje. Gamyklose procesai yra labiau optimizuoti, todėl jiems sunaudojama mažiau energijos, palyginus su darbais statybvietėse“, – sako K. Vanagas.

Anot jo, taip pat pastebima, kad didesnė COemisija išskiriama tuomet, kai statybos metu atliekama daugiau monolitinio gelžbetonio darbų. Tokių tendencijų įvertinimas, „YIT Lietuva“ vadovo teigimu, planuojant būsimus projektus leidžia pasirinkti aplinkai palankiausius sprendimus ir medžiagas.

„Pirmiausiai COemisiją siekiame mažinti ieškodami efektyvesnių projektinių sprendinių. Planavimo etape parinkus tvaresnius sprendimus emisijos kiekį galima sumažinti ir tolimesniuose projekto įgyvendinimo etapuose. Taip pat ieškome galimybių statybose naudoti mažesnę emisiją sukeliančias medžiagas. Be to, siekiame įvertinti galimybę tam tikriems pastato elementams panaudoti antrines medžiagas“, – sako K. Vanagas.

Sektoriuje skatina tvaresnes praktikas

Tiesa, jis pažymi, kad reikšmingą įtaką galutiniam pastato COpėdsakui bendrovė gali daryti tik įgyvendindama savo, o ne pagal užsakovų poreikius, vystomus projektus. Tuomet jau ankstyvuose projekto etapuose galima planuoti būsimą rezultatą, optimizuoti projektinius sprendinius, o statybos etape taikyti COišmetimą mažinančias priemones statybų aikštelėse.

„Projektuose, kuriuose dalyvaujame kaip generalinis rangovas, tokios įtakos neturime, nes dėl daugelio sprendimų ir medžiagų pasirinkimo sprendžia užsakovas. Visgi mūsų siekis yra pirmiausiai pradėti nuo savęs ir savo pavyzdžiu skatinti tvaresnes praktikas visame sektoriuje. Esu tikras, kad mūsų pastangos per artimiausius dešimt metų duos apčiuopiamų rezultatų“, – sako K. Vanagas.

„YIT Lietuva“ atlikti skaičiavimai rodo, kad vienam kvadratiniam metrui pastato ploto tenkanti COemisijos apimtis skirtinguose projektuose svyruoja nuo 25 kg iki 30 kg. Pavertus pinigine išraiška vidutiniškai vieno projekto sukeltos COemisijos socialiniai kaštai (visuomenės dėl COpatekimo į aplinką ir emisijos sukeliamų padarinių patiriami kaštai) siekia apie 290 tūkst. eurų. Pasiekus tikslo iki 2030 metų įgyvendinamuose projektuose emisiją sumažinti mažiausiai perpus, atitinkamai sumažės ir šios sąnaudos.

„YIT Lietuva“ iliustr.

Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-20 15:22
Viešųjų pirkimų tarnyba primena, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalioja nauji reikalavimai tiems, kas vykdo viešuosius pirkimus dėl naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo ir statybos. Nuo šios datos tokiuose pastatuose mažiausiai 50 proc. panaudotų statybos produktų (pagal m...
nuotrauka
2025-06-03 14:52
AB „Ignitis gamyba“ eksploatuojamoje Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) birželio 3 d. prasidėjo 5-ojo agregato vamzdyno montavimas polių lauke šalia kitų keturių agregatų. Pirmieji keturi agregatai darbą pradėjo 1992-1998 metais.
nuotrauka
2025-05-30 14:58
Aplinkos ministerija rengs nacionalinį pastatų renovacijos planą, pagal kurį bus įgyvendinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl pastatų energinio naudingumo. Ja bus siekiama, kad iki 2050 metų visi šalies pastatai – tiek viešieji, tiek privatūs gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai – taptų...
nuotrauka
2025-05-26 11:34
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis pritarė beveik 7 mln. kainuojančio ir analogų Baltijos šalyse neturinčio elektrinio laivo įsigijimui. Lietuvoje jis atliks vandens kelių priežiūros darbus – galės žymėti bei prižiūrėti upes ar ežerus, tikrins jų gylius ir įrengs naujus kelius.
nuotrauka
2025-05-22 13:28
Lietuvos, Latvijos ir Šiaurės Rytų Vokietijos elektros sistemų operatoriai – „Litgrid“, „Augstsprieguma tīkls“ ir „50Hertz“, teikia bendrą paraišką dėl hibridinės jūrinės elektros jungties „Baltic Hub“ projekto įtraukimo į Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių asociacijos ENTSO-E ...
nuotrauka
2025-05-20 15:51
Išdalinta parama norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti jo energinio naudingumo klasę. Kvietimas gauti paramą galiojo vieną mėnesį ir sulaukė nemažo gyventojų susidomėjimo – gauta daugiau nei 800 paraiškų už 6,9 mln. eurų. Aktyviausi buvo Kauno miesto ir rajono, Vilniaus...
nuotrauka
2025-05-12 09:24
Nacionalinis plėtros bankas ILTE ir tarptautinė atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ sutarė dėl 10 nutolusių saulės parkų visoje Lietuvoje finansavimo. Projektams, kurių bendra galia sieks net 89,67 MW, skirtų paskolų vertė siekia 48,9 mln. eurų.
nuotrauka
2025-05-05 12:53
Turto bankas toliau nuosekliai investuoja į aplinkai draugiškesnius sprendimus ir į iš atsinaujinančių išteklių pagamintą elektros energiją. Visi Turto banko centralizuotai valdomi objektai ir toliau bus aprūpinti žaliąja energija. Šiam tikslui su bendrove „Ignitis“ pasirašyta 2 metų elektros tiekim...
nuotrauka
2025-04-11 11:07
Vyriausybės posėdyje pritarta tolimesniam jūrinio vėjo energetikos vystymui – jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso sąlygų pakeitimams. Energetikos ministerija siekia, kad jūrinio vėjo elektrinių parkas vartotojams teiktų kuo didesnę naudą, nedarytų neigiamos įtakos sausumoje statomoms vėjo elektri...
nuotrauka
2025-04-09 09:05
Šią savaitę aplinkos ministras Povilas Poderskis patvirtino Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kuriais išplečiamos galiojančios nuostatos dėl perdirbtų statybinių atliekų nebelaikymo atliekomis.
nuotrauka
2025-04-04 09:20
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius" oficialiai pradėjo tiekti žaliąją elektros energiją alaus ir vaisvandenių gamintojui „Švyturys-Utenos alus" iš užbaigto 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parko. Didžiausiai alaus daryklai tai leido dekarbonizuoti energijos vartoj...
nuotrauka
2025-03-31 10:05
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva parengtas Renovacijos vadovas būsto savininkams – interaktyvus pagalbininkas gyventojams, kuriame nuo šiol galima rasti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie daugiabučių namų atnaujinimą.
nuotrauka
2025-03-20 13:03
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam naujos ES Efektyvumo direktyvos perkėlimui į nacionalinę teisę, kuriame numatomi pagrindiniai energijos vartojimo efektyvumo veiksmai dekarbonizuojant ekonomiką ir vykdant energetinių procesų pertvarką.
nuotrauka
2025-03-14 13:14
Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė svarbius pasiūlymus, kurie turėtų ženkliai palengvinti įmonių tvarumo ataskaitų rengimo procesą. Siūlomais pakeitimais planuojama ne tik peržiūrėti tvarumo ataskaitų teikimo terminus, bet ir sumažinti įmonių, kurios privalės pateikti tvarumo ataskaita...
nuotrauka
2025-03-13 08:38
Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje tęsiasi tvarumo sertifikavimo banga – 2024 metais sertifikuotų pastatų kiekis išaugo 15 proc. iki 278 pastatų. Tvaraus NT lydere išliko Lietuva, kur pernai sertifikuotų NT objektų portfelis pagausėjo 18 vnt. iki 142 pastatų. Latvijoje jų skaičius atiti...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas