2023 gegužės 30 d. antradienis, 16:22
Reklama  |  facebook

Tvarių verslo centrų valdytojai energetinės krizės bijo mažiau

2022-11-09 09:27
Aukštumas pasiekusios elektros energijos kainos, panašu, dar ne pats didžiausias išbandymas verslui – prasidėjęs šildymo sezonas grasina verslo centrų valdytojams gerokai didesnėmis sąskaitomis. Šie, augant energetinių išteklių kaštams, pastaruoju metu itin domisi pastatų energijos vartojimo auditais, norėdami išsiaiškinti, kur būtų galima sutaupyti.
nuotrauka
„Vesta Consulting“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
Tvarumo specialistų skaičiavimais, 10 tūkst. kv. m ploto verslo centras, kuriame įsikūrusios energijai imlios įmonės, per metus vien šildymui ir apšvietimui gali sunaudoti iki 3,11 mln. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos. Vadinasi, jei už elektrą mokama po 0,24 eurus už kWh, per metus galima sumokėti virš 746 tūkst. eurų.

„Jau praėjusių metų šildymo sezonas buvo nemenkas išbandymas verslo valdytojams. Vien Vilniuje kainos už šildymą augo iki 60 proc., dabar turime naują iššūkį – brangią elektros energiją. Išaugusios energijos kainos privertė pastatų savininkus ne tik dar labiau atkreipti dėmesį į savo valdomų pastatų sistemų efektyvumą, bet ir jų valdymo nustatymus, veikimo principus ir laiką“, – pranešime cituojama „Vesta Consulting“ Poveikio aplinkai ir pastatų analizių skyriaus vadovė Gintarė Laukytė.

Pasak jos, verslo centrų valdytojų susidomėjimą energiniu efektyvumu išduoda rinkoje pastebimas pastatų energijos vartojimo auditų poreikio suaktyvėjimas.

„Pastato energijos vartojimo audito metu nustatoma, kurios pastato sistemos yra eksploatuojamos neefektyviai, kas neveikia teisingai, o kur trūksta pačių sistemų energijos vartojimų apskaitų, siekiant detaliai sekti energijos vartojimą. Detalus auditas padeda suprasti, kur ir kodėl pastate yra suvartojama daugiausiai energijos ir į ką reikia koncentruotis renkantis bei diegiant efektyvumo didinimo priemones“, – aiškina G. Laukytė.

Taupyti padeda išmanus pastato valdymas

Skaičiuojama, kad energiškai efektyvus pastatas vartoja ženkliai mažiau elektros energijos.

Vesta ConsultingĮmonės nuotraukoje –
„Vesta Consulting“
Poveikio aplinkai ir pastatų analizių skyriaus
vadovė Gintarė Laukytė

„Mažesnes elektros energijos sąnaudas lemia efektyvus apšvietimas, apšvietimo valdymas pagal būvio ir judesio daviklius. Biuruose ne mažai energijos suvartoja prietaisai, kuriuos paliekame įjungtus išeidami namo – įvairūs kompiuteriai, spausdintuvai, kavos aparatai gali sunaudoti apie 5 proc. visų elektros sąnaudų. Tuo tarpu apšvietimas gali sudaryti iki 30 proc. pastato elektros energijos naudojimo. Dėl šios priežasties labai svarbi sistemų veikimo priežiūra ir valdymas“, – sako G. Laukytė.

Kaip rašoma pranešime, vienas pagrindinių akcentų, siekiant efektyvaus pastato valdymo, tampa jo automatika, kai sistemų veikimą prižiūri ne techninis personalas, bet išmanios sistemos.

„Tokios sistemos, valdančios inžinerines sistemas, apšvietimą, el. prietaisus realiu laiku pagal žmonių skaičių ir pastato veikimo laiką, ženkliai prisideda prie efektyvaus sistemų naudojimo ir energijos taupymo. Pavyzdžiui, vien neteisingai veikiančių sistemų perprogramavimas ir priežiūra gali leisti sutaupyti nuo 10-15 proc. elektros energijos“, – cituojama „Vesta Consulting“ Poveikio aplinkai ir pastatų analizių skyriaus vadovė.

Vis dėlto žmogiškasis faktorius išlieka svarbus – pastato energetinis efektyvumas priklauso ir nuo jame dirbančių darbuotojų elgesio: „Įvairūs tyrimai parodė, jog darbuotojų apmokymai, kaip efektyviai naudotis pastatu, ir nuolat rengiamos energijos taupymą skatinančios kampanijos padeda sutaupyti iki 10-20 proc. energijos.“

Auga noras atitikti tvarumo standartus

Anksčiau į pastatų energinį efektyvumą investavę verslo centrų valdytojai jau turėjo pajausti šių investicijų rezultatus – nauji pastatai šildymo sąskaitoms išleidžia iki 20-30 proc. mažiau, tad ir prasidėjęs šildymo sezonas neturėtų bauginti. Mažesnes sąskaitas užtikrinti padeda tiek naujos statybos pastatų reikalavimai pastato sandarumui ir apšiltinimo sprendimams, tiek aukštesnio efektyvumo šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemos bei tinkamas jų valdymas.

„Deja, ne visi senos statybos verslo centrų valdytojai gali skirti tiek investicijų į pastato energinio efektyvumo gerinimą. Neretai pasiekti naujai statybai keliamus reikalavimus yra neįmanoma. Vis dėlto racionalus apšiltinimo sprendimų parinkimas, inžinerinių sistemų efektyvumo didinimas ir atnaujinimas bei valdymo sistemų įdiegimas gali ženkliai sumažinti energijos vartojimo sąnaudas ir senuose pastatuose“, – sako pašnekovė.

Jos teigimu, taikomos skirtingos energijos taupymo priemonės gali sutaupyti iki 20-30 proc. renovuojamo pastato energijos sąnaudų, o senesnių nei 20 metų verslo centrų – net iki 40-50 proc.

Brangstantys energijos ištekliai neišvengiamai augina ir tarptautinius tvarumo standartus atitinkančių naujų verslo centrų statybas bei senų pastatų atnaujinimą.

„Sertifikuotų pastatų kiekis nuosekliai auga, nes vis daugiau pastatų valdytojų atkreipia dėmesį į tvarumą, skatinantį atsižvelgti ne tik į energijos išteklių naudojimą, pastato daromą poveikį aplinkai, bet ir darbuotojų gerovę bei komfortą. Naujų ir jau eksploatuojamų verslo centrų įvertinimas pagal tarptautinius tvarumo vertinimus su trečiosios šalies patvirtinimu tampa rinkos higiena“, – teigia G. Laukytė. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...
nuotrauka
2023-05-26 06:10
Valstybės kontrolėje gegužės 24-25 d. vyko „Rail Baltica“ projekto stebėsenos darbo grupės susitikimas. Estijos, Latvijos ir Lietuvos aukščiausiųjų audito institucijų (AAI) atstovai ir stebėsenos grupės nariai diskutavo apie projekto pažangą tiek tarptautiniu, tiek Lietuvos mastu, jo rizikas, būsima...
nuotrauka
2023-05-25 11:20
Gegužės 25 d. darbą pradeda Panevėžio mokymo centro direktoriumi išrinktas Donatas Bakšys. Naujasis profesinės mokyklos vadovas konkurso būdu paskirtas penkerių metų kadencijai.
nuotrauka
2023-05-25 06:28
Turto bankas skelbs išskirtinį aukcioną – bus siūloma įsigyti buvusios sovietinės armijos priešlėktuvinės gynybos dalinio teritoriją, iš viso 20 ha žemės sklypą Kalnėnuose, Vilniuje. Pradinė sklypo kaina – 15 mln. eurų. Sostinės Kalnėnų bendruomenei tai taip pat gera žinia – numatyta daugiau nei 4 h...
nuotrauka
2023-05-25 06:04
Netoli Šakių, Lietuvos pietvakariuose, netrukus įsikurs vėjo jėgainių parkas, kuriame bus pastatytos keturios 4,5 MW galios vėjo jėgainės. Prie šio projekto finansavimo prisidėjo ir Šiaulių bankas, kuris suteikė 25 mln. eurų paskolą vėjo jėgainių parko įkūrimui.
nuotrauka
2023-05-25 05:56
Aplinkos ministras patvirtino atnaujintą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo tvarkos aprašą, kuriuo detalizuojama poveikio aplinkai vertinimo proceso eiga ir visuomenės dalyvavimo šiame procese reikalavimai. Apraše nuosekliai išdėstyti poveikio aplinkai vertinimo dokumentų viešini...
nuotrauka
2023-05-24 15:46
Vilniuje tūkstančiui gyventojų tenka daugiau nei 400 automobilių, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Tai ketvirtadaliu daugiau nei Londone ar Berlyne. Nenuostabu, kad tokia situacija mieste kelia automobilių parkavimo keblumų. Savivaldybės atstovai ir nekilnojamojo turto plėtotojai pas...
nuotrauka
2023-05-24 15:39
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas šiandien, gegužės 24 d., susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu ir aptarė, kokių teisinių pakeitimų reikia imtis, kad būtų užkardytas savavališkas vertingų medžių kirtimas miestuose.
nuotrauka
2023-05-24 15:38
Jau kalbama apie ekonomikos lėtėjimą, tačiau kol kas Baltijos šalių verslas vis dar nusiteikęs optimistiškai. „Luminor“ banko užsakymu atlikta smulkiųjų ir vidutinių įmonių vadovų apklausa rodo, kad praėjusių metų rezultatus verslas vertina pozityviai, du trečdaliai jų tikisi, kad šiais metais parda...
nuotrauka
2023-05-24 11:34
Reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos metu vos penktadalis, arba 21 proc., respondentų nurodė, kad norėtų pirkti būstą iš brėžinių. Tyrimą inicijavusios bendrovės „Realco“ ekspertų teigimu, faktiniai pardavimų duomenys rodo kitokią realybę. Būsto pirkimas ankstyvoje statybų stadijoje turi pr...
nuotrauka
2023-05-24 09:45
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai, gavę sostinės mero Valdo Benkunsko pareiškimą dėl Vilniaus centre nupjauto ąžuolo, pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 294 str. 1 d. (Savavaldžiavimas).
nuotrauka
2023-05-23 13:22
Aplinkos ministerija siūlo priemones skatinti smulkųjį verslą, teikiantį pakartotinio daiktų naudojimo, remonto paslaugas, vykdantį tvarią, išteklius tausojančią gamybą. Taip pat edukacinėms programoms, kurios mažintų atliekų susidarymą, skatintų tausų išteklių, maisto vartojimą, kuo ilgesnį ir paka...
nuotrauka
2023-05-23 07:53
Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro bazė yra vienintelė tokia Klaipėdos regione: nuo pernai čia veikia modernus Statybos sektorinis praktinio mokymo centras (SPMC), kuris jau sudomino ir darbdavius, nes atitinka jų keliamus reikalavimus bei lūkesčius gauti kur kas aukštesnio lygio...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos