2020 lapkričio 23 d. pirmadienis, 18:14
Reklama  |  facebook

Rimantas Jakštas braukė ašarą, kai griovė jo pastatytą gamyklą Fotogalerija

Raimonda MIKALČIŪTĖ      2014-10-30 20:07
Statybininkas iš statybininkų šeimos – taip pavadintas straipsnis 1972-aisiais Kauno rajono skaitytojams pristatė statybininką Rimantą Jakštą. Iš nuotraukos žvelgiantis jaunasis specialistas tuomet tikrai negalėjo žinoti, jog po kelių dešimtmečių įkurs savo statybų įmonę, kurios vairą išėjęs į pensiją perduos dukrai. Statybų srityje kaunietis dirbo 44 metus.
nuotrauka
„Visi darbai man buvo įdomūs“, – sako Rimantas Jakštas, bet buvo vienas toks, kurį prisimenant jam suskausta širdį. Portalo nuotr.


2014-ųjų spalį su www.statybunaujienos.lt žurnaliste susitikęs R. Jakštas – vis toks pat besišypsantis, kaip ir 1972-ųjų nuotraukoje, ir pilnas su statybomis susijusių istorijų. Nors jau kurį laiką nebedirba, R. Jakštas sako prisimenantis visus savo statytus objektus. Tiesa, suskaičiuoti juos vargu ar pavyktų: jam prižiūrint buvo statomi darželiai, gamyklos, kultūros namai, kiti visuomeninės paskirties pastatai, privatūs namai.

Verkė, kai griovė gamyklą

„Visi darbai man buvo įdomūs“, – paprašytas papasakoti apie įsimintiniausius savo projektus lakoniškai atsakė pašnekovas. Vis dėlto buvo vienas toks, kurį prisimenant jam suskausta širdį. Tai Kaune, Jonavos gatvėje, stovėjusi tekstilės gamykla „Lima“, įkurta prie dar 1920-aisiais Amerikos lietuvių įsteigto tekstilės fabriko „Drobė“. 2012 metų gruodį senieji pramoniniai pastatai buvo nugriauti, o vietoje jų pastatytas prekybos centras „Prizma“.

„Buvau nuėjęs pažiūrėti, kai griovė gamyklos pastatus. Net ašarą nubraukiau – buvo gaila. Šitie pastatai – vieni pirmųjų, kuriuos stačiau. Tuomet buvau 21-erių jaunas darbų vykdytojas. Gamyklą pastatėme labai greitai – 1967 metų vasarį pradėjome pamatus, o prieš Naujus metus trijų aukštų pastato korpusą jau pridavėme. Tai mažiau nei per metus. Darbas virė dviem pamainomis, dirbo virš 100 žmonių. Pamenu, buvo sudaryta sutartis net su kariuomene – jie mums davė darbininkų, kareivių, o mes jiems – medžiagų“, – prisiminimais dalinosi R. Jakštas.

Anot jo, gamyklos statybos vyko pagal visus to meto principus: svarbiausia buvo planas, kurį turėjai laiku įvykdyti. Statinio kokybė dėl to nenukentėjo, tačiau objekto statybas prižiūrintys specialistai buvo patekę į kuriozinę situaciją. Kartą paaiškėjo, kad statybininkai pamatus pastatė ne ten, kur buvo nurodyti brėžiniuose.

„Per naktį sugebėjome sutvarkyti viską taip, kaip reikėjo. Ryte atėję darbininkai nesuprato, kas čia nutiko“, – juokėsi seną istoriją prisiminęs pašnekovas.

Iš septynių vaikų – šeši statybininkai

R. Jakštas – kaunietis, kilęs iš gausios šeimos. Be jo augo dar šeši broliai ir seserys. Sunku patikėti, bet net šeši iš jų pasirinko tą pačią sritį – statybas. Rimantas buvo pirmasis, kuris baigęs vidurinę atnešė pareiškimą į Kauno politechnikumą [nuo 2002 m. – Kauno technikos kolegija – aut. past.]. Čia įgijo pramoninės-civilinės statybos techniko specialybę. Vėliau mokslus tęsė žemės ūkio akademijoje (dabar – Aleksandro Stulginskio universitetas), mokėsi hidrostatybos. Teorinės žinios pravertė vėliau, kai teko įgyvendinti įvairiausius projektus: „Statėme užtvankas, kelius“.

Po studijų kelerius metus praleido Šilutėje, Rusnėje, Jurbarke, tačiau visada norėjo grįžti į Kauną. Svajonė išsipildė – darbštus ir protingas statybininkas dvejus metus statė įvairius objektus Kaune, o vėliau gavo pasiūlymą dirbti Zapyškyje, Kauno rajone.

Prieš tai man buvo patikėta ypatinga užduotis – statyti stiklo fabriką. Buvome taip sutarę su Adakru Šeštakausku [buvęs ilgametis Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas – aut. past.], tačiau aš susigundžiau zapyškiečių pasiūlymu. Kai apie tai atvirai pasakiau Adakrui Šeštakauskui, jis tik numojo ranka ir pasakė, kad bendradarbiausime. Taip ir buvo: mes jiems duodavome darbininkų, jie mums – medžiagų. Tada tokie mainai buvo dažni“, – pasakojo ilgametis statybų darbų vykdytojas.

Zapyškis R. Jakštui artimas iki šiol. Galbūt dėl to kaunietis aktyviai dalyvavo ir šiame miestelyje atstatant nepriklausomybės paminklą, kuris buvo nugriautas 1960-aisiais. Šio paminklo, skirto Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui (1918-1928), senąsias nuotraukas buvo išsaugojęs vienas iš Šaulių sąjungos narių. Pagal jas buvo atkurtas tikslus paminklo vaizdas, akmenų išdėstymo reljefas. Dar vienas zapyškietis išsaugojo apvalų lauko akmenį, puošusį prieškario paminklo viršūnę. Šis akmuo buvo užkeltas į naujojo paminklo viršūnę ir taip, pasak R. Jakšto, tarsi sujungė seną su nauju. Paminklas Zapyškyje pašventintas 1989 metais.

Remontavo žemės ūkio universiteto miestelį, statė namą babtistų šventikui

Daug metų dirbęs samdomu darbuotoju, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, R. Jakštas apsisprendė įkurti savo įmonę. Anot jo, didžiausia problema buvo darbininkai – jų trūko, o darbai nelaukė: užsakymai rikiavosi vienas po kito.

„Įmonę įkūriau 1993 metais. Per pirmuosius trejus metus darbų buvo tiek daug, kad vos spėjome. Daugiausia dirbome žemės ūkio akademijoje [dabar A. Stulginskio universitetas – aut. past.]: remontavome, dažėme, įrengėme sanitarinius mazgus, klojome plyteles, tiesėme kelius, šaligatvius ir panašiai“, – pirmuosius užsakymus įvardino pašnekovas.

Profesionalus statybininkas ir jo vadovaujama įmonė nesikratė jokių užsakymų, todėl teko statyti ir privačius namus. Vieną užsakė į Lietuvą iš Kazachstano „pabėgęs“ amerikietis, babtistų bažnyčios pastorius, kuriam R. Jakšto įmonė pastatė nuosavą namą Karmėlavoje.

„Kokios krizės? Nejutome. Darbų visada būdavo. Žinoma, kartais daugiau, kartais mažiau“, – sakė pašnekovas, savo įmonei vadovavęs iki 2006-ųjų.

Nepaskęsti konkurencijos jūroje jam greičiausiai padėjo įgimtas optimizmas ir drąsa imtis net ir to, ko niekada nėra daręs.

„Stambių objektų neimdavome. Žinojome savo galimybes. Mūsų įmonėje dirba maždaug 20 žmonių“, – pasakojo R. Jakštas.

Pajutęs, kad norėtų poilsio, pamainos toli neieškojo – tėvo įkurtai įmonei jau beveik dešimt metų vadovauja dukra Lina. Nors įgyta profesija – ne statyba, R. Jakštas niekada neabejojo, kad ji susitvarkys su statybų įmonės vadovui kylančiais iššūkiais.

„Aš ją pratinau kokius metus. Kartu dirbome, ji man padėjo. Mačiau, kad yra veikli, komunikabili“, – apie vienturtę dukrą pasakojo R. Jakštas. Šiuo metu įmonė daugiausia projektų vykdo Kaune ir rajone. „Daugiausia tai – remontai“, – sakė buvęs įmonės vadovas.

Kalbėdamas apie dabartines statybas, pašnekovas piktinosi jų kokybe. „Kaip ir kiti mano kartos statybininkai, blogai vertinu maximas ir kitus grandiozinius objektus, kurie statomi per trumpą laiką ir neaišku kaip. Prisiminkite Latvijos „Maximos“ tragediją. Tai gali pasikartoti ir Lietuvoje“, – kalbėjo ilgametis statybininkas.

Į statybas nešdavosi fotoaparatą ar kamerą

Kelionės – vienas iš didžiausių R. Jakšto pomėgių. „Pamenu, kai su broliu 1991-aisiais pirmą kartą buvome Paryžiuje. Stebėjomės ne tik pastatais, apšvietimu, bet ir žmonėmis, ir jų elgesiu, daiktais, pavyzdžiui, dideliais plastikiniais buteliais (bambaliais)“, – pasakojo pašnekovas, aplankęs 23 pasaulio valstybes. Didžiausią įspūdį paliko Kuba, Švedija ir Italija.

„Į pastatus žiūriu visur, galvoju, iš ko, kaip pastatyti“, – juokiasi pašnekovas. Jis prisipažįsta buvęs netipiškas statybų darbų vykdytojas. Pavyzdžiui, į statybų aikšteles kartais nešdavosi fotoaparatą ar mėgėjišką vaizdo kamerą. Savaime aišku, visą amuniciją veždavosi ir į keliones. Gaila, bet šiuo metu dėl suprastėjusio regėjimo pomėgį teko pamiršti.
Nuotraukos iš asmeninio R. Jakšto albumo
 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Žymės  StatybininkaiRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Asmenybės

nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų sit...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...
nuotrauka
2019-05-21 12:16
Kiekvieną darbo rytą ji kopėtėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi sostinės Antakalnio panorama. Violeta Janovič jau 11 metų dirba bokštinio krano operatore.
nuotrauka
2019-04-08 11:13
„50 metų – tiek reikia, kad atsirastų istorinė perspektyva ir galėtumėme pastatus nagrinėti istorišku požiūriu“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) dėstytojas, architektūrologas Vaidas Petrulis. Su aktyviu Kauno modernizmo stiliaus puoselėto...
nuotrauka
2019-03-19 11:30
Grupė Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikų drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais pasiūlė naują požiūrį į perovskitinius saulės elementus. Mokslininkų pasiūlyta nauja sluoksnių formavimo technologija šiuose saulės elementuose gali ne tik sumažinti jų gamy...
nuotrauka
2019-02-05 10:29
Kiekvienas pastatas prasideda nuo minties architekto galvoje, kurią reikia perteikti ir kitiems. Šiuolaikinės technologijos siūlo tai daryti skaitmenizuotai, tačiau norintys būti architektais privalo išlaikyti ir piešimo ranka stojamąjį egzaminą. Kodėl piešimas ranka nepraranda savo aktualumo?
nuotrauka
2019-01-24 10:09
„Tai sudėtinga, bet iš principo fantastinė profesija. Tai pastovus kūrybinis gyvenimas: tu visą laiką gyveni iliuzijose ir tas iliuzijas perduodi žmonėms“, – taip apie savo pasirinktą karjeros kelią architektūroje kalba garsus Kauno paveldo specialistas Gintaras Prikockis. Daugiausiai dėl paveldo ob...
nuotrauka
2019-01-18 10:48
2017 metais Kauno technologijos universitete (KTU) disertaciją apgynusią Gintarę Kručaitę, drauge ir dar devynis 2017-aisiais geriausiomis pripažintų disertacijų autorius, šią savaitę apdovanojo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jaunoji mokslininkė ne tik susintetino elektroaktyvias medžiagas, kurios p...
nuotrauka
2019-01-14 17:02
Penki dešimtmečiai – tiek Lietuvos mokslo padangėje skaičiuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras Rymantas Jonas Kažys, savo gyvenimą susiejęs su ultragarso tyrinėjimais. Mokslininko įdirbis – daugiau kaip 100 išradimų. Kai kurie jų patentu...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.