2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 17:49:53
Reklama  |  facebook

Galvojate apie nestandartinį būstą? Būkite budrūs

2018-11-16 10:50
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis būstą – patogiai išdėstytos erdvės. Jei naujos statybos būstuose jų išplanavimą galima derinti dar su rangovu ir prireikus nesunkiai keisti, tai norint patogiai įsirengti senesnės statybos ar nestandartinį būstą gali kilti problemų, o dažnai tokie ketinimai gali slėpti ir sunkiai nuspėjamas rizikas.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Draudikai savo ruožtu perspėja, kad nusprendusiems rinktis senos statybos, perplanuotus būstus ar ketinantiems gyvenamąją erdvę persiplanuoti pagal savo poreikius be patyrusių specialistų pagalbos, neplanuoti nuostoliai gali siekti ir penkiaženkles sumas.

„Matome, kad esant aktyviai nekilnojamojo turto rinkai stiprėja tendencijos maksimaliai išnaudoti visą būsto erdvę, taip pat ir keisti iš anksto numatytų patalpų paskirtį. Ne paslaptis, kad ir patogumo sąvoka pasikeitė: vis dažniau norima vientisų, atvirų erdvių. Tiesa, mes, kaip draudikai, apie padarinius dažniausiai sužinome tik tada, kai prasideda problemos ir nutinka įvairios nelaimės: darbų metu pažeidžiami inžineriniai tinklai, elektros instaliacija ar net laikančios namo konstrukcijos, o dėl to nukenčia ne tik pats savininkas, bet ir kaimynai“, – išplatintame pranešime cituojamas draudimo speicalistas Gintaras Gurskis.

Nestandartinis būstas – nestandartinės ir rizikos

Įsigijus butą senos statybos name, kuriame prieš tai gyveno keli skirtingi savininkai ir, galbūt, kiekvienas iš jų erdves adaptavo pagal savo poreikius, būtina išsiaiškinti, kokie pakeitimai buvo atlikti.

„Gerai, jei visi pokyčiai vyko iš anksto parengus projektą ir darbų metu jo buvo laikomasi. Tokiu atveju bus aiški visų inžinerinių komunikacijų vieta, matysime kaip buvo keičiamas busto išplanavimas. Realybė dažnai būna kitokia – būstai perplanuojami savo nuožiūra, pasitelkiant pažįstamus meistrelius, nebūtinai naudojant pačias kokybiškiausias medžiagas ir pokyčių niekur oficialiai neužfiksuojant. Būtina žinoti, kad įsigijus tokį būstą, jame ir minimalus remontas, jau nekalbant apie rimtesnius būsto erdvės perplanavimus, gali baigtis dideliais neplanuotais nuostoliais”, – sako G. Gurskis.

Pasak specialistų, dažnai pasitaiko atvejų, kai naujakuriai aptinka paslėptus elektros instaliacijos laidus, kanalizacijos ar vandentiekio vamzdžius tam neskirtose vietose. Neretai tokie atvejai gali baigtis labai liūdnai – gaisru arba pastato užpylimu. Prieš griaunant pertvaras būtina pasitikrinti ar tai tikrai galima daryti, nes taip galima pažeisti ir viso namo laikančiąsias konstrukcijas.

Atsekti, kokie pakeitimai buvo daryti gali padėti specialistai, taip pat bent iš dalies savivaldybės atstovai ar net kaimynai.

„Jei tikrai matote, jog būstas sename daugiabutyje, o išplanavimas nestandartinis, pamėginkite gauti buto planą, kreipkitės į savivaldybės specialistus, net apsilankykite pas kaimynus. Tai puiki galimybė naujakuriams ne tik susipažinti, bet ir pasiteirauti, kaip pas juos bute išvedžioti inžineriniai tinklai, išsiaiškinti, ar anksčiau yra buvę kokių gedimų. Tokių vizitų metu paprastai ir pasimato, kiek ir kaip buvo pakeistas būsto planavimas“, - pataria specialistas.

Aklinai paslėpti vamzdžiai ar laidai – papildomos problemos

Dar viena sunkiai naujakuriams pastebima rizika – paslėpti vamzdžiai ar „modernūs“ šildymo būdai, kurių iš pirmo žvilgsnio pastebėti neįmanoma.

„Anksčiau buvo gana paplitusi praktika daugiabučiuose nelegaliai po grindimis „prasitęsti“ vadinamąjį „gyvatuką“ ir išvedžioti karšto vandens vamzdžius. Žinoma, tokie pakeitimai nebuvo niekur užfiksuoti ir dokumentuoti. Įsigyjant tokį būstą vasarą turbūt net nepastebėsite šio pokyčio, tačiau suplanavus rimtesnius darbus ir pradėjus ardyti grindis galite netikėtai užlieti viską aplink”, - aiškina Gintaras Gurskis.

Draudikai taip pat nerekomenduoja estetikos ir patogumo vardan bute paslėpti inžinerinių tinklų.

„Pagrindiniai magistraliniai vamzdžiai ne veltui įrengiami lengvai prieinamose vietose ir niekada nėra aklinai paslėpti. Tai svarbu tiek dėl profilaktinės patikros, tiek ir tais atvejais, jei įvyktų sistemos avarija. Jei rekonstruodami būstą vamzdžius nuspręsite paslėpti, ateityje rizikuojate ne tik laiku nepastebėti užliejimo pavojaus, bet ir patirti nuostolių dėl to, kad norint prieiti prie jų teks ardyti ir visą apdailą“ – galimus pavojus vardina specialistas.

Jei patys planuojate pokyčius

Patiems planuojant pokyčius būtina bendradarbiauti su specialistais, o jei keisite kažką daugiau nei sienų spalvą, reikia gauti ir statybos leidimą.

„Planuojant rimtesnius remonto darbus, rekonstruojant būstą, reikia kreiptis į projektuotoją, paruošti rekonstrukcijos projektą ir darbams gauti statybų leidimą. Tik nuo leidime nurodytos dienos galima pradėti statybos darbus, o prieš tai būtina pasirūpinti statybos darbų draudimu. Žinokite, kad rekonstrukcijos, atnaujinimo, modernizavimo ir visiems kitiems statybos darbams, kuriems reikalingas statybos leidimas, statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimas yra privalomas“, – primena specialistas.

Jei samdote įmonę, kuri visus darbus atliks už jus – įsitikinkite ar ji apsidraudusi. Tais atvejais kai visus darbus atlieka rangovas draudimu turi pasirūpinti jis pats.

„Reikia nepamiršti, kad atsakomybė krenta ant buto savininko pečių ir kaimynai pretenzijas reikš būtent jums, todėl būtina pasitikrinti, ar rangovas tikrai yra apsidraudęs ir nelaimės atveju galės padengti žalą ne tik Jūsų kaimynams už įskilusias ar užlietas buto sienas, tačiau ir Jums, už darbų metu netyčia apgadintas grindis“, - išplatintame pranešime cituojamas draudimo specialistas. 
Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2025-07-10 13:12
Renkantis būstą, emocijos užleidžia vietą racionaliam vertinimui ir kitų žmonių patirčių analizavimui – tokias tendencijas atskleidžia Vilniaus gyventojų apklausos, kurias atliko „Spinter tyrimai“ ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:44
Kaunas keičia pagalvės mokesčio taisykles. Iki šiol prievolė mokėti pagalvės mokestį galiojo viešbučiams, moteliams, svečių namams, sanatorijoms, sveikatingumo kompleksams ar fiziniams asmenims, teikiantiems apgyvendinimo paslaugas. Naujoji tvarka įpareigoja pagalvės mokestį taikyti ir asmenims, užs...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-07 11:17
Prie Visorių miško, sostinės Bajorų rajone pradėtas individualių namų kvartalo „Duonos kalnas“ antrasis etapas. Ryškiais sprendimais išsiskiriančiame projekte į darnią visumą sujungta šiuolaikinė architektūra, subtilus ryšys su gamta ir preciziškas dizainas. Kvartalas įkurdintas išraiškingame, natūr...
nuotrauka
2025-07-04 14:23
NT projektų kompanija „Citus“ tęsia sėkmės sulaukusį daugiafunkcį projektą „Radio City by CITUS“ – pradedamas antrasis statybų bei pardavimų etapas. Kaune, prestižiniame Žaliakalnio rajone buvusios radijo gamyklos „Banga“ konversija apims likusius du komplekso korpusus, kuriems industrinio modernumo...
nuotrauka
2025-06-30 10:49
Naujas būstas – ne tik asmeninis sprendimas, bet ir ilgalaikė finansinė investicija. Dėl to vis dažniausiai žmonės ieško ne tik patogaus, bet ir rinkos pokyčiams atsparaus nekilnojamojo turto, kurio vertė augtų, ar bent išliktų stabili. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint priimti finansiškai tvarų ...
nuotrauka
2025-06-27 06:04
Pirkėjai, ieškantys pigesnės ir lankstesnės alternatyvos tradiciniam butui, dažnai renkasi viešbučio paskirties apartamentus. Taip vadinamos negyvenamosios paskirties patalpos, kurios naujai plėtojamuose projektuose yra įrengiamos visiškai taip pat, kaip ir įprastas būstas. Patraukli kaina, gera lok...
nuotrauka
2025-06-19 12:15
Šnipiškėse toliau auga vienas paklausiausių pastarųjų metų gyvenamųjų kvartalų – „Naujasis Skansenas“. Pradedama ketvirtojo „Šiaurės“ namo statyba žymi nuoseklią ir sėkmingą projekto plėtrą, čia kiekvienas etapas sulaukia didelio pirkėjų dėmesio. Išskirtinė vieta, išvystyta infrastruktūra, aukšti ko...
nuotrauka
2025-06-19 11:51
NT vystytojas „Lithome", gavęs Vilniaus m. savivaldybės leidimą, pradeda įgyvendinti išskirtinės architektūros gyvenamąjį kompleksą „Teoremos“, įsikursiantį sostinės Mokslininkų g. 1A. Į 7 095 tūkst. kv. m ploto projektą iš viso planuojama investuoti daugiau kaip 10 mln. eurų. Planuojama, kad pirmie...
nuotrauka
2025-06-17 09:32
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nuo 2025 m. birželio 16 dienos, savivaldybių administracijos pradeda formuoti pažymas, patvirtinančias jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateiktus prašymus dėl t...
nuotrauka
2025-06-06 13:57
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į jaunų šeimų lūkestį bei finansinės paskatos priemonės aktualumą ir paklausą, skiria papildomus 4,46 mln. eurų finansinei paskatai jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą. Iš viso pažymoms, patvirtinančioms jaunų šeimų teisę į finansinę p...
nuotrauka
2025-06-06 13:41
Aplinkos ministras Povilas Poderskis susitiko su Lietuvos draudikų asociacijos nariais. Susitikimo metu daugiausia dėmesio skirta tam, kaip draudimo sprendimai galėtų veiksmingiausiai padėti valdyti rizikas gyventojams ir kitiems statybos rinkos dalyviams, jei būtų įgyvendintas Aplinkos ministerijos...
nuotrauka
2025-06-05 14:07
Viršuliškėse įpusėjo pirmojo „Newton“ daugiabučio bokšto statybos – baigti 11 iš 19 aukštų. Projektas išsiskiria ne tik tuo, kad šiuo metu yra vienintelis mieste statomas aukštuminis pastatas, bet ir savo konstrukcijomis: siekiant įgyvendinti architektų viziją, nuspręsta statyti ne greitesniu ir šiu...
nuotrauka
2025-06-04 15:48
NT vystytoja „Homa Group“ gavo statybą leidžiančius dokumentus 11800 kv. m bendro ploto administracinio ir gyvenamojo projekto „Paukščių takas“ Ozo g. 41, Vilniuje plėtrai. Statybos darbus planuojama pradėti jau šią vasarą.
nuotrauka
2025-06-02 14:13
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ Vilniaus Burbiškių gatvėje pradeda statyti gyvenamąjį kvartalą „Mosso“. Pirmuoju statybų etapu, iki 2026 m. pabaigos, čia iškils 6 mažaaukštės statybos namai, kuriuose suplanuoti 169 butai.
nuotrauka
2025-05-26 09:21
Kalbant apie pastatus, vis dažniau galima išgirsti pačių įvairiausių sertifikatų pavadinimų: LEED, WELL, LPTVS ar BREEAM. Visi jie žymi įvairius tvarumo, sveikatos ir energinio efektyvumo standartus, pagal kuriuos vertinami tiek gyvenamieji, tiek komerciniai pastatai. Sertifikatų esmė – struktūruota...
nuotrauka
2025-05-22 13:42
Šiuo nauju etapu statomi 6 šešių-septynių aukštų namai, kuriuose suplanuota įrengti 318 butų. Potencialiems pirkėjams siūlomi vieno, dviejų, trijų, keturių kambarių būstai, kurių plotas sieks nuo 25 iki 93 kv. metrų. Visi „Vilnelės skverų" namai bus su balkonais arba terasomis, mediniais langais. Po...
nuotrauka
2025-05-19 11:19
Ieškodami bei įsigydami naują būstą, gyventojai daugiausiai dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau neretai pamiršta vieną svarbų aspektą – galimus pokyčius būsimoje kaimynystėje. Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai pabrėžia, kad neįvertinus miesto plėtros planų gali tekti nu...

Statybunaujienos.lt » NT projektai