2020 birželio 6 d. šeštadienis, 9:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Kuo labiausiai pasitiki būsto pirkėjai: statybų įmonėmis, vystytojais ar brokeriais?

2020-03-12 16:15
Rekordus ir toliau mušanti nekilnojamojo turto (NT) rinka stiprina diskusijas, esą, lietuviai būstus perka nesirinkdami, pernelyg nesusimąstydami apie kokybę ar garantijas, statytojų bei vystytojų reputaciją – perka viską, kas parduodama. Tačiau NT plėtros įmonės „Citus“ užsakymu atlikta Vilniaus ir Kauno gyventojų, kuriems aktualus būsto pirkimas, apklausa parodė, kad yra kitaip. Tik trečdaliui žmonių nesvarbu, iš ko pirkti būstą. Kiti būsto pasirinkimą grindžia racionaliais kriterijais.
nuotrauka
„Citus“ iliustr.


Tyrimas parodė, kad svarbiausi faktoriai besirenkantiems būstą – kaip įprasta – yra kaina (89 proc. apklaustųjų) ir vieta (86 proc.), o iškart po šių kriterijų seka statybos darbų kokybė. Šiam faktoriui prioritetą teikia 80 proc. tyrimo dalyvių.

Rinkdamiesi iš vienodų nekilnojamo turto pasiūlymų, gautų iš skirtinga veikla užsiimančių įmonių, 44 proc. apklaustųjų (2018-aisiais tokių buvo 42 proc.) prioritetą teiktų statybų bendrovės pasiūlymui, argumentuodami, jog iš jų tikisi geresnės kainos ir nori išvengti tarpininkų. 21 proc. kreiptųsi į nekilnojamojo turto vystytojus, nes mano, jog šie daugiau žino apie patį projektą, statybas arba prisiima daugiau atsakomybės už projektą, statybų eigą (2018 m. – 18 proc.). Mažiausiai, 5 proc. pasitikėtų NT tarpininkais (2018 m. – 4 proc.).

Vertindami įmones ir jų būsto pasiūlymus, žmonės statybų veiklą sieja su kokybe bei garantijomis. Pirkėjai preferenciją teikia ir įmonėms, kurios nėra statytojos, bet yra siejamos su statybų veikla ar pirkėjai šią veiklą joms priskiria intuityviai.

„Citus“ pardavimų vadovė Andželika Čiūtienė mano, kad dar ne visi potencialūs būsto pirkėjai suvokia, kas yra vystytojas. Nors terminas vartojamas senokai, visgi tikroji jo reikšmė apipinta įvairių mitų. Vystytojui labai retai priskiriama statybų veikla, todėl įsivaizduojama, kad jis prisiima mažiau atsakomybės – realybėje situacija visiškai priešinga. Vystytojai kruopščiai atsirinkę samdo generalinės rangos ar statybos darbų partnerius bei yra pagal galiojančius teisės aktus atsakingi už kokybę nuo projekto iki rakto.

„Dažnai iš klientų sulaukiame klausimų, kas vykdys statybas mūsų projektuose. Natūralu, kad žmonėms svarbi statybų kokybė ir garantijos už atliktus darbus. Akcentuojame pirkėjams, kad patys statybos darbų neatliekame, tačiau valdome visą statybų procesą, sukaupėme daug patirties ir kontaktų, todėl galime užtikrinti projektų kokybę. Tokia praktika vadovaujasi dauguma kitų vystytojų“, – tikina „Citus“ atstovė.

Ji pabrėžia, kad dauguma įmonių turi savo kokybės ekspertus, kurie prižiūri, kad statybos vyktų griežtai pagal visus reikalavimus ir rezultatas būtų toks, koks numatytas projekte. Specialistė teigia, kad vienoje įmonėje vykdyti statybą ir projektų plėtrą (vystymą), paprastai, būdinga didelėms bendrovėms, o specializuotos NT vystymo įmonės būna sutelkusios stiprias kūrybines kompetencijas, kurias išnaudoja projektų koncepcijos sukūrimui ir tobulinimui, rinkodaros priemonėms, pardavimams. Galų gale, dalis vystytojų turi savo administravimo įmones, kurios gali prižiūrėti pastatytus gyventojų būstus, taip užtikrindami projekto priežiūros tęstinumą.

„Tai, kad pirkėjai iš statytojo tikisi nuolaidų tik rodo, kad kol kas painiojamos statytojo ir vystytojo sąvokos. Vystytojas arba dar kitaip – plėtotojas – yra investuotojas, idėjos autorius ir projekto šeimininkas. Jis yra atsakingas už projekto kokybę, garantijas ir kainodarą. Todėl supratimas, kad statytojas gali suteikti nuolaidas yra klaidingas. Statytoju, matyt, dažniau vadinamas rangovas, kuris fiziškai atlieka darbus“, – sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas.

Tie tyrimo dalyviai, kurie apsispręstų būstą pirkti iš brokerių, pagrindiniu privalumu laiko tikimybę, kad NT galės įsigyti pigiau. Brokerių paslaugomis, paprastai, naudojasi mažesni vystytojai, kurie patys neturi resursų rinkodarai ir pardavimams, o daugiausiai darbo NT agentūros turi antrinėje rinkoje – parduodamos butus iš „antrų rankų“. Taip pat kartais žmonės į juos kreipiasi dėl gilaus rinkos išmanymo, siekdami koncentruotai gauti informaciją iš specialisto ir taip sutaupyti laiko renkantis projektus, sužinoti „vidinės“ informacijos ir pan.

Svarbu pastebėti, kad, 24 proc. apklaustųjų nurodė, kad jiems visiškai nesvarbu, kas parduos būstą, o 6 proc. nė nežino, kuo skiriasi šių bendrovių veikla.

Garantijas užtikrina įstatymai, tačiau svarbu pasidomėti reputacija

Garantijų už būsto kokybę mechanizmas veikia paprastai: suteikiamos garantijos ir jų terminai statybų ar vystymo įmonėms nesiskiria. Garantiniai laikotarpiai ir darbai, kuriems taikoma garantija, yra smulkiai apibrėžti įstatymuose ir kituose teisės aktuose, o jų laikytis privalo visi.

„Anksčiau buvo kalbama, kad žmonės neskaito sutarčių: nesigilina į paties sandorio ar garantines sąlygas. Mes to nepastebime, ypač pastaruoju metu. Žmonės atidžiai gilinasi, kartais konsultuojasi su teisininkais, užduoda daug klausimų mums, domisi. Raginame juos tai daryti, kad neliktų neaiškumų, nebūtų nepagrįstų lūkesčių“, – kalba „Citus“ pardavimų vadovė. – „Stengiamės edukuoti būsto ieškančius žmones, patarti jiems: juk būsto pirkimas yra labai svarbus žingsnis, kuriam reikia atidžiai pasiruošti, kad ateityje netektų gailėtis. Per paskutinius metus pastebime didesnį pirkėjų dėmesį vystytojo reputacijai, patirčiai. Pelno privilioti nepatyrę vystytojai ne visada sugeba užbaigti projektus, o nukenčia žmonės.“

Projektą vystančios, plėtojančios įmonės patikimumą ir žinomumą, kaip svarbiausią kriterijų renkantis būstą, įvardijo 37 proc. „Citus“ užsakymu atlikto tyrimo dalyvių. Šį aspektą pabrėžia ir A. Statulevičius. Jis akcentuoja, kad būtent vystytojo reputacija turėtų būti vienas svarbiausių faktorių priimant sprendimą įsigyti būstą. „Vystytojas prisiima ne tik irziką, bet ir atsakomybę už projektą. Todėl svarbu įsivertinti būtent jo reputaciją, ilgalaikius santykius su klientais ir darbų kokybę“, – sako M. Statulevičius.

Kiekvienas ieškantis būsto turėtų atidžiai pasidomėti patikusio projekto vystytojo istorija, kas apie jį kalbama viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje, sužinoti, kiek ir kokių projektų vystytojas yra sėkmingai užbaigęs. Net tokie, atrodytų, reklaminiai niuansai, kaip gauti apdovanojimai, paties vystytojo komunikacija, yra svarbūs, nes atskleidžia įmonės politiką, verslo tvarumą ir parodo, kiek jo planai rinkoje yra ilgalaikiai.

Skirtingos sąvokos sunkina pasirinkimą

NT rinkoje būstus pardavinėja daugybė įmonių: vystytojai arba plėtotojai, statytojai, brokeriai arba tarpininkai. Kai kurių jų veikla skiriasi labiau, tačiau kitus atskirti ieškantiems būsto nėra paprasta.

Paprašyti patikslinti, kuo, jų manymu, užsiima statybų bendrovės, vystytojai ir brokeriai, pagrindines veiklas tyrimo dalyviai joms priskyrė teisingai, tačiau išaiškėjo, kad projektavimą žmonės dažniau priskiria statybos įmonėms nei vystytojams, o manančių, kad vystytojai atlieka ir statybos darbus, tėra penktadalis.

Grafikas 3: Statybos įmonių, NT vystytojų ir brokerių agentūrų veiklos suvokimas. CITUS duom.

Kad NT vystytojams priskiriamas administravimas, idėjos parengimas, o statybų bendrovėms – NT pardavimai gali būti susiję su tendencija, jog kai kurios rinkoje lyderiaujančios įmonės sau priskiria kelias veiklas – ir statytojų, ir vystytojų, arba savo vaidmenį skirtingai įvardija įgyvendindamos skirtingus projektus.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija NT vystytojo sąvoką apibrėžia taip: tai statytojas, kuris investuodamas vysto nekilnojamąjį turtą ir (ar) infrastruktūrą miestuose <...>, t. y. formuoja statinių statybai skirtus sklypus, juose stato statinius ir juos parduoda. NT vystytojas turi vykdyti ne tik statytojo prievoles, jis taip pat yra atsakingas statinio (jo dalies) įgijėjui už garantinio laikotarpio rangovo prievolių neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą, pabrėžia institucija.

Bendrovės „Citus“ užsakymu, 2019 metų spalį įmonė „Spinter tyrimai“ apklausė 513 Vilniaus ir Kauno gyventojų, kurie per pastaruosius 5 metus įsigijo nuosavą būstą arba ketina tą daryti per artimiausius 3 metus. Apklausa vykdyta interneto platformoje, pateikus elektroninę anketą. Tai antrasis analogiškas tyrimas.

Faktai ir skaičiai

  • Rinkdamiesi iš vienodų būsto pasiūlymų, tyrimo respondentai taip rinktųsi NT įmones pagal veiklą: statybų bendroves pasirinktų 44% (2018 m. – 42%), NT vystytojus (plėtotojus) – 21% (2018 m. – 18%), NT (brokerių) agentūras – 5% (2018 m. – 4%);
  • Neteikia reikšmės įmones veiklai 24% respondentų (2018 m. – 28%), o nežino, kuo skiriasi įmonių veikla 6% (2018 m. – 7%);
  • Statybų įmonėms tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: statybą – 100% (2018 m. – 99%), projektavimą – 68% (2018 m. – 53%), pardavimą – 45% (2018 m. – 38%), projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 43% (2018 m. – 35%), NT administravimą – 18% (2018 m. – 11%);
  • NT vystymo (plėtros) įmonėms tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 71% (2018 m. – 60%), pardavimą – 66% (2018 m. – 60%), projektavimą – 52% (2018 m. – 46%), NT administravimą – 51% (2018 m. – 43%), statybą – 21% (2018 m. – 20%);
  • NT agentūros (brokeriams) tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: pardavimus – 92% (2018 m. – 89%), NT administravimą – 30% (2018 m. – 24%), statybą – 7% (2018 m. – 6%), projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 6% (2018 m. – 5%), projektavimą – 6% (2018 m. – 3%). 
Šaltinis –  „Citus“ 
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinkaRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


NT projektai

nuotrauka
2020-06-05 11:10
„Eika“ pasirašė valdomo NT projekto Šv. Stepono gatvėje 33, Vilniuje, projektavimo darbų sutartį su „Senojo miesto architektais“, kurie yra skelbto uždaro architektūrinio konkurso nugalėtojai. Remiantis šia sutartimi pradedami dėlioti plėtros planai projekte, kurį sudarys dvi dalys ir kartu du korpu...
nuotrauka
2020-06-04 12:57
Paskutinysis pavasario mėnuo pagal oficialiai įregistruotų nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičių vis dar atsiliko nuo ilgalaikio vidurkio, tačiau tam tikrose NT objektų kategorijose jau buvo galima matyti ir atsigavimo ženklų, skelbia sukauptus įregistruotų NT sandorių duomenis analizuojantis Re...
nuotrauka
2020-06-02 11:10
Karantino statistika buvo negailestinga: Vilniaus būsto rinka balandį patyrė seniai matytą nokautą po itin rezultatyvios metų pradžios. Dalis nekilnojamojo turto (NT) rinkos analitikų ir ekonomistų prognozavo, kad ši letargo būsena gali užsitęsti, tačiau tam tikri ženklai rodo, kad rinka pamažu atsi...
nuotrauka
2020-06-02 10:48
Šešių daugiabučių kvartalas iškilo ant Vilnelės kranto, sostinės savivaldybės inicijuoto projekto „Architektūros parkas“ teritorijoje, kuri driekiasi nuo Užupio iki Belmonto miško ir ribojasi su šalia vingiuojančios Vilnelės krantais. Iš erdvių butų balkonų bei terasų naujakuriams veriasi puikūs vai...
nuotrauka
2020-06-01 11:21
Bendrovė „Darnu Group“ pabaigė trijų pirmųjų gyvenamųjų kvartalų statybas istoriniame Vilniaus senamiesčio „Paupio“ rajone. Iš 382 rinkai pasiūlytų naujų butų parduota daugiau nei 75 proc.
nuotrauka
2020-05-28 20:00
Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius susidūrė su dar vienu įžūliu statytojų ir projektuotojų elgesio atveju, kai pažeidžiami tvaraus teritorijų plėtojimo principai ir galimai apgaudinėjami potencialūs pirkėjai. Nekilnojamojo turto agentūra jau pardavinėja namus, kurių statybai...
nuotrauka
2020-05-18 09:31
2019 m. ir 2020 m. pradžia Lietuvos būsto rinkai buvo kaip niekad rezultatyvi. 2019 m. rodikliai išsiskyrė tiek rekordinėmis sumomis, išleistomis būstui įsigyti, tiek bendru būsto rinkos aktyvumu bei butų pardavimo ir nuomos kainų pokyčiais. O 2020 m. I ketvirčio rezultatai žadėjo dar vienus rezulta...
nuotrauka
2020-05-14 12:05
Bendrovė „Galio Group“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „Namai-Kintai“ Šnipiškėse, Kintų g. 13, Vilniuje. Keturių aukštų daugiabučio namo ir dvylikos kotedžų komplekso statybos darbus planuojama pradėti dar šį mėnesį – investicijos į projektą sieks 11,1 mln. eurų.
nuotrauka
2020-05-14 10:43
Priešais „Žalgirio“ areną ir šalia senamiesčio besiformuojančiame Kauno verslo kvartale duris atveria vienas moderniausių verslo centrų mieste. Šiuolaikiška architektūra išsiskiriančiame beveik 11 tūkst. kv. m bendro ploto A+ energinio naudingumo klasės verslo centre SQVERAS jau įsikūrė pirmieji nuo...
nuotrauka
2020-05-13 11:28
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, būsto paskolų paklausa pamažu stabilizuojasi. COVID-19 pandemijos sąlygomis jai ženkliai sumažėjus, šiuo metu naujų gyventojų užklausų sulaukiama vidutiniškai dukart daugiau nei kovo viduryje. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad apibendrinti COVID-19 nulemtą ...
nuotrauka
2020-05-13 11:09
EIKA šiuo metu NT rinkoje vyraujantį neapibrėžtumą mažina pasitelkdama finansinio saugumo programą, kurioje – du nauji pasiūlymai klientams: „Būsto paskolos mokumo garantija“ – paskolos įmokas ir palūkanas apibrėžtą laikotarpį už klientą, jam netekus darbo, mokės EIKA; „Pakitusių sąlygų garantija“ –...
nuotrauka
2020-05-12 11:51
Centrinėje sostinės dalyje, Neries pakrantėje, baigti statyti šiuolaikiški „Naujoji Rivjera“ gyvenamieji namai. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ projektą Sporto gatvėje užbaigė keliais mėnesiais anksčiau nei planuota.
nuotrauka
2020-05-12 11:37
2020 m. gegužės 4 d. tinklalapyje „Zillow“ E. Muskas paskelbė, jog parduoda du savo gyvenamuosius namus, kurių bendra vertė sudaro apie 39,5 milijono dolerių. Nors „Tesla“ savininkas yra tik vienas iš daugelių nekilnojamo turto (NT) investuotojų, vis dėlto užsitęsusios karantino sąlygos neramina NT ...
nuotrauka
2020-05-11 09:46
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 m. balandžio mėnesio reikšmė išaugo 0,1%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2020-05-07 15:06
2020 m. Europos nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje prognozuojami pokyčiai: sandorių apimtys tikėtina kris 45 proc., o judėjimo apribojimai tarp šalių investuotojus privers atsigręžti į namų rinkas. Tuo tarpu Baltijos regione savo patrauklumą toliau išlaikys biurų bei logistikos segmentai, o p...
nuotrauka
2020-05-07 14:49
Lygiai prieš metus Kaune, Maironio gatvėje, buvo pradėtas statyti 14 mln. eurų vertės tarptautinio „Marriott“ tinklo viešbutis „Moxy“, orientuotas į 2-3 naktims apsistojančius svečius – tiek keliaujančius laisvalaikiu, tiek jaunus verslininkus. Kaip ir buvo planuota, pastatas jau yra pilnai pastatyt...
nuotrauka
2020-05-07 10:47
Neseniai pasibaigęs balandžio mėnesis buvo pirmasis mėnuo, per kurį įregistruotų užbaigtų NT sandorių duomenys gali tapti pirmąją oficialia indikacija, parodančia, kokią įtaką koronavirusas ir šalyje vis dar besitęsiantis karantinas turi NT rinkai. Palyginti su pastaruosius keletą metų per mėnesį fi...
nuotrauka
2020-04-29 14:20
Šiuo metu nekilnojamo turto (NT) rinka visame pasaulyje yra tarsi po padidinamuoju stiklu, o Lietuvoje vis labiau bandoma sugretinti esamą situaciją su 2008-ųjų metų ekonomine krize. NT ekspertas tikina, kad to daryti nederėtų ir pabrėžia, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos šalyse bei Skandinavi...
nuotrauka
2020-04-29 08:19
Bendrovė „Newsec“ pastebi, kad koronaviruso pandemijos krizei spręsti ir neišvengiamiems jos padariniams Lietuvoje mažinti susitelkė ne tik visuomeninės organizacijos, privatus verslas, bet ir valstybės valdomos įmonės (VVĮ).
nuotrauka
2020-04-28 15:50
Pirmąjį šių metų ketvirtį, kai koronaviruso infekcijos poveikis šalies ekonomikai dar nebuvo toks akivaizdus, Lietuvoje butų ir gyvenamųjų namų įsigyta už daugiau kaip 540 mln. eurų. Tai yra penktadaliu didesnė suma, nei buvo išleista 2019-ųjų sausio-kovo mėnesiais. Nors šių metų pradžioje augo ir į...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...