2021 rugpjūčio 6 d. penktadienis, 7:20
Reklama  |  facebook

BIM: pastatų gyvenimas prasideda virtualioje erdvėje

2016-08-08 13:30
Vaikai ir paaugliai jau daugiau nei dvidešimtmetį virtualioje erdvėje projektuoja ir kuria miestus. Kompiuterinių žaidimų galimybės nebe naujovė, tačiau ar galima virtualioje realybėje sukurti gyvo miesto kloną – ne tik jo 3D vaizdą, bet veikiančius pastatus su visa miesto komunikacija, gatvėmis, transportu, elektros tiekimu ir kitais dalykais? Taip, tai jau vyksta.
nuotrauka
Naudojant BIM, bus galima valdyti pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai. Vizualizacijos – „Baltishes Haus“.


Minimos įmonės
Baltisches Haus, UAB
JP Architektūra, UAB
Baltic Engineers, UAB
Lietuvoje prekybos centro „ŽALI“ vystytojai ir kūrėjai, bendrovė „Baltisches Haus“, pradėjo inovatyvų projektą – kuria virtualų, erdvinį 3D pastato modelį, naudodamiesi BIM (Building Information Modeling) technologija. Didžiausia naujovė ta, kad erdvinis pastato modelis kaip platforma naudojamas ne tik architektūriniam ir techniniam projektui, bet ir statybai, jos valdymui bei organizavimui, tiekimui ir logistikai. Be to, virtualus modelis bus naudojamas ir toliau, t. y. pastato eksploatacijai bei priežiūrai iki pat jo nugriovimo.

Kad suprastume, kaip veikia virtualus pastato modelis, įsivaizduokime pačią realistiškiausią miesto statybos žaidimo programą, kur visi elementai suprogramuoti taip, kad atrodytų kaip tikri ir turėtų tikrų medžiagų, betono ar plastiko, stiklo ar plieno, savybes. Techniškai toks modelis kabo interneto „debesyje“, prie kurio gali prisijungti teisę tam turintys architektai, inžinieriai, užsakovai ir jį pildyti realiu laiku.

Erdvinis 3D pastato modelis funkcionuoja tarsi realus pastato klonas. Naudojant jį, bus galima valdyti „ŽALI“ pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai“, - pasakojo „Baltishes Haus“ projektų vadovas Audrius Masionis.

Nuo vieno virtualaus pastato iki viso miesto

BIM įgalina virtualioje erdvėje susieti kelis ar keliasdešimt projektų į bendrą veikiantį tinklą kartu su gatvėmis ir visomis miesto komunikacijomis. Teoriškai yra galimybė BIM‘e turėti netgi virtualų miestą. Žinoma, kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, į BIM reikia perkelti kiekvieną būsimą ir esamą pastatą, gatvę, infrastruktūrą.

Vilniuje tam yra padaryta gera pradžia, nes miesto savivaldybės pastatas Konstitucijos pr. 3 jau prieš gerą dešimtmetį buvo projektuojamas 3D, naudojant BIM, tačiau jis eksploatuojamas įprastais, tradiciniais metodais. Iš tiesų BIM projektų sostinėje yra ne tiek ir mažai, tačiau integruoti juos kainuoja nemažus pinigus. Miestų inžinerinių tinklų BIM būtų ypatingai naudingas ir reikalingas, nes keletą kartų paspartėtų avarijų bei gedimų šalinimo laikas, atsirastų galimybė iš anksto juos numatyti ir tam pasiruošti.

BIM modelio stiprybės – detalumas ir tikslumas


Prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ architektūrinį projektą kuriančios bendrovės „JP architektūra“ BIM koordinatorė Monika Grimailaitė pasakojo, kad 3D modeliavimas įmonei nėra naujovė. Erdvinius pastatų projektus jie kuria jau 10 metų, tačiau „ŽALI“ projekto naujovė yra iki šiol neregėtas grafinis ir informacinis projekto detalumas, kurio reikės statybų bei eksploatacijos metu.

Pasak M. Grimailaitės, projektas bus pripildytas konkrečios techninės informacijos apie objektų, sudarančių pastatą, medžiagiškumą, jų techninius duomenis, fizines bei chemines savybes, į projekto duomenis pateks net tiekėjų kontaktai. Pastato modelis jau dabar yra sudarytas iš kelių dedamųjų – architektūrinės, inžinerinės bei konstrukcinės – dalių, kurios susietos į bendrai veikiantį informacinį modelį.

Detalūs duomenys ypač reikalingi statybų metu bei vėliau – eksploatuojant pastatą. Pavyzdžiui, prireikus pakeisti išdaužtą lango stiklą, eksploatacijos specialistui pakaks virtualiame pastato modelyje, tarsi žaidime, „nueiti“ prie išdaužto lango, kur ras informaciją ne tik su lango stiklo ir rėmo demontavimo aprašymu, bet kartu tikslius gamintojo, pardavėjo bei montuotojo kontaktus. Pastato valdytojui beliks organizuoti naujo stiklo užsakymą.

Esamų ir būsimų situacijų suvaldymas


„Baltisches Haus“ partnerių, bendrovės „Baltic engineers“, BIM projektų koordinatorius Liudas Galdikas teigia, kad naudojant BIM, galima kurti eksperimentines pastato elgsenos simuliacijas ir matyti realius jų padarinius. Tai ypač svarbu atliekant tikslius pastato energetinių nuostolių skaičiavimus. Pagal realius parametrus sukurtas analitinis pastato modelis ir jo dėka gauti situacijų analizių rezultatai leidžia įvertinti inžinerinių, konstrukcinių, architektūrinių planinių sprendinių tarpusavio įtaką, prognozuoti būsimus pastato eksploatacijos kaštus, identifikuoti kritines vietas dar projektavimo stadijoje. Visa tai yra neįkainojama informacija, kuri leidžia sukurti efektyvų ir draugišką aplinkai pastatą.

Vienas prekybos ir paslaugų „ŽALI“ BIM modelio kūrimo tikslų – medžiagų kiekių suvaldymas. Tikimasi sutaupyti apie 20 proc. įvairių statybinių medžiagų, nes tikslūs kiekiai neleis rangovui kaupti nereikalingų atsargų. BIM‘e viskas yra suskaičiuota iki centimetro, todėl nėra eikvojami papildomi resursai matmenų tikslinimams. Anot L. Galdiko, BIM taip pat leidžia kontroliuoti ir valdyti statybinių medžiagų logistiką, tiksliai žinant, kiek bei kokių medžiagų bus sunaudojama kiekvieną dieną. Tai svarbu, norint išvengti nereikalingo statybinių medžiagų sandėliavimo statybų aikštelėje.

BIM įgalina kontroliuoti ir valdyti patį statybos procesą. Statybų valdytojai statybos metu gali sekti, kas jau yra pastatyta, kurios operacijos įpusėjo ir kas dar nepadaryta arba kaip vyksta darbai kiekvieną dieną.


„Mūsų užduotis šiuo metu yra sukurti tokį modelį, kurį būtų galima naudoti statybose, nes iki šiol sukurti tik projektavimui skirti modeliai statyboms daugeliu atveju naudoti netinka. Skiriasi jų informacijos pateikimo būdai – tie patys objektai vadinami skirtingais pavadinimais, pritrūksta grynai statybinės informacijos“, - pasakojo L. Galdikas.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra statybų rangovų, pradėjusių naudoti BIM modelyje išsaugotą informaciją statybų metu. Jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš pastatus eksploatuojančių bendrovių. Siekiant pilnai išnaudoti projektavimo metu sukurtą pastato modelį, „ŽALI“ eksploatacijos metu projekto informacija bus saugoma užsakovo duomenų bazėje ir sujungta su BIM modeliu taip, kad prireikus viską bus galima rasti skaitmeninėje BIM duomenų bazėje.

Iš arčiau su BIM bus galima susipažinti apsilankius prekybos ir paslaugų centre „ŽALI“. 2017 m. Balsių gyvenvietėje duris atversiančiame centre numatyta įrengti BIM patalpą ir joje nuolat rodyti pastato 3D modelį, kuris dėl savo apimties ir detalumo, apimant visas projekto stadijas, Lietuvoje bus pirmasis.

„Baltishes Haus“ vizualizacijos

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-08-05 11:57
Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė leidimą „Eika“ valdomo verslo centro „Flow“ statyboms Konstitucijos pr. Tai dviejų korpusų – 15 ir 20 aukštų – sujungti pastatai su 3 aukštų požemine automobilių stovėjimo aikštele ir darbuotojams skirta terasa 16 aukšte. Investicijos į projektą sie...
nuotrauka
2021-08-04 13:24
Santaros slėnyje, Žaliųjų Ežerų g. 2, prasideda Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos. Naujas mokslo centras papildys medicinos bei farmacijos srityse veikiančių, Santaros slėnyje įsikūrusių įmonių infrastruktūrą.
nuotrauka
2021-08-02 16:52
Viena didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupių Baltijos šalyse „Civinity“ ir pastatų priežiūros paslaugas teikianti bendrovė „Servico“ planuoja apjungti valdomas gyvenamųjų pastatų administravimo bei priežiūros veiklas Vilniuje. Bendrovės jau kreipėsi į Konkurencijos tarybą pra...
nuotrauka
2021-08-02 08:38
Europos Komisija pagal Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles patvirtino viešosios paramos priemonę Palangos oro uostui Lietuvoje. Planuojama skirti 10,25 mln. eurų investicinę pagalbą oro uosto infrastruktūrai modernizuoti: oro uosto kilimo ir tūpimo tako, riedėjimo tako, pietinių ir šiaurin...
nuotrauka
2021-07-29 11:36
Gautas statybą leidžiantis dokumentas vykdyti vieno didžiausio uždarų teniso kortų komplekso Baltijos šalyse – „SEB arenos“ Vilniuje rekonstrukciją. Tai bus jau antroji 2008 m. pastatyto komplekso plėtra, po kurios arena taps viena didžiausių Europoje. Statybos darbus planuojama baigti iki kitų metų...
nuotrauka
2021-07-29 09:31
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ dešiniojoje Neries krantinėje Kaune, kitapus senamiesčio, įsigijo 5,3 ha ploto teritoriją. Joje bus toliau plėtojamas didelio pasisekimo sulaukęs Piliamiesčio kvartalas, pakeitęs šios miesto vietos veidą ir sugrąžinęs į ją gyvybę.
nuotrauka
2021-07-26 16:39
„Citus“ Vilniuje, šalia Aušros vartų, aukciono būdu įsigijo anksčiau Jeruzalės darbo rinkos mokymo centrui priklausiusių pastatų kompleksą, esantį Tyzenhauzų g. 17. Maždaug 0,75 ha ploto valstybinės žemės sklype planuojamas būsto projektas, į kurį numatoma investuoti 17,5–18,5 mln. eurų.
nuotrauka
2021-07-26 16:30
Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija prasidės jau netrukus – liepos 26 d. pasirašyta sutartis su statybos darbų viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiu rangovu – UAB „Statybos ritmas“. Zoologijos sodo infrastruktūros atnaujinimo projektas turėtų būti užbaigtas 2023 m. viduryje. Jo vertė – 18,3 mln. e...
nuotrauka
2021-07-23 10:38
Šiuo metu remontuojamas ir restauruojamas vienas iš ilgiausių bei aukščiausių Lietuvoje Lyduvėnų geležinkelio tiltas Raseinių rajone. Kauno apskrityje šiemet taip pat vyksta Jonavos geležinkelio tilto rekonstrukcija. Šie darbai sutapo su Europos Sąjungos Tarybos paskelbtais Europos geležinkelių meta...
nuotrauka
2021-07-20 14:15
Vilniaus miesto savivaldybei ir UAB „Vilniaus vystymo kompanijai“ bendradarbiaujant su naujai atrinktu Lazdynų baseino rangovu AB „Panevėžio statybos trestu“, baseino statybos darbai persirito į antrą pusę. Objekte ištaisyta didžioji dalis defektų ir atlikta apie du trečdalius visų rangos darbų, o j...
nuotrauka
2021-07-19 10:09
Sėkmingai realizuojant investuotojų patikėtas lėšas, turto valdymo įmonė „Orion Asset Management“ pardavė verslo centrą „Manto namai“, įsikūrusį H. Manto g. 7, Klaipėdoje. Sandorio metu pardavėjui atstovavo tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovė „Newsec“. Sandorio suma šalių susi...
nuotrauka
2021-07-19 08:05
Pokyčiai Kauno senamiestyje aprėpė ne tik Vilniaus gatvę bei Pilies žiedą su prieigomis, bet ir miestui reikšmingus pastatus. Pastoliai grįžta į Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčios ir benediktinių vienuolyno ansamblį. Autentiškas spalvas netrukus atgaus šio komplekso klebonijos fasadas. Planuojama, kad p...
nuotrauka
2021-07-16 08:41
Ekonomikos ir inovacijų ministerija patenkino paraišką pirmojo investicinio projekto, kuris bus įgyvendinamas pasinaudojus ministerijos iniciatyva atvertu Žaliuoju koridoriumi stambiems investuotojams. Projektą įgyvendins SBA grupė, kuri per pustrečių metų planuoja investuoti 91,7 mln. eurų į naują ...
nuotrauka
2021-07-16 08:09
Architektūrinio stiklo gamintoja UAB „Glassbel Baltic“ Klaipėdos LEZ teritorijoje išplėtė savo sklypą ir jame planuoja plėtrą dviem etapais. Per artimiausius kelis metus bendrovė išplės savo esamą stiklo rūšiavimo ir kitą gamybinę infrastruktūrą, o antrojo etapo metu „Glassbel“ ketina investuoti į n...
nuotrauka
2021-07-13 14:37
Atnaujinami tvarkymo darbai tarp Vingrių ir Mindaugo gatvių, šalia MO muziejaus, kur atsivers nauja viešoji erdvė – Vingrių šaltinių skveras.
nuotrauka
2021-07-13 10:36
Dėl aplinkos poveikio betoninių konstrukcijų – tiltų atramų, sijų, kolonų – paviršiuje gali atsirasti mikroįtrūkimų. Toks pavojus kyla visoms – tiek sausumoje, tiek jūroje esančioms konstrukcijoms. Tačiau ankstyvas mikrotrūkių aptikimas betoninėse konstrukcijose padeda išvengti gedimų, turtinės žalo...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-07-12 06:52
Olandų gatvėje 21A, baigus senų teritorijos statinių griovimo darbus, prasideda Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studijų miestelio statyba – čia iškils „Paleko Archstudijos“ suprojektuotas aštuonių meno ir mokslo veiklai skirtų pastatų kompleksas.
nuotrauka
2021-07-09 15:53
Vilniuje kylančio daugiafunkcio Lazdynų baseino rangos konkursą laimėjusi AB „Panevėžio statybos trestas“ tęsia darbus – prasidėjo plaukimo baseino įrengimas ir kiti vidaus paruošiamieji darbai.
nuotrauka
2021-07-09 11:57
„Galio Group“ pranešė sudariusi sandorį su AB Panevėžio statybos trestas (PST) dėl gyvenamųjų namų „reVINGIS“ vieno iš kvartalų statybų Geležinio Vilko g. 2, Vilniuje. Bendra sutarties vertė siekia per 16 mln. eurų (įskaitant PVM).

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos