2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 22:28:01
Reklama  |  facebook

Visuomenė demonstruoja augančius lūkesčius dėl pastatų apsaugos nuo triukšmo – koks vaidmuo tenka architektams

2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užtikrina privatumą ir sukuria sveikesnę bei malonesnę gyvenimo ar darbo aplinką.
nuotrauka
UAB Akustinių tyrimų centras nuotr.


Minimos įmonės
Akustinių tyrimų centras (ATC), UAB
Lietuvos žaliųjų pastatų taryba,

ATCEsminis vaidmuo, užtikrinant akustikos ir garso reikalavimų įgyvendinimą pastatuose, priklauso architektams. „Todėl pirmiausia architektai turi gerai išmanyti pagrindinius akustikos principus ir reikalavimus, taikomus skirtingiems pastatų tipams. Tai apima ne tik išorinės ir vidinės garso izoliacijos standartus, bet ir garso sugerties savybes, kurios padeda sumažinti aidą bei triukšmo lygį patalpose, – sako UAB Akustinių tyrimų centras vadovė Laura Nariūnienė. – Vyrauja formali nuostata: „jeigu reikalauja teisės aktai, padarysime“, bet iš tiesų padaroma per mažai. Ir neretai architektai leidžiasi vedami užsakovo, nors turėtų būti priešingai. Atlikdami matavimus, dažnai matome, kad architektas tiesiog nesigilino į akustikos ir garso sritį.“

LAURA NARIŪNIENĖ ATC

„Svarbu peržiūrėti iš esmės patį teisės aktą,
o ne imtis kosmetinių pataisymų.
Tai milžiniškas darbas Aplinkos ministerijai,
bet labai reikalingas“, –
sako UAB Akustinių tyrimų centras
vadovė Laura NARIŪNIENĖ.
 

Beveik 19 metų rinkoje veikiančios įmonės vadovė sako pastebinti, kad mokymo įstaigose studentai (būsimi architektai, statybų inžinieriai ir t. t.) labai mažai arba visai nesupažindinami su akustikos pagrindais, o akustikos specialistų Lietuvoje niekas neruošia. Todėl neretai specialistai, dirbantys fizikinių tyrimų laboratorijose ir besispecializuojantys akustikos srityje, konsultuoja architektus, pateikia praktinių patarimų bei padeda spręsti problemas, kylančias pastato projektavimo metu.

„Nors nėra galimybės specialiai studijuoti akustiką, bet galima patiems imtis iniciatyvos ir pasidomėti pasaulio praktika, kur pastatų akustika eina koja kojon su energiniu naudingumu“, – sako L.Nariūnienė, kuri taip pat yra ir Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos valdybos narė.

Pasaulis fiksuoja pokyčius, Lietuva įstrigo 20-čiai metų

Per pastaruosius 10–20 metų akustikos ir garso izoliavimo reikalavimai pastatams patyrė reikšmingų pokyčių, kurie atspindi augančius gyventojų lūkesčius ir technologijų pažangą. Per pastarąjį dešimtmetį daugelyje šalių buvo peržiūrėti akustikos ir garso izoliavimo reikalavimai. ES šalys priėmė ar patobulino naujus teisės aktus, kurie numato išsamesnius, kartais griežtesnius akustinius kriterijus. Gyventojai tikisi aukštos kokybės gyvenimo sąlygų, todėl architektai ir statytojai privalo atsižvelgti į šiuos lūkesčius. Ir tam yra visos sąlygos – technologinė pažanga leido sukurti naujų izoliacinių medžiagų ir sistemų, kurios yra efektyvesnės ir ilgaamžiškesnės; technologijos leidžia efektyviau pagerinti garso izoliaciją ir renovuojamuose pastatuose. Be abejo, vis daugiau dėmesio skirti šioms problemoms verčia ir auganti urbanizacijai, kuri neatsiejama nuo didėjančio triukšmo.

Kokia situacija yra Lietuvoje?

Specialistai jau seniai bando atkreipti Aplinkos ministerijos dėmesį į pasenusį ir modernios rinkos reikalavimų nebetenkinantį STR, kuris reglamentuoja pastatų aplinkos apsaugą nuo triukšmo. Tačiau situacija kol kas nesikeičia. Neseniai pakeistas STR dėl pastatų paskirčių. Jame co-living tipo pastatai, kuriuose gyvenama, kurie yra modernesnių bendrabučių analogas, priskirti negyvenamiesiems pastatams, tad jiems nekeliami jokie akustikos reikalavimai. Betgi bendrabučiai priskiriami prie gyvenamųjų, įvairių socialinių grupių pastatų. Specialistų nuomone, į STR būtina įtraukti ir co-living pastatų garso klasifikavimą. Viešbučiai taip pat priskiriami prie negyvenamųjų pastatų, tačiau jiems apsaugos nuo triukšmo reikalavimai yra keliami.

Situacija keičiasi tik prabangaus būsto segmente ir projektuojant triukšmingoje aplinkoje

Kokybė arba problemos, pasak L.Nariūnienės, prasideda nuo projektavimo užduoties suformulavimo, todėl architektas su užsakovu turi aptarti objekto akustinius reikalavimus. To vis dažniau siekia didelės kompanijos, tarp patalpų reikalaujančios bent minimalaus akustinio komforto. To siekia ir prabangaus būsto ar administracinių pastatų statytojai. Šiek tiek paviršutiniškas požiūris matyti statant ekonominės klasės daugiabučius gyvenamuosius namus.

„Architektai privalo atsižvelgti į pastato planavimo ypatumus. Patogus ir gerai apgalvotas patalpų išdėstymas gali padėti sumažinti triukšmo sklidimą. Pvz., triukšmingos patalpos, tokios kaip virtuvės, san. mazgai ar techninės patalpos, turėtų būti atskirtos nuo gyvenamųjų ar darbo zonų. Taip pat svarbu tinkamai suplanuoti bendrąsias erdves, koridorius ir kitus praėjimus, siekiant išvengti triukšmo plitimo“, – dalijasi patirtimi L.Nariūnienė.

Šiuolaikinis požiūris į pastatų projektavimą apima integruotą įvairių disciplinų bendradarbiavimą nuo pat pradžių. Architektai, akustikos specialistai ir inžinieriai turi dirbti kartu, siekdami sukurti optimalius akustinius sprendimus, atitinkančius visus reikalavimus ir standartus: parinktos tinkamos sienų, grindų ir lubų konstrukcijos, izoliacinės medžiagos, langai gali žymiai sumažinti garso sklidimą tarp patalpų ir iš išorės. Galiausiai, architektai kartu su inžinieriais ir statybininkais privalo užtikrinti, kad visi akustikos ir garso izoliacijos sprendimai būtų įgyvendinti tinkamai, pagal standartus.

Labai svarbu suformuluoti užduotį, o architekto užduotis – geriausiomis priemonėmis pasiekti tą rezultatą, tad jis turi išmanyti bent pamatinius akustikos principus. Reikia daugiau atsakomybės projektuojant bent jau pagal galiojančius, nors ir laikmečio nebeatitinkančius, teisės aktus.

Ministerija keičiamą STR žada pateikti derinti jau šią vasarą

Kaip sakė aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė, šiuo metu Aplinkos ministerijoje yra rengiamas STR, kuris reglamentuoja pastatų aplinkos apsaugą nuo triukšmo, pakeitimo projektas, siekiant suderinti šį STR su pakeistu pastatų paskirčių reglamentavimu, įsigaliosiančiu lapkričio 1 d. „Iki šiol ministerijoje nesame gavę pasiūlymų dėl kitų reikalingų šio STR pakeitimų, todėl pagrindinis mūsų dėmesys šiuo metu skirtas paskirčių klausimams, tačiau jei gausime pasiūlymų projekto rengimo ar derinimo metu, būtinai juos įvertinsime, – sakė dr. D.Matusevičė. – Projektą planuojame pateikti dar šią vasarą. Derinamą projektą visuomet siunčiame plačiam socialinių partnerių ratui, siekdami įvertinti praktikoje kylančias problemas, išgirsti specialistų siūlymus, kurių aptarimui rengiame susitikimus ir diskusijas.“

AKUSTINIŲ TYRIMŲ CENTRAS
Specialistai viliasi,
kad Aplinkos ministerija
socialinius partnerius
pakvies į diskusiją
dar iki pateikiant
STR projektą derinti.
UAB Akustinių tyrimų centras nuotr.
 

Kaip pastebi L.Nariūnienė, pirmiausia pasigendama konkretumo. Dabar galiojantis STR numato, kad būtų pamatuota „bent 5 % pastato ir/arba jo elementų, bet ne mažiau nei 3 elementai“. Tačiau ką tai reiškia praktikoje, kai, pvz., name yra 200 butų? Ar pagal tokį aprašymą pakanka name pamatuoti 3 sienas ir jau galima išduoti garso klasifikavimo protokolą, kad visas pastatas atitinka tam tikrą garso klasę? Daugelis specialistų su tuo nesutinka, bet yra matavimų įmonių, kurios sako, kad tokio matavimo pakanka.

„Būtina ne tik konkrečiai apibrėžti matavimų kiekį, bet ir nustatyti, ką daryti, kai rezultatai blogi. Ar statytojas turi taisyti tik tas sienas? Mūsų nuomone, jis turi taisyti netinkamai įrengtas sienas, o matuoti reikėtų ne tik pataisytas, bet ir kitas, t. y. daugiau sienų“, – sako L.Nariūnienė.

Siūloma praplėsti pastatų, kuriems taikoma garso klasė, garso izoliavimo klasifikatorius. Pvz., visoms naujai statomoms, rekonstruojamoms gydymo įstaigoms reikia nustatyti garso klasę, tačiau pagal galiojantį STR tai galima padaryti tik stacionarams, nes garso izoliavimo rodiklių vertės nustatytos tik tarp palatų ir su jomis besiribojančių patalpų, nors geras garso izoliavimas labai svarbus ir tarp gydytojų kabinetų, ir tarp kabinetų bei koridorių ir t.t. Analogiška situacija su mokslo įstaigomis – jei yra tokia paskirtis, būtina nustatyti garso klasę. Dabartiniame STR reglamentuojamos tik tos mokslo įstaigos, kuriose vyksta ugdymas, bet neaišku dėl mokslo įstaigų, kuriose veikia laboratorijos, mokslo tyrimų centrai ir pan.

Šiuo metu matavimus registruoja ir kaupia laboratorijos, specialistai siūlo sukurti bendrą registrą, koks dabar yra SSVA energinio naudingumo sertifikatų registras.

Specialistai viliasi, kad Aplinkos ministerija socialinius partnerius pakvies į diskusiją dar iki pateikiant minimą STR projektą derinti.

„Svarbu peržiūrėti iš esmės patį teisės aktą, o ne imtis kosmetinių pataisymų. Tai milžiniškas darbas Aplinkos ministerijai, bet labai reikalingas“, – sako UAB Akustinių tyrimų centras vadovė L.Nariūnienė.

Taigi, architektų vaidmuo įgyvendinant akustikos ir garso reikalavimus yra itin svarbus. Tik glaudus architektų, akustikos specialistų ir statybininkų bendradarbiavimas gali užtikrinti, kad pastatai atitiks aukščiausius akustikos ir garso izoliacijos standartus ir suteiks gyventojams komfortą bei gerovę. Todėl labai svarbu turėti tinkamai parengtą, modernios rinkos lūkesčius atitinkantį teisės aktą.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas