2021 sausio 28 d. ketvirtadienis, 10:21
Reklama  |  facebook

Būsto paskola – ne „baubas“: ką reikėtų žinoti siekiant palankiausių sąlygų

2020-12-01 08:43
Paskolos gavimo procesas neretai būna vienas esminių niuansų perkant NT. Didesnė dalis rinkos sandorių sudaroma su būsto paskolomis, tai ypač būdinga sostinei ir jaunesnio amžiaus pirkėjams. Žinoma, paskolų situacijai neabejotinai įtakos turi dabartinė padėtis – koronaviruso krizė ir karantinas.
nuotrauka
„Capital Smart“/FB iliustr.


Minimos įmonės
Capital Smart, UAB
O kaip iš tiesų viskas klostėsi pirmojo karantino metu, ko būtų galima tikėtis dabar ir kas apskritai svarbu siekiant būsto paskolos? Apie tai pasakoja „Capital Credit“ paskolų brokerė Brigita Janonytė, „Capital Smart“ biuro valdantysis partneris/NT brokeris Arūnas Pranevičius ir „Capital Smart“ NT brokeris Justas Pranskaitis.

Brigita Janonytė

Kaip pastebi A. Pranevičius, pirmojo karantino metu maždaug nuo kovo vidurio iki gegužės buvo girdėti kalbų, kad bankai vengia išduoti paskolas.

Pasak B. Janonytės, tuo metu iš tiesų buvo daug nežinomybės – juk visi sektoriai, įskaitant ir NT bei bankų sektorius, pirmą kartą susidūrė su visuotiniu karantinu.

Visgi kreditavimas tikrai nesustojo, konsultacijos persikėlė į virtualią erdvę, tik viskas vyko kiek lėčiau, nes bankai ėmė labiau įsivertinti rizikas: kliento stabilumą, jo darbovietę, karantino poveikį kliento darbo sektoriui ir pajamoms. Kitaip tariant, kliento padėtis tapo jautresnė – jo vertinimas pasidarė atidesnis ir griežtesnis, kai kuriais atvejais prašyta didesnio pradinio įnašo arba nurodyta, kad paskolą bus galima suteikti tik vėliau, kai situacija stabilizuosis.

Prasidėjus antrajam karantinui, kol kas jokių bankų nuostatų ir taisyklių pakitimų nėra. Be abejo, klientų vertinimas tebėra jautresnis ir atidesnis, tačiau finansavimas nenutrūksta.

Svarbiausia – kliento pajamų stabilumas

O kaip visgi vyksta vertinimas ir kuo pasižymi bankų požiūris į klientą, ypač tais atvejais, kai jo pajamos remiasi ne darbo sutartimi? A. Pranevičius neslepia, kad bankai į pajamas iš darbo santykių uždirbančius ir kitais būdais įteisintas pajamas gaunančius klientus išties žiūri skirtingai. Pastaruoju atveju sunkumų neretai iškyla daugiau.

Visgi B. Janonytė pažymi, kad visada vertinama tendencija. „Tačiau, tarkime, jei asmuo dirba pagal darbo sutartį, jam užtenka parodyti pusės metų atlyginimą. Jei darbinė veikla įteisinta kitais būdais, pavyzdžiui, individualia veikla, verslo liudijimu arba būsimasis pirkėjas yra sau pajamas išmokantis įmonės vadovas, reikia matyti bent dvejų metų pajamų tendenciją ir stabilumą. Tad tokiu atveju labai svarbu, kad būtų deklaruojamos visos pajamos“, – aiškina paskolų tarpininkė.

Dirbant su individualia veikla ar verslo liudijimu, pajamos turėtų būti gaunamos pavedimu. Jei pajamos gaunamos grynais, kai kurie bankai visgi gali jas pripažinti, tačiau būtini pagrindžiantys dokumentai.

Arūnas Pranevičius

Kitas svarbus dalykas – kredito istorija. Įsipareigojimų turėti tikrai galima, tačiau esminis niuansas yra laiku mokamos įmokos. Svarbi gali būti kiekviena įmokų vėlavimo diena.

Banko finansavimą gali gauti ir užsienyje dirbantys asmenys, tiesa, prireiks didesnio pradinio įnašo – apie 30 proc. Svarbu dirbti pagal darbo sutartį ir gauti stabilias pajamas. Paskolą geromis sąlygomis gali gauti ir du drauge gyvenantys ir bendrą ūkį vedantys, bet nesusituokę asmenys.

Registruotas NT baigtumas – dar ne faktinis

Siekiant paskolos, svarbūs ir ne tik su klientu, bet ir su pačiu būstu susiję aspektai. Vienas tokių – NT baigtumas. Tam, kad būtų galima gauti maksimalų finansavimą – 85 proc. – registruotas baigtumas turėtų būti nuo 80 iki 100 proc. Tačiau bankui svarbu ir faktinis baigtumas. Būna atvejų, kai faktinis baigtumas neatitinka registruoto ir realiai yra mažesnis – tada bankas prašys pasiekti bent 80 proc. Be to, svarbi ir būsto vieta: kuo jis toliau nuo miesto, tuo labiau bankas gali mažinti finansavimo dalį, pabrėžia „Capital Credit“ paskolų tarpininkė.

A. Pranevičius pažymi dar vieną reikšmingą dalyką, galintį turėti įtakos finansavimo dydžiui – būsto atskirumą. Bankui labai svarbu, kad būstas būtų atskiras vienetas.

NT brokeris J. Pranskaitis atkreipia dėmesį, kad dažnai žmonės baiminasi, jog paskolos ne būstui, o kitos paskirties NT (kūrybinėms dirbtuvėms, gamyklinės, poilsio paskirties pastatams ir pan.) negaus. Tačiau B. Janonytė tokius klientus nuramina: „Tai tikrai gali būti finansuojama, svarbu atsižvelgti į patį nekilnojamąjį turtą – ar jis yra naujos statybos, kurioje vietoje yra. Tiesa, tikėtina, kad reikės didesnio pradinio įnašo – maždaug 25 proc.“

Ne kliūtis finansavimui gauti turėtų būti ir karkasinis namas.

Patyrus nesėkmę banke, galima rasti alternatyvų

„Apskritai galima teigti, kad bankų sąlygos po truputį vis griežtėja. Bankai atidžiau vertina tiek patį klientą, tiek jo perkamą turtą“– neabejoja NT specialistas A. Pranevičius.

Justas Pranskaitis

Tiesa, J. Pranskaitis pastebi, kad tokia tendencija turi ir teigiamų pusių: tai tampa savotiška vystytojų kontrole, didina jų sąmoningumą, atsakingumą ir suvokimą, kad komplikuotą NT parduoti bus sunkiau, jo kaina kris.

Janonytė turi patarimą ir susidūrusiems su minėtuoju banko griežtumu. Specialistės teigimu, jei esama pajamų situacija arba būsto ypatumai banko netenkina ir paskolos jame gauti nepavyksta, galima kreiptis į visais atžvilgiais lankstesnes kredito unijas. Toks variantas tinkamas, kai paskolos reikia nedelsiant ir klientas turi galimybę skolintis brangiau. „Capital Credit“ paskolų brokerė pažymi, kad kreditų unijų palūkanos yra didesnės nei bankų, bet ne tokios didelės, kaip dažnai įsivaizduojama.

„Reikėtų orientuotis į 5–6 proc. Palyginimui: bankuose būsto paskolos palūkanų (banko maržos) vidurkis yra 2,3 proc. Be to, bus didesnė ne tik įmoka, bet ir sutarties mokestis. Tačiau kredito unijų bijoti nereikia – tikrai nebūtina visą laiką mokėti dvigubas palūkanas. Jau po metų, pajamų situacijai pagerėjus, galima refinansuotis. Tik, žinoma, reikia įsitikinti, ar unijoje refinansavimas nedraudžiamas“, – dėsto B. Janonytė.

NT paskolų specialistė rekomenduoja visą pradinį įnašą, įskaitant ir avansą, apmokėti pavedimu – taip bus išvengta netikėtų problemų. Net jei avansas jau įmokėtas grynaisiais, tą su pardavėju galima koreguoti.

Kaip sutaupyti laiko ir gauti palankiausią paskolos variantą?

Janonytė taip pat pataria prieš imant paskolą būtinai pasidomėti kelių bankų sąlygomis ir išsirinkti palankiausią variantą. Tiesa, nusprendus imti paskolą NT pirkti, nesunku pasimesti informacijos apie kreditavimą gausoje. Kaip pastebi A. Pranevičius, nors žmonių finansinis raštingumas vis didėja, klaidinančios informacijos šia tema kiekis taip pat auga.

Be to, kartais klientams atrodo, kad padėtis beviltiška ir paskolos gauti nepavyks. Pasitaiko ir atvirkštinių variantų – galvojama pernelyg optimistiškai.

Todėl prieš kreipiantis dėl paskolos būtų ne pro šalį pasikonsultuoti su specialistu, galinčiu nuodugniai įvertinti individualią situaciją ir patarti, atrasti geriausią išeitį. Paskolų brokeriai išmano kreditavimo sistemą, neretai būna susipažinę su bankų veikla iš vidaus, jie parengia išsamią tiek kliento, tiek paties turto analizę. A. Pranevičius ir J. Pranskaitis pažymi, kad paskolų tarpininko profesionalumas ir gebėjimas į situaciją pažvelgti kūrybiškiau ne vienam klientui padėjo išgelbėti nuosavo būsto svajonę, kai viltis gauti paskolą, regis, jau buvo visiškai išblėsusi.

Tad paskolų brokerio paslaugos padeda sutaupyti laiko, išvengti nemalonių netikėtumų, išspręsti nestandartines situacijas ir gauti palankiausią variantą. Iš esmės toks specialistas kliento norą pasiimti paskolą jam palankiomis sąlygomis „parduoda“ bankui, o kliento minusus paverčia pliusais. Ir net jeigu paskolų tarpininkas nebus pajėgus pagelbėti iš karto, jis sudėlios klientui planą, ką reikėtų daryti, kad po kurio laiko, tarkime, pusmečio, kliūčių paskolos gavimui nebebūtų. 
ntnaujienos.lt
Žymės  NT rinka, Paskolos
Miestiečiai

nuotrauka
2021-01-26 08:39
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, teismui pateikė ieškinį, kuriuo prašo panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros vienai atliekų tvarkymo įmonei 2016 metais išduotą taršos leidimą ir įpareigoti įmonę sustabdyti statybos bei kitų nepavojingų atliekų apdorojimo veikla...
nuotrauka
2021-01-21 11:26
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto šeimininkams sukelti įvairių nepatogumų. Nekilnojamojo turto plėtotojai naujakuriams rekomenduoja būsto apdailos projektą parodyti statybų inžinieriams ir pasikonsultuoti su jais dėl techninių galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 09:39
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) apeliacine tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal asociacijos „Visorių slėnio gyventojų bendruomenė“ (Bendruomenė) inicijuotą ginčą dėl planuojamos tiesti Mykolo Lietuvio gatvės Vilniaus mieste galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 07:43
Daugiabučių namų renovacijai skirto finansavimo apimtims padidinti Finansų ir Aplinkos ministerijos bei Europos investicijų bankas (EIB) kartu investuoja ES lėšas į naujai kuriamą Investicijų platformą.
nuotrauka
2021-01-07 08:56
Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikė ne tik galimybę patiems pasirinkti norimą tiekėją, bet kartu atnešė ir keletą naujovių. Viena jų – klientų kodų pokytis, kurio privalo nepamiršti visi pirmojo etapo dalyviai. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atkreipia dėmesį, kad palikus visu...
nuotrauka
2021-01-05 14:24
Aplinkos ministerija iki š. m. birželio 1 d. pratęsė terminą teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti pagal 2020 m. paskelbtą kvietimą.
nuotrauka
2021-01-04 11:21
Pandemija šiais metais koregavo nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų įpročius: pradėjo populiarėti miesto pakraštyje esantys sklypai, namai ar sodo nameliai. Renkantis tokio tipo būstą ekspertai pataria atsižvelgti į vandentiekio ir nuotekų tinklus.
nuotrauka
2020-12-23 10:17
Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – didžiausios metų šventės. Jų metu ir po švenčių sukaupiame ir didžiausią kiekį buitinių atliekų – daugiausia maisto ir įvairių pakuočių. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad per žiemos šventes komunalinių atliekų kiekis išauga apie 30 pr...
nuotrauka
2020-12-22 12:06
Gyventojai skatinami daugiau naudoti atsinaujinančių šaltinių energetiką, patiems ją gaminti – toms reikmėms priemonei „Saulės elektrinių įrengimas namų ūkiuose“ skirta dar 9 mln. Eur ES lėšų.
nuotrauka
2020-12-18 14:07
„Vilniaus vandenys“ dar 2018 metais investavo 149 tūkst. eurų į mobilią TV diagnostikos įrangą, kuri naudojama vamzdynų stebėsenai. Roboto pagalba nufilmuota beveik 60 000 metrų nuotekų vamzdynų. Juose – įspūdingi radiniai: nuo stambios buitinės technikos, padangų, dviračių iki smulkių dalykų: kolek...
nuotrauka
2020-12-18 10:52
Prieš naujus metus dauguma žmonių iškelia sau tikslą ar kelis tikslus, ką nori nuveikti, pasiekti ar padaryti ateinančiais metais. Rezoliucijomis vadinami siekiai yra savotiškas simbolis ir tuo pačiu pajuokos objektas, nes išsipildo labai maža dalis jų. Tačiau juk galima sau iškelti tokias rezoliuci...
nuotrauka
2020-12-18 10:40
Ar reikia mokėti nekilnojamojo turto mokestį už palėpę, kuri priklauso fiziniams asmenims tam tikromis dalimis, tačiau palėpė nepadalinta konkretiems asmenims, t. y., niekas nežino, kuri palėpės dalis kam priklauso?
nuotrauka
2020-12-18 10:21
KLAUSIMAS. Sodo namelis yra 67 kv. m ploto: įskaičiuojant ir rūsį bei palėpę. Plotas be rūsio ir palėpės siekia apie 20 kv. m. Ar prie namelio – be jokių dokumentų – galima statyti 60 kv. m priestatą?
nuotrauka
2020-12-17 07:30
Keturbučio namo gyventojai įsivėlė į konfliktą dėl kopėčių, kuriomis galima buvo patekti ant namo stogo. Kaimynai nesutaria, kur jos turi būti įrengtos, o dokumentuose kopėčių buvimo vieta niekaip nepažymėta.
nuotrauka
2020-12-16 11:27
Ar keisis ir kaip keisis sunaudotos elektros energijos rodmenų deklaravimas? Kur ir kaip reikės atsiskaityti už suvartotą elektros energiją? Tai – bene dažniausi klausimai, kuriuos kelia į pirmąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą patekę gyventojai. Atsakymus į juos pateikia bendrovės „Energijos...
nuotrauka
2020-12-11 08:06
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų pakeitimo projektui. Patvirtinti pakeitimai tiksliau apibrėžia vietinės rinkliavos apskaičiavimą bei mišrių komunalinių atliekų konteinerių kontrolę. Nuostatuose pateikti ir 2021 met...
nuotrauka
2020-12-10 13:38
Kaip apšiltinti senos statybos individualų namą – greitai, patikimai ir švariai? Danų patirtis rodo, kad pučiama mineralinė vata yra vienas efektyviausių pasirinkimų.
nuotrauka
2020-12-10 11:30
Nuosavo būsto ieškantys žmonės, prieš jį įsigydami, turėtų atsakingai įvertinti ne tik kasmėnesines įmokas bankui, bet ir papildomas būsimąsias išlaidas, tokias kaip komunaliniai mokesčiai.
nuotrauka
2020-12-10 10:52
Savarankiškai atliekami būsto apdailos darbai naujakuriams kartais gali sukelti papildomų nesklandumų, kurių pavyktų išvengti atsižvelgiant į paprastas taisykles ir patarimus. Pirmiausia, nekilnojamojo turto plėtotojai rekomenduoja perskaityti būsto pirkimo sutartį bei priedus ir pasitikslinti, koki...
nuotrauka
2020-12-08 10:39
Iki nekilnojamojo turto (NT) deklaracijų pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) termino pabaigos liko savaitė. Gyventojų skambučių ir klausimų, susijusių su jų turimo NT mokestinėmis vertėmis, sulaukiantys Registrų centro konsultantai pateikia 7 dažniausiai pasitaikančius klausimus ir atsa...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai