2022 liepos 1 d. penktadienis, 1:05
Reklama  |  facebook

Būsto paskolos grąžinimas anksčiau: kodėl ekspertai to nerekomenduoja

2022-05-23 10:35
Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko nereikėtų. Ką būtina apsvarstyti prieš priimant šį sprendimą ir kaip tai padaryti, pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor Bank AS,
Paskolos grąžinimo anksčiau termino tema padažnėjo pasigirdus prognozėmis, kad artimiausiu metu EURIBOR kintama palūkanų bazė didės, o tai atitinkamai padidintų ir mėnesines paskolos įmokas.

„Tačiau, priimant sprendimą dėl priešlaikinio paskolos grąžinimo, reikėtų įsivertinti, kaip EURIBOR padidėjimas darytų įtaką mėnesinei įmokai. Pavyzdžiui, jei paskolos suma 90 tūkst. eurų, o likęs mokėjimo terminas – 20 metų, EURIBOR reikšmei padidėjus 1 proc. mėnesinė įmoka preliminariai galėtų padidėti 70–80 eurų per mėnesį“, – komentuoja Ž. Rakauskaitė.

Anot ekspertės, taip pat įprasta, kad gyventojai apie būsto kredito grąžinimą anksčiau numatyto termino pradeda galvoti padidėjus pajamoms ar atsiradus papildomoms lėšoms.

„Daugelis žmonių paprasčiausiai nemėgsta būti skolingi, todėl neretai kreipiasi į bankų specialistus su įvairiais klausimais: kaip grąžinti paskolą anksčiau numatyto termino, ar apsimoka tai daryti ir pan. Nors į kiekvieną atvejį, žiūrime individualiai, dažniausiai tokio sprendimo priimti nerekomenduojame“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Finansinė padėtis gali apsiversti aukštyn kojomis

Kredito grąžinti anksčiau laiko neverta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, itin dažnu atveju, būsto paskola yra vieni pigiausių pinigų, kuriuos galima pasiskolinti rinkoje.

Taip pat svarbu įsivertinti ir infliacijos lygį. Kadangi kreditas yra imamas ilgam laikotarpiui, pinigai per jį linkę nuvertėti. Tai reiškia, kad šiandien asmens mokami pinigai yra vertingesni, nei jie bus už, pavyzdžiui, 10 metų. O kuo ilgesnį terminą yra mokamos paskolos įmokos, tuo lengviau jas susimokėti bus ateityje, nes, tikėtina, kad jos sudarys vis mažesnę dalį asmens pajamų.

„Be to, ne kartą esame stebėję situacijas, kai anksčiau laiko grąžinti paskolą pasiryžę asmenys po kelių mėnesių vėl kreipiasi į banką, nes susiduria su finansiniais sunkumais ir prašo atidėti kredito įmokas. Tai puikiai iliustruoja faktą, kad visada būtina turėti bent trijų mėnesių finansinį rezervą ir nepamiršti, kad šeimos ar asmens finansinė situacija visada gali keistis. Todėl atiduoti paskutinių savo santaupų ir rizikuoti savo gerove, kad paskolą galimai grąžintumėte šiek tiek anksčiau, tikrai neverta“, – akcentuoja Ž. Rakauskaitė.

Galima atlikti vienkartinę įmoką


Vis dėlto atidžiai įsivertinus savo finansinę situaciją ir priėmus pagrįstą sprendimą kreditą grąžinti anksčiau, tai padaryti galima dviem skirtingais būdais. Anot „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovės, pirmasis variantas – sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo termino ir atliekant vienkartinę įmoką. Šią procedūrą galima kartoti visą paskolos mokėjimo laikotarpį, kol ji yra pilnai grąžinama.

„Klientas bankui paprasčiausiai perveda norimą sumą pinigų ir tokiu būdu banke sumažina paskolos likučio dydį. Perskaičiavus kredito kainą, automatiškai sumažėja ir mėnesinė įmoka. Svarbu tai, kad paskolą su kintamomis palūkanomis pasiėmę gyventojai šia paslauga gali naudotis nemokamai. Tačiau kreditą su fiksuotomis ar terminuotai nekintančią palūkanų normą turintiems žmonėms yra taikomas išankstinio grąžinimo mokestis. Nors jis liečia tik apie 2–3 proc. mūsų klientų, tai – svarbus faktorius, galintis turėti įtakos norui grąžinti paskolą anksčiau“, – teigia ekspertė.

Kitas būdas – trumpinti mokėjimo terminą

Dar vienas būdas grąžinti paskolą anksčiau laiko – sutrumpinti mokėjimo laikotarpį, kartu padidinant mėnesines įmokas. Pasak Ž. Rakauskaitės, atsižvelgus į savo pajamas ir santaupų kiekį bei nusprendus rinktis šį variantą, kiekvieną atvejį bankas vertina individualiai.

„Klientui sutrumpinus mokėjimo terminą, jo mokumas yra vertinamas iš naujo. Kaip ir imant kreditą, taip ir keičiant paskolos sutartį, bendra mėnesio įmokų suma negali viršyti 40 proc. šeimos ar žmogaus mėnesio pajamų“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Ji akcentuoja, kad tiek norint sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo grafiko, tiek svarstant apie mokėjimo laikotarpio sutrumpinimą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su banko specialistais ir tik tuomet priimti sprendimą.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Būsto paskolos
NT projektai

nuotrauka
2022-06-28 10:14
„Orion Asset Management“ valdomas fondas pristato rinkai naują NT objektą Palangos centre – „Palangos ašis“. Jau stovinčiame keturių pastatų komplekse – 165 poilsio ir komercinės patalpos. Dalis jų – aukščiausiame daugiaaukštyje Palangos centre, iš kurio atsiveria įspūdingi miesto ir jūros horizonta...
nuotrauka
2022-06-28 09:44
Pastarieji dveji metai NT rinkoje buvo kitokie dėl įvairių priežasčių: 2020 m. staiga užklupusi Covid-19 pandemija, o pastaruoju metu ir prasidėjęs karas Ukrainoje. Nepaisant pasaulinių sukrėtimų, Lietuvos NT rinka nuo 2020 m. kaista. NT ekspertas sako, kad galo kol kas nematyti, nes žmonės būstą pe...
nuotrauka
2022-06-23 12:59
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP" gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen" statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose.
nuotrauka
2022-06-23 10:44
Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas.
nuotrauka
2022-06-20 16:42
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą dėl nekilnojamojo turto vystytojo pareigos pateikti garantinio laikotarpio prievolių įvykdymo užtikrinimą būsto pirkėjams.
nuotrauka
2022-06-17 13:03
Vis daugiau jaunų porų, planuodamos įsigyti naują būstą, turi dar vieną planą – kurti šeimą. Tokiu atveju, keliami kriterijai naujam būstui yra kitokie: labiau atsižvelgiama į tai, kas gali būti aktualu ne tik suaugusiam, bet ir vaikui. Pasak psichologės ir nekilnojamo turto (NT) eksperto, labai sva...
nuotrauka
2022-06-17 09:55
Vilniuje, Santaros gatvėje, šalia Santaros klinikų baigiami statyti modernūs studentų namai „SHED Co-living Vilnius”, atitinkantys geriausių pasaulio universitetų taikomus studentų apgyvendinimo standartus. Planuojama, kad rugsėjo mėnesį duris atversiantys studentų namai taps ne tik puikia alternaty...
nuotrauka
2022-06-14 15:47
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ Vilniuje pradėjo dar vieno bendro gyvenimo, arba „co-living“, komplekso statybas. Naujamiestyje, Vytenio gatvėje, įsikursiančiame komplekse bus įrengti 153 apartamentai bei modernios bendros erdvės, pritaikytos darbui, poilsiui ir bendruomenės gyvenimui.
nuotrauka
2022-06-14 15:03
Vienu patraukliausių gyvenamųjų namų kvartalų Kaune tituluojamas „Piliamiestis“ pasipildys nauju daugiabučiu. Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ dešiniojoje Neries krantinėje, kitapus Kauno senamiesčio, pradeda jau 15-ojo modernaus gyvenamojo namo statybas. Projektas laikinosios...
nuotrauka
2022-06-06 10:41
Pasaulyje populiarėjančios tvarumo idėjos neapleidžia ir Lietuvos. Ši tema veržiasi ir į nekilnojamojo turto rinką, kuomet namų ieškantys pirkėjai apsvarsto ir poveikį aplinkai statant jų nusižiūrėtą būstą.
nuotrauka
2022-06-03 11:50
Šį sezoną nuomos rinka nepaliauja stebinti. „Baltic Sotheby's International Realty" ekspertai pastebi, kad permainingais pirmaisiais 2022 metų mėnesiais, nekilnojamojo turto pardavimo apimtys mažėjo, tačiau nuomos rinka augo net tris kartus. Į Lietuvą persikeliant vis daugiau pažangių kaimyninių šal...
nuotrauka
2022-06-03 11:21
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ tęsia naujo gyvenamųjų namų kvartalo „Aitvarų namai“ statybas populiariame Vilniaus Lazdynėlių mikrorajone. Ketvirtojo ir penktojo etapo metu „Eriadas“ Lazdynėliuose pastatys dar šešis gyvenamuosius namus, kuriuose iš viso pirkėjams bus pasiūlyti 302 nauji...
nuotrauka
2022-06-01 11:34
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ užbaigė septintąjį statybų etapą Paupyje, Vilniaus Senamiestyje.
nuotrauka
2022-05-30 15:22
Šiuo metu yra kur kas daugiau galimybių burtis vietos bendruomenėms negu prieš dešimtmetį ar anksčiau. Prie minėtų pokyčių prisideda tiek išmanios technologijos, socialiniai tinklai, tiek didesnė veiklų įvairovė naujai kuriamuose gyvenamuosiuose kvartaluose.
nuotrauka
2022-05-25 11:05
Vilniaus Šnipiškių rajone vystomame gyvenamųjų namų kvartale „Naujasis Skansenas“ pradedama naujo, 6 aukštų ketvirtojo etapo namo su 41 butu statyba. Jis bus baigtas kartu su trečiojo etapo namų statybų pabaiga.
nuotrauka
2022-05-17 11:22
Statybos valdymo įmonė „Eriadas“ pradeda naujo kvartalo „Parko pakrantė“ statybas Klaipėdoje, šalia Malūno parko. Kvartale, esančiame netoli nuo miesto centro, bus pastatyti penki daugiabučiai namai, kuriuose jau siūloma įsigyti 90 butų.
nuotrauka
2022-05-12 14:19
Kaune, Žemuosiuose Kaniūkuose, prasidėjo išskirtinio daugiabučių kvartalo statybos, kuriam ne veltui suteiktas „Pušų apartamentų“ vardas. Netoliese Lampėdžio ežero iškils ne pavieniai daugiabučiai, o darniai funkcionuojantis gyvenamasis kompleksas su žaliąja erdve, išskirtiniais augalais, erdviomis ...
nuotrauka
2022-05-12 14:08
„Citus“ viešinimo procedūrai Vilniaus m. savivaldybėje pateikė planuojamo daugiafunkcio projekto pirmųjų dviejų etapų projektinius pasiūlymus. Investicijos į projektą, numatoma, viršys 60 mln. Eur.
nuotrauka
2022-05-03 09:00
Jau šią vasarą pačioje Kauno Laisvės alėjos širdyje duris atvers unikalus bendruomeniško būsto kompleksas „66 STORIES“. Vis dėlto, naujasis „co-living“ prisidės ne tik prie paklausios apgyvendinimo pasiūlos formavimo. Šis projektas kuria ir naujos kartos investavimo į nekilnojamąjį turtą galimybę ki...
nuotrauka
2022-05-02 11:47
Nekilnojamo turto vystymo kompanija REWO vietoje buvusios gamyklos Bukčiuose numato daugiabučių gyvenamųjų namų plėtrą. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktuose projektiniuose pasiūlymuose 3,1 ha teritorijos konversijos metu planuojama pastatyti maždaug 515 butų ir apie 2.000 kv. m komercinių patalp...

Statybunaujienos.lt » NT projektai