„VELUX Grupė“ įsipareigojo tapti neutralia anglies dvideginio atžvilgiu: suskaičiavo, kiek jo jau išmetė į aplinką
2020-09-01 10:23
5,6 mln. tonų – tokį į aplinką išmesto anglies dvideginio kiekį per visą savo veiklos istoriją nuo įkūrimo 1941-aisiais užfiksavo stogo langų ir jų priedų gamintoja – „VELUX Grupė“. Tačiau bendrovė pasiryžo net tik suskaičiuoti poveikį aplinkai, bet ir imtis radikalių pokyčių: iki šimtojo veiklos jubiliejaus 2041-aisiais visam laikui tapti neutralia anglies dvideginio atžvilgiu.

„VELUX Grupės“ iliustr.
Minimos įmonės
Velux Lietuva, UAB
Novatoriška vizija
„VELUX Grupė“ paskelbė naująjį savo veiklos konceptą ir įsipareigojimą iki 2041-ųjų visam laikui nebedidinti aplinkos taršos anglies dvideginiu. Dalis tokios vizijos įgyvendinama bendradarbiaujant su WWF: talkinant organizacijos ekspertams, bendrovė apskaičiavo, jog jos naudojama infrastruktūra, transportas, gamybos procesai nuo įkūrimo pradžios į aplinką išmetė 5,6 mln. tonų anglies dvideginio (apimtys 1 ir 2ii). Tiek svertų 250 Niujorke esančių Laisvės statulų kartu sudėjus.
Žvelgdama į ateitį, „VELUX Grupė“ įsipareigojo stipriai sumažinti išmetamą anglies dvideginį tiek bendrovės veikloje, tiek ir veiklos grandinėje (apimtys 1, 2 ir 3iii) – užsakant įmonės prekes bei paslaugas, susidarant atliekoms, organizuojant logistiką. Tai bus vykdoma siekiant įtvirtinti Paryžiaus klimato susitarimą. Šis įpareigoja siekti, jog vidutinė pasaulio temperatūra nepakiltų daugiau 1,5 laipsnio Celsijaus ir katastrofinių klimato kaitos padarinių būtų išvengta.

„Mūsų planeta susiduria su rimta klimato kaitos ir gamtos krize, o šis procesas reikalauja imtis išskirtinių veiksmų. Atsižvelgdami į savo vertybes, pasiryžome padaryti daugiau nei kiti, todėl ėmėmės vystyti neutralumą anglies dvideginio atžvilgiu. Tai novatoriška vizija, kurios dalimi tapo 20 metų partnerystės su WWF rezultatas – užfiksavimas, kiek anglies dvideginio išmetėme į aplinką per visą savo veiklos istoriją. Tačiau šie skaičiavimai – tik dalis įsipareigojimo. Stipriai mažinsime poveikį aplinkai ir ateityje, drąsindami savo tiekėjus daryti tą patį. Tikimės, jog įkvėpsime kitas bendroves sekti mūsų pavydžiu ir visam laikui tapti tokiomis pat neutraliomis anglies dvideginio atžvilgiu bei kurti tvarią ateitį visiems“, – pranešime cituojamas „VELUX Grupės“ vadovas Davidas Brigsas.
Siekia įgyvendinti standartą
Iki 2041-ųjų „VELUX Grupė“ bendradarbiaus su WWF ne tik siekdama tapti visam laikui neutralia anglies dvideginio atžvilgiu, bet ir investuodama į miškų bei biologinės įvairovės apsaugos projektus – išskirtinai vystomus tik bendrovei. Tai stabdys gyvūnų buveinių, miškų ir gamtovaizdžio nykimą, keliantį grėsmę biologinei miškų ekosistemai visame pasaulyje. Šio tikslo bendrovė sieks dirbdama su vietinėmis bendruomenėmis ir jas remdama, o du pirmieji projektai bus vykdomi Mianmare bei Ugandoje.
Pastarojoje Rytų Afrikos valstybėje didžiausias dėmesys suplanuotas skirti nualintų miškų atkūrimui, naujų sodinimui ir vis dar likusiųjų natūralių išsaugojimui. Projektai bus vykdomi pasitelkiant daugybę priemonių – suplanuotas ir medžių auginimas privačiose teritorijose, kur jie kertami pardavimui, kitose miško ūkio sistemose bei plantacijose už saugomų vietų ribų. Taip bus siekiama tiek patenkinti medienos poreikį, tiek ir sumažinti neigiamą poveikį natūraliems miškams. Tuo metu Mianmare bendrovė sieks apsaugoti daugybę itin svarbių laukinės gamtos koridorių Maw Daung kalnų perėjoje ir unikalią šios teritorijos biologinę įvairovę, taip pat remdama ir bendradarbiaudama su vietinėmis bendruomenėmis.
„Gamtos bei klimato kaitos krizės reikšmė tampa vis aiškesnė, todėl pasiryžimas pokyčiams bei realūs veiksmai būtini čia ir dabar. Tik taip galime sukurti dar atsparesnę bei tvaresnę ateitį mums visiems. „VELUX Grupės“ siekis ir įsipareigojimas tapti visam laikui neutralia anglies dvideginio atžvilgiu yra itin svarbus žingsnis, kuriuo turėtų sekti ir kiti“, – cituojamas „WWF International“ vadovas Markas Lambertinis.
Pasak jo, šiuo metu itin svarbu žengti su minėtu pasauliniu 1,5 laipsnio Celsijaus neviršijimo įsipareigojimu, saugoti miškus bei biologinę įvairovę, teikti paramą bendruomenėms ir ekonomikai, mažinti anglies dvideginio išmetimą, kurti užtikrintą ateitį gamtai: „Visa tai yra tvarumo vystymo tikslų įgyvendinimo pamatas. Tikimės, jog kartu sukursime standartą kitoms bendrovėms tapti neutraliomis anglies dvideginio atžvilgiu ir pakelsime kartelę siekiantiems teigiamų aplinkos pokyčių visame pasaulyje“.
Bendradarbiavimas su WWF siejamas ir su „VELUX Grupės“ „Tvarumo strategija 2030“, kurią sudaro įsipareigojimas nustatyti mokslu paremtą anglies dvideginio išmetimo mažinimo tikslą. Keisdama veiklos pobūdį, bendrovė spartins investicijas į energetinio efektyvumo didinimą gamybos vietose, pereis prie atsinaujinančios energetikos, naudos 100 proc. žalią elektrą, stipriai keis reikalavimus naudojamoms medžiagoms.
Žaliasis kursas
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...
2022-10-18 09:50
Verslo centrų rinką papildantys nauji pastatai meta rimtą iššūkį seniems biurams. Skiriasi ne tik verslo centrų išvaizda, bet ir eksploataciniai parametrai, nuomininkams siūlomos laisvalaikio ar bendradarbiavimo erdvės.
2022-10-07 07:24
Bendras Lietuvos liaudies buities muziejuje esančių 154 pastatų stogų plotas prilygsta maždaug 30 futbolo aikščių. „Tomaldras“ – tai įmonė, kuri, atnaujindama muziejaus pastatų stogus, nendrėmis, skiedromis, čerpėmis ir skarda padengė apie 8 tūkst. kv. m plotą.
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...
2022-06-17 10:41
Kovojant su klimato kaita ir ieškant tvaresnių statybos sprendimų, Vakarų šalyse statoma vis daugiau medinių daugiaaukščių gyvenamųjų namų. Dėl savo architektūros ir dizaino sprendimų šie pastatai kasmet susižeria aibę prestižinių apdovanojimų.
2022-06-06 10:41
Pasaulyje populiarėjančios tvarumo idėjos neapleidžia ir Lietuvos. Ši tema veržiasi ir į nekilnojamojo turto rinką, kuomet namų ieškantys pirkėjai apsvarsto ir poveikį aplinkai statant jų nusižiūrėtą būstą.
2022-01-28 09:17
Žaliuojantys parkai ne tik ant žemės, bet ir danguje – taip dažnai vadinama žaliųjų stogų, augalais apsivijusių fasadų tendencija pamažu skinasi kelią ir Lietuvoje. Jų funkcionalumą ir augantį lietuvių susidomėjimą aptaria Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenės narių „Saulės grąža...
2022-01-26 10:45
Sostinėje vystomas „Business Garden Vilnius“ verslo parkas tarptautiniu mastu įvertintas už įdiegtus tvarumo sprendimus. Surinkęs 95 tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balus, verslo centras gavo aukščiausią – „Platinum“ įvertinimą. Visame pasaulyje yra vos 30, o Europoje – 10 p...
2022-01-14 07:04
„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“.
2021-12-17 10:45
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sveikina Europos Komisijos paskelbtą pirmąjį Taksonomijos reglamento deleguotąjį aktą, kuriuo gyventojai ir įmonės galės aiškiai įsivertinti, kas yra tikroji žalioji investicija, o kas tik – „žaliasis smegenų plovimas“.
2021-12-10 12:11
„Žalieji pastatai“ vis labiau įsitvirtina komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje. Šiuo metu Lietuvoje yra 126 tarptautiniais tvarumo sertifikatais įvertinti ar vertinami pastatai, iš kurių vien šiemet pagal BREEAM, LEED, WELL, LPTVS ar „Fitwel“ standartus buvo įvertinti 88.
2021-10-29 07:39
Statybos pramonė ir visas sektorius stipriai veikia mus supančią aplinką, nes jo poreikiams sunaudojama net 40% viso pasaulio energijos ir generuojama net 30% visų atliekų. Norint daryti įtaką ir keisti, būtina imtis veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikius pokyčius, o ne vienadienius sprendimus.
2021-10-18 07:08
Augantis vartotojų ir statytojų sąmoningumas ir vis griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina gamintojus pasiūlyti rinkai vis daugiau ekologiškų medžiagų, kad statyba būtų tvari. Viena higieniškiausių ir aplinkai draugiškiausių žaliavų – mediena. Tačiau nors statyba iš medienos sparčiai po...