2024 kovo 29 d. penktadienis, 11:37
Reklama  |  facebook

„YIT Lietuva“ skaičiuoja pastatų CO2 pėdsaką ir siekia sumažinti jį perpus

2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emisijos.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB

Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas įsitikinęs, kad tvaresni ir aplinkai draugiški statiniai gali žymiai sumažinti poveikį klimato kaitai ir užtikrinti patogesnį bei taupesnį žmonių gyvenimą juose.

„Pastatai ir jų statyba neišvengiamai turės tapti vis tvaresni. Kuo sparčiau nekilnojamojo turto vystytojai ir visas statybų sektorius žengs žaliąja kryptimi, tuo reikšmingiau prisidės prie klimato balanso atstatymo. Reikia peržiūrėti statybų procesus, naudojamas medžiagas, taikomus metodus ir ieškoti racionaliausių bei tvariausių sprendimų“, – tvirtina K.Vanagas. Taip statybų sektorius, jo įsitikinimu, gali padėti pasiekti Paryžiaus susitarimo ir Europos Žaliojo kurso iškeltus COemisijos mažinimo tikslus, kurie tampa vis ambicingesni. Praėjusių metų pabaigoje Europos Vadovų Taryba patvirtino naują išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo tikslą. Siekiama ne vėliau kaip 2030 m. grynąjį šiltnamio dujų efektą ES valstybėse sumažinti ne mažiau kaip 55 proc., lyginant su 1990 m. Iki 2050 m. ES sieks užtikrinti, kad į aplinką būtų išmetama ne daugiau CO2, nei absorbuojama.

Dėmesys ir projektuojant ir eksploatuojant

Didelis dėmesys turi būti skiriamas ne tik statybos darbų procesui, bet ir pastatų tvarumui bei aplinkai draugiškai jų eksploatacijai. Būtent pastato eksploatacijos metu išsiskiria didžioji COemisijos dalis. Suskaičiuota, kad 4 tūkst. kv. m ploto pastatas, įskaitant statybų ir eksploatacijos COpėdsaką, iš viso į aplinką per metus išskiria maždaug 14,2 tūkst. tonų šiltnamio dujų. 85 proc. šio kiekio išsiskiria pastatą eksploatuojant, 13 proc. emisijos tenka statybinių medžiagų gamybai ir tiekimui į statybos aikštelę ir vos 2 proc. – pačiam statybos darbų etapui.

yit lietuva tvari statyba žalia kryptis co2 mažinimas

„YIT Lietuva“ nuotr. 

„Tad jau projektuojant ir statant pastatus, svarbu galvoti, kokia bus jų eksploatacija. Kuo daugiau dėmesio projektavimo metu skiriama tvarioms būsimo pastato medžiagoms ir naudojamai įrangai, tuo labiau galima sumažinti jo poveikį aplinkai“, – sako „YIT Lietuva“ vadovas.

Plėtojant gyvenamuosius namus, verslo centrus ir kitus pastatus, didelis dėmesys skiriamas jų energiniam efektyvumui, pažangioms šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemoms bei kitiems „žaliesiems“ sprendimams. Ne mažiau svarbu statybai naudoti medžiagas, kurias gaminant, išskiria mažiau CObei sunaudojama mažiau energijos. Tad vis dažniau pasirenkamos tvaresnės medžiagos, pavyzdžiui, mediena, kurios apdirbimo technologijos yra reikšmingai patobulėjusios, ji palieka mažesnį COpėdsaką, nei daugelis kitų statybinių medžiagų, ir gali būti panaudojama ilgaamžėms statinių konstrukcijoms arba apdailai.

Užsibrėžė perpus sumažinti COpėdsaką

Bendrovė „YIT Lietuva“, kartu su visa korporacija YIT, teigiamų pokyčių siekia pradėdami nuo savęs. Grupė užsibrėžė tikslą savo veiklos COemisiją iki 2030 m. sumažinti mažiausiai perpus. „Sekdami korporacijos YIT pavyzdžiu, bendrovėje „YIT Lietuva“ taip pat išsikėlėme tikslą visuose savo vystomuose projektuose per dešimtmetį COemisiją sumažinti perpus. Jau 2020 m. pradžioje pradėjome skaičiuoti ir vertinti savo vystomų projektų COpėdsaką ir siekiame jį mažinti“, – teigia K.Vanagas. Pasak jo, pirmiausiai svarbu įsivertinti, kiek šiltnamio dujų išmetama į atmosferą, statant bei eksploatuojant naujus pastatus, ir kuriems procesams tenka didžiausia emisijų dalis. Turint tikslius skaičius, bus aišku, kiek ir kokius sprendimus reikia taikyti siekiant užsibrėžtų tikslų.

Įgyvendinant visus bendrovės „YIT Lietuva“ būsto projektus, jau dabar atliekamas ne tik pastato statybų, bet ir būsimos eksploatacijos sukeliamos COemisijos įvertinimas. Tokie skaičiavimai taip pat numatyti atlikti ir statant komercinės paskirties pastatus bei įgyvendinant infrastruktūros projektus. Tam rengiamos metodologijos ir atliekami bandomieji skaičiavimai.

COemisijos skaičiavimai atliekami trijuose projekto etapuose – statinį planuojant, projektuojant ir vykdant statybos darbus. Tokiems skaičiavimams pirmiausia reikalinga tam tikra pirminė informacija: pastato paskirtis, aukštingumas, numatomi architektūriniai, konstrukciniai ir inžineriniai sprendimai. Tuomet atliekami detalūs skaičiavimai, naudojant specialius skaitmeninės statybos modelius. O skaičiavimams užbaigti reikalinga energinio modeliavimo informacija: prognozuojamos metinės pastato elektros bei šilumos energijos sąnaudos. Šis etapas kol kas yra sudėtingiausias“, – pasakoja K.Vanagas.

Bendrovės vadovo teigimu, norint atlikti tokius skaičiavimus, reikalingos papildomos kompetencijos, kurių vis dažniau prireiks ateityje, – tai ne tik inžinerinės žinios, bet ir duomenų analizės įgūdžiai, geras BIM modelių ir COskaičiavimo metodologijų išmanymas. Įmonės darbuotojai tam jau dabar yra specialiai rengiami.

Sprendimai keičia aplinką jau šiandien

Siekdama išsikeltų tikslų, „YIT Lietuva“ jau taiko įvairias priemones: naudoja tik žaliąją energiją, perdirba ir pakartotinai naudoja seną asfaltą, vystomuose projektuose ir savo biuruose diegia energiją taupančius bei išmaniuosius apšvietimo valdymo sprendimus, statybvietėms apšviesti naudoja tik žemos įtampos energiją.

„Nuosekliai siekiame įvertinti savo poveikį aplinkai ir jį mažinti. Netrukus planuojame plėsti šiukšlių rūšiavimą objektuose ir mokyti savo darbuotojus, kaip tai daryti tinkamai“, – artimiausias veiklas pristato įmonės vadovas.

Pirmiausiai COemisiją siekiama mažinti, ieškant efektyvesnių projektinių sprendinių, kurie emisijos kiekį lemia tolimesniuose projekto įgyvendinimo etapuose. Taip pat ieškoma galimybių naudoti mažesnę emisiją sukeliančias medžiagas. Skaičiavimai rodo, kad didžiausia dalis pastato COemisijos tenka statybinėms medžiagoms, kurioms pagaminti sunaudojama daug energijos ir tenka iki 35 proc. visų statybinių medžiagų sukeltos COemisijos – tai betonas, armatūra ir kitos metalo konstrukcijos.

„Esame atlikę jau dešimties objektų COemisijos skaičiavimus ir neketiname sustoti. Mūsų siekis – savo pavyzdžiu skatinti tvaresnes praktikas visame sektoriuje. Esu tikras, kad mūsų pastangos per artimiausius metų duos apčiuopiamų rezultatų”, – teigia K.Vanagas.
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-03-27 10:56
Besirūpinantiems savo individualaus gyvenamojo namo energiniu efektyvumu verta suskubti. Iki balandžio 2d. 17h. gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdy...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-13 09:16
Antradienį Europos Parlamentas patvirtino teisiškai įpareigojantį planą dėl pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.
nuotrauka
2024-03-12 14:32
Turto bankas užbaigė Kauno teritorinės muitinės ir Muitinės departamento pastato atnaujinimo projektą. Pastatas ne tik tapo šiuolaikiškesnis ir itin taupus, bet ir pats apsirūpins atsinaujinančia saulės energija. Negana to, čia esančių pastatų komplekso stogai ateityje tarnaus kaip nuotolinis saulės...
nuotrauka
2024-03-12 09:22
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.
nuotrauka
2024-03-08 13:06
Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.
nuotrauka
2024-03-08 12:55
Gyventojai, siekiantys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1d. visą mėnesį gali kreiptis į APVA ir pasinaudoti finansine parama. Per pirmąją kvietimo savaitę jau sulaukta beveik 600 paraiškų. Aktyviausi šį kartą Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonų gyventojai, norintys padidinti savo ...
nuotrauka
2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esanči...
nuotrauka
2024-03-05 16:21
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse iš gyventojų surenkamos mišrios komunalinės atliekos panaudojamos cemento pramonėje. Atliekos tampa alternatyviu kuru, kuris naudojamas cemento gamybai – taip mažinamas iškastinio kuro naudojimas, į atmosferą išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų i...
nuotrauka
2024-03-04 10:49
Turto bankas paskelbė Vilniuje, ties Pamėnkalnio ir V. Kudirkos gatvių sankryža esančio, Valstybės kontrolės pastato atnaujinimo architektūrinį konkursą. Jo dalyvių prašoma pateikti interjero ir pastato modernizavimo pasiūlymus. Tai pirmasis tokios apimties konkursas skelbiamas valstybės pastatui.
nuotrauka
2024-03-01 15:45
Nuo kovo 1 d. visą mėnesį gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiam kvietimui skirti 22 mln. eurų. Iš viso iki 20...
nuotrauka
2024-03-01 09:27
Praėjusių metų spalis Europos gamintojams žymi reikšmingą pokytį – prasidėjo pereinamasis Pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM, angl. CBAM – Carbon border adjustment mechanism) laikotarpis, kurio metu importuotojai privalo teikti ataskaitas apie tam tikrų į Europos Sąjungą įvežamų ...
nuotrauka
2024-02-28 12:31
Didžiausia Lietuvoje pramonės atliekų tvarkymo bendrovė „Žalvaris“, priklausanti žiedinės ekonomikos įmonių grupei „GreenGroup“, paskelbė pasirašiusi medžio granulių gamintojos UAB „Granulita“ įsigijimo sutartį. Sulaukus Konkurencijos tarybos leidimo, sandorį ketinama užbaigti šių metų antrojo ketvi...
nuotrauka
2024-02-28 09:55
AB Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) numato įsigyti elektrinį laivą-stūmiką, kuris būtų vienas iš numatomų įsigyti šešių elektrinių laivų-stūmikų, įgyvendinant 75 mln. Eur vertės projektą. Turint elektrinį laivyną būtų sukurta nulinės emisijos vidaus vandenų transporto grandinė tarp Kauno ir Kla...
nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-19 10:37
Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos praėjusiais metais suvartojo 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos. Mažinti sąnaudas energijos ištekliams valstybės pastatuose leido kompleksinės Turto banko investicijos į energinio efektyvumo priemones bei aktyvus pačių organ...
nuotrauka
2024-02-14 14:28
Aplinkos ir energetikos ministrai patvirtino Modernizavimo fondo finansavimo nacionalines kryptis 2024-2025 m. Parama numatyta daugiabučių, savivaldybių bei centrinės valdžios pastatams atnaujinti, pramonės dekarbonizacijai, elektros energijos saugojimo pajėgumams sukurti, kurie reikalingi iš atsina...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas