2021 spalio 17 d. sekmadienis, 13:08
Reklama  |  facebook

Žalieji stogai – dirba žolynų darbą ir kelia jūsų NT vertę

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-04-28 15:31
Statybų parodoje „RESTA 2016“ surengtas seminaras apie žaliųjų stogų naudą. Ir tai ne tik tradiciniai apželdinti stogai – šis konstrukcinis elementas gali gryninti miesto orą, taupyti energiją, ar išlaidas kondicionavimui. Beje, ar žinojote, jog žalio stogo vertė jau suskaičiuota ir mums geriausiai suprantamais „žaliaisiais“ – pinigais. Apželdintas stogas net 7 proc. pakelia nekilnojamojo turto vertę.
nuotrauka
Taip atrodo žaliasis stogas Islandijoje. Duomenų bazės Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Technonicol, UAB
Parodoje surengtame seminare „Stogų ekologija: ateities sprendimai statyboms“ kalbėjęs BIM programinės įrangos atstovas bei konsultantas ir Statinių konstruktorių klubo įkūrėjas Arvydas Kublickas išskyrė eksploatuojamus ir neesksploatuojamus stogus.

Svarbiausia stogo, kaip konstrukcinio elemento paskirtis – apsaugoti nuo atmosferos poveikio: vėjo, lietaus, sniego, saulės. A. Kublickas teigė, jog statybos produktai turėtų būti ekologiški, neteršti gamtos. Stogas visų pirma turi atitikti priešgaisrinius ir garso izoliacijos reikalavimus. Tik tada galima galvoti apie tai, ką dar ant jo įrengti. A. Kublickas pabrėžė, jog reikia atkreipti dėmesį, kad statybos produktai tarpusavyje nesąveikautų dėl savo cheminės sudėties.

„Problemos dažniausiai kyla, kai įrengiant ar projektuojant stogus nesilaikoma elementariausio statybos reglamento „Stogų projektavimas“ reikalavimų. Turėtų būti įrengta garo izoliacija, termoizoliacija, nuolydžio formavimo sluoksnis, vėjo izoliacija, vandens slėgį izoliuojantis sluoksnis, apsauginės hidroizoliacinės stogo dangos. Jei produktai yra sertifikuoti, šių sluoksnių gali būti ir mažiau“, – sakė A. Kublickas.

Stogo danga žaliam stogui – su pesticidais

Antrojoje seminaro dalyje bendrovės „TechnoNICOL“ vyr. specialistė Donata Tomchuk pristatė, kokius stogus leidžia įrengti šiuolaikinės priemonės bei gamybos technologijos.

Ji pabrėžė, jog „TechnoNICOL“ stengiasi, kad ir gaminant stogo dangas ir vėliau klientams jas naudojant būtų kuo mažiau kenkiama aplinkai. 


Skandinavijoje galime pastebėti daug trobų apželdintais stogais, tačiau šiandien jau sukurta šiuolaikinių priemonių, kaip apsaugoti ir hidroizoliacinę dangą, ir turėti žalią stogą. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Bendrovės gaminiai remiasi tradicine bitumine hidroizoliacine stogo danga. Ant šios dangos tinka įrengti apželdintus stogus. „Pasaulyje vyksta urbanizacija, mes keliamės į miestus. Užimame kažkokią gamtos dalį ir toje vietoje pastatome pastatą. Tačiau yra galimybė atiduoti gamtai tai, ką mes iš gamtos paėme – ant pastato įrengti žaliąjį stogą. Europoje šiandien žaliais stogais lyderiauja Vokietija – ten apie dešimtadalis visų stogų yra apželdinti“, – sakė seminaro pranešėja.

Vis tik bitumas (pagrindinė bituminio stogo sudedamoji dalis) – organinė medžiaga, todėl ilgainiui augalų šaknys gali pro ją prasiskverbti. Tai padariusios jos auga gilyn, gali pažesiti ir hidroizoliacinį sluoksnį.

Kad to nenutiktų, bendrovė „TechnoNICOL“ teigia sukūrusi dangą, pro kurią augalų šaknys neprasiskverbia.

„Į bituminį sluoksnį įdėta specialių priedų, dėl kurių šaknys pro jį nepraauga. Pasiekęs bituminę dangą augalas čia sutinka sau „neskanią“ terpę, kurioje nenori augti“, – kalbėjo Donata Tomchuk. Vis tik vėliau, po klausytojų klausimų, paaiškėjo, jog šis priedas – tai pesticidai. Specialistė tvirtino, kad į sluoksnį įdėta neagresyvių pesticidų, kurie augalų nežudo ir jiems nekenkia. Tačiau klausytojai replikavo, jog tuomet ant stogo „pomidorų ir agurkų jau nebeužauginsi“.

Danga ir tiems, kurie augalų negali pakęsti

D. Tomchuk teigė, jog žalieji stogai yra netgi ilgaamžiškesni, nei įprasti stogai, nes juos saugo papildomas augalų ir grunto sluoksnis.

„Skaičiavimais paremta, jog tokia danga tarnauja vidutiniškai 40 metų“, – sakė pranešėja. Be naudos gamtai ir akiai, egzistuoja ir ekonominė nauda –  paskaičiuota, jog nekilnojamo turto, ant kurio įrengtas žaliasis stogas, vertė išauga 7 proc. Negana to, išauga ir aplinkinių namų vertė – mat jie gauna progą grožėtis kaimyno sukurtu stogu. Taip pat sumažėja išlaidos būsto kondicionavimui, šildymui, patalpų oro drėkinimui ar džiovinimui – visas šias funkcijas atlieka stogas.

Bendrovė sukūrė dangą, apsaugančią stogą nuo augalų žėlimo. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

„Sulaukiame klausimų: ant kokios konstrukcijos galima įrengti tokį stogą? Atsakome – praktiškai ant bet kokios konstrukcijos, kuri turi pakankamą atsparumą apkrovai, taip pat – didesnį nei 2 proc. nuolydį“, – paaiškina D. Tomchuk.

Vis tik ši bendrovė yra pagaminusi ir specialią dangą žalumynų nekenčiantiems gyventojams. Bituminė danga, padengta vario dulkėmis, neleidžia ant jo augti samanoms, berželiams, kitiems augalams. Ji skirta būstams, esantiems drėgnoje teritorijoje, miškingose vietovėse. Kadangi samanos ilgainiui ardo stogą, ši danga neleidžia joms augti, o vario dulkės suteikia gražų atspalvį.

Stogas, dirbantis žolynu  

Dar vienas „TechnoNICOL“ gaminys – danga, gryninanti urbanizuotų vietovių orą.

„Lietuvoje oras geras, tačiau rodikliai priklauso nuo šalia esančių intensyvių srautų gatvių, gamyklų, reljefo (pavyzdžiui, slėnių). Pavyzdžiui, Vilniuje, tam tikri rajonai teršiami labiau“, – aiškino bendrovės vyr. specialistė.

„TechnoNICOL“ gamina dangą, padegtą titano dioksidu – ši žaliava sulaiko azoto oksidą ir kitus oro teršalus. Vėliau, veikiant ultravioletiniams spinduliams, teršalai suskaidomi ir pasišalina nuo stogo lyjant lietui.

Skardinė stogo danga su 50 metų garantija

„Ši danga gali skaidyti ne tik išmetamąsias dujas, tačiau ir organines atliekas, patenkančias ant stogo. 1000 kv. metrų šios stogo dango turi tokį pat poveikį poveikį, kokį turėtų 1200 kvadratinių metrų žolyno“, – sakė D. Tomchuk. Ji pridūrė, jog ši danga taip ilgaamžiškesnė, nei įprasta bituminė stogo danga.

Paskutinė į rinką bežengianti naujovė – balti stogai.

Baltos spalvos danga taip pat turi sudėtyje titano dioksido – ši medžiaga padeda išlaikyti stogą švarų ir atsparų nešvarumams. Kadangi balta danga neįkaista, būstai baltais stogais gali sumažinti išlaidas kondicionavimui. 

Statybunaujienos.lt
Žalia statyba

nuotrauka
2021-10-11 07:12
Gaminant betoną, išmetama apie 7–8 proc. viso į aplinką patenkančio CO2 kiekio. Todėl statybos pramonė intensyviai ieško technologijų, kurios leistų statyti švariau, „žaliau“. Viena tokių – armavimo plienu keitimas polipropileno fibra. Pandeminis laikotarpis šią tendenciją dar labiau aktualizavo: tr...
nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-02 09:05
Jau kurį laiką pasaulyje yra diskutuojama ir ieškoma sprendimų, mažinančių taršą ir triukšmą statybvietėse – siekiama saugoti žmones ir aplinką.
nuotrauka
2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emis...
nuotrauka
2021-08-27 15:52
Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliai“ pelnė BRE Global organizacijos įvertinimą – prekybos ir pramogų centrams ir Vilniaus „Akropolio“ verslo centrui suteikti tarptautiniai „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo sertifikatai.
nuotrauka
2021-05-28 11:02
Europai siekiant Žaliajame kurse numatyto siekio iki 2050 m. tapti klimato požiūriu neutraliu žemynu, prie šio tikslo vis didesne dalimi siekia prisidėti ir verslas. Ypač svarbiu tampa statybų sektoriaus indėlis. Skaičiuojama, kad būtent jam tenka maždaug 38 proc. pasaulinės CO2 emisijos.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-05-13 14:15
Rekonstravus Vilniaus nuotekų valyklą, numatomas ilgalaikis teigiamas poveikis Neries upės ekologijai, o sumontuoti modernūs įrengimai sulaikys net smulkiausias plastiko, plaušo ir kitas fizines daleles (iki mažiausio 0,05 mm dydžio).
nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-04-13 10:23
Cemento gamybos apimtis visame pasaulyje 2019 m. jau siekė apie 4,2 mlrd. tonų, kai 1995 m. – tik 1,39 mlrd. Tai rodo labai spartų ir globalų statybos pramonės augimą. Šiandien pasaulyje yra vienintelė medžiaga, kurios žmonės sunaudoja daugiau nei betono, tai – vanduo.
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės ...
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-17 11:07
Europos Sąjungoje pastatams tenka maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
nuotrauka
2021-03-12 07:50
Tvarios statybos mokymai jau įžengė į Lietuvą: pirmą kartą įvykusiame tvarios statybos mokymo programos kurse sudalyvavo ir tvarios statybos žinių įgijo daugiau nei 100 būsimų statybos ir inžinerijos darbuotojų, o dar 20 šiuo metu tęsia mokymus.
nuotrauka
2021-03-03 07:33
Nuo 2007 m. veikianti UAB „VA STATYBA“ šiandien drąsiai imasi ir sėkmingai įgyvendina išskirtinius statybos ir rekonstrukcijos projektus.
nuotrauka
2021-03-01 16:57
Ekonomikai žengiant neutralumo klimatui keliu, pramonės laukia transformacija: įmonėse ilgainiui nebebus naudojamas iškastinis kuras, taršius gamybos procesus ir žaliavas keis žiedinės ekonomikos principai, dominuos žalieji pirkimai. Iki 2035 m žiediškumo indeksas (atgautų atliekų panaudojimas) pram...
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2021-01-20 10:03
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas „BREEAM International New Construction“ pastato poveikio aplinkai vertinimo sertifikatas. Šiuo metu tai yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą (Outstanding) naujos statybos pastatų (New Construction) kategorijoje.

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba