2023 lapkričio 30 d. ketvirtadienis, 8:38
Reklama  |  facebook

Urbanistinis forumas. Kaip užtikrinti tvarumą, kai visuomenė nenori nieko atsisakyti

2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su kuriais susiduriama plėtojant miestus.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
SSVA (Statybos sektoriaus vystymo agentūra),
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,
Office de Achitectura, MB
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Vilniaus m. savivaldybė,
Tauragės r. savivaldybė,

„Svarbiausia, ką daro Aplinkos ministerija – ieškoti būdų, kad sprendimus priimančios institucijos, visuomenė ir profesionalų bendruomenė galėtų diskutuoti, keistis nuomonėmis. Politikos sektorius gali duoti įrankius, suteikti platformą diskusijoms, nes tik tada, kai kyla ginčas, atsiranda galimybė priimti subalansuotus sprendimus“, – pažymėjo ministerijos pranešime cituojama aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė.

Tvarkant viešąsias erdves prie gyvenamųjų daugiabučių namų nesutampa projektuotojų ir gyventojų lūkesčiai

Architektas, „Office De Architectura“ biuro partneris Andrius Ropolas atkreipė dėmesį, kad sudėtingiausia suderinti interesus, projektuotojui tenka atsižvelgti į užsakovo interesus, o kalbant apie urbanistiką tai dažniausiai yra viešosios įstaigos, savivaldybės. Didžiausias paradoksas, kad tvarkant viešąsias erdves prie gyvenamųjų daugiabučių namų nesutampa projektuotojų ir gyventojų lūkesčiai. „Architektai sako, kad siūlo suformuoti daugiau žaliųjų zonų, o gyventojai teigia, kad reikia parkavimo vietų“, - sakė A. Ropolas.

VILNIUS TECH Urbanistikos katedros docentė Giedrė Ratkutė akcentavo, kad siekiant ilgaamžiškumo, tvarumo, labai svarbu pereiti nuo kiekybės prie kokybės. Tai reiškia, kad reikės nelengvų sprendimų, laikytis tam tikrų taisyklių. Jaučiama tendencija, kad mes visi norime gyventi geriau, ir tai suprantame ne tik kaip pavalgymą, bet ir kitokią gyvenimo, aplinkos kokybę.

„Norint, kad tvarumas urbanistikoje virstų praktika reikia skirti daug laiko, kad įvyktų dialogas tarp visų suinteresuotų pusių – savivaldos institucijų, nekilnojamojo turto plėtotojų, gyventojų, reikia suderinti jų visų interesus, susodinti už vieno stalo. Jeigu kalbame apie tvarumą, tai reikia suprasti, kad viskas vyks lėčiau“, – sakė Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė.

Statybos sektoriaus plėtros agentūros Urbanistinio padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis pabrėžė, kad šiandien mes turime kalbėti ne apie urbanistinę plėtrą, o apie tvarų mažėjimą. Kurią mokyklą nugriauti, ar ligoninę uždaryti, ką daryti su Lietuvos miestais, kurie turi mažėti, bet išlikti gyvybingais. Reikia ieškoti balanso sostinės ir visos šalies lygiu.

Atsižvelgti į tvaraus mažinimo, plėtros lėtinimo būtinybę siūlė ir Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros prof. dr. Dovilė Krupickaitė. Jos teigimu, visuomenės vartojimo tendencijos rodo, kad ji nenori nieko atsisakyti, nes tai skausminga. Mokslininkė pateikė pavyzdį, kad per pastarąjį dešimtmetį nebetekome ketvirtadalio gyventojų, tuo metu negyvais paviršiais padengtų teritorijų padaugėjo dvigubai. Pusė vienam miesto gyventojui tenkančio ploto yra negyvas paviršius. Tačiau negalime užmiršti, kad miestuose be žaliųjų teritorijų nėra gyvybės, o jei nėra gyvybės, ir žmonių juose nebebus.

„Tvarumas – tai iš apačios kylančios iniciatyvos. Tačiau iki šiol sostinė neturi vizijos dėl Lukiškių aikštės: vyresnioji karta ją įsivaizduoja vienaip, jaunimas – kitaip. Turime suprasti, kad tas sutarimas yra reikalingas. O nėra tvaru tai, kaip praėjusio šimtmečio 6 dešimtmetyje buvo statomi Vilniaus mikrorajonai. Tas procesas turėjo būti lėtesnis ir geriau apgalvotas“, – renginyje kalbėjo Vilniaus miesto vyriausioji architektė L. Kairienė.

„Planuojant miestų ateitį turi būti priimti sprendimai išanalizavus žmonių poreikius. Urbanistikos uždavinys yra pažinti žmonių poreikius. Architektas, neišklausęs tų poreikių, nieko gero nesuplanuos, kaip ir gydytojas nenustatys diagnozės neišklausęs ligonio nusiskundimų“, – apie tvarumą kalbėjo aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė. 

Miestai turi būti projektuojami profesionalų, reikia sugrąžinti specialistus į plėtrą

„Lietuva seka Vakarų pasaulio tendencijomis – urbanizuotose teritorijose gyvena vis daugiau žmonių, miestai tampa gyvenimo gerovės centrais, tačiau Žaliasis Europos kursas akcentuoja juos kaip vartojimo, taršos, emisijų centrus. Dabartiniu laiku mes turime apsispręsti, kas yra tvari miestų aplinka, kaip ją matuoti. Tam šiuo metu rengiamos Tvarių miestų gairės ir naujas įrankis – tvarių miestų kompasas“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Jau po kelių mėnesių Lietuvos savivaldybės turės gerokai daugiau teisių planuojant savo miestų ateitį.

Aplinkos ministro teigimu, nuo kitų metų Lietuvos savivaldybėms bus perduota 120 tūkstančių ha valstybinės žemės. Savivaldybės pačios galės spręsti, ką tose teritorijose daryti, nebereikės visų klausimų derinti su centrine valdžia. Savivaldos institucijos galės pačios planuoti rekreacines zonas, prie daugiabučių namų esančias automobilių stovėjimo aikšteles.

Daug naujovių laukiama ir Seime priėmus naują Statybos įstatymą, kuomet valstybė kontroliuos tik esminius statybos ir priežiūros klausimus. Paskaičiuota, kad įsigaliojus naujam teisiniam reikalavimui per metus administracinių teisės aktų dėl statybų sumažės 20-30 tūkstančių, gerokai sutrumpės statybų projektavimo darbai, bus atisakyta perteklinės kontrolės.

„Tikimės, kad šį svarbų įstatymų paketą Seimas priims dar šiais metais, o dauguma svarbiausių pataisų įsigaliotų nuo kitų metų pradžios“, – forume sakė aplinkos ministras.

Ministras pabrėžė, kad kitais metais planuojama peržiūrėti ir statybos techninius reglamentus, kuriuose bus atsisakyta perteklinių reikalavimų.

„Ateitis – skydinė renovacija, kadangi ji yra 3 kartus greitesnė. Jau skirtas finansavimas pirmiesiems namams, kurie bus atnaujinami šiuo būdu“, – apie Lietuvos miestų ateitį kalbėjo ministras.

Diskusijoje „Kaip visuomenė kuria miestą, o miestas – visuomenę?“ forumo dalyviai aptarė, kokią įtaką miesto planavimas turi vartotojų įpročiams, kaip jie keičiasi keičiantis miesto erdvėms, kaip tvari urbanistika gali prisidėti prie gerovės kūrimo.

„Lietuvos didieji miestai po nepriklausomybės atkūrimo skubėjo griauti sovietinių laikų betonus, juos keitė Europos Sąjungos betonai, trinkelizacija. Tik dabar einame tikrojo tvarumo keliu, supratimo, kaip urbanizacija turi sugyventi su gamta, kad po 30-50 metų nereikėtų vėl visko griauti ir statyti iš naujo“, – pabrėžė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Jam pritarė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius, sakydamas, kad tvarumas yra dėmesys ne tik sau, bet ir aplinkai, tam, ką paliksime po savęs. Atsakingi nekilnojamojo turto plėtotojai ateina į teritorijas, miestus ilgam, todėl laikosi šio principo. Aplinkos ministro teigimu tvarus miestas yra toks, iš kurio nesinori išsikraustyti, nes jame švaru, saugu, patogu, galima pragyventi, jis prieinamas visiems tiek gyvenimo kokybės, tiek gerovės prasme.

Diskusijos dalyviai pasikeitė nuomonėmis apie vieną didžiausių šių dienų iššūkių – miestų plėtrą, kaip jai vykstant išsaugoti esamą miestų struktūrą, žaliąsias erdves, kai gyventojų daugėja, kaip užtikrinti, kad būstas jiems būtų įperkamas.

Pasak V. Benkunsko, tai ypač aktualu Vilniui, kuriame kasmet apsigyvena po 8-10 tūkst. naujų gyventojų, tačiau, jo nuomone, sostinėje pavyksta išlaikyti sveiką balansą – miesto centre neleidžiama statyti aukštų pastatų, siekiant išlaikyti jo struktūros unikalumą. Vietoje to investuojama į seniūnijų gyvenamųjų kvartalų plėtrą, jų infrastruktūrą, viešąsias paslaugas. Vilniuje nėra nė vieno gyvenamojo kvartalo, į kurį iš miesto centro ne piko metu nebūtų galima nuvykti per 15-20 minučių.

Ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė akcentavo, kad šiandien tvarumas daro įtaką ir verslo modelius, keičia finansų sektoriaus strategiją ir tai yra reikšmingas pokytis daugeliui verslų.

Jos teigimu, sudėtingoje daugialypėje mietų funkcijoje persipina ir pelnas, ir darbo vietos, ir tvarumas, darnumas keičia situaciją. Ekonomistė atkreipė dėmesį, kad kai kuriuose mažesnių miestų savivaldybės turėtų pagalvoti apie paramą verslui, kad šiuose miestuose būtų kuriama daugiau darbo vietų ir jie taptų patrauklesni gyventojams.

Tauragės miesto meras Dovydas Kaminskas įsitikinęs, kad turime sukurti taisykles, kai remdamasis tvarumo principais žmogus rastų laimę, ar gyvendamas tankiai apgyvendintame Vilniaus centre, ar Tauragėje, kad jis turėtų pasirinkimo laisvę: „Tai nėra paprasta ir norint pritraukti žmones gyventi į regionus tenka sakyti, o gal tu nori gyventi miške? Bet tai nereiškia, kad bet kur galima leisti statyti vilą. Kitas klausimas, ar keliuose kvadratiniuose metruose žmogus gali jaustis gerai? Miestai turi būti pastatyti žmonėms“.

Diskusijoje dalyvavusi geografė, sociologė dr. Rūta Ubarevičienė atkreipė dėmesį, kad miestai stipriai diferencijuojasi ir kai kurios erdvės tampa nelabai gyvenamomis, nes vieni įperka butą tik Fabijoniškėse ar Karoliniškėse, o kiti ir Senamiestyje. Ubanistinis iššūkis, pasak sociologės, kaip gyvenimo kokybę pakankamai gerą užtikrinti visiems, nepriklausomai nuo vietos.

Aplinkos ministras pabrėžė, kad laikai, kai kiekvienas sau buvo architektas, pats sau projektavo ir statė namą nuosavame sklype turi likti praeityje. Net priemiesčiai turi būti statomi profesionalų, kad būtų išvengta klaidų. To iki šiol Lietuvos urbanistinėje plėtroje, jo teigimu, trūko.

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
nuotrauka
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
nuotrauka
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
nuotrauka
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
nuotrauka
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
nuotrauka
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...
nuotrauka
2023-10-16 09:47
ARCHzona parodos metu paskelbtas trumpasis sąrašas architektų, patekusių į prestižinį geriausios Europos apdovanojimų EUmies Awards sąrašas.
nuotrauka
2023-10-16 07:10
Sunku būtų rasti šalį, kuri vakariečio vaizduotę masintų labiau nei Japonija. Tekančios Saulės šalis mus žavi savo kultūra, subtilia estetika, dėmesiu detalėms, į tvarumą orientuotais sprendimais. Nieko nuostabaus, kad ir mums vis norisi bent dalelę Japonijos pasiimti su savimi ir atsivežti čia, į L...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras