2024 spalio 9 d. trečiadienis, 13:21
Reklama  |  facebook

Darbas nuotoliu: ar žinote savo teises?

2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
nuotrauka
Vilma GAJEVSKAJA, „Bitė Lietuva“ talentų pritraukimo komandos vadovė


Minimos įmonės
Bitė Lietuva, UAB
„Galimybė dirbti nuotoliu Lietuvoje yra įteisinta Darbo kodeksu (DK), tačiau nemažai žmonių nežino, kad ši nuostata nėra taikoma visiems. Pagal DK, darbdaviai privalo užtikrinti galimybę dirbti nuotoliu nėščiosioms, neseniai pagimdžiusioms arba krūtimi maitinančioms darbuotojoms. Taip pat darbas nuotoliu turi būti suteikiamas darbuotojams, auginantiems vaiką iki 8 metų, vienišiems tėvams, auginantiems vaiką iki 14 metų ar vaiką su negalia iki 18 metų“, – vardija Vilma Gajevskaja, „Bitė Lietuva“ talentų pritraukimo ir atrankos komandos vadovė.

Taip pat dirbti nuotoliu turi teisę darbuotojai dėl sveikatos būklės, neįgalumo ar būtinybės slaugyti šeimos narį ar kitą kartu gyvenantį žmogų. Tokiu atveju būtina kartu su prašymu darbdaviui pateikti sveikatos priežiūros įstaigos pažymą.

„Atsiradus poreikiui dirbti nuotoliu, visada rekomenduojama pradėti nuo pokalbio. Darbuotojas turi aiškiai įvardinti priežastis, kodėl norėtų keisti darbo pobūdį. Pavyzdžiui, jei pirmuosius nėštumo mėnesius darbuotoja prastai jaučiasi ir norėtų dažniau dirbti namuose, o ne biure, kol ji nepraneš apie savo nėštumą darbdaviui, jam tikrai gali kilti klausimų dėl tokio poreikio būtinybės“, – sako V. Gajevskaja.

Vis dėlto, galimybė dirbti nuotoliu taip pat nėra absoliuti: jei darbuotojo pageidaujamam nuotoliniam darbui užtikrinti reikia per didelių sąnaudų, prašymas gali būti ir atmestas. Kaip pastebi pašnekovė, ne visų profesijų atstovai gali dirbti nuotoliu, tad galimybės priklauso ir nuo konkretaus darbo ypatumų.

Svarbiausia – tinkamai susitarti


Kiek galima dirbti nuotoliu, darbo kodeksas neapibrėžia, tad laiko trukmė yra darbdavio ir darbuotojo susitarimo reikalas.

„Išties, galima tartis tiek dėl viso darbo laiko, tiek dėl jo dalies. Pavyzdžiui, galima susitarti, kad darbuotojas nuotoliu dirbs tik porą dienų per savaitę, o likusį laiką – biure. Šiuo atveju tiek vienai, tiek kitai pusei gali prireikti lankstumo. Darbuotojas turėtų užtikrinti, kad dirbdamas nuotoliu pasieks jam keliamų tikslų bei rezultatų, tuo tarpu darbdavio atsakomybė – pasitikėti darbuotoju ir suteikti jam veiksmų bei sprendimų laisvę“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ talentų pritraukimo ir atrankos komandos vadovė, kurios darbovietėje nustatytas 1 savaitės darbostogų terminas.

Pasak jos, įprastai įmonėse yra parengiamos darbo nuotoliu tvarkos bei taisyklės. Jose galima nustatyti reikalavimus nuotolinei darbo vietai, jos saugumui, kaip naudojamos darbo priemonės, užtikrinamas duomenų saugumas, darbuotojo patiriamų išlaidų kompensavimas ir pan.

„Nors kartais gali pasirodyti, kad nuotolinio darbo tvarka yra perteklinė, juk tęsiame savo darbus įprastai, tik kitoje vietoje, vis dėlto, ji padeda apsaugoti tiek darbdavio, tiek darbuotojo teises bei išvengti galimų ginčų ateityje. Tarkim, gali kilti dilema, ar darbdavys turėtų kompensuoti darbuotojo patiriamas išlaidas internetui ar telefono ryšiui dirbant namuose“, – sako V. Gajevskaja.

Freepik nuotr.

Kai įmonės kultūrą gesina darbas nuotoliu

Viena iš dažnesnių kritikos strėlių nuotoliniam darbui – daroma įtaka vidinei įmonės kultūrai bei efektyviam bendradarbiavimui. Pasak V. Gajevskajos, darbdavių noras, kad darbuotojai dirbtų dažniau biure nebūtinai yra mikrovadybos požymis.

„Jei įmonėje labai svarbus komandinis darbas, ne visada dirbant nuotoliu gali pavykti užtikrinti gerus rezultatus. Ypač jei komandos nariai neturi atradę efektyvaus bendravimo modelio, kaip sklandžiai dalintis informacija, spręsti „čia ir dabar“ kylančius klausimus, nuotolinis darbas gali kelti papildomų iššūkių. Pati pastebiu ir iš savo patirties, kad kartais dalis klausimų išsprendžiama greičiau, kai kolegos bendrauja gyvai“, – dalinasi personalo specialistė.

Tuo tarpu derinantiems nuotolinį darbą su darbu biure V. Gajevskaja pataria atrasti tinkamą balansą – susiplanuoti ne tik darbo principus, kurios užduotys turėtų būti atliekamos biure, o kurios – dirbant namuose ar kitoje vietoje, bet ir bendravimo taisykles su kolegomis.

„Rekomenduojama dirbant nuotoliu laikytis panašaus darbo režimo – pradėti darbą įprastu laiku, pasiplanuoti pietų pertrauką. Jei tenka ilgiau palikti darbo vietą, pavyzdžiui, dienos metu nuvežti vaikus į būrelį ar baigti darbo dieną anksčiau dėl kitų priežasčių, reikėtų apie tai įspėti kolegas, kurie gali jūsų pasigesti. Jei dirbdami biure iš jo neišeiname nieko niekam nepasakę, taip pat elgtis reikėtų ir dirbant nuotoliu“, – pataria ji. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
nuotrauka
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
nuotrauka
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
nuotrauka
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
nuotrauka
2024-09-18 15:05
Vakar Lietuvos ir pasaulio viešąją erdvę apskriejo žinia, jog nuo šiol JAV veikianti bendrovė „Amazon“ nutrauks mišraus darbo politiką ir lieps savo darbuotojams biure darbuotis penkias dienas per savaitę. Ar tai reiškia, kad kai kurių ekspertų prognozuota nuotolinių ir hibridinių darbo modelių eros...
nuotrauka
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
nuotrauka
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
nuotrauka
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
nuotrauka
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...

Statybunaujienos.lt » Komentaras