2021 spalio 27 d. trečiadienis, 19:25
Reklama  |  facebook

Būstų pirkėjų elgesio pokyčiai: perka butus „iš brėžinių“, bet tampa reiklesni statytojams

2021-08-11 11:43
Pandemijos įkaitinta nekilnojamojo turto (NT) rinka, ribotas pirminės rinkos būstų sandėlis ir jų pirkimas iš brėžinių pakeitė NT pirkėjų elgesį, pastebi NT plėtros bendrovės „Realco“ ekspertai.
nuotrauka
„Realco“ nuotr.


Minimos įmonės
Realco, UAB

Rinkdamiesi būstą gyventojai yra atsargesni, vis dažniau konsultuojasi su teisininkais ar statybų ekspertais, pirmenybę teikia butams su pilna apdaila, vis svarbesnis tampa vaizdas pro langą ir vystytojo patikimumas.

Nors NT rinka pastaruoju metu priminė lenktynes su laiku, vystytojai skubėjo ir vis dar skuba statyti, o pirkėjai – pirkti, praėjusių metų viduryje prasidėjęs butų pirkimo vajus būsimų naujakurių reiklumo ir įsitraukimo į statybų procesą nesumažino, priešingai – kaip tik padidino.

„Net ir itin spartaus naujų būstų pasiūlos mažėjimo laikotarpiu daugelis pirkėjų atidžiai analizavo rinką, ieškojo išskirtinių projektų, atidžiai skaitė sutartis, iš statytojų reikalavo lankstumo ir dėmesio savo poreikiams, užtikrintumo. Tai vertiname palankiai ir siejame ne tik su išaugusiu visuomenės išprusimu, bet ir žmonių atsargumu. Pirkėjai nori jaustis saugūs ir būti užtikrinti, kad jų pinigai bus investuoti tinkamai, o ateityje neteks gailėtis sprendimo“, – įmonės pranešime cituojamas „Realco“ vadovas Julius Dovidonis.

Rinktis buto – su ekspertu

Būstų pirkėjai pastaruoju metu atidžiau skaito sutartis, jas analizuoja ir lygina su kitų NT vystytojų sutartimis. J. Dovidonio teigimu, jau nebestebina, kai į pirkėjo apsisprendimą, pirkti ar ne, įsitraukia teisininkai, statybų ekspertai, brokeriai. Eksperto nuomonė tampa svarbesnė nei giminaičių ar draugų. Visgi, ekspertus vis dar dažniau linkę pasitelkti tie pirkėjai, kurie nėra tikri dėl savo pasirinkimo, svarsto, ar nepermoka už būstą, vertina dominančio būsto likvidumą.

Iš NT vystytojų pirkėjai dažniau reikalauja lankstumo, įmokų skaidymo, taip pat nuolaidų pinigine išraiška bei dovanų – paprastai kaip nemokamą priedą prie būsto tikimasi gauti sandėliuką ar automobilio parkavimo vietą. Vieta, o neretai ir dvi, automobiliui statyti apskirtai tapo vienu iš svarbiausių pirkėjų prioritetų renkantis būstą, ypač tankiau apgyvendintuose rajonuose.

„Liepos mėnesį atlikome vilniečių apklausą ir jos rezultatus palyginome su analogiško pernai atlikto tyrimo duomenimis. Žmonių, kuriems renkantis būstą svarbiausia yra automobilių parkavimo galimybė, padaugėjo 7 proc. – nuo 45 proc. 2020-aisiais iki 52 proc. šiemet“, – pastebi J. Dovidonis.

Vystytojo reputacija vis svarbesnė

Kitas svarbus kriterijus, stebimas pastaruoju metu, yra tas, kad labai svarbi tampa ne tik konkreti data, kada bus baigtos būsto statybos, bet ir informacija apie kiekvieną jų etapą. Pirkėjai seka, kaip darbai vyksta ir ar nevėluojama, nori realiu laiku žinoti, kas yra daroma statomame NT objekte. Šis pirkėjų elgesio pokytis pradėjo ryškėti, kai neliko galimybės rinktis būstų jau pastatytuose projektuose ir stipriai išaugo iš brėžinių perkamų būstų skaičius.

„Natūralu, kad tuo domisi perkantieji „iš brėžinių“ – jie turi baimių, ar būstas tikrai bus pastatytas, net jei NT vystytojas ir patikimas. Todėl iš statytojų tikimasi proaktyvumo – periodinių naujienlaiškių apie statybų progresą, nuotraukų ir panašiai. Pastebime, kad tokiam elgesiui įtakos turi ir nuogirdos apie vystytojų atšaukiamas rezervacijas. Kad nuogąstavimų būtų kuo mažiau, savo klientams netrukus pasiūlysime specialią sistemą, kurioje prisijungus galima sekti, kaip vyksta namo statybos, kokie darbai planuojami ir pan.“, – komentuoja J. Dovidonis.

„Realco“ vadovas pabrėžia, kad perkant būstus iš brėžinių ypač svarbus tampa vystytojo vaidmuo, jo reputacija ir patikimumas. „Kad didėja vystytojo svarba, rodo ir sostinės naujakurių apklausos – šių metų liepą atliktoje apklausoje beveik kas penktas respondentas nurodė, kad renkantis būstą jam svarbus projekto vystytojas ir tai buvo 4 proc. aukštesnis rezultatas nei analogiškoje apklausoje pernai“, – skaičiuoja J. Dovidonis.

Atidžiau vertina aplinką ir vaizdą pro langą

Apklausos duomenimis, absoliučiai daugumai (87 proc.) respondentų, renkantis konkretų būstą, neskaitant kainos ir jo dydžio, svarbiausia vis dar išlieka vieta mieste. Tačiau vis dažniau imamas vertinti ir rajonas, gatvė bei konkreti statomo objekto vieta, ar greta yra naujos, ar senos statybos pastatai, taip pat jo ateities perspektyvos ir likvidumas.

Palyginti su ankstesniais metais, vis svarbesnis darosi būstų langai – jų orientacija ir vaizdas pro juos. Šiemet langų orientaciją kaip svarbią nurodė 58 proc. gyventojų, kai pernai tokių buvo 54 proc., o vaizdą pro langą vertina 47 proc. respondentų šiemet ir 38 proc. praėjusiais metais.

Vis svarbesnis darosi būstų langai – jų orientacija ir vaizdas pro juos. Šiemet langų orientaciją kaip svarbią nurodė 58 proc. gyventojų, kai pernai tokių buvo 54 proc., o vaizdą pro langą vertina 47 proc. respondentų šiemet ir 38 proc. praėjusiais metais.

„Gyventojams labai svarbu, kad pro langus matytųsi geras vaizdas – graži panorama ar patrauklus, apželdintas kiemas, kad priešais esantis namas būtų atitolęs pakankamai. Tai buvo svarbu visada, tačiau pastaruoju metu tokį norą išsako beveik kiekvienas, net ir perkantieji būstus investicijai – žiūrima ne tik į atsiperkamumą, bet ir į emocinį aspektą“, – akcentuoja J. Dovidonis.

Pilna apdaila ir galimybė įsigyti būstą bei pasirašyti notarinę sutartį jau po jo įrengimo taip pat vis dažniau tampa vienu iš esminių pirkėjų lūkesčių, pastebima pranešime. „Realco“ vadovas šį pirkėjų elgesio pokytį sieja su tuo, kad pastaruoju metu itin išaugusi apdailos darbų specialistų paklausa ir būstą su daline apdaila įsigijusiems žmonėms sudėtinga rasti patikimų specialistų, susitarti dėl darbų terminų.

Būstų „iš brėžinių“ bus daugiau

J. Dovidonio teigimu, laisvų butų sandėlis pirminėje Vilniaus NT rinkoje nuo metų pradžios stabiliai mažėjo, tačiau šiuo metu jau stebimi stabilizacijos ženklai. „Nors pirminė būsto rinka sostinėje vis dar išlieka deficitinė, situaciją stabilizuoja sumažėjęs pirkėjų aktyvumas ir rinkai pristatomi nauji projektai. Visgi, NT vystytojai yra pasiruošę pirkėjams pasiūlyti dar daugiau naujų projektų ir greičiau normalizuoti rinką, tačiau procesai, matyt, dėl didelių apkrovų stringa Vilniaus miesto savivaldybės koridoriuose“, – aiškina jis.

Bendrovės duomenimis, liepos pabaigoje sostinėje buvo beveik 3400 laisvų būstų, daugiausia – Baltupiuose (įskaitant Ozo parko teritoriją), Šnipiškėse, Pilaitėje ir Lazdynėliuose. Šiuose mikrorajonuose esantys laisvi butai sudarė daugiau nei pusę visos mieste esančios naujų būstų pasiūlos.

Per pastaruosius 3 mėnesius buvo pradėti būstų pardavimai 19-oje naujų projektų ir jau esamų projektų naujuose etapuose, o tai pirminę rinką papildė beveik 1500 butų, daugiausiai Pilaitėje, Šnipiškėse ir Naujamiestyje.

Per pastaruosius 3 mėnesius buvo pradėti būstų pardavimai 19-oje naujų projektų ir jau esamų projektų naujuose etapuose, o tai pirminę rinką papildė beveik 1500 butų, daugiausiai Pilaitėje, Šnipiškėse ir Naujamiestyje.

„Mūsų duomenimis, per septynis 2021 m. mėnesius Vilniuje paviešinti 38 daugiabučių projektiniai pasiūlymai. Naujų planuojamų projektų gausu centrinėje miesto dalyje, Šnipiškėse, Lazdynėliuose, Pilaitėje, Verkiuose. Tai leidžia prognozuoti, jog brėžinių stadijoje esančių butų pasiūla per artimiausius metus galėtų padidėti iki 4600 vienetų, tad tikėtina, jog šiandien pastebimi pirkėjų elgesio pokyčiai artimiausiu metu dar labiau ryškės“, – įsitikinęs J. Dovidonis.

Birželio 21–liepos 9 d. bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktoje reprezentatyvioje Vilniaus gyventojų, kurie per pastaruosius trejus metus įsigijo arba artimiausiais metais planuoja įsigyti būstą, apklausoje dalyvavo 510 gyventojų.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Buto pirkimas
NT projektai

nuotrauka
2021-10-27 07:07
Kai dalinė būsto apdaila jau atlikta, atrodo, kad jau čia pat bus galimybė įsikelti į savo nuosavus namus. Bet taip tik atrodo. Lemiamo būsto apdailos etapo metu prireikia ir nemažai kantrybės, ir laiko, ir svarbių sprendimų, ir detalaus investicijų apskaičiavimo.
nuotrauka
2021-10-26 15:51
Naujos statybos būstas su pilna apdaila – vis dažnesnis nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų pasirinkimas. „Realco“ skaičiuoja, kad apie trečdalis būsimų naujakurių pastaruoju metu renkasi vidutinės ar ekonominės klasės butą su pilna apdaila.
nuotrauka
2021-10-26 14:21
Panašu, kad pandemijai atsitraukus biurai gali išgyventi savotišką renesansą, bet, ekspertų teigimu, tam šiandieniniai biurai neišvengiamai turės prisitaikyti prie naujų darbo organizavimo modelių ir kintančių įmonių poreikių.
nuotrauka
2021-10-21 14:04
Per pastaruosius penkerius metus Vilniaus mieste augo ne tik pastatytų ir parduotų butų skaičius, tačiau ir jų kainos. Butai sostinėje tapo patrauklia investicija, vis daugiau žmonių ieškojo ir įsigijo antrąjį ar trečiąjį būstą, o reaguodami į paklausą nekilnojamojo turto (NT) vystytojai rinkai pate...
nuotrauka
2021-10-21 07:11
Priėmėte vieną svarbiausių sprendimų gyvenime – nusprendėte įsigyti naujus namus? Ar esate visu žingsniu priekyje ir juos jau įsigijote? Abiem atvejais – sveikiname: prasideda įdomi ir prasminga kelionė! Bene spalvingiausia ir daugiausia kūrybos besiprašanti jos dalis – namų įrengimas. Beje, apie ši...
nuotrauka
2021-10-18 11:55
Naujų būstų paklausai pasiekus piką vis daugiau gyventojų butus įsigyja dar brėžinių stadijoje, todėl dažnai atrodo, jog perkama skubant ir nesidomint pirkiniu. Statytojai sutinka, jog tokių atvejų pasitaiko, bet dauguma pirkėjų visgi nenori katės maiše ir pasidomi projekto išskirtinumais ar butų iš...
nuotrauka
2021-10-15 20:55
Krašto apsaugos ministerija ir NT vystymo bendrovė „Olfin“ skelbiamų derybų būdu sudarė administracinių patalpų nuomos sandorį dėl Gynybos resursų agentūros, Infrastruktūros valdymo agentūros ir Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos patalpų.
nuotrauka
2021-10-14 09:54
Asmeniui, pardavusiam nekilnojamąjį turtą (NT), neišlaikius jo 10 metų, atsiranda prievolė deklaruoti už jį gautas pajamas ir sumokėti valstybei gyventojų pajamų mokestį, skaičiuojamą nuo skirtumo tarp gautų pajamų ir su to turto pardavimu susijusių patirtų išlaidų.
nuotrauka
2021-10-13 13:19
„Citus“ visai netoli rugsėjį anonsuoto daugiafnkcio planuoja dar vieną būsto projektą. Jis numatytas taip pat ypač intensyviai besikeičiančioje Verkių ir Žirmūnų mikrorajonų sandūroje – Kareivių g. 2E, urbanistinio „Ogmios miesto“ ir Ozo parko kaimynystėje. Investicijos į projektą sieks apie 13 mln....
nuotrauka
2021-10-05 11:23
Trečiasis metų ketvirtis Vilniaus nekilnojamo turto (NT) rinkoje buvo kiek vangesnis, tačiau tai nesutrukdė naujiems rekordams. „Realco“ duomenimis, šių metų 3-jų ketvirčių rezultatai jau viršijo visų pandeminių 2020 m. būsto pardavimus pirminėje rinkoje.
nuotrauka
2021-10-04 11:37
Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, Vilniuje per tris ketvirčius rezervuotų butų ir kotedžų skaičius jau viršijo sėkmingiausių iki 2019–ųjų rezultatą, kai per visus metus šis skaičius siekė 6 178. Per devynis šių metų mėnesius sostinėje plėtotojai susitarė dėl 6 334 būstų (butų ir kotedžų), ...
nuotrauka
2021-09-28 10:31
Dideliame 5 hektarų plote Klaipėdos rajone, vos 5 km nuo Klaipėdos centro, Angelavos ir Bruožaičių gatvių sankirtoje, MKF su partneriais vysto naują 111 A+ klasės namų gyvenvietę „Angelavos vilos“.
nuotrauka
2021-09-27 11:17
Bendrovė Merko būstas tęsia investicijas Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoto konversijos projekto „Architektūros parkas“ teritorijoje ir pradeda trečiąjį gyvenamųjų namų kvartalo „Vilnelės skverai“ statybos etapą.
nuotrauka
2021-09-22 18:31
Išskirtinių būsto projektų valdymo įmonė „Citus“ planuoja projektą, kuris iškils Vilniuje, teritorijoje šalia „Unideco“ apdailos centro – Kareivių g. 5. Ypač intensyviai besikeičiančioje Verkių ir Žirmūnų mikrorajonų sandūroje, urbanistinio „Ogmios miesto“ kaimynystėje planuojamas daugiafunkcinis pr...
nuotrauka
2021-09-17 09:57
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bei investicijų įmonių grupės „Omberg“ Viršuliškėse plėtojamame „Skylum“ gyvenamajame projekte įkasta projekto statybų pradžios kapsulė. Naujajame sostinės aukštybinių pastatų kvartale simboline tradicija pažymėta dviejų 20-ies aukštų daugiabučių, kuriuose bus įkurta...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-09 08:26
Vilniaus Naujamiestyje NT vystytojas „Lithome“ planuoja naują projektą „Algirdo promenada“. Modernų prabangių būstų kompleksą, įsikursiantį adresu Algirdo g. 48C, sudarys 4 pastatai, kuriuose bus įrengti 127 butai ir 11 komercinių patalpų. Bendra investicijų suma į 10,5 tūkst. kv. m objektą sieks 14...
nuotrauka
2021-09-08 17:23
Augant industrinio nekilnojamojo turto (NT) segmento aktualumui, o gamintojams ir toliau siekiant trumpinti tiekimo grandines, Europos šalys intensyviai kovoja dėl tarptautinių investuotojų pritraukimo.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-06 14:39
Paskutinysis šių metų vasaros mėnuo nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje pasižymėjo mažesniu aktyvumu nei iki tol buvę du vasaros mėnesiai. Tam įtakos galėjo turėti ir atostogų sezonas, ir šiek tiek priblėsę pirkėjų lūkesčiai dėl ateities, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantys Regis...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žali...