2023 rugsėjo 27 d. trečiadienis, 2:42
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai: kodėl svarbi strategija

2023-02-24 05:16
„Turbūt vaikystėje nė vienas nesvajojo būti viešųjų pirkimų specialistais, bet tie, kurie susidūrė su šia sritimi – arba pirkimus myli, arba nekenčia. Bent net ir jaučiant meilę pirkimams, klausimas – ar pakankamai ją parodome? Manau, kad pirkimo strategijos parengimas būtų labai stipri meilės išraiška“, – konferencijoje „Viešieji pirkimai: kaip iššūkius paversti galimybėmis“ sakė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė.
nuotrauka
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Viktorija Namavičienė. Portalo Statybunaujienos.lt koliažas


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),

Planas, kaip perkančioji organizacija pasieks vieną ar daugiau pirkimo tikslų, ir yra pirkimo strategija, rašoma VPT pranešime, todėl pirkimo strategiją reikia susiplanuoti iš anksto.

„Kalbame ne tik apie tikslą, kaip įsigyti pirkimo objektą racionaliai panaudojant lėšas, tai susiję ir su darniaisiais organizacijos tikslais, darbuotojų motyvacija, kompetencijos kėlimu. Strategijoje numatomi ir IT įrankiai, ir žmogiškieji ištekliai, pats pirkimo objektas. Rengiant perkančiosios organizacijos pirkimų planą jau turi būti galvojama apie: išankstinį skelbimą apie pirkimą; rinkos konsultaciją; ar pirkimas bus bendrai atliekamas / ar pirkimas pagal įgaliojimą. Turi būti numatyti vertinimo kriterijai; įvertinta, ar netikslinga sukurti dinaminę pirkimų sistemą ar sudaryti preliminariąją sutartį; apmąstyta, galbūt tikslinga vykdyti kvalifikacinę atranką; galimybę pritaikyti elektroninį aukcioną, derybas. Visa tai svarbu tolimesniems veiksmams ir pirkimo grafikui numatyti. Galbūt prireiks susisiekti su kitomis organizacijomis, pasirengti tam tikrus standartinius dokumentus, nusimatyti laiką rinkos konsultacijai“, – cituojama VPT atstovė.

Pirkimo strategija gali būti užfiksuota įvairiuose organizacijos dokumentuose, pvz., pirkimų organizavimo tvarkoje, pirkimų plane arba kitur, kur matoma, kad tai yra tikslinga. Strategiją turėtų formuoti kompetentingi asmenys: pirkimų koordinatorius, pirkimų skyriaus vadovas, pirkimų komisija ar kt. Įsitraukti turėtų ir pirkimų iniciatoriai.

„Jei šiuos sprendimus priima ne pirkimų komisija, tai netrukdo pirkimų komisijai įvertinti pirkimo būdo teisėtumą ir jį tvirtinti. Skeptikams, kurie sakys neturintys tiek resursų ir laiko strateguoti kiekvieną pirkimą, standartiniai pirkimo būdai tam tikriems pirkimams irgi yra strategija. O apie kiekvieną didesnį pirkimą turėtų būti apgalvojama detaliai“, – sako V.Namavičienė.

Kalbėdama apie metodus, priemones, vertinimo kriterijus ir pirkimo procedūros dalis VPT direktoriaus pavaduotoja sakė, jog geras būdas sutrumpinti procedūrą – paskelbti išankstinį informacinį skelbimą (ISS). Pagal VPĮ gali būti skelbiamas vienu iš šių tikslų: norint iš anksto pranešti apie planuojamą pirkimą, kas yra ypatingai svarbu norint į pirkimą pritraukti užsienio tiekėjus; skelbiamose derybose, atvirame arba ribotame konkurse sutrumpinti pasiūlymų pateikimo terminus; pakviesti tiekėjus dalyvauti ribotame konkurse ar skelbiamose derybose (PO – 2 priedo paslaugų ir supaprastintų pirkimų atvejais, centrinės valdžios PO – visais atvejais). Pavyzdžiui, tarptautinį pirkimą galima sutrumpinti 2 savaitėmis. 2022 m. ISS buvo paskelbtas tik 0,43 proc. (40 vnt.) – prelimianarūs duomenys, supaprastintuose ir tarptautiniuose pirkimuose.

Atrodytų, kad 2022-ieji metai, palyginus su 2021 m., buvo rinkos konsultacijos renesansas, bet panagrinėjus priežastis, matyti, kad nuo 2022 metų atsirado prievolė skelbti rinkos konsultacijas, jeigu per paskutinius 12 mėnesių nebuvo gauta paraiškų ar pasiūlymų arba gauta tik viena paraiška ar pasiūlymas.

„Turbūt mes vykdome pirkimus 2–3 kartus juos kartodami, užuot rinkos konsultaciją paskelbę iš karto, rengiantis pačiam pirmam pirkimui. Rinkos konsultacijos tikslas – tinkamas pasirengimas pirkimui ir tiekėjų informavimas apie savo pirkimų planus ir / ar reikalavimus pirkimams“, – sakė V.Namavičienė.

Kalbėdama apie bendrai atliekamą pirkimą arba pirkimus pagal įgaliojimą, VPT atstovė įvardijo ne vieną šių priemonių naudą, pvz., mažesnes išlaidas, profesionalumą, bet per 2022 m. ši priemonė taikyta tik 0,4 proc. (36 vnt.)* supaprastintų ir tarptautinių pirkimų.

Per 2022 m. 40,6 proc. pagal vertę ir 19,6 proc. pagal skaičių tarptautinių bei supaprastintų pirkimų vertinta pagal kainos / sąnaudų ir kokybės santykio kriterijų, kurio tikslas įsigyti optimaliai kokybišką pirkimo objektą. VPT yra parengusi metodinės medžiagos apie kokybinį vertinimą, tad šis kriterijus skinasi kelią. Šiemet VPT planuoja ypatingą dėmesį skirti būtent šiam kriterijui ir jo taikymui pirkimuose.

Vis dėlto nerimo kelia sąnaudų kriterijaus taikymas, nes perkančioji organizacija neretai negalvoja apie visą prekės gyvavimo ciklą, kokias išlaidas ji patirs ne tik įsigydama prekę ar paslaugą, bet ir vėliau. Skaidrės.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-09-26 12:09
Šildymo sezono metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių gaisrų, kurie pridaro didelių nuostolių. Kaip pažymi pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas, dažniausia gais...
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-26 11:05
Panevėžyje sparčiai vykdomi miesto autobusų stoties statybos darbai. Jau įrengti lauko vandentiekio, vidaus lietaus nuotekų bei drenažo, vidaus vandentiekio tinklai, sumontuotos stoties pastato denginį laikysiančios metalinės kolonos, išbetonuota požeminės stovėjimo aikštelės perdanga, keleivių lau...
nuotrauka
2023-09-25 16:39
Rugsėjo 22d. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje atidarytos rekonstruotos kareivinės. Kareivinių rekonstrukcijai buvo skirta 2,7 mln. eurų, darbus atliko UAB „Statrama“. Rekonstruotose kareivinėse galės tarnauti ir gyventi apie 200 karių.
nuotrauka
2023-09-25 16:27
Elektromobilių įkrovimo tinklo vystytoja „Eleport“ gavo 13,8 mln. eurų finansavimą viešosios europinio TEN-T kelių tinklo įkrovimo infrastruktūros plėtrai. Įgyvendindama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (EITP) finansuojamą projektą Estijos įmonė šalia svarbiausių transporto arterijų Bal...
nuotrauka
2023-09-25 15:29
Aplinkos ministerijoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai pristatė studiją „Statybos priežiūros sistemos Lietuvoje efektyvumo didinimas“ ir rekomendacijas Lietuvai, kaip spręsti statybos priežiūros sistemos iššūkius.
nuotrauka
2023-09-25 09:45
Seminaro „Lietuvos melioracijos dabartis ir perspektyvos“ metu aptarta opiausia sektoriaus aktualija – kompleksinė šalies melioracijos sistemos rekonstrukcija bei galimi finansiniai instrumentai šių didžiulės aprėpties darbų finansavimui. Renginio metu atkreiptas dėmesys, kad procesui pajudėjus iš...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-22 08:26
Vilniuje vyko konferencija „Vandenilis Lietuvoje: energetika ir transportas“, kurioje aptartos vandenilio plėtros perspektyvos ir galimybės taikyti šalies energetikos ir transporto sektoriuose. Energetikos ministras Dainius Kreivys tarptautinėje konferencijoje pristatė vandenilio plėtros Lietuvoje v...
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2023-09-21 13:03
Neigiamą įtaką darbo kokybei ir rezultatams daro ne tik vadovų profesionalumo stygius, blogi santykiai su kolegomis ar didelis darbo krūvis. Ekspertų nuomone, labai svarbu išvengti ir nuobodžiavimo darbe, dar kitaip vadinamo darboduliu. Nuobodulys ir dinamikos trūkumas gali lemti motyvacijos stoką, ...
nuotrauka
2023-09-21 11:28
Skaičiuojama, kad per trejus metus Šiaulių ir aplinkiniuose regionuose trūks daugiau nei 4 tūkst. IT ir inžinerijos srities specialistų. Šios tendencijos kelia nerimą ne tik aukštojo mokslo įstaigoms, bet ir regione veikiančiam verslui, susirūpinusiam ateities darbo rinkos potencialu. Situaciją geri...
nuotrauka
2023-09-21 11:13
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi.
nuotrauka
2023-09-21 07:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtai Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano (LRBP) sprendinių įgyvendinimo programai iki 2030 m. Programoje numatyti konkretūs veiksmai ir nurodomos priemonės, kaip kiekvienas sprendinys bus įgyvendintas, būtini parengti teritorijų planavimo dok...
nuotrauka
2023-09-20 14:03
AB Vilniaus šilumos tinklų valdomoje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 trečiadienį surengtos funkcinės civilinės saugos pratybos, kurių tikslas – stiprinti pasirengimo lygį ir įvertinti bendrovės ekstremaliųjų situacijų valdymo plano ir operacijų centro veiksmingumą, tobulinti reagavimo pro...
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-20 12:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų rugpjūčio mėnesio reikšmė išaugo 0,4% (2023 metų liepą buvo fiksuojamas 0,3% augimas). Bendras butų kainų lyg...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos