2021 gruodžio 6 d. pirmadienis, 1:53
Reklama  |  facebook

BIM: pastatų gyvenimas prasideda virtualioje erdvėje

2016-08-08 13:30
Vaikai ir paaugliai jau daugiau nei dvidešimtmetį virtualioje erdvėje projektuoja ir kuria miestus. Kompiuterinių žaidimų galimybės nebe naujovė, tačiau ar galima virtualioje realybėje sukurti gyvo miesto kloną – ne tik jo 3D vaizdą, bet veikiančius pastatus su visa miesto komunikacija, gatvėmis, transportu, elektros tiekimu ir kitais dalykais? Taip, tai jau vyksta.
nuotrauka
Naudojant BIM, bus galima valdyti pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai. Vizualizacijos – „Baltishes Haus“.


Minimos įmonės
Baltisches Haus, UAB
JP Architektūra, UAB
Be Live (iki 2021 m. lapkričio – Baltic Engineers), UAB
Lietuvoje prekybos centro „ŽALI“ vystytojai ir kūrėjai, bendrovė „Baltisches Haus“, pradėjo inovatyvų projektą – kuria virtualų, erdvinį 3D pastato modelį, naudodamiesi BIM (Building Information Modeling) technologija. Didžiausia naujovė ta, kad erdvinis pastato modelis kaip platforma naudojamas ne tik architektūriniam ir techniniam projektui, bet ir statybai, jos valdymui bei organizavimui, tiekimui ir logistikai. Be to, virtualus modelis bus naudojamas ir toliau, t. y. pastato eksploatacijai bei priežiūrai iki pat jo nugriovimo.

Kad suprastume, kaip veikia virtualus pastato modelis, įsivaizduokime pačią realistiškiausią miesto statybos žaidimo programą, kur visi elementai suprogramuoti taip, kad atrodytų kaip tikri ir turėtų tikrų medžiagų, betono ar plastiko, stiklo ar plieno, savybes. Techniškai toks modelis kabo interneto „debesyje“, prie kurio gali prisijungti teisę tam turintys architektai, inžinieriai, užsakovai ir jį pildyti realiu laiku.

Erdvinis 3D pastato modelis funkcionuoja tarsi realus pastato klonas. Naudojant jį, bus galima valdyti „ŽALI“ pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai“, - pasakojo „Baltishes Haus“ projektų vadovas Audrius Masionis.

Nuo vieno virtualaus pastato iki viso miesto

BIM įgalina virtualioje erdvėje susieti kelis ar keliasdešimt projektų į bendrą veikiantį tinklą kartu su gatvėmis ir visomis miesto komunikacijomis. Teoriškai yra galimybė BIM‘e turėti netgi virtualų miestą. Žinoma, kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, į BIM reikia perkelti kiekvieną būsimą ir esamą pastatą, gatvę, infrastruktūrą.

Vilniuje tam yra padaryta gera pradžia, nes miesto savivaldybės pastatas Konstitucijos pr. 3 jau prieš gerą dešimtmetį buvo projektuojamas 3D, naudojant BIM, tačiau jis eksploatuojamas įprastais, tradiciniais metodais. Iš tiesų BIM projektų sostinėje yra ne tiek ir mažai, tačiau integruoti juos kainuoja nemažus pinigus. Miestų inžinerinių tinklų BIM būtų ypatingai naudingas ir reikalingas, nes keletą kartų paspartėtų avarijų bei gedimų šalinimo laikas, atsirastų galimybė iš anksto juos numatyti ir tam pasiruošti.

BIM modelio stiprybės – detalumas ir tikslumas


Prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ architektūrinį projektą kuriančios bendrovės „JP architektūra“ BIM koordinatorė Monika Grimailaitė pasakojo, kad 3D modeliavimas įmonei nėra naujovė. Erdvinius pastatų projektus jie kuria jau 10 metų, tačiau „ŽALI“ projekto naujovė yra iki šiol neregėtas grafinis ir informacinis projekto detalumas, kurio reikės statybų bei eksploatacijos metu.

Pasak M. Grimailaitės, projektas bus pripildytas konkrečios techninės informacijos apie objektų, sudarančių pastatą, medžiagiškumą, jų techninius duomenis, fizines bei chemines savybes, į projekto duomenis pateks net tiekėjų kontaktai. Pastato modelis jau dabar yra sudarytas iš kelių dedamųjų – architektūrinės, inžinerinės bei konstrukcinės – dalių, kurios susietos į bendrai veikiantį informacinį modelį.

Detalūs duomenys ypač reikalingi statybų metu bei vėliau – eksploatuojant pastatą. Pavyzdžiui, prireikus pakeisti išdaužtą lango stiklą, eksploatacijos specialistui pakaks virtualiame pastato modelyje, tarsi žaidime, „nueiti“ prie išdaužto lango, kur ras informaciją ne tik su lango stiklo ir rėmo demontavimo aprašymu, bet kartu tikslius gamintojo, pardavėjo bei montuotojo kontaktus. Pastato valdytojui beliks organizuoti naujo stiklo užsakymą.

Esamų ir būsimų situacijų suvaldymas


„Baltisches Haus“ partnerių, bendrovės „Baltic engineers“, BIM projektų koordinatorius Liudas Galdikas teigia, kad naudojant BIM, galima kurti eksperimentines pastato elgsenos simuliacijas ir matyti realius jų padarinius. Tai ypač svarbu atliekant tikslius pastato energetinių nuostolių skaičiavimus. Pagal realius parametrus sukurtas analitinis pastato modelis ir jo dėka gauti situacijų analizių rezultatai leidžia įvertinti inžinerinių, konstrukcinių, architektūrinių planinių sprendinių tarpusavio įtaką, prognozuoti būsimus pastato eksploatacijos kaštus, identifikuoti kritines vietas dar projektavimo stadijoje. Visa tai yra neįkainojama informacija, kuri leidžia sukurti efektyvų ir draugišką aplinkai pastatą.

Vienas prekybos ir paslaugų „ŽALI“ BIM modelio kūrimo tikslų – medžiagų kiekių suvaldymas. Tikimasi sutaupyti apie 20 proc. įvairių statybinių medžiagų, nes tikslūs kiekiai neleis rangovui kaupti nereikalingų atsargų. BIM‘e viskas yra suskaičiuota iki centimetro, todėl nėra eikvojami papildomi resursai matmenų tikslinimams. Anot L. Galdiko, BIM taip pat leidžia kontroliuoti ir valdyti statybinių medžiagų logistiką, tiksliai žinant, kiek bei kokių medžiagų bus sunaudojama kiekvieną dieną. Tai svarbu, norint išvengti nereikalingo statybinių medžiagų sandėliavimo statybų aikštelėje.

BIM įgalina kontroliuoti ir valdyti patį statybos procesą. Statybų valdytojai statybos metu gali sekti, kas jau yra pastatyta, kurios operacijos įpusėjo ir kas dar nepadaryta arba kaip vyksta darbai kiekvieną dieną.


„Mūsų užduotis šiuo metu yra sukurti tokį modelį, kurį būtų galima naudoti statybose, nes iki šiol sukurti tik projektavimui skirti modeliai statyboms daugeliu atveju naudoti netinka. Skiriasi jų informacijos pateikimo būdai – tie patys objektai vadinami skirtingais pavadinimais, pritrūksta grynai statybinės informacijos“, - pasakojo L. Galdikas.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra statybų rangovų, pradėjusių naudoti BIM modelyje išsaugotą informaciją statybų metu. Jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš pastatus eksploatuojančių bendrovių. Siekiant pilnai išnaudoti projektavimo metu sukurtą pastato modelį, „ŽALI“ eksploatacijos metu projekto informacija bus saugoma užsakovo duomenų bazėje ir sujungta su BIM modeliu taip, kad prireikus viską bus galima rasti skaitmeninėje BIM duomenų bazėje.

Iš arčiau su BIM bus galima susipažinti apsilankius prekybos ir paslaugų centre „ŽALI“. 2017 m. Balsių gyvenvietėje duris atversiančiame centre numatyta įrengti BIM patalpą ir joje nuolat rodyti pastato 3D modelį, kuris dėl savo apimties ir detalumo, apimant visas projekto stadijas, Lietuvoje bus pirmasis.

„Baltishes Haus“ vizualizacijos

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2021-12-03 07:31
Specialiųjų operacijų pajėgų Vytauto Didžiojo jėgerių batalionui minint 30-ąsias įkūrimo metines, atnaujinta bataliono infrastruktūra ir restauruotos į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktas kareivinių pastatas.
nuotrauka
2021-12-03 07:18
Netyčia sušlapus drabužius, neilgai trukus pradėsite šalti, kadangi jūsų organizmas tam tikrą šilumos kiekį išskirs kuo greičiau drabužiams išdžiovinti. O kai drabužiai bus sausi, sušilsite ir patys. Panaši analogija tinka ir norint įvertinti drėgmės įtaką medžiagos šiluminėms savybėms – kuo medžiag...
nuotrauka
2021-12-02 15:57
Ketvirtadienį, gruodžio 2 d., beveik 350 Kauno apskrities policijos pareigūnų ir darbuotojų iš 10 skirtingų struktūrinių padalinių įsikūrė naujai įrengtose patalpose Radvilėnų plente.
nuotrauka
2021-12-02 11:46
Gruodžio 3 d. Vilniaus Santaros slėnyje šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto (VU) ligoninės Santaros klinikų simboline kapsulės įkasimo ceremonija oficialiai pradedamos modernaus VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
nuotrauka
2021-12-02 10:39
Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų. Bendrovės plėtojamoje Spaudos g. esančioje teritorijoje naująjį verslo centrą planuojama p...
nuotrauka
2021-12-01 09:53
Kritiškai svarbią antžeminę infrastruktūrą šiemet už 9,7 mln. eurų iš esmės atnaujinęs Šiaulių oro uostas ją naudoti pradeda gavęs Transporto kompetencijų agentūros leidimą. Tai reiškia, kad ilgiausią Baltijos šalyse kilimo ir tūpimo taką turintis oro uostas ypač didelių transatlantinių orlaivių pil...
nuotrauka
2021-11-30 11:50
Kultūros infrastruktūros centras (KIC) pranešė apie sutvarkytą paveldo objektą – šįkart tai Šilutėje esantys Našlaičių globos namais. Istorinis pastatas savo išvaizda atkreipia ne tik miesto gyventojų, bet ir atvykstančių miesto svečių dėmesį.
nuotrauka
2021-11-30 11:18
Anykščių centre elektroninio aukciono būdu parduodamas buvusios bibliotekos pastatas su galimybe rekonstruoti objektą į daugiabutį. NT objekto pradinė kaina aukcione – 315 tūkst. Eur (neįskaitant PVM). Aukcioną organizuoja bendrovė „Newsec".
nuotrauka
2021-11-29 10:43
Lietuvos nacionalinis muziejus 2023 m. pabaigoje ketina pradėti vieno iš pagrindinių padalinių – Naujojo arsenalo, esančio šalia Mindaugo paminklo Vilniuje – rekonstravimo darbus. Kad šiems darbams būtų tinkamai pasiruošta, muziejuje šiuo metu atliekami taikomieji – architektūros, istorijos, polichr...
nuotrauka
2021-11-26 10:19
Liubavo dvaro sodybos muziejus (Vilniaus r.) netrukus pasipildys dar vienu restauruotu pastatu – Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigiama tvarkyti buvusi dvaro arklidė, ji bus pritaikyta kultūros ir viešosioms reikmėms.
nuotrauka
2021-11-24 10:30
UAB „Marijampolės laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė“ (Baltic FEZ) pradeda įgyvendinti naują infrastruktūros plėtros etapą. Baigti ir Marijampolės savivaldybei įgyvendinti perduoti bendrovės užsakymu atlikti žiedinės sankryžos, naujo kelio, pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūros projektai. J...
nuotrauka
2021-11-24 09:40
„Luminor“ bankas investicijų valdymo įmonės „Union Asset Management“ nekilnojamojo turto investiciniam fondui „Union RE Core Fund I“ suteikė 12,8 mln. eurų finansavimą, skirtą 17,7 tūkst. kv. metrų ploto industriniam pastatų kompleksui Kauno mieste įsigyti.
nuotrauka
2021-11-23 14:55
Artėjant žiemai, Neries dešinės krantinės ruožas ruošiamas naujiems rangovams, kurie pavasarį užbaigs tvarkyti teritoriją ties Olimpiečių gatve. Šią savaitę darbus atlikusi įmonė „Skominta“ išveš dalį nepasodintų želdynų ir statybines medžiagas, krantinėje likusias nutrūkus rangos sutarčiai.
nuotrauka
2021-11-22 10:25
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ investuotojams „East Capital Real Estate AS“ pardavė sostinės Žalgirio gatvėje pastatytą modernų verslo centrą „Naujasis Skansenas Ž“. Šiuolaikiško 5 aukštų, 7550 kv. m ploto verslo centro statybos darbai bus užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2021-11-22 07:14
Latvijos įmonė „PreferRent“ sukūrė statybinės technikos nuomos platformą, kuri suveda statybinės technikos, statybinės įrangos nuomos bendroves ir įmones, kurioms šios technikos reikia darbui.
nuotrauka
2021-11-19 11:46
Susisiekimo infrastruktūros įmonių grupės „Panevėžio keliai“ antrinės įmonės UAB „Aukštaitijos traktas“ ir UAB „Ukmergės keliai“, vykdydamos visos grupės pertvarką ir efektyvindamos veiklą, mažina darbuotojų skaičių. UAB „Aukštaitijos traktas“ atsisveikins su 20 darbuotojų, „Ukmergės keliai“ – su 15...
nuotrauka
2021-11-19 10:11
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ su investuotoju „Hili Properties plc“ sudarė sutartį dėl Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pagal „Build-to-suit“ modelį pastatytos Vokietijos polimerų kompanijos „Rehau“ gamyklos įsigijimo.
nuotrauka
2021-11-19 07:16
Didžiausios Estijos statybų bendrovės investavo į šioje šalyje lyderio pozicijas užimančią ir Lietuvoje vis aktyviau naudojamą statybos projektų biudžetų kontrolės ir valdymo programinės įrangos platformą „Bauwise“. Su šia platforma sėkmingai dirba generaliniai rangovai, nekilnojamojo turto vystytoj...
nuotrauka
2021-11-18 16:59
Projektavimo, konsultavimo ir statybų procesų valdymo bendrovė „Baltic Engineers“, išplėtusi paslaugų spektrą, keičia pavadinimą į „Be Live“. Naujasis prekės ženklas atspindi faktą, jog įmonė visas paslaugas grindžia tvariomis vertybėmis ir nuolat tobulėjančiomis technologijomis.
nuotrauka
2021-11-18 10:39
Vokietija ir Lietuva nutarė vystyti bendrą projektą – Rukloje bus kuriama nauja infrastruktūra, statomos kareivinės, tiesiami keliai ir kita. Išvystyta infrastruktūra bus skirta brigados „Geležinis Vilkas“ Artilerijos ir Logistikos batalionams bei NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas