2024 gruodžio 5 d. ketvirtadienis, 11:31
Reklama  |  facebook

„YIT Lietuva“ skaičiuoja pastatų CO2 pėdsaką ir siekia sumažinti jį perpus

2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emisijos.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB

Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas įsitikinęs, kad tvaresni ir aplinkai draugiški statiniai gali žymiai sumažinti poveikį klimato kaitai ir užtikrinti patogesnį bei taupesnį žmonių gyvenimą juose.

„Pastatai ir jų statyba neišvengiamai turės tapti vis tvaresni. Kuo sparčiau nekilnojamojo turto vystytojai ir visas statybų sektorius žengs žaliąja kryptimi, tuo reikšmingiau prisidės prie klimato balanso atstatymo. Reikia peržiūrėti statybų procesus, naudojamas medžiagas, taikomus metodus ir ieškoti racionaliausių bei tvariausių sprendimų“, – tvirtina K.Vanagas. Taip statybų sektorius, jo įsitikinimu, gali padėti pasiekti Paryžiaus susitarimo ir Europos Žaliojo kurso iškeltus COemisijos mažinimo tikslus, kurie tampa vis ambicingesni. Praėjusių metų pabaigoje Europos Vadovų Taryba patvirtino naują išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo tikslą. Siekiama ne vėliau kaip 2030 m. grynąjį šiltnamio dujų efektą ES valstybėse sumažinti ne mažiau kaip 55 proc., lyginant su 1990 m. Iki 2050 m. ES sieks užtikrinti, kad į aplinką būtų išmetama ne daugiau CO2, nei absorbuojama.

Dėmesys ir projektuojant ir eksploatuojant

Didelis dėmesys turi būti skiriamas ne tik statybos darbų procesui, bet ir pastatų tvarumui bei aplinkai draugiškai jų eksploatacijai. Būtent pastato eksploatacijos metu išsiskiria didžioji COemisijos dalis. Suskaičiuota, kad 4 tūkst. kv. m ploto pastatas, įskaitant statybų ir eksploatacijos COpėdsaką, iš viso į aplinką per metus išskiria maždaug 14,2 tūkst. tonų šiltnamio dujų. 85 proc. šio kiekio išsiskiria pastatą eksploatuojant, 13 proc. emisijos tenka statybinių medžiagų gamybai ir tiekimui į statybos aikštelę ir vos 2 proc. – pačiam statybos darbų etapui.

yit lietuva tvari statyba žalia kryptis co2 mažinimas

„YIT Lietuva“ nuotr. 

„Tad jau projektuojant ir statant pastatus, svarbu galvoti, kokia bus jų eksploatacija. Kuo daugiau dėmesio projektavimo metu skiriama tvarioms būsimo pastato medžiagoms ir naudojamai įrangai, tuo labiau galima sumažinti jo poveikį aplinkai“, – sako „YIT Lietuva“ vadovas.

Plėtojant gyvenamuosius namus, verslo centrus ir kitus pastatus, didelis dėmesys skiriamas jų energiniam efektyvumui, pažangioms šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemoms bei kitiems „žaliesiems“ sprendimams. Ne mažiau svarbu statybai naudoti medžiagas, kurias gaminant, išskiria mažiau CObei sunaudojama mažiau energijos. Tad vis dažniau pasirenkamos tvaresnės medžiagos, pavyzdžiui, mediena, kurios apdirbimo technologijos yra reikšmingai patobulėjusios, ji palieka mažesnį COpėdsaką, nei daugelis kitų statybinių medžiagų, ir gali būti panaudojama ilgaamžėms statinių konstrukcijoms arba apdailai.

Užsibrėžė perpus sumažinti COpėdsaką

Bendrovė „YIT Lietuva“, kartu su visa korporacija YIT, teigiamų pokyčių siekia pradėdami nuo savęs. Grupė užsibrėžė tikslą savo veiklos COemisiją iki 2030 m. sumažinti mažiausiai perpus. „Sekdami korporacijos YIT pavyzdžiu, bendrovėje „YIT Lietuva“ taip pat išsikėlėme tikslą visuose savo vystomuose projektuose per dešimtmetį COemisiją sumažinti perpus. Jau 2020 m. pradžioje pradėjome skaičiuoti ir vertinti savo vystomų projektų COpėdsaką ir siekiame jį mažinti“, – teigia K.Vanagas. Pasak jo, pirmiausiai svarbu įsivertinti, kiek šiltnamio dujų išmetama į atmosferą, statant bei eksploatuojant naujus pastatus, ir kuriems procesams tenka didžiausia emisijų dalis. Turint tikslius skaičius, bus aišku, kiek ir kokius sprendimus reikia taikyti siekiant užsibrėžtų tikslų.

Įgyvendinant visus bendrovės „YIT Lietuva“ būsto projektus, jau dabar atliekamas ne tik pastato statybų, bet ir būsimos eksploatacijos sukeliamos COemisijos įvertinimas. Tokie skaičiavimai taip pat numatyti atlikti ir statant komercinės paskirties pastatus bei įgyvendinant infrastruktūros projektus. Tam rengiamos metodologijos ir atliekami bandomieji skaičiavimai.

COemisijos skaičiavimai atliekami trijuose projekto etapuose – statinį planuojant, projektuojant ir vykdant statybos darbus. Tokiems skaičiavimams pirmiausia reikalinga tam tikra pirminė informacija: pastato paskirtis, aukštingumas, numatomi architektūriniai, konstrukciniai ir inžineriniai sprendimai. Tuomet atliekami detalūs skaičiavimai, naudojant specialius skaitmeninės statybos modelius. O skaičiavimams užbaigti reikalinga energinio modeliavimo informacija: prognozuojamos metinės pastato elektros bei šilumos energijos sąnaudos. Šis etapas kol kas yra sudėtingiausias“, – pasakoja K.Vanagas.

Bendrovės vadovo teigimu, norint atlikti tokius skaičiavimus, reikalingos papildomos kompetencijos, kurių vis dažniau prireiks ateityje, – tai ne tik inžinerinės žinios, bet ir duomenų analizės įgūdžiai, geras BIM modelių ir COskaičiavimo metodologijų išmanymas. Įmonės darbuotojai tam jau dabar yra specialiai rengiami.

Sprendimai keičia aplinką jau šiandien

Siekdama išsikeltų tikslų, „YIT Lietuva“ jau taiko įvairias priemones: naudoja tik žaliąją energiją, perdirba ir pakartotinai naudoja seną asfaltą, vystomuose projektuose ir savo biuruose diegia energiją taupančius bei išmaniuosius apšvietimo valdymo sprendimus, statybvietėms apšviesti naudoja tik žemos įtampos energiją.

„Nuosekliai siekiame įvertinti savo poveikį aplinkai ir jį mažinti. Netrukus planuojame plėsti šiukšlių rūšiavimą objektuose ir mokyti savo darbuotojus, kaip tai daryti tinkamai“, – artimiausias veiklas pristato įmonės vadovas.

Pirmiausiai COemisiją siekiama mažinti, ieškant efektyvesnių projektinių sprendinių, kurie emisijos kiekį lemia tolimesniuose projekto įgyvendinimo etapuose. Taip pat ieškoma galimybių naudoti mažesnę emisiją sukeliančias medžiagas. Skaičiavimai rodo, kad didžiausia dalis pastato COemisijos tenka statybinėms medžiagoms, kurioms pagaminti sunaudojama daug energijos ir tenka iki 35 proc. visų statybinių medžiagų sukeltos COemisijos – tai betonas, armatūra ir kitos metalo konstrukcijos.

„Esame atlikę jau dešimties objektų COemisijos skaičiavimus ir neketiname sustoti. Mūsų siekis – savo pavyzdžiu skatinti tvaresnes praktikas visame sektoriuje. Esu tikras, kad mūsų pastangos per artimiausius metų duos apčiuopiamų rezultatų”, – teigia K.Vanagas.
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-12-02 17:24
Pirmadienį, gruodžio 2 d., Aplinkos ministerijoje įvyko Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimų renginys. Jau trečius metus organizuojamo renginio metu buvo pagerbti didžiausi žaliųjų pirkimų paslaugų tiekėjai ir aktyviausios tokiuose pirkimuose dalyvaujančios įstaigos. Taip pat vyko diskusija apie žal...
nuotrauka
2024-11-20 15:07
Klimato kaitos padariniai gamtai ir mūsų kasdienybei yra nenuginčijami, ji veikia visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir architektūra bei statybos – naujausios tendencijos vis dažniau atsigręžia į tvaresnius ir ilgaamžius sprendimus. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintaras Balčytis pataria, ...
nuotrauka
2024-11-05 09:50
Žodis „tvarumas“ vis dažniau girdimas tiek žiniasklaidoje, tiek moksliniuose darbuose, nes šiandieniniams iššūkiams reikia efektyvių ir ilgalaikių sprendimų. Tvarumas tapo neišvengiama būtinybe įvairiose srityse – nuo verslo ir politikos iki švietimo bei mokslinių tyrimų. Ne išimtis ir Kauno technol...
nuotrauka
2024-10-31 09:57
Aplinkos ministras patvirtino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, leisiančius padidinti tokių pirkimų skaičių.
nuotrauka
2024-10-29 14:49
Šiandien pradedamas trečiasis kvietimų etapas, skirtas fiziniams asmenims, norintiems gauti dalinę finansinę paramą elektromobilių įkrovimo prieigoms įsirengti. Įgyvendinant Energetikos ministerijos inicijuotą jungtinį projektą, kvietimą skelbia Lietuvos energetikos agentūra, o bendra šiam etapui sk...
nuotrauka
2024-10-28 10:09
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios nauji reikalavimai, pagal kuriuos bent 50 proc. naujai statomų visuomeninių pastatų konstrukcijų ir medžiagų turės būti sudaryti iš medienos ir kitų atsinaujinančios organinės kilmės statybinių medžiagų. Šių pokyčių tikslas – skatinti aplinkai draugišką statybą i...
nuotrauka
2024-10-23 14:40
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti finansavimo sąlygų „Privačių juridinių asmenų energijos vartojimo efektyvumo priemonių įgyvendinimui pagal energijos audito ataskaitas” projektą, numatantį subsidijas įmonėms efektyviau naudoti energiją.
nuotrauka
2024-10-15 17:10
Europos Komisija patvirtino 180 mln. eurų Lietuvos schemą, skirtą elektros energijos kaupimo įrenginiams remti. Schemos tikslas – remti investicijas į naujus elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus, siekiant užtikrinti sklandų elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių integravimą į sistemą...
nuotrauka
2024-10-14 17:11
Centrinės valdžios viešuosius pastatus valdančioms įstaigoms bus teikiama parama šių pastatų atnaujinimui. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui iš ES Modernizavimo fondo bus skiriama 30 mln. eurų. Patvirtintose paramos sąlygose didelis dėmesys skiriamas priemonėms, didinančioms pastatų ene...
nuotrauka
2024-10-14 07:46
Statybos sektorius nuolat susiduria su iššūkiais dėl aplinkosaugos reikalavimų bei tvarumo užtikrinimo. Ekologiškų sprendimų poreikis auga, o produktai iš antrinių žaliavų tampa būtinybe šiuolaikinėms statyboms. Tvarūs gaminiai, pagaminti iš perdirbtų medžiagų, ne tik padeda mažinti atliekų kiekį, b...
nuotrauka
2024-10-08 11:56
Per pastaruosius 10 metų išryškėjusios pasaulinės megatendencijos, tokios kaip žemės išsaugojimas, besikeičiančios technologijos ir sociodemografiniai pokyčiai, daro stiprią įtaką investavimo procesams visame pasaulyje. To padariniai matomi ir Baltijos šalių nekilnojamo turto (NT) rinkoje. Nors tam ...
nuotrauka
2024-10-04 13:30
Aplinkos ministerija socialiniams partneriams pristatė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų parengtą studiją apie naujų ir modernizuojamų pastatų energinio naudingumo rodiklių apskaičiavimą, kurios pagrindu bus atnaujinami atitinkami statybos techniniai reglamentai.
nuotrauka
2024-09-30 15:47
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodiką, kurią taikant būtų galima paskaičiuoti, kiek medienos ir organinių medžiagų turi...
nuotrauka
2024-09-27 11:38
30 mln. eurų – tokio dydžio finansavimas skirtas viešųjų pastatų renovacijai, siekiant padidinti jų energetinį efektyvumą. Nauji reikalavimai paramos lėšų renovacijai prašantiems viešųjų pastatų valdytojams - užsitikrinti elektros energiją gamybą iš atsinaujinančių energijos šaltinių bei numatyti ga...
nuotrauka
2024-09-26 07:49
„Wolf Group“ šį rudenį švenčia savo 30 metų jubiliejų ir yra stipresnė bei ryškesnė nei bet kada anksčiau.
nuotrauka
2024-09-24 15:31
Vilniuje baigti Turto banko valdomo pastato, esančio Kareivių g. 1, remonto darbai. Užbaigus projektą 2 tūkst. kv. m ploto pastatas tapo energiškai efektyvesnis ir patogesnis darbuotojams. Projekto vertė – beveik 381 tūkst. Eur. Suremontuotose patalpose jau dirba Lietuvos probacijos ir Viešųjų pirki...
nuotrauka
2024-09-24 14:01
„EIKA“ įmonių grupės generalinis direktorius Domas Dargis neslepia – privatūs būsto klientai jų dėl tvarumo reikalavimų dar nespaudžia, tuo labiau nenori už tai daugiau mokėti iš savo piniginės. Visgi jis laikosi savo įsitikinimo, kad ilgalaikėje perspektyvoje kito kelio verslui tiesiog nėra ir geri...
nuotrauka
2024-09-23 10:14
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas ir vietoje dyzelinio kuro grūdų džiovinimo įrenginiuose naudoti biom...
nuotrauka
2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir ...
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas