2023 vasario 7 d. antradienis, 23:38
Reklama  |  facebook

Verslo skaitmenizacija: kodėl būtina investuoti į projektų vadovų įgūdžius?

2022-07-18 09:24
Šiuo metu verslas išgyvena skaitmenizavimo amžių. Įvairių projektų metu įgyvendinami skaitmenizacijos pokyčiai būtini ne tik įmonių produktyvumui, bet ir šalies pramonės bei ekonomikos augimui. Tai lemia, jog projektų vadovų poreikis šiandieninėje darbo rinkoje – sparčiausiai augantis pasaulyje.
nuotrauka
M. Andrijauskienė (viršuje), T. Buzas, R. Čiutienė. Portalo Statybunaujienos.lt koliažas


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Agmis, UAB
Kaip verslo skaitmenizavimo projektai padeda susidoroti su šių dienų iššūkiais? Kokių kompetencijų reikia ir kaip tapti sėkmingu projektų vadovu? Apie visa – įmonės „Agmis“ projektų ir dedikuotų komandų skyriaus vadovas Tautvydas Buzas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) profesorė dr. Rūta Čiutienė ir docentė dr. Meda Andrijauskienė.

Ekstremalios situacijos diktuoja lūkesčius projektų vadovams

Įmonės nuolat, o ypač pastaraisiais metais, susiduria su ekstremaliomis situacijomis, tokiomis kaip pandemija, karas, ekonominiai šokai ir jų pasekmės. Tokių situacijų metu išauga projektų neapibrėžtumas, dažniau kyla rizikos, sutrinka tiekimo grandinės, neveikia įprastos komunikacijos priemonės, darbuotojai patiria stresą. Todėl iš projektų vadovų tikimąsi ne tik techninių kompetencijų – gebėjimo parengti projekto planą, sekti tvarkaraštį ir biudžetą, bet ir greitos orientacijos esant neapibrėžtoms sąlygoms bei įkvepiančios strateginės lyderystės įgyvendinant pokyčius.

Pasak M. Andrijauskienės, cituojamos KTU pranešime, verslas greitai adaptuojasi, perkeldamas savo veiklos procesus į skaitmeninę erdvę, taip sumažindamas neigiamus rizikų efektus. Tačiau, T. Buzo teigimu, pokyčiai gali ir neduoti laukiamų rezultatų.

„Kartais nutinka taip, kad darbas yra skaitmeninamas ir persikelia iš vienos erdvės į kitą, o norimas rezultatas neteikia maksimalaus pasitenkinimo ir įmonėje gali sukelti tam tikrą pasipriešinimą“, – cituojamas T. Buzas.

Tobulas kompetencijų derinys projektų vadovui – koks jis?

Projektų valdymo institutas PMI prognozuoja, kaip rašoma KTU pranešime, kad per ateinančius penkerius metus visame pasaulyje projektuose dirbančių žmonių poreikis augs iki 88 milijonų. Pavyzdžiui, JAV projektų vadovų darbo užmokestis yra net 80 proc. didesnis nei kitų panašaus lygio pozicijose dirbančių vadovų.

KTU profesorės R. Čiutienės teigimu, siekiant skaitmenizavimo projektų sėkmės, itin svarbus vaidmuo tenka projektų vadovams.

„Kiekvieno projekto vadovo užduotis – sėkmingai įgyvendintas projektas. Sėkmingas projektas yra ne tik laiku pasiektas planuotas rezultatas ir neviršytas biudžetas, bet ir patenkinti suinteresuotų šalių lūkesčiai bei sukurta vertė. Šalia pasirinktų projektų valdymo įrankių reikia nepamiršti, kad projektų sėkmės prielaidas kuria projekto vadovo emocinio intelekto kompetencijos“, – teigia R. Čiutienė.

Anot jos, šioms kompetencijos priklauso efektyvi projekto komunikacija, bendradarbiavimas ir partnerių įtraukimas į vertės kūrimo procesus, savalaikis pokyčių valdymas, komandos sąmoningumo ir tobulėjimo skatinimas.

„Šiuolaikiniam projekto vadovui nebeužtenka žinių ir įgūdžių, skirtų tik sėkmingai valdyti projekto veiklas ir užbaigti darbus laiku: pasaulis tapo labai dinamiškas, klientų poreikiai keičiasi labai greitai, o sistemų naudotojų – dar greičiau“, – pastebi T. Buzas.

„Agmis“ profesionalių paslaugų vadovas, cituojamas pranešime, teigia, jog projekto vadovas turi imtis lyderystės sprendžiant problemas ar ieškant inovatyvių sprendimų, nepamiršti išsikelto projekto tikslo, laiku inicijuoti tinkamus pokyčius ir juos sėkmingai įgyvendinti, nes net ir geriausia idėja gali žlugti dėl netinkamo įgyvendinimo.

Specialistų nuomone, idealus kompetencijų derinys valdant projektus apima techninius įgūdžius, strateginį mąstymą, verslo valdymo gebėjimus ir lyderystę.

Projektų valdymo įgūdžių svarbu mokytis kuo anksčiau

Ne paslaptis, jog šiandien didžiausias projektų vadovų poreikis jaučiamas IT sektoriuje, tačiau kvalifikuotų specialistų trūkumas pastebimas ir kituose sektoriuose. Pasak KTU EVF Verslo skaitmenizavimo vadybos studijų programoje dėstančios doc. dr. M. Andrijauskienės, nėra vieno teisingo kelio, kaip tapti kvalifikuotu projektų vadovu.

„Ambicingas jaunas profesionalas pirmuosius žingsnius gali žengti dar studijų procese, gali įgyti sertifikatus ar bandyti mokytis jau darbo vietoje (angl. learning on the spot). Žinoma, geriausia visus prieš tai minėtus variantus derinti tarpusavyje“, – sako M. Andrijauskienė.

Projektų valdymo modulius koordinuojanti prof. dr. R. Čiutienė teigia, kad universitete projektų valdymo kompetencijas studentai turėtų įgyti kiek galima anksčiau. Siekiant neatitrūkti nuo naujausių projektų valdymo tendencijų ir aktualijų yra itin svarbus verslo įmonių, jau patyrusių projektų vadovų įsitraukimas į studijų procesą.

„Inovatyvūs mokymo metodai, tokie kaip iššūkiais grįstas mokymas ar realių atvejų analizė, dalyvavimas projektų valdymo čempionatuose, tarptautinėse projektų valdymo vasaros stovyklose ir konferencijose – viskas prisideda prie studentų projektų valdymo įgūdžių tobulinimo“, – tikina KTU EVF profesorė.

Akivaizdu, kad įgūdžiai, o ypač techniniai, turi būti nuolat „atšviežinami“. T. Buzas atkreipia dėmesį, kad šiuolaikinis projekto valdymas be įrankių tapo neįmanomas tiek dėl dinamiškų projektų, tiek dėl besikeičiančių klientų poreikių.

„Galbūt pirminis darbų sąrašas, reikalingas projekto tikslams įgyvendinti, gali būti užrašytas paprastame dokumente, tačiau pasibaigus inicijavimo etapui visos veiklos turėtų būti perkeltos į projekto valdymo įrankį“, – teigia T. Buzas.

Anot jo, pats populiariausias, bent jau tarp IT įmonių, išlieka kompanijos „Atlassian“ projektų valdymo įrankis „Jira“. Dažniausiai projektų, kurių darbų apimtis yra apibrėžta griežčiau, valdymui naudojamas „MS Project“ įrankis.

Skaitmeninės transformacijos – esminis tiltas tarp šiandienos ir ateities verslo, atnešantis įmonėms inovatyvius sprendimus ir tuo pačiu kuriantis konkurencinį pranašumą. Sėkmingam projektų valdymui svarbu ne tik tinkamai parinkti įrankiai, bet ir projektų valdymo kompetencijos. Todėl investuoti į žmones privaloma, nes šių pokyčių priešakyje stovi projektų vadovai ir komandos, kurių kompetencijos, be abejonės, lemia projekto baigtį – sėkmę arba nesėkmę, apibendrinama pranešime. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-07 10:29
Žirmūnuose planuojamas statyti Lengvosios atletikos maniežas jau baigiamas projektuoti, iki statybos liko paskutinis žingsnis – gauti statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2023-02-07 10:19
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad kaip ir kasmet įmonės ir gyventojai turi deklaruoti savo turimą komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) ir sumokėti mokestį už 2022 m. mokestinį laikotarpį. Tai padaryti reikia per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) iki vasario 15 d.
nuotrauka
2023-02-07 09:54
„Eika“ grupės valdoma įmonė „Samogitia miestelis“ pasirašė generalinės rangos sutartį su „Gilesta“. Pagal generalinės rangos sutartį įmonė įsipareigoja atlikti visus Šiaulių karinio miestelio rangos darbus nuo sutarties pasirašymo momento iki 2024 m. kovo mėnesio. Sutarties suma neskelbiama.
nuotrauka
2023-02-07 09:45
Dirbtinį intelektą (DI) taikančių verslo įmonių skaičius per penkerius metus išaugo net 300 proc. Prognozuojama, kad pasaulinė DI rinka jau 2023-iaisiais pasieks pusę trilijono JAV dolerių. Nors Lietuvoje DI technologijos taip pat sparčiai vystomos, tam, kad Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų ek...
nuotrauka
2023-02-06 10:45
Šių metų pradžia NT sandorių rinkoje nebuvo derlinga - per mėnesį įregistruotų butų, gyvenamųjų namų, žemės sklypų ir kitų NT objektų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius keletą metų. NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad įprastą metų pradžios pasyvumą dar ...
nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos