2024 birželio 20 d. ketvirtadienis, 6:24
Reklama  |  facebook

BIM: pastatų gyvenimas prasideda virtualioje erdvėje

2016-08-08 13:30
Vaikai ir paaugliai jau daugiau nei dvidešimtmetį virtualioje erdvėje projektuoja ir kuria miestus. Kompiuterinių žaidimų galimybės nebe naujovė, tačiau ar galima virtualioje realybėje sukurti gyvo miesto kloną – ne tik jo 3D vaizdą, bet veikiančius pastatus su visa miesto komunikacija, gatvėmis, transportu, elektros tiekimu ir kitais dalykais? Taip, tai jau vyksta.
nuotrauka
Naudojant BIM, bus galima valdyti pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai. Vizualizacijos – „Baltishes Haus“.


Minimos įmonės
Baltisches Haus, UAB
JP Architektūra, UAB
Be Live (iki 2021 m. lapkričio – Baltic Engineers), UAB
Lietuvoje prekybos centro „ŽALI“ vystytojai ir kūrėjai, bendrovė „Baltisches Haus“, pradėjo inovatyvų projektą – kuria virtualų, erdvinį 3D pastato modelį, naudodamiesi BIM (Building Information Modeling) technologija. Didžiausia naujovė ta, kad erdvinis pastato modelis kaip platforma naudojamas ne tik architektūriniam ir techniniam projektui, bet ir statybai, jos valdymui bei organizavimui, tiekimui ir logistikai. Be to, virtualus modelis bus naudojamas ir toliau, t. y. pastato eksploatacijai bei priežiūrai iki pat jo nugriovimo.

Kad suprastume, kaip veikia virtualus pastato modelis, įsivaizduokime pačią realistiškiausią miesto statybos žaidimo programą, kur visi elementai suprogramuoti taip, kad atrodytų kaip tikri ir turėtų tikrų medžiagų, betono ar plastiko, stiklo ar plieno, savybes. Techniškai toks modelis kabo interneto „debesyje“, prie kurio gali prisijungti teisę tam turintys architektai, inžinieriai, užsakovai ir jį pildyti realiu laiku.

Erdvinis 3D pastato modelis funkcionuoja tarsi realus pastato klonas. Naudojant jį, bus galima valdyti „ŽALI“ pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai“, - pasakojo „Baltishes Haus“ projektų vadovas Audrius Masionis.

Nuo vieno virtualaus pastato iki viso miesto

BIM įgalina virtualioje erdvėje susieti kelis ar keliasdešimt projektų į bendrą veikiantį tinklą kartu su gatvėmis ir visomis miesto komunikacijomis. Teoriškai yra galimybė BIM‘e turėti netgi virtualų miestą. Žinoma, kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, į BIM reikia perkelti kiekvieną būsimą ir esamą pastatą, gatvę, infrastruktūrą.

Vilniuje tam yra padaryta gera pradžia, nes miesto savivaldybės pastatas Konstitucijos pr. 3 jau prieš gerą dešimtmetį buvo projektuojamas 3D, naudojant BIM, tačiau jis eksploatuojamas įprastais, tradiciniais metodais. Iš tiesų BIM projektų sostinėje yra ne tiek ir mažai, tačiau integruoti juos kainuoja nemažus pinigus. Miestų inžinerinių tinklų BIM būtų ypatingai naudingas ir reikalingas, nes keletą kartų paspartėtų avarijų bei gedimų šalinimo laikas, atsirastų galimybė iš anksto juos numatyti ir tam pasiruošti.

BIM modelio stiprybės – detalumas ir tikslumas


Prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ architektūrinį projektą kuriančios bendrovės „JP architektūra“ BIM koordinatorė Monika Grimailaitė pasakojo, kad 3D modeliavimas įmonei nėra naujovė. Erdvinius pastatų projektus jie kuria jau 10 metų, tačiau „ŽALI“ projekto naujovė yra iki šiol neregėtas grafinis ir informacinis projekto detalumas, kurio reikės statybų bei eksploatacijos metu.

Pasak M. Grimailaitės, projektas bus pripildytas konkrečios techninės informacijos apie objektų, sudarančių pastatą, medžiagiškumą, jų techninius duomenis, fizines bei chemines savybes, į projekto duomenis pateks net tiekėjų kontaktai. Pastato modelis jau dabar yra sudarytas iš kelių dedamųjų – architektūrinės, inžinerinės bei konstrukcinės – dalių, kurios susietos į bendrai veikiantį informacinį modelį.

Detalūs duomenys ypač reikalingi statybų metu bei vėliau – eksploatuojant pastatą. Pavyzdžiui, prireikus pakeisti išdaužtą lango stiklą, eksploatacijos specialistui pakaks virtualiame pastato modelyje, tarsi žaidime, „nueiti“ prie išdaužto lango, kur ras informaciją ne tik su lango stiklo ir rėmo demontavimo aprašymu, bet kartu tikslius gamintojo, pardavėjo bei montuotojo kontaktus. Pastato valdytojui beliks organizuoti naujo stiklo užsakymą.

Esamų ir būsimų situacijų suvaldymas


„Baltisches Haus“ partnerių, bendrovės „Baltic engineers“, BIM projektų koordinatorius Liudas Galdikas teigia, kad naudojant BIM, galima kurti eksperimentines pastato elgsenos simuliacijas ir matyti realius jų padarinius. Tai ypač svarbu atliekant tikslius pastato energetinių nuostolių skaičiavimus. Pagal realius parametrus sukurtas analitinis pastato modelis ir jo dėka gauti situacijų analizių rezultatai leidžia įvertinti inžinerinių, konstrukcinių, architektūrinių planinių sprendinių tarpusavio įtaką, prognozuoti būsimus pastato eksploatacijos kaštus, identifikuoti kritines vietas dar projektavimo stadijoje. Visa tai yra neįkainojama informacija, kuri leidžia sukurti efektyvų ir draugišką aplinkai pastatą.

Vienas prekybos ir paslaugų „ŽALI“ BIM modelio kūrimo tikslų – medžiagų kiekių suvaldymas. Tikimasi sutaupyti apie 20 proc. įvairių statybinių medžiagų, nes tikslūs kiekiai neleis rangovui kaupti nereikalingų atsargų. BIM‘e viskas yra suskaičiuota iki centimetro, todėl nėra eikvojami papildomi resursai matmenų tikslinimams. Anot L. Galdiko, BIM taip pat leidžia kontroliuoti ir valdyti statybinių medžiagų logistiką, tiksliai žinant, kiek bei kokių medžiagų bus sunaudojama kiekvieną dieną. Tai svarbu, norint išvengti nereikalingo statybinių medžiagų sandėliavimo statybų aikštelėje.

BIM įgalina kontroliuoti ir valdyti patį statybos procesą. Statybų valdytojai statybos metu gali sekti, kas jau yra pastatyta, kurios operacijos įpusėjo ir kas dar nepadaryta arba kaip vyksta darbai kiekvieną dieną.


„Mūsų užduotis šiuo metu yra sukurti tokį modelį, kurį būtų galima naudoti statybose, nes iki šiol sukurti tik projektavimui skirti modeliai statyboms daugeliu atveju naudoti netinka. Skiriasi jų informacijos pateikimo būdai – tie patys objektai vadinami skirtingais pavadinimais, pritrūksta grynai statybinės informacijos“, - pasakojo L. Galdikas.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra statybų rangovų, pradėjusių naudoti BIM modelyje išsaugotą informaciją statybų metu. Jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš pastatus eksploatuojančių bendrovių. Siekiant pilnai išnaudoti projektavimo metu sukurtą pastato modelį, „ŽALI“ eksploatacijos metu projekto informacija bus saugoma užsakovo duomenų bazėje ir sujungta su BIM modeliu taip, kad prireikus viską bus galima rasti skaitmeninėje BIM duomenų bazėje.

Iš arčiau su BIM bus galima susipažinti apsilankius prekybos ir paslaugų centre „ŽALI“. 2017 m. Balsių gyvenvietėje duris atversiančiame centre numatyta įrengti BIM patalpą ir joje nuolat rodyti pastato 3D modelį, kuris dėl savo apimties ir detalumo, apimant visas projekto stadijas, Lietuvoje bus pirmasis.

„Baltishes Haus“ vizualizacijos

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:40
Šiuo metu statomame naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale – baigti saulės energijos modulių montavimo darbai. Saulės moduliai dengia 5 tūkst. kv. metrų plotą ant pastato stogo ir ateityje patenkins apie trečdalį viso naujojo išvykimo terminalo elektros poreikio.
nuotrauka
2024-06-17 10:34
Sostinės Naujamiestyje, buvusio „Lelijos“ siuvimo fabriko vietoje, oficialiai pradedamas didžiausio Europoje technologijų ir kūrybinių industrijų miestelio „Tech Zity Vilnius“ statybos. Pirmasis projekto etapas, apimantis 16,5 tūkst. kv. m ploto, duris atvers jau 2025 m. vasarą, o 75 proc. patalpų j...
nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas