2024 birželio 17 d. pirmadienis, 20:02
Reklama  |  facebook

Verslo skaitmenizacija: kodėl būtina investuoti į projektų vadovų įgūdžius?

2022-07-18 09:24
Šiuo metu verslas išgyvena skaitmenizavimo amžių. Įvairių projektų metu įgyvendinami skaitmenizacijos pokyčiai būtini ne tik įmonių produktyvumui, bet ir šalies pramonės bei ekonomikos augimui. Tai lemia, jog projektų vadovų poreikis šiandieninėje darbo rinkoje – sparčiausiai augantis pasaulyje.
nuotrauka
M. Andrijauskienė (viršuje), T. Buzas, R. Čiutienė. Portalo Statybunaujienos.lt koliažas


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Agmis, UAB
Kaip verslo skaitmenizavimo projektai padeda susidoroti su šių dienų iššūkiais? Kokių kompetencijų reikia ir kaip tapti sėkmingu projektų vadovu? Apie visa – įmonės „Agmis“ projektų ir dedikuotų komandų skyriaus vadovas Tautvydas Buzas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) profesorė dr. Rūta Čiutienė ir docentė dr. Meda Andrijauskienė.

Ekstremalios situacijos diktuoja lūkesčius projektų vadovams

Įmonės nuolat, o ypač pastaraisiais metais, susiduria su ekstremaliomis situacijomis, tokiomis kaip pandemija, karas, ekonominiai šokai ir jų pasekmės. Tokių situacijų metu išauga projektų neapibrėžtumas, dažniau kyla rizikos, sutrinka tiekimo grandinės, neveikia įprastos komunikacijos priemonės, darbuotojai patiria stresą. Todėl iš projektų vadovų tikimąsi ne tik techninių kompetencijų – gebėjimo parengti projekto planą, sekti tvarkaraštį ir biudžetą, bet ir greitos orientacijos esant neapibrėžtoms sąlygoms bei įkvepiančios strateginės lyderystės įgyvendinant pokyčius.

Pasak M. Andrijauskienės, cituojamos KTU pranešime, verslas greitai adaptuojasi, perkeldamas savo veiklos procesus į skaitmeninę erdvę, taip sumažindamas neigiamus rizikų efektus. Tačiau, T. Buzo teigimu, pokyčiai gali ir neduoti laukiamų rezultatų.

„Kartais nutinka taip, kad darbas yra skaitmeninamas ir persikelia iš vienos erdvės į kitą, o norimas rezultatas neteikia maksimalaus pasitenkinimo ir įmonėje gali sukelti tam tikrą pasipriešinimą“, – cituojamas T. Buzas.

Tobulas kompetencijų derinys projektų vadovui – koks jis?

Projektų valdymo institutas PMI prognozuoja, kaip rašoma KTU pranešime, kad per ateinančius penkerius metus visame pasaulyje projektuose dirbančių žmonių poreikis augs iki 88 milijonų. Pavyzdžiui, JAV projektų vadovų darbo užmokestis yra net 80 proc. didesnis nei kitų panašaus lygio pozicijose dirbančių vadovų.

KTU profesorės R. Čiutienės teigimu, siekiant skaitmenizavimo projektų sėkmės, itin svarbus vaidmuo tenka projektų vadovams.

„Kiekvieno projekto vadovo užduotis – sėkmingai įgyvendintas projektas. Sėkmingas projektas yra ne tik laiku pasiektas planuotas rezultatas ir neviršytas biudžetas, bet ir patenkinti suinteresuotų šalių lūkesčiai bei sukurta vertė. Šalia pasirinktų projektų valdymo įrankių reikia nepamiršti, kad projektų sėkmės prielaidas kuria projekto vadovo emocinio intelekto kompetencijos“, – teigia R. Čiutienė.

Anot jos, šioms kompetencijos priklauso efektyvi projekto komunikacija, bendradarbiavimas ir partnerių įtraukimas į vertės kūrimo procesus, savalaikis pokyčių valdymas, komandos sąmoningumo ir tobulėjimo skatinimas.

„Šiuolaikiniam projekto vadovui nebeužtenka žinių ir įgūdžių, skirtų tik sėkmingai valdyti projekto veiklas ir užbaigti darbus laiku: pasaulis tapo labai dinamiškas, klientų poreikiai keičiasi labai greitai, o sistemų naudotojų – dar greičiau“, – pastebi T. Buzas.

„Agmis“ profesionalių paslaugų vadovas, cituojamas pranešime, teigia, jog projekto vadovas turi imtis lyderystės sprendžiant problemas ar ieškant inovatyvių sprendimų, nepamiršti išsikelto projekto tikslo, laiku inicijuoti tinkamus pokyčius ir juos sėkmingai įgyvendinti, nes net ir geriausia idėja gali žlugti dėl netinkamo įgyvendinimo.

Specialistų nuomone, idealus kompetencijų derinys valdant projektus apima techninius įgūdžius, strateginį mąstymą, verslo valdymo gebėjimus ir lyderystę.

Projektų valdymo įgūdžių svarbu mokytis kuo anksčiau

Ne paslaptis, jog šiandien didžiausias projektų vadovų poreikis jaučiamas IT sektoriuje, tačiau kvalifikuotų specialistų trūkumas pastebimas ir kituose sektoriuose. Pasak KTU EVF Verslo skaitmenizavimo vadybos studijų programoje dėstančios doc. dr. M. Andrijauskienės, nėra vieno teisingo kelio, kaip tapti kvalifikuotu projektų vadovu.

„Ambicingas jaunas profesionalas pirmuosius žingsnius gali žengti dar studijų procese, gali įgyti sertifikatus ar bandyti mokytis jau darbo vietoje (angl. learning on the spot). Žinoma, geriausia visus prieš tai minėtus variantus derinti tarpusavyje“, – sako M. Andrijauskienė.

Projektų valdymo modulius koordinuojanti prof. dr. R. Čiutienė teigia, kad universitete projektų valdymo kompetencijas studentai turėtų įgyti kiek galima anksčiau. Siekiant neatitrūkti nuo naujausių projektų valdymo tendencijų ir aktualijų yra itin svarbus verslo įmonių, jau patyrusių projektų vadovų įsitraukimas į studijų procesą.

„Inovatyvūs mokymo metodai, tokie kaip iššūkiais grįstas mokymas ar realių atvejų analizė, dalyvavimas projektų valdymo čempionatuose, tarptautinėse projektų valdymo vasaros stovyklose ir konferencijose – viskas prisideda prie studentų projektų valdymo įgūdžių tobulinimo“, – tikina KTU EVF profesorė.

Akivaizdu, kad įgūdžiai, o ypač techniniai, turi būti nuolat „atšviežinami“. T. Buzas atkreipia dėmesį, kad šiuolaikinis projekto valdymas be įrankių tapo neįmanomas tiek dėl dinamiškų projektų, tiek dėl besikeičiančių klientų poreikių.

„Galbūt pirminis darbų sąrašas, reikalingas projekto tikslams įgyvendinti, gali būti užrašytas paprastame dokumente, tačiau pasibaigus inicijavimo etapui visos veiklos turėtų būti perkeltos į projekto valdymo įrankį“, – teigia T. Buzas.

Anot jo, pats populiariausias, bent jau tarp IT įmonių, išlieka kompanijos „Atlassian“ projektų valdymo įrankis „Jira“. Dažniausiai projektų, kurių darbų apimtis yra apibrėžta griežčiau, valdymui naudojamas „MS Project“ įrankis.

Skaitmeninės transformacijos – esminis tiltas tarp šiandienos ir ateities verslo, atnešantis įmonėms inovatyvius sprendimus ir tuo pačiu kuriantis konkurencinį pranašumą. Sėkmingam projektų valdymui svarbu ne tik tinkamai parinkti įrankiai, bet ir projektų valdymo kompetencijos. Todėl investuoti į žmones privaloma, nes šių pokyčių priešakyje stovi projektų vadovai ir komandos, kurių kompetencijos, be abejonės, lemia projekto baigtį – sėkmę arba nesėkmę, apibendrinama pranešime. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-17 14:34
Kauno apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl turto pasisavinimo ir iššvaistymo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažintas anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas nė karto neteistas kaunietis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po bankroto administratoriaus k...
nuotrauka
2024-06-17 13:37
Nespėjusiems pasinaudoti parama, atsisakant SND balionų daugiabučiuose namuose, geros žinios. Pakeitus teisės aktus, atnaujintas paraiškų priėmimas – daugiabučių namų atstovai kviečiami teikti paraiškas iki birželio 28 d.
nuotrauka
2024-06-17 13:35
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja apie atvertą naują rizikos kriterijų VMI kliento profilyje. Verslas nuo šiandien gali matyti, ar įmonė deklaruoja nuostolius.
nuotrauka
2024-06-17 13:16
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informuoja apie LR viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) ir LR pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) pakeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad VPĮ pakeitimai įsigalios, kai įstatymą...
nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:03
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:22
Siekiant apsaugoti elektros energetikos sistemą nuo išorinių grėsmių bei užtikrinti jos patikimą veikimą ir darbo veikimą nenumatytais atvejais, Energetikos ministerija siūlo uždrausti Kinijos gamintojų valdymo sistemų, naudojančių programinę įrangą ar debesijos paslaugas, naudojimą didesnių nei 100...
nuotrauka
2024-06-13 09:21
Trys fiziniai ir vienas juridinis asmuo sulaukė kaltinimų dėl 16 nusikalstamų veikų, tarp kurių – galimas sukčiavimas stambiu mastu, lėšų pasisavinimas, apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas, didelės vertės svetimo turto iššvaistymas, mokesčių vengimas teikiant neteisingus duomenis apie pajamas...
nuotrauka
2024-06-13 09:08
Lietuvos sostinė, palyginti su kitais miestais, išsiskiria keliais specifiniais bruožais. Vilnius traukia įvairių sričių kvalifikuotus darbuotojus, čia yra daugiausiai dirbančių užsieniečių. Taip pat – didžiausias šalyje dirbančių gyventojų mobilumas. Ambicingiems kvalifikuotiems specialistams karje...
nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos