2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 7:43
Reklama  |  facebook

Finansavimo ekspertė pataria: efektyvus senesnių namų renovacijos planavimas

2023-08-22 10:04
Užuot statę nuosavą namą ar pirkę naują nekilnojamąjį turtą, dažnai žmonės susidomi galimybe atnaujinti senesnį nekilnojamąjį turtą, kuris vieniems tampa antruoju būstu atostogoms, kitiems – nuolatiniais namais. Neretai būsimiems tokių namų savininkams iššūkių kelia renovacijos suplanavimas, kurio gali reikėti finansavimui gauti. „Luminor“ banko Klientų naudų padalinio vadovė Olga Kazanavičienė pasakoja, kaip tinkamai suplanuoti remontą, kuris padidins būsto vertę, pagerins patogumą ir padės padaryti būstą energiškai efektyvesniu.
nuotrauka
Olga KAZANAVIČIENĖ, „Luminor“ banko Klientų naudų padalinio vadovė


Minimos įmonės
Luminor bankas,
Spręsdamas, ar suteikti paskolą renovuojamam nekilnojamajam turtui, bankas įvertina turto būklę, ar klientas turi aiškų planą, kaip pastatą padaryti tinkamą gyventi, ir kiek tam reikės lėšų, pasakoja O. Kazanavičienė.

Esant galimybei, pradėti planuoti senesnio būsto atnaujinimo darbus rekomenduojama nuo profesionalios būsto patikros, kurios metu statybos ekspertas atliktų išsamų tyrimą. Taip yra nustatomi ne visiems pastebimi defektai, nustatomos jų priežastys ir galimybės trūkumams šalinti.

„Įvairios paslėptos problemos, pavyzdžiui, nepakankama laikomoji galia, medinių konstrukcijų puvinys ar didelės konstrukcijos deformacijos gali netikėtai padidinti jūsų renovacijos išlaidas, nes neretai yra pastebimos tik pradėjus renovacijos darbus. Todėl prieš įsigyjant nekilnojamąjį turtą labai svarbu atlikti išsamią profesionalią apžiūrą, į kurią dažnai atsižvelgia ir bankai, vertindami paskolos paraišką“, – pataria finansavimo ekspertė.

Vienas svarbiausių darbų – komunikacijų atnaujinimas

Įvertinus būsto būklę, rekomenduojama pradėti renovaciją nuo pagrindinių būsto komunikacijų – elektros, vandentiekio, kanalizacijos – būklės įvertinimo ir kapitalinio remonto, kadangi jos sensta greičiau nei pats pastatas ir jų maksimalus tarnavimo laikas yra trumpesnis nei pastato naudingo tarnavimo laikas.

„Atidžiai neįvertinus ir nepakeitus senų komunikacijų, būstas gali kelti daug problemų. Pasenę vandentiekio vamzdžiai gali kelti įvairias nuotėkio grėsmes, o seni elektros kabeliai – gaisro pavojų. Draudimo bendrovių duomenimis, pasenusi elektros instaliacija arba netinkamas elektros įrangos naudojimas yra viena dažniausių gaisrų priežasčių – maždaug kas trečias gaisras kyla dėl elektros instaliacijos gedimų“, – sako O. Kazanavičienė.

Nepamirškite šildymo ir vėdinimo sistemų

Dar vienas iš aspektų, į kurį atsižvelgia bankas vertindamas paraišką senesnio būsto remonto paskolai gauti – energetinis efektyvumas. Jeigu įmanoma, rekomenduojama atlikti energetinį auditą, kurio metu bus nustatytos probleminės sritys, sudarytas atliktinų darbų sąrašas bei nurodyta, kaip tai paveiks bendrą namo būklę.

„Kartais tam, kad pagerėtų bendra namo energetinio efektyvumo padėtis, pakanka pakeisti langus. Tačiau kitais atvejais gali prireikti visiškos namo renovacijos. Taip pat svarbu atsižvelgti į vėdinimo sprendimus – verta apsvarstyti galimybę įrengti vėdinimo sistemą su šilumos atgavimu. Šis sprendimas energiją vartoja labai efektyviai, sumažina sąskaitas už šildymą bei didina bendrą būsto vertę“, – paaiškina O. Kazanavičienė.

Kitas svarbus aspektas yra šildymo sistema – jos efektyvumas, veiksmingumas ir, jei reikia, galimos alternatyvos. Kai kuriuose namuose situacija gerokai pagerėja pakeitus katilą, o kitais atvejais gali prireikti iš esmės peržiūrėti šildymo sprendimus.

„Svarstant apie šildymo sistemos įrengimą, taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kaip dažnai būste bus gyvenama, ar tai bus nuolatinė, ar sezoninė gyvenamoji vieta. Šios aplinkybės taip pat turės įtakos šildymo sistemos pasirinkimui“, – pasakoja O. Kazanavičienė.

Renovacijai galimos įvairios finansavimo galimybės

Kruopščiai įvertinus būtinus darbus, galima kreiptis į banką dėl paskolos. Anot ekspertės, priklausomai nuo darbų sąmatos dydžio ir darbų apimties, galima imti vartojimo paskolą namų remontui arba būsto paskolą nekilnojamam turtui renovuoti. Bet kuriuo atveju, skolinama suma priklausys nuo sąmatoje numatytų darbų apimčių bei besiskolinančiųjų finansinių galimybių.

Jei imama vartojimo paskola remonto darbams atlikti, paskolos suma išmokama visa iš karto, taikomos fiksuotos palūkanos, taip pat šiuo atveju nereikia pradinio įnašo.

„Jeigu imama būsto paskola įkeičiant esamą turtą, didžiausia paskolos suma sudarys iki 70 proc. jau turimo turto rinkos vertės. Jeigu būsto paskola imama jam įsigyti ir renovuoti, paskola bus išmokama dalimis, kurios viena bus skirta pirkimui, kita – renovacijai, įrengimui. Šiuo atveju prireiks ir pradinio įnašo“, – pasakoja ekspertė.

Banko atstovė pastebi, kad bendrai vertinant su namų remontu susijusius projektus, remontas dažnai kainuoja brangiau nei tikimasi nuo pradžių. Tam įtakos turi nenumatytos išlaidos, brangstantys darbai ar medžiagos, proceso eigoje pasikeičiantys poreikiai ir panašios priežastys. Todėl prieš imant paskolą būstui renovuoti, ekspertė rekomenduoja įsivertinti finansines galimybes ir pasitarti su banko specialistais, kurie padės rasti geriausią sprendimą.

„Be to, visada svarbu turėti omenyje, kad Lietuvoje visi asmens ar šeimos finansiniai įsipareigojimai mėnesio įmokoms negali būti didesni nei 40 proc. pajamų, tad paskolą imti planuojantys žmonės turėtų atsižvelgti į tai, kiek išlaidų reikalauja dabartiniai pragyvenimo įsipareigojimai ir kokia suma galėtų būti skiriama paskolai išmokėti. Esant galimybei, siekiant susimažinti remonto išlaidas labai naudinga pasidomėti galimybe gauti APVA programų kompensaciją“, – teigia „Luminor“ banko Klientų naudų padalinio vadovė. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-04-19 12:39
Ar galima nustatyti išbandymo terminą darbuotojui, perkėlus jį į kitas pareigas? O sudarius susitarimą dėl papildomo darbo? Šie ir kiti klausimai apie išbandymo laikotarpį dažnai kyla daugeliui darbuotojų. Taigi ką reikia žinoti apie šį – išbandymo – terminą ir kokios darbuotojo teisės?
nuotrauka
2024-04-19 09:47
Šiais metais ne viena šventinė diena „išpuola" viduryje savaitės. Gegužės 1-ąją minima Tarptautinė darbo diena šiemet bus trečiadienį, ir tai prasčiausias variantas tiems, kurie stengiasi nepraleisti nė vienos progos susikurti ilgesnį atokvėpį. Galimybių pratęsti savaitgalius turi ir darbdavys, ir d...
nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.

Statybunaujienos.lt » Komentaras