2020 lapkričio 29 d. sekmadienis, 6:49
Reklama  |  facebook

Kaimo statybos ministerija. Apie kolegų bendrystę ir kitą rizikingų situacijų pusę

2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų situaciją.
nuotrauka
Biržų gelžbetoninių konstrukcijų gamykla apie 1980 m. Biržų ir Telšių (Mažeikių ceche) gelžbetonio gamyklose buvo sumontuotos technologinės linijos vienbučių namų plokščių gamybai. K. Paulausko asm. archyvo nuotr.


Neseniai įvykusiam dar vienam susitikimui buvusius kolegas pakvietė Vytenis Strimaitis, buvęs KSM Pramonės valdybos viršininkas. Bendrystė, kaip sako buvęs valdybos vyriausiasis inžinierius Daumantas Todesas, užsimezgė dar dirbant sykiu ir tęsiasi iki šiol, nes juos jungia tarpusavio pagarba ir prisiminimai. Iškyla ir įvykiai, kurie dabar atrodo veikiau linksmi nei grėsmingi, kokie ir buvo anuomet.

Kuo grėsė hierarchijos pažeidimas

„Sykį buvau iškviestas į Centro komitetą pasiaiškinti, kodėl neįvykdėm produkcijos realizacijos plano. Kartu ėjo ir V. Strimaitis, – prisimena tuomet Telšių GKG direktoriumi dirbęs D. Todesas. – Paklaustas apie problemas, iš jaunatviško naivumo pasakiau, kad tai nulėmė labai blogas materialinis aprūpinimas: vienam cechui reikia ekskavatoriaus, o kitai įmonei – daugiataškių suvirinimo staklių. Tai buvo pats grubiausias hierarchijos pažeidimas, kai partijos centro komiteto sekretoriui pradedi aiškinti, ko ministerija neduoda. Grįžtant Vytenis tiesiai ir pasakė, kad aš jau nedirbu, kad laikas ieškotis kito darbo, nes kaip galėjau taip nedovanotinai kvailai pasielgti.“

Nuotraukoje – 
Vytenis Strimaitis

Tačiau visa pasibaigė geriau, negu galima buvo tikėtis. Buvo skirtos ir staklės, ir ekskavatorius, o D. Todesas liko darbe. Jo manymu, situaciją į gera pakreipė tai, kad pokalbyje dalyvavo Algirdas Brazauskas, Centro komiteto sekretorius, tuomet atsakingas už pramonės sektorių. Kadangi jis anksčiau vadovavo Kauno HES statybai, tai gerai suvokė, ką reiškia planas ir jo vykdymas arba neįvykdymas: planinė sistema nesupranta, kad pasibaigus intensyviems darbams, keičiasi ir rodikliai.

Kaip statybinės medžiagos naudojimą nulėmė nutirpęs liežuvis 

Ministerijoje buvo skyrius, kuris rūpinosi naujų statybinių medžiagų taikymu. Viename iš pasitarimų buvo pristatinėjama nauja medžiaga, pagaminta iš atliekų. D. Todeso kolega Pranas Jokšas, puikus technologas, sumanė tą medžiagą pauostyti – ji smirdėjo. Vyrai sumanė palaižyti – nutirpo liežuvis. Todėl girdėdamas, kokia tai esanti puiki perspektyva, o žaliavų užtenka šimtmečiui, D. Todesas pasidalino savo potyriais. Šios statybinės medžiagos buvo atsisakyta.

Įdomiais ir juokingais prisiminimais susitikimo metu pasidalino ir buvusi valdybos darbuotoja Irena Švagždienė. Laiko perspektyva, pasikeitusi situacija Lietuvoje buvusiems kolegoms suteikia progų ne tik prisiminti ano laiko įvykius, bet ir juos pamatyti kitoje šviesoje. 

Nuotraukoje – 
Pranas Jokšas

KSM pradėjo Lietuvos kaime vadinamąją blokinę statybą – sulig pirmąja gelžbetonio gamykla buvo pradėta statyti blokinius vienbučius namus kaimo vietovėse. Ši statyba tapo masine ir, buvusių KMS darbuotojų nuomone, davė didelį teigiamą efektą. Kaimuose buvo statomi ne tik gyvenamieji namai, bet ir mokyklos, vaikų darželiai, bibliotekos, kultūros namai, ambulatorijos bei karvidės, kiti ūkio pastatai, buvo statomos naujos arba rekonstruojamos senos gelžbetonio gamyklos visoje Lietuvoje. Visos iškilusios problemos buvo sprendžiamos Pramonės valdyboje ir jai pavaldžiose gamyklose. Vienok, kaip dalijasi V. Strimaitis, jų sprendimas dėl painių planinės ekonomikos ryšių dažnai strigdavo ir būdavo sunkiai įgyvendinama.

Kęstutis Paulauskas buvo ilgametis Biržų GKG, kuri per Panevėžio teritorinį statybos trestą buvo pavaldi KSM, direktorius. Jis taip pat dirbo Kaimo statybos ir organizavimo treste naujos technikos įdiegimo skyriuje, kuris pagal KSM planus projektavo ministerijai pavaldžiose gelžbetonio įmonėse naujas technologines linijas, diegė naują techniką. 

Nuotraukoje – 
Kęstutis Paulauskas

„Vievyje buvo pastatytas kaimo statybos kombinatas, kuriame buvo gaminami kelių butų gyvenamieji namai. Biržų ir Telšių (Mažeikių ceche) gelžbetonio gamyklose buvo sumontuotos technologinės linijos vienbučių namų plokščių gamybai. Jos iš pradžių buvo gaminamos iš keramzitbetonio, o vėliau, gerinant šiluminę varžą, pradėta gaminti trisluoksnes plokštes. Išoriniai sluoksniai buvo betoniniai, o vidurinis – mineralinės vatos arba putų polistireno. Šiems namams statyti KSM buvo įkurtos Kilnojamosios mechanizuotos montavimo kolonos, kurios atveždavo plokštes ir jas montuodavo ant jau parengtų pamatų“, – pasakojo K. Paulauskas, pastebėdamas, kad nors tai ir nebuvo prestižinis būstas, bet jis sprendė būsto problemą.

D. Todeso manymu, viena iš didžiausių sovietmečio klaidų buvo draudimas valstybinėms įmonėms pardavinėti produkciją privatiems asmenims. Kaip tik tai, jo manymu, lėmė sovietmečio tradicijas – vagystes, kombinavimą. Net parduodami brokuotus arba netinkančius statybos objektams gaminius, vadovai neišvengdavo pasiaiškinimų valdžiai. Tačiau, kaip pastebi D. Todesas, komercija, – tiek anuomet, tiek ir dabar – reikalauja kontrolės. Pinigai lemia statybos ir statybinių medžiagų kokybę. 

Statyti – kaip ar kam?

Statybos veteranai turi savo nuomonę ir dėl jaunų specialistų rengimo. Nors, kaip juokauja D. Todesas, jie nesijaučia tiek nusenę, kad laikytų gėriu visa, kas buvo jų padaryta.

Tačiau jam nepriimtina atrodo sistema, kai jauni žmonės renkasi specialybę, sudarydami galimų studijų sąrašą.

Kai gali pateikti dokumentus tik į vieną mokyklą, esi priverstas labai gerai apgalvoti, ko iš tiesų nori, kokia bus tavo profesinė ateitis. 

Nuotraukoje – 
Daumantas Todesas

„Imkim Renesanso statybą: užuot klausę, „kaip statyti“, klausdavo – „kam bus naudojamas pastatas“, – sako D. Todesas. – Gi dabar būsimieji inžinieriai rengiami, užduodant klausimą – „kaip“. „Kam“ – orientuoja į ateitį, „kaip“ – į praeitį. Manau, kad būtina išsaugoti „kam – kaip“ balansą. Kad gerai pastatytum ateičiai, turi tvirtai stovėti ant praeities. Ir būtina rasti „tiltą“ arba sąsają – ką naujo galima padaryti.“

D. Todesas turi savo gyvenimo formulę: visi esame vienodai skirtingi. Jo nuomone, tarp tų visų vienodumų pamatęs skirtumus, gali rasti kelią į žmogaus širdį. 

Nuotraukos – iš pašnekovų asm. albumo

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Asmenybės

nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...
nuotrauka
2018-12-03 11:24
Šeštadienį, gruodžio 1 d., LSA Garbės prezidentui, nusipelniusiam Lietuvos inžinieriui Adakrui Šeštakauskui suėjo 80 metų. Jo kolegoms tai yra žmogus, kuris per du dešimtmečius (1993–2013 m.) „Lietuvos statybininkų asociacijos vaidmenį iškėlė į valstybinį lygmenį“.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.