Vilniaus Justiniškėse pradedamas naujas daugiabučių kvartalas
Įperkamas būstas stilinguose namuose
Didžiausias Justiniškių, kaip ir kitų analogiškų mikrorajonų privalumas – greta išlikusi natūrali gamta su vandens telkiniais ir brandžiais želdynais, senais parkais. Išplėtota transporto infrastruktūra jų atstumą iki miesto centro, jei skaičiuotume kelionės laiku, sumažino kartais. Dėl šių dviejų esminių priežasčių projekto plėtotojai pažvelgė nauju kampu.
„Projektuodami kvartalą, tam, kad būstas atitiktų šiuolaikinio žmogaus lūkesčius, architektūros ir teritorijos planavimo kokybės kartelę užsikėlėme aukštai. Vizualiai namai išsiskirs moderniu, kraštovaizdžio ritmą atkartojančiu stiliumi. Kuriami įperkami būstai šeimoms su vaikais, jaunimui “, – cituojamas REWO vadovas Edvinas Malevskis.Architektai sukūrė vibruojantį siluetą
Planuojant sklypo užstatymą numatyta natūrali naujo kvartalo integracija į mikrorajoną per rytinėje kvartalo pusėje esančias ir gyventojų pamėgtas žaliąsias zonas, pasivaikščiojimų, dviračių takus, želdynus.
„Neketiname nuo jų atsitverti, bet atvirkščiai – organiškai priartėti, sutvarkyti. Esu tikras, kad „Talino“ kvartalas bus ne tik jauki, patogi vieta gyventi. Jis praturtins Justiniškes“, – cituojamas projekto architektas Antanas Dagelis (CLOUD architektų studija).
Atsižvelgiant į rajono gyventojų įpročius, bus ne tik palikti, bet ir atnaujinti visuomenei atviri takai, jungiantys projektą su kaimyniniais namais ir Taikos gatve. Jie taps jaukia alėja su poilsio zonomis, naujai sodinamais medžiais, mažosios architektūros detalėmis, suoliukais, lauko žibintais. Rytinėje pusėje, link Justiniškių, planuojamos poilsio vietos, vaikų žaidimų aikštelės. Vakarinėje pusėje projektuojamos parkavimo vietos, gatvė. Bus įrengta nauja Talino g. atkarpa su dviračių ir pėsčiųjų takais, nutiesta didelė šaligatvio atkarpa, kurios ilgus metus laukia Justiniškių bendruomenė.
Pasak A. Dagelio, kvartalas kuriamas išlaikant Šiaurinėje Europos dalyje vyraujančias šiuolaikinių miestų daugiabučių tendencijas, kai akcentuojamas ritmas, tam tikras architektūrinis raštas, pasikartojančios struktūros.
„Mūsų priemonės, kuriant architektūrinį paveikslą, yra tūriai, aukščiai, langai, jų formos, balkonai, įstiklinimai, pergolės. Juos dėliodami siekėme lengvo, vibruojančio silueto. Visoms Justiniškėms būdingas pulsuojantis užstatymas. Norėjome prisiderinti prie esamų pastatų ir gamtos. Ramių, žemės spalvų fasadai susilies su aplinka“, – pasakojo architektas. Racionaliai parinkdami kokybiškas medžiagas ir priemones, architektai kuria solidžią kvartalo estetiką.
Miesto ir gamtos kaimynystė
„Talino“ kvartalas statomas ir miesto infrastruktūros, ir rekreaciniais objektais turtingoje vietoje. Šalia pradinė mokykla, gimnazija, vaikų darželiai, kurių artimiausias vos už 100 m. Visuomeninio transporto stotelė ir parduotuvė – už poros šimtų metrų. Kitoje Vakarinio aplinkkelio pusėje statomas prekybos centras „Parkas Outlet“. Greta sklypo planuojamas 3,6 ha parkas, plėtojama dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūra su pėsčiųjų tiltu per Vakarinį aplinkkelį, kuriuo bus galima patogiai nukeliauti iki Buivydiškių tvenkinių. Kita didelė gamtos sala – tarp Justiniškių ir Viršuliškių esantis brandus, 20 ha ploto Lūžių parkas.
„Tiek įvairių ir gražių gamtos kampelių mieste, kiek ranka pasiekia Justiniškių gyventojai, turi nedaugelis. Įdomu tai, kad daugelis kitų miesto mikrorajonų gyventojų apie šias vietas nė nežino ir jose nesilanko“, - cituojamas E. Malevskis. Pasak jo, dažnai seni miegamieji mikrorajonai Vilniuje yra nepelnytai „nurašomi“ kaip nuobodūs, tačiau nusiėmus stereotipų akinius pamatai, kokį kokybišką ir turiningą gyvenimą galima čia sukurti, pasitelkus modernią architektūrą ir šiuolaikinius planavimo sprendimus.