2021 balandžio 10 d. šeštadienis, 17:29
Reklama  |  facebook

Ginčų nagrinėjimas: ar keičiant esminę būsto paskolos sutarties sąlygą, gali pakisti ir kitos sąlygos?

2021-03-04 09:09
Lietuvos gyventojai, prašydami kredito davėjo pakoreguoti kurią nors būsto paskolos sutarties sąlygą, turėtų žinoti tai, kad kredito davėjas turės teisę kartu pasiūlyti pakeisti ir kitas sutarties sąlygas.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos bankas,

Tai primena Lietuvos banko išnagrinėtas ginčas, kilęs dėl 2006 m. sudarytos būsto paskolos sutarties, kai pareiškėjas išsakė pageidavimą pagal sutartį hipoteka įkeistą butą pakeisti kitu jam nuosavybės teise priklausančiu nekilnojamuoju turtu.

Kredito davėjas, sutikęs vieną hipoteka jam įkeistą turtą pakeisti kitu, pasiūlė pareiškėjui būsto paskolos sutartį išdėstyti nauja redakcija.

Susipažinęs su siūloma nauja sutarties redakcija, kaip rašoma Lietuvos banko pranešime, pareiškėjas pastebėjo, kad naujos sutarties projekte buvo siūloma pakeisti ne tik įkeičiamą turtą, bet ir kitas esmines būsto paskolos sutarties sąlygas. El. bankininkystės priemonėmis atsiųstame sutarties projekte buvo siūloma pakeisti palūkanų skaičiavimo nuostatas – LIBOR keičiama į EURIBOR, esant neigiamai kintamai palūkanų normai, ji būtų laikoma lygia nuliui, taip pat įtraukta nuostata, kad keičiant sutartį gali būti keičiama ir marža.

Be to, kredito davėjas pasiūlė keisti mokėjimų paskirstymo tvarką ir kitas sąlygas.

Su kredito davėjo pasiūlytomis naujos sutarties sąlygomis pareiškėjas nesutiko ir pareikalavo, kad būtų pakeista tik su hipoteka įkeistu nekilnojamuoju turtu susijusi sąlyga, o kitos būsto paskolos sutarties sąlygos liktų nepakitusios.

Kilusį ginčą išnagrinėjęs Lietuvos bankas nustatė, kaip rašoma pranešime, kad įkeičiamo turto keitimas kitu yra esminės būsto paskolos sutarties sąlygos keitimas, todėl kredito davėjas turėjo teisę pasiūlyti pakeisti ir kitas esmines kredito sutarties sąlygas. Lietuvos bankas atkreipė dėmesį į tai, kad abi sutarties šalys turi teisę siūlyti kiekvienai šaliai priimtinus sutarties pakeitimus, tačiau sutarties pakeitimas įmanomas tik suderinus abiejų sutarties šalių valią. Kredito davėjas papildomai paaiškino, kad jis remiasi su nekilnojamuoju turtu susijusio įstatymo nuostatomis, kurios taikomos visoms kredito sutartims – keičiant esmines būsto paskolos sutarties, sudarytos iki 2017 m. liepos 1 d., sąlygas, sutartis turi atitikti šio įstatymo nuostatas, todėl gali būti pasiūlyta išdėstyti nauja redakcija pagal naująjį įstatymą.

Taip pat Lietuvos bankas atkreipė kredito davėjo dėmesį į tai, kad kredito davėjas iki būsto paskolos sutarties sudarymo turi pateikti kredito gavėjui jam pritaikytą standartinę informaciją apie paskolą, kuri jam leistų palyginti skirtingus kredito davėjų pasiūlymus suteikti paskolą, įvertinti jų pasekmes ir priimti informacija pagrįstą sprendimą dėl būsto paskolos sutarties sudarymo.

Dėl šių priežasčių Lietuvos bankas priėmė sprendimą pareiškėjo pretenziją atmesti.

Svarbi informacija vartotojams: Keičiant nors vieną esminę būsto paskolos sutarties sąlygą, kredito davėjas gali pasiūlyti pakeisti ir kitas esmines sutarties sąlygas, pavyzdžiui, palūkanų apskaičiavimo tvarką ar pan., tačiau kredito gavėjas su siūlomais pakeitimais gali nesutikti – tokiu atveju lieka galioti ankstesnė (nepakeista) kredito sutartis. Jei keičiama esminė būsto paskolos sutarties, sudarytos iki 2017 m. liepos 1 d., sąlyga, pagal Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą būsto paskolos sutartis turi atitikti šio įstatymo nuostatas.

Plačiau
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-04-06 07:51
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo () išplėstinė teisėjų kolegija ištyrė Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto energetikos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu „Dėl Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo patvirtin...
nuotrauka
2021-04-02 11:36
Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-29 11:31
Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl būsto paskolos, tiek sutarties pasirašymas vyksta nuotoliniu būdu. Šiemet liepą įsigaliojus Notariato įstatymo pataisoms, kurios sutei...
nuotrauka
2021-03-25 11:03
Būsto rinkai šalies didmiesčiuose nemažinant apsukų vis daugiau gyventojų siekia įsigyti savo svajonių namus. Visgi nusipirkti būstą – tai ne tas pats, kas naujus batus ar televizorių. Dėl to tokį pirkinį planuojantiems gyventojams paprastai kyla nemažai klausimų ar sunkumų.
nuotrauka
2021-03-22 12:06
Balsavimas raštu ir susirinkimai „online“ – nauja renovacijos kasdienybė. Šiuo metu nemažai daugiabučių rengiasi teikti paraiškas renovacijai. Valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros pasikeitė.
nuotrauka
2021-03-17 08:41
309 – tiek daugiabučių namų pernai atsisakė maisto gaminimui naudojamų dujų balionų, naudodamiesi valstybės teikiama parama. Suteiktos paramos suma – 4,3 mln. eurų. Aktyviausiai ja naudojosi Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai, kur dujų balionų buvo atsisakyta visuose arba didžiojoje dalyje dau...
nuotrauka
2021-03-16 11:20
Miesto centre, Konstitucijos prospekte stovintis sovietmečiu statytas daugiaaukštis namas daugeliui vilniečių ir miesto svečių „užkliūdavo" ne tik dėl savo kaimynystėje stovinčių modernių stiklinių dangoraižių, bet ir prastos, remonto nuo pastatymo nemačiusios fasado būklės.
nuotrauka
2021-03-16 10:06
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje, kurioje buvo sprendžiamas ginčas tarp namo bendrijos ir atnaujinimo darbus atlikusios įmonės, pripažino bendrijos teisę ginti namo savininkų interesus.
nuotrauka
2021-03-12 10:45
Kauno mieste centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kaina per pastaruosius 12 mėnesių reikšmingai sumažėjo, o atskirais mėnesiais sumenko dvigubai ar net daugiau. Prie to svariai prisidėjo ir jau visus metus šilumos energiją gaminanti bei į Kauno miesto centralizuoto šilumos tiekimo sistemą tiekia...
nuotrauka
2021-03-09 09:27
Vilniuje pirmadienio vakarą daugiabučio Gabijos g. 30 gyventojai buvo evakuoti ir naktį praleido savivaldybės užsakytame viešbutyje arba pas artimuosius. Evakuacija pradėta pastebėjus, kad namo sienose atsirado įtrūkimų. Vis dėlto atlikus ekspertizę nustatyta, kad pastatas yra saugus eksploatuoti.
nuotrauka
2021-03-05 11:21
Įsigijusiems naują būstą ar nusprendusiems perplanuoti esamą, norintiems didesnės ir šviesesnės erdvės bei kuo mažiau nenaudingo ploto, neretai iškyla poreikis išgriauti patalpas skiriančias sienas.
nuotrauka
2021-03-03 08:09
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
nuotrauka
2021-03-02 09:43
Nekilnojamojo turto paveldėtojai, dėl didelių Registrų centro įkainių iki šiol atidėlioję paveldėto turto registravimą, nuo kovo 1-sios įsigaliojus atnaujintam įregistravimo kainų skaičiavimui, gali vėl kreiptis į notarus ir tapti visateisiais paveldėto turto valdytojais.
nuotrauka
2021-03-01 15:56
Energetikos ministerija kviečia daugiabučių namų administratorius, bendrijas bei įgaliotuosius asmenis teikti paraiškas ir gauti finansavimą dujų balionų daugiabučiuose namuose keitimui alternatyviais energijos šaltiniais – elektra arba gamtinėmis dujomis, jeigu name jau yra įrengti gamtinių dujų įv...
nuotrauka
2021-02-26 14:22
Pratęsiamas terminas teikti paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui – jos bus priimamos iki 2021 m. birželio 1 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.
nuotrauka
2021-02-26 12:20
Praėjusį rugpjūtį sostinės Lazdynų rajoną sudrebino avarija – nukrito vieno Architektų gatvės daugiabučio gelžbetoninės balkono plokštės. Įvykis gyventojus įstūmė į nepavydėtiną padėtį – ilgus metus neremontuoto daugiabučio bendrija vis dar neranda lėšų likusių balkonų demontavimui. Baiminantis, kad...
nuotrauka
2021-02-23 14:08
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su įmone „Vilniaus planas“ pristato 2020 m. požeminio vandens kokybės analizę, kurioje atsispindi duomenys iš 32-jų skirtingų požeminio ir šaltinio vandens monitoringo vietų, esančių įvairiame gylyje.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai