2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:11
Reklama  |  facebook

Tvarumo specialistai: dėl privalomo duomenų atskleidimo šiais metais matysime mažiau žaliojo smegenų plovimo

2023-01-11 16:28
Pandemija, karas Ukrainoje, energetikos iššūkiai ir infliacija – verslas veikia sudėtingomis sąlygomis, kurios leido pasitikrinti ne tik vertybes, bet ir tvarumo strategijas.
nuotrauka
Kiril SIMBIRSKIJ, „Vesta Consulting“ Organizacijų tvarumo skyriaus vadovas


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB

Nors nepanašu, kad 2023-ieji bus ramesni, tvarumo specialistai ragina verslą neatidėlioti tvaraus verslo strategijų ir į šių metų planus būtinai įtraukti ir tvarumo aspektus. Juo labiau, kad daliai įmonių šiemet tai tampa būtinybe pagal Europos Sąjungos (ES) priimtus reglamentus ir direktyvas.

Remiantis 2022 m. „Gartner“ tvarumo galimybių, rizikų ir technologijų apžvalga, 86 proc. verslo vadovų tvarumą laiko investicija, apsaugančia jų organizaciją nuo sutrikimų. Pasak specialistų, pastarieji metai leido verslui tuo įsitikinti.

„Per pastaruosius metus įmonių vadovai išmoko, kad tiekimo grandinės ir jų valdymas reikalauja kur kas daugiau dėmesio rizikų valdymo ir atsako į trikdžius atžvilgiu. Vienoms įmonėms veiklos tęstinumo išbandymu tapo tiekimo grandinių nutraukimas dėl pandemijos, kitoms – dėl karo. Išbandymu ne vienam verslui tapo ir pandemijos bei karo atvertos naujos galimybės – ne visos įmonės buvo pasirengusios jas išnaudoti“, – komentuoja „Vesta Consulting“ Organizacijų tvarumo skyriaus vadovas Kiril Simbirskij.

Pasak jo, karas Ukrainoje tapo ir verslo vertybių išbandymo lauku – daug įmonių teko priimti sprendimus dėl tolesnio darbo su tam tikrais tiekėjais bei partneriais, nutraukiant verslo ryšius su Rusijoje ir Baltarusijoje veikiančiais juridiniais subjektais. Negana to, teko iš naujo įvertinti investicijas į energijos išteklius.

„Ilgą laiką energijos išteklių kainos buvo sąlyginai žemos, tad įmonės buvo mažiau linkusios diegti energijos vartojimo efektyvinimo ar atsinaujinančios energetikos sprendimus, o investicijos į juos nebuvo vertinamos kaip būtinybė. Reikšmingai išaugus energijos išteklių kainai, daugelis įmonių susidūrė su neplanuotais iššūkiais, tad šiuo metu investicijos į tvaresnius energijos šaltinius vis labiau suprantamos kaip energetinės nepriklausomybės elementas“, – sako K. Simbirskij.

Vis dėlto nei infliacija, nei aukštos energijos išteklių kainos ar nepalankios ekonomistų prognozės nėra priežastis atsisakyti tvaraus verslo strategijos, įsitikinęs pašnekovas: „Žiūrint retrospektyviai, tvarumo principus į savo verslo modelį integravusios įmonės geriau atlaikė iššūkius ir generavo geresnius rezultatus, tad ir dabartinėmis neapibrėžtumo sąlygomis šiuo metu palanku vystyti tvarų verslą.“

Skirti daugiau dėmesio tvarumui 2023-aisiais skatins ir nuo šių metų pradžios pradedami taikyti ES 2020 m. priimtos taksonomijos reglamento reikalavimai. Įmonės, įpareigotos teikti informaciją apie nefinansinius rodiklius, šiemet turės atskleisti, kokia dalis jų veiklos buvo suderinta su taksonomijos reglamentu.

„Praėjusiais metais įmonės turėjo atskleisti, tik kokią dalį jų veiklos apima taksonomijos reglamentas, šiemet – kiek ji yra suderinta. Tai reiškia, kad reikės atskleisti, kiek gaunama pajamų iš žaliosios veiklos, taip pat žaliąsias investicijas bei tvarią įmonės veiklą įrodančias kapitalo ar veiklos išlaidas“, – aiškina K. Simbirskij.

Anot pašnekovo, šios informacijos atskleidimas leis įmonėms pagrįstai komunikuoti apie savo veiklos tvarumą aplinkosauginiu požiūriu ir leis mažinti žaliąjį smegenų plovimą (angl. greenwashing).

Šiuo metu pagal nefinansinės informacijos atskleidimo direktyvą finansinės institucijos ir didelės, daugiau nei 500 darbuotojų turinčios viešojo intereso įmonės, kurių balansas viršija 20 mln. eurų arba apyvarta viršija 40 mln. eurų yra įpareigotos teikti socialinės atsakomybės (tvarumo) ataskaitas. Nuo 2025 m. pagal informacijos apie tvarumo teikimo direktyvą (angl. Corporate Sustainability Reporting Directive) turės atsiskaityti dar daugiau įmonių – į sąrašą bus įtrauktos ir daugiau nei 250 darbuotojų turinčios kompanijos, kurios nėra laikomos viešojo intereso.

„Vis daugiau įmonių prisiima su ESG (angl. environmental, social and governance) aspektų valdymu, poveikių švelninimu susijusius tikslus, ir tuo pat metu artėjame prie momento, kai įmonės turės palyginti savo rezultatus su tarpiniais tikslais. Būtent šie tarpiniai tikslai padeda suprasti, ar įmonės tikrai imasi veiksmų savo iškeltų tikslų įgyvendinimui, ar tikslai yra tik „popieriniai“, kas yra vienas iš „greenwashing“ elementų“, – pabrėžia „Vesta Consulting“ atstovas.

Tikimasi, kad finansų sektoriuje su „greenwashing“ labiau kovos ir ES reguliatoriai, tikrinantys ne tik įmonių atskleidžiamą informaciją, bet ir kiek realiai tvarumo strategija atsispindi fondų priimtuose investavimo sprendimuose.

„Vertinant bendras tendencijas, pastebimas suinteresuotųjų šalių nusivylimas dėl klimato kaitos švelninimo tikslų: pasigendama realių planų ir veiksmų, trūksta informacijos apie planuojamus skirti resursus (CapEX), bendrą ekonominį pagrindimą. Dėl šios priežasties šiemet su įmonių tvarumu dirbantys specialistai turės gerokai dažniau pasikalbėti su įmonės finansų direktoriumi (CFO)“, – sako K. Simbirskij.

Pradedant 2023-iuosius dalis verslo gali būti linkęs atidėlioti tvarumo diegimą, pasiteisinant netinkamu laiku ar resursų stoka. Pasak K. Simbirskij, tvaraus verslo strategija neturėtų būti suprantama kaip kardinalūs įmonės veiklos pokyčiai per labai trumpą laikotarpį, tad tokie argumentai yra nepagrįsti.

„Nėra įmonių, kurios yra visai netvarios arba absoliučiai tvarios – visos įmonės yra kažkuriame laiptelyje tvaraus verslo modelio link, nes kiekvienoje įmonėje įgyvendinamos praktikos, skirtos jau dabar suvaldyti tam tikrus kylančius aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos poveikius. Įmonė, kuri nori tobulėti šiame kelyje turėtų išanalizuoti, kokios reikšmingos su tvarumu susijusios rizikos ar galimybės yra būdingos konkrečiai veiklos sričiai ir individualiai jai. Tvarumas nėra vien tik aplinkosauga, tad daromų poveikių, galimų rizikų ar galimybių reikšmingumo nustatymas galėtų būti pirmuoju žingsniu, ką įmonė galėtų padaryti šiemet“, – sako jis. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2023-03-22 05:51
Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai dažnai ne iki galo įsigilina į juos reglamentuojančių įstatymų nuostatas. Tad kokias klaidas užsieniečius darbinančios įmonės daro dažniausiai ir kaip jų išvengti?
nuotrauka
2023-03-22 05:43
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia nemažai įmonių klausimų apie galimybę vykdyti laikinąjį įdarbinimą, t. y. nuomoti darbuotojus. Laikinojo darbo sutartis – darbuotojo (laikinojo darbuotojo) ir darbdavio (laikinojo įdarbinimo įmonės) susitarimas, pagal kurį laikinasis darbuotojas įsip...
nuotrauka
2023-03-21 09:54
Nuo būsto paieškos pradžios iki įkurtuvių pabaigos – nemažai žingsnių, tačiau būtent paskolos suteikimo procesas naujakuriams kelia ypač daug klausimų. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pastebi, kad ne visi planuojantys kreiptis į banką dėl būsto paskolos žino, koks lai...
nuotrauka
2023-03-14 11:28
Seimui pernai priėmus Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimus, susijusius su skirtingomis akcijų klasėmis, tikėtina, kad akcijų opcionai taps vis populiaresni. Tačiau, kaip rodo praktika, jie gali tapti ir ginčų priežastimi.
nuotrauka
2023-03-10 08:34
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną šiais metais minėsime šeštadienį, todėl papildomo laisvadienio darbuotojams šventinei dienai neprireiks, tačiau, nepaisant to, daugeliui vis tiek priklausys trumpesnis darbo laikas išvakarėse. Advokatų kontoros „TGS Baltic" darbo teisės specializacijos grupės...
nuotrauka
2023-03-08 14:59
Vasarį antrinėje nekilnojamo turto (NT) rinkoje Kaune ir Vilniuje didelių pokyčių kainų atžvilgiu nefiksuota, nors tiek įsigijimo, tiek nuomos skirtumai tarp miestų – reikšmingi. Tuo tarpu sostinės pirminėje rinkoje, augant pardavimų skaičiui, jau ne pirmą mėnesį fiksuojamas nežymus suaktyvėjimas. R...
nuotrauka
2023-03-08 09:48
Įprastai būsto paskolos išdavimo procesas užtrunka iki mėnesio, tačiau, neatlikus tam tikrų veiksmų, jis gali užsitęsti ir ilgiau. Kokius namų darbus reikėtų paruošti asmenims, besikreipiantiems dėl būsto paskolos ir norintiems sklandaus ir greito proceso, pasakoja „Luminor“ banko kredito produktų s...
nuotrauka
2023-03-02 09:44
Nuo šių metų visi viešieji pirkimai Lietuvoje turi būti žalieji – tai yra, darantys kuo mažesnį poveikį aplinkai. Nors verslui vis dar kyla nemažai klausimų, kaip atitikti žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijus, kita vertus, perkančiųjų organizacijų keliami reikalavimai yra gera proga įsivertinti savo s...
nuotrauka
2023-03-02 05:57
Vasario pirminės būsto rinkos rezultatai Vilniuje maloniai nustebino. Per mėnesį realizuoti 197 būstai (221 nauji ir 24 atšaukti pardavimai). Tai – 86 proc. padidėjimas lyginant su sausio mėnesiu (atitinkamai: 106, 144, 38), nors ir 45 proc. mažiau nei prieš metus (355, 372, 17).
nuotrauka
2023-03-02 05:30
NT paslaugų kompanijos „Citus“ investicijų ir analizės specialistai skaičiuoja, kad per vasario mėnesį sostinėje susitarta dėl 229 naujų būstų (butų ir kotedžų) įsigijimo. Tai yra reikšmingai, beveik 52 proc. daugiau nei per sausį. Kaune rinka pavasariu dar nekvepia, o per praėjusį mėnesį pardavimų ...
nuotrauka
2023-03-01 13:11
Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų vasario mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 208 būstai ir fiksuoti 9 sutarčių nutraukimai. 67 būstai parduoti ekonominiame, 114 vidutiniame ir 18 prestižiniame segmente. Nors lėtai besipilda...
nuotrauka
2023-03-01 09:55
Darbo kodeksas numato ne vieną darbo sutarties nutraukimo pagrindą. Pagal Darbo kodekso 53 straipsnio nuostatas darbo sutartis gali pasibaigti net keliais pagrindais. Tačiau dažnai kyla klausimas, o kokiais visgi atvejais darbdavys negali nutraukti darbo sutarties?
nuotrauka
2023-02-28 06:39
Lietuviškas verslas, lietuviški akcininkai, o holdingas „egzotiškoje“ Estijoje – vis dar dažnai pasitaikanti kombinacija. Priežasčių tokiam verslo sprendimui gali būti daug, tačiau svarbu nepamiršti reguliariai įvertinti tokios struktūros pliusus ir minusus, nes pastarieji dažnai gali nusverti svars...
nuotrauka
2023-02-22 09:41
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų sausio mėnesio reikšmė sumažėjo 0,1% (2022 metų gruodžio mėnesio reikšmė nesikeitė). Bendras butų kainų lygis...
nuotrauka
2023-02-21 14:52
Pasirašydami būsto paskolos sutartį, gyventojai finansiškai įsipareigoja bankui vidutiniškai 25-eriems metams, tad ieškodami palankiausio paskolos pasiūlymo, jie dažnai kreipiasi į kelis bankus. Į ką būtina atkreipti dėmesį lyginant jų paskolų pasiūlymus ir kokia klaida dažniausiai daroma, pasakoja ...
nuotrauka
2023-02-21 10:07
Vyriausybė patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų sąmatą 2023–2025 m. Pagal ją šiemet keliams, jų statybai, remontui ir priežiūrai, įskaitant tiltus, numatyta 543,2 mln. eurų. Tiek pat kaip ir pernai, o realybėje maždaug penktadaliu mažiau dėl infliacijos. Akivaizdu...
nuotrauka
2023-02-20 13:22
Artėjant šiltajam sezonui visi nekantrauja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore ir mėgautis ne tik šiltomis dienomis, bet ir vakarais. Naujakuriai, įsigiję nuosavus namus ar kotedžus, jau pradeda planuoti terasų statybas ir smagų laiką jose su šeima ir draugais.
nuotrauka
2023-02-14 10:58
Remiantis „Eurostat“ duomenimis 2022 m. laisvų darbo vietų skaičius Lietuvoje išaugo 10,24 proc., lyginant su 2021 m., o su 2020 m. – padidėjo net 114 proc. Užimtumo tarnybos duomenimis, 60 proc. įmonių teigia galintys įdarbinti apie 20 proc. darbuotojų, peršaši išvada, kad šie skaičiai ateityje tik...
nuotrauka
2023-02-10 13:55
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojai itin santūriai vertina šių metų perspektyvas, rodo 2023 m. NT rinkos Lūkesčių indeksas. Skalėje nuo 0 iki 100 apskaičiuota indekso reikšmė šiems metams siekia 50 punktų. Tai reiškia, kad šiais metais NT rinka bus nejudri, labai atsargi ir tarps ramybės būsenoj...
nuotrauka
2023-02-10 10:25
Lietuvos apdirbamosios pramonės indeksas 2022 m. IV ketvirtį buvo mažiausias nuo jo skaičiavimo pradžios 2015 metais, rodo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pristatomas Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas, o apklausti įmonių vadovai teigė, kad jų artimiausios ateities nuotaikas ir lūkesčius...

Statybunaujienos.lt » Komentaras