2025 m. birželio 22 d. sekmadienis, 18:05:19
Reklama  |  facebook

Kai tvarumas tampa triukšmu: kodėl verslams sunku susivokti, bet jie vis tiek privalo veikti

2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – turinys, o kiek – tiesiog triukšmas?
nuotrauka
Šarūnas PUTRIUS, „TeleSofto“ generalinis direktorius


Minimos įmonės
TeleSoftas, UAB

Vieną dieną tvarumas pristatomas kaip esminė verslo kryptis. Kitą – jis jau atrodo kaip priedas prie rinkodaros plano. Kartais ESG skamba, kaip gelbėjimosi ratas. Kartais, kaip tuščia etiketė, kurią užklijuoji, nes „taip reikia“. Ir vis dažniau girdžiu kolegas tyliai pripažįstant: „nebežinau, ką iš tiesų tai turi reikšti“.

Man atrodo, kad mes pasiekėme tašką, kai klausimas nebėra „ar tu veiki pagal ESG principus“, bet „ar iš viso dar žinai, kodėl tai darai?“

Šiandien verslams tampa sunku atskirti, kas yra reali, prasminga tvarumo strategija, o kas – tik garsiai paskelbtas „greenwashing“ („žaliasis smegenų plovimas“).

Geopolitinė įtampa ir tvarumo iššūkiai: dar daugiau klausimų, dar mažiau atsakymų

Geopolitinis ir ekonominis fonas šį susipainiojimą dar labiau pagilina. JAV dabartinės Donaldo Trumpo administracijos retorika ESG atžvilgiu yra atšiauri ir skeptiška. Tuo pat metu Europos Komisija pristatė „Omnibus“ pataisas, siūlančias supaprastinti ESG ataskaitų rengimo reikalavimus. Verslui – trumpalaikis atokvėpis? Galbūt. Tačiau kartu – dar daugiau neaiškumo, kas laukia ateityje. Ir dar mažiau aiškių taisyklių, kurios padėtų susivokti.

Ir vis dėlto rizikos niekur nedingo. Pasaulio ekonomikos forumo paskelbtose 2024-2025 metų rizikų ataskaitose net keturios iš penkių didžiausių ilgalaikių grėsmių pasauliui yra susijusios su aplinka. Klimato kaita – jau seniai nebe nuomonė, o faktas. Ir ji jau perbraižo verslo logiką – nuo vynuogių augintojų, persikeliančių į aukštesnes vietoves, iki investuotojų, į ESG žiūrinčių kaip į finansinę atsakomybę, ne tik reputacinį žaidimą.

Pexels nuotr.

Bet būtent čia ir slypi paradoksas. Kai kurie verslai taip meistriškai prisitaikė prie naujų ESG reitingavimo sistemų, kad tvarumo sąvoka pradeda slysti iš rankų. Pavyzdžiui, viena iš didžiausių pasaulyje tabako gamintojų – „Philip Morris International“ – šiuo metu puikuojasi „Forbes“ Net Zero lyderių sąrašo viršūnėje. Ir tai jau nebe klausimas apie skaičiavimo metodikas, o apie tai, kiek mums dar liko pasitikėjimo pačiu ESG modeliu.

Klimato krizė tikra. Migracijos bangos realios. Psichologinė sveikata vis aktualesnė. Karo grėsmė čia pat, Europoje. Bet organizacijų reakcija lėta. Kaip ta varlė, sėdinti puode ir nesuprantanti, kad vanduo jau netrukus užvirs.

Tvarumas, kylantis iš prasmės, o ne iš reitingų

Tai ką daryti? Šiandien, kai tiek daug visko neaišku, aš pradedu nuo vieno klausimo: kaip galiu sukurti realų poveikį tuo, ką darau kasdien?

Tvarumas, kylantis iš vidinės motyvacijos, yra ilgalaikis. O kai jis yra prasmės dalis – tampa ne našta, o natūralus kelias. Tai praktinis principas, kuris padeda susiorientuoti, kai visi signalai migloti. Kas randa prasmę, randa ir trajektoriją. Nes prasmė – tai ne tik vertybė, bet ir verslo augimo variklis. Ypač laikais, kai klientai, darbuotojai ir partneriai vis dažniau klausia: ką jūs iš tikrųjų darote, o ne ką rašote skaidrėse?

Kaip europietis, didžiuojuosi tuo, ką pradėjome 2015 m. Paryžiaus klimato susitarime. Kelias sunkus. Tačiau kryptis teisinga. Viena organizacija pasaulio nepakeis, bet mūsų visų veiksmai gali.

„TeleSoftas“ („Helmes Group“) neseniai paskelbė savo pirmąją tvarumo ataskaitą. Ji neblizga pažadais, bet kalba darbais. Ir mes tuo didžiuojamės.

Telesoftas

„Telesofto“ nuotr.

Joje – ne tik formalūs įsipareigojimai, bet ir tai, ką jau seniai laikome savaime suprantama. Emocinis saugumas darbe mums nėra priedas – tai sąlyga produktyviai komandai. Psichologinė sveikata – ne papildoma nauda, o verslo rezultato dalis. Tvari programinė įranga – ne nišinė mada, o efektyvesnis, greitesnis ir žalesnis kelias į rezultatą.

Kaip tvarumo principai keičia kasdienes technologines praktikas

2024 m. mūsų darbuotojų geros savijautos darbe rodiklis pasiekė 83 procentus – beveik 10 procentų virš Europos IT sektoriaus vidurkio. Gavome Nacionalinį atsakingo verslo apdovanojimą už saugią emocinę aplinką. Tai ne tik formalus įvertinimas, bet ir atspindys to, kaip kasdien kuriame komandą, kurioje saugu kalbėti, būti savimi ir augti.

Tvarumas mums yra ne apie atskiras iniciatyvas, o apie tai, kaip mąstome kurdami paslaugas. Priimdami technologinius sprendimus, visada ieškome, kaip juos daryti efektyviau – ir būtent ši efektyvumo logika natūraliai veda prie tvaresnių rezultatų. Tai reiškia mažesnį energijos suvartojimą, racionalesnį serverių apkrovimą, ilgesnį sistemų gyvavimo ciklą.

Pavyzdžiui, užuot perrašę seną sistemą nuo nulio, neretai pasirenkame ją modernizuoti – ne tik dėl taupymo ar greičio, bet ir dėl to, kad tai reiškia mažiau resursų, mažiau elektroninių atliekų, mažesnį CO₂. Kai kūrybiškumas derinamas su inžineriniu mąstymu, tvarumas tampa ne atskiru tikslu, o natūralia pasekme.

Ši ataskaita mums nėra formali prievolė. Tai būdas įsivardyti, kur esame, kas veikia, o ką galime daryti geriau. Tvarumas nėra lenktynės dėl skambių antraščių ar reitingų – tai ilgalaikis sprendimų priėmimo būdas, kurio rezultatus anksčiau ar vėliau vis tiek pamato visi: komanda, klientai, partneriai.

Organizacijos, kurios imasi veiksmų ne todėl, kad „jau reikia“, o todėl, kad pačios tuo tiki ilgainiui ir kuria stipresnį pasitikėjimą. Ir tai matosi ne prezentacijose, o darbuotojų lojalume, produktų kokybėje, santykyje su aplinka.

Mano įsitikinimu, stiprus verslas ateityje bus tas, kuris ne tik moka kurti vertę, bet ir prisiima atsakomybę. Ne dėl to, kad reikia. O dėl to, kad kitaip nebėra kur eiti. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
nuotrauka
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
nuotrauka
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
nuotrauka
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...
nuotrauka
2025-05-13 13:23
Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai vis aktyviau skinasi kelią į darbo aplinką: nuo automatizuotų atrankos sistemų, personalizuotų mokymų iki klientų aptarnavimo analizės ar net emocijų atpažinimo. Kartu su pažanga, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupė...
nuotrauka
2025-05-08 14:56
Siekdami įsigyti naują būstą žmonės įprastai pradeda nuo klausimo, kaip susitaupyti pradiniam įnašui. Dažnu atveju ši suma atrodo nemenka ir tampa pagrindine kliūtimi įsigyti būstą, tačiau tikslą pasiekti padeda aiškus planas, įpročių peržiūra ir keli praktiški sprendimai. Kokie jie, pasakoja „Lumin...
nuotrauka
2025-04-30 09:40
Įsivaizduokite – samdėte rangovą, tikėdamiesi kokybiško rezultato, tačiau galiausiai patys likote su brokuotu darbu, papildomomis išlaidomis ir neišspręsta problema. Rangovas trūkumų nešalina, o jums nelieka nieko kito, kaip tik gelbėtis savo jėgomis. Ar galima tokioje situacijoje atgauti pinigus – ...
nuotrauka
2025-04-29 11:13
Lietuvoje būstą įsigyja vis jaunesni žmonės. Šiuo metu didžiausią būsto pirkėjų dalį sudaro Y kartos (angl. millennials) atstovai, gimę 1981-1996 m. Nepaisant nuolat pamažu augančių nekilnojamojo turto (NT) kainų, lietuviai vis dar išlieka tarp pirmaujančiųjų Europoje pagal nuosavo būsto rodiklius i...
nuotrauka
2025-04-29 09:32
Kaip apsaugosime Vilnių, kad jis netaptų vienu dideliu Kariotiškių sąvartynu? Tai labai rimtas klausimas, kurį dabar sprendžiu po vakar dienos (Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje gaisras kilo balandžio 27 d., red. pastaba) gaisro.
nuotrauka
2025-04-28 13:29
Imdami būsto paskolą įprastai galime rinktis iš dviejų palūkanų normų rūšių: kintamų ir terminuotai nekintamų palūkanų. Tačiau nuo gegužės mėnesio dėl būsto paskolos besikreipiantiems gyventojams bankai privalės pateikti pasiūlymus tiek su kintamomis, tiek su fiksuotomis palūkanomis. Apie tai, kaip ...
nuotrauka
2025-04-25 06:58
Dalyvavome RESTA parodoje beveik du dešimtmečius – tikriausiai kasmet nuo 2003-iųjų. Iš dalies – iš inercijos, iš įpročio, bet ir iš noro būti ten, kur verda statybos sektoriaus pulsas.
nuotrauka
2025-04-24 07:55
Per 30 metų keitėsi ne tik RESTA temos ar parodos ekspozicijos, bet ir statybos paslaugų pirkėjų sąmoningumas, reiklumas bei poreikiai.

Statybunaujienos.lt » Komentaras