2025 m. liepos 9 d. trečiadienis, 12:26:48
Reklama  |  facebook

Tyrimas: verslas mokesčių didinimo baiminasi labiau nei geopolitinio nestabilumo

2025-04-08 13:45
Įmonės Lietuvoje artimiausioje perspektyvoje mokesčių didėjimą mato kaip didesnę riziką verslui nei karo grėsmę ar geopolitinį nestabilumą, rodo banko „OP Corporate Bank“ užsakymu tyrimų bendrovės „Rait“ atlikta apklausa „Baltijos šalių verslo pulsas“. Net 85% apklaustų įmonių Lietuvoje šią riziką vertina kaip didžiausią – daugiau nei Latvijoje (68%) ar Estijoje (81%).
nuotrauka
Lucas Pezeta nuotr.


Minimos įmonės
OP Corporate Bank plc Lietuvos filialas,
Rait, UAB
Stabilumas – pagrindas investicijoms

„Prognozuojama mokestinė aplinka ir geopolitinis stabilumas yra esminės prielaidos investicijoms. Apie mokesčių reformą kalbama jau nuo rudens, o pastaruoju metu – itin aktyviai. Esminis klausimas šiuo metu – neapibrėžtumas dėl būsimų pokyčių. Naujų mokesčių įsigaliojimo terminai, tikėtina, bus pakankamai greiti, tad laiko pasiruošimui bus nedaug ir tai kelia nerimą", – sako pranešime cituojama Leda Iržikevičienė, „OP Corporate Bank" Lietuvos filialo vadovė.

Karo grėsmę ir geopolitinį nestabilumą Lietuvoje kaip rizikos veiksnį įvardijo daugiau nei pusė apklaustų įmonių (52%). Tuo metu Latvijoje apie tai kalba tik kiek daugiau nei trečdalis (39%), Estijoje – daugiau nei du penktadaliai verslų (42%).

Geopolitiniai iššūkiai Lietuvoje atsiduria tik šeštoje pozicijoje – jie nusileidžia mokesčiams, darbuotojų stygiui, vartotojų elgesio pokyčiams, galimoms reputacijos krizėms bei finansinio sukčiavimo baimei. Vis dėlto Lietuvoje galimo karo rizika vertinama aukščiausiai tarp Baltijos šalių.

Pexels nuotr.

Rūpesčiai dėl darbuotojų

Po mokesčių didėjimo, dauguma įmonių vadovų išskiria kompetentingų darbuotojų trūkumą. Lietuvoje šią problemą įvardijo 82% apklaustųjų, Latvijoje – trys ketvirtadaliai (75%), o Estijoje šį iššūkį kaip reikšmingą įvertino 65% įmonių.

„Kvalifikuotos darbo jėgos ir kompetencijų trūkumas išlieka iššūkiu verslams. Tai ypač aktualu inovacijų, technologijų, inžineriniuose, gamybos sektoriuose veikiančioms įmonėms, kurios siekia pranašumo konkurencingose rinkose, o paruošti patyrusius darbuotojus užtrunka. Dirbtinis intelektas šiek tiek padeda šį trūkumą sumažinti, bet visiškai problemos neišsprendžia", – sako L. Iržikevičienė.

Nežino, ko tikėtis iš vartotojų

Tyrimas atskleidė, kad verslai vis daugiau nerimauja dėl vartotojų elgsenos pokyčių. Apie tai daugiausia kalba Estijos verslininkai, iš kurių trys ketvirtadaliai (75%) pritaria, jog sparčiai besikeičianti vartotojų elgsena apsunkina jų veiklą. Lietuvoje su šia rizika susiduria du trečdaliai (60%) įmonių, Latvijoje – mažiau nei pusė (43%).

Kaip atskira rizika buvo įvardyta atšaukimo kultūra (angl. cancel culture) – jos labiausiai baiminasi Lietuvos verslai. Tokią riziką išskyrė kas aštunta įmonė (12%). Latvijoje vartotojų boikotą kaip realią riziką vertina kas dvidešimta įmonė (5%), o Estijoje – dar mažiau, tik 3% verslų.

„Verslo aplinka sparčiai kinta, todėl įmonės susiduria su naujais iššūkiais. Vartotojų lūkesčiai turi didelį poveikį ekonomikai – Estijoje jie jau kelerius metus laikosi itin žemame lygyje, o tai slopina vartojimą ir ekonomiką. Nauja tendencija ta, kad vartotojų elgesys vienos ar kitos įmonės atžvilgiu gali pasikeisti labai greitai ir tai gali turėti didelį poveikį veiklos rezultatams. Todėl vartotojų elgesio prognozės tampa vis aktualesniu klausimu strateginiam planavimui", – pažymi L. Iržikevičienė.

Pexels nuotr.

Reputacija ir finansiniai nusikaltimai

Tyrimas parodė, kad Lietuvos verslai labiau nei karo ir geopolitinių nestabilumų baiminasi reputacijos praradimo ar prekės ženklo krizės. Visgi šis veiksnys tarp Baltijos šalių vertinamas nevienodai – Lietuvoje ši grėsmė išskiriama labiausiai.

Kol Latvijoje dėl reputacijos baiminasi mažiau nei penktadalis įmonių (17%), daugiau nei pusė Lietuvos įmonių tam skiria didelį dėmesį (57%), nes supranta, kad neigiama viešoji nuomonė gali turėti ilgalaikių pasekmių. Estijoje kiek daugiau nei trečdalis verslų atsižvelgia į tokią riziką (37%).

Dar vienas skirtumas tarp Baltijos šalių – tai finansinių nusikaltimų baimė. Lietuvoje įmonėms tokie nusikaltimai kelia didesnę riziką nei galimas karas – dėl pinigų išviliojimo nerimauja daugiau nei pusė šalies įmonių (54%). Šis rodiklis Lietuvoje smarkiai didesnis nei Latvijoje (18%) ar Estijoje (23%).

Pasak L. Iržikevičienės, verslo aplinka tampa vis dinamiškesnė, o rizikos, su kuriomis susiduria įmonės, virsta vis kompleksiškesnėmis ir greitai keičiasi. Įmonėms teks prisitaikyti prie tokios besikeičiančios aplinkos ir ieškoti naujų galimybių, kurias atveria pokyčiai.

„OP Corporate Bank" užsakymu atliktame tyrime dalyvavo 313 įvairaus dydžio įmonių iš skirtingų sektorių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Apklausa atlikta šių metų vasario 11-25 dienomis. Apklausos duomenys padeda geriau suprasti verslo bendruomenės iššūkius, su kuriais ji susiduria dabartinėje ekonominėje bei geopolitinėje situacijose. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-26 07:45
Statybininkai, architektai ir užsakovai vis dažniau ieško sprendimų, kurie derintų estetiką, techninį patikimumą ir ilgaamžiškumą. Vienas tokių sprendimų – CEDRAL gaminiai, kurie sparčiai populiarėja kaip alternatyva tradicinėms apdailos medžiagoms. Pluoštinio cemento pagrindu pagamintos dailylentės...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas