2023 gruodžio 3 d. sekmadienis, 12:00
Reklama  |  facebook

Galvojate apie nestandartinį būstą? Būkite budrūs

2018-11-16 10:50
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis būstą – patogiai išdėstytos erdvės. Jei naujos statybos būstuose jų išplanavimą galima derinti dar su rangovu ir prireikus nesunkiai keisti, tai norint patogiai įsirengti senesnės statybos ar nestandartinį būstą gali kilti problemų, o dažnai tokie ketinimai gali slėpti ir sunkiai nuspėjamas rizikas.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Draudikai savo ruožtu perspėja, kad nusprendusiems rinktis senos statybos, perplanuotus būstus ar ketinantiems gyvenamąją erdvę persiplanuoti pagal savo poreikius be patyrusių specialistų pagalbos, neplanuoti nuostoliai gali siekti ir penkiaženkles sumas.

„Matome, kad esant aktyviai nekilnojamojo turto rinkai stiprėja tendencijos maksimaliai išnaudoti visą būsto erdvę, taip pat ir keisti iš anksto numatytų patalpų paskirtį. Ne paslaptis, kad ir patogumo sąvoka pasikeitė: vis dažniau norima vientisų, atvirų erdvių. Tiesa, mes, kaip draudikai, apie padarinius dažniausiai sužinome tik tada, kai prasideda problemos ir nutinka įvairios nelaimės: darbų metu pažeidžiami inžineriniai tinklai, elektros instaliacija ar net laikančios namo konstrukcijos, o dėl to nukenčia ne tik pats savininkas, bet ir kaimynai“, – išplatintame pranešime cituojamas draudimo speicalistas Gintaras Gurskis.

Nestandartinis būstas – nestandartinės ir rizikos

Įsigijus butą senos statybos name, kuriame prieš tai gyveno keli skirtingi savininkai ir, galbūt, kiekvienas iš jų erdves adaptavo pagal savo poreikius, būtina išsiaiškinti, kokie pakeitimai buvo atlikti.

„Gerai, jei visi pokyčiai vyko iš anksto parengus projektą ir darbų metu jo buvo laikomasi. Tokiu atveju bus aiški visų inžinerinių komunikacijų vieta, matysime kaip buvo keičiamas busto išplanavimas. Realybė dažnai būna kitokia – būstai perplanuojami savo nuožiūra, pasitelkiant pažįstamus meistrelius, nebūtinai naudojant pačias kokybiškiausias medžiagas ir pokyčių niekur oficialiai neužfiksuojant. Būtina žinoti, kad įsigijus tokį būstą, jame ir minimalus remontas, jau nekalbant apie rimtesnius būsto erdvės perplanavimus, gali baigtis dideliais neplanuotais nuostoliais”, – sako G. Gurskis.

Pasak specialistų, dažnai pasitaiko atvejų, kai naujakuriai aptinka paslėptus elektros instaliacijos laidus, kanalizacijos ar vandentiekio vamzdžius tam neskirtose vietose. Neretai tokie atvejai gali baigtis labai liūdnai – gaisru arba pastato užpylimu. Prieš griaunant pertvaras būtina pasitikrinti ar tai tikrai galima daryti, nes taip galima pažeisti ir viso namo laikančiąsias konstrukcijas.

Atsekti, kokie pakeitimai buvo daryti gali padėti specialistai, taip pat bent iš dalies savivaldybės atstovai ar net kaimynai.

„Jei tikrai matote, jog būstas sename daugiabutyje, o išplanavimas nestandartinis, pamėginkite gauti buto planą, kreipkitės į savivaldybės specialistus, net apsilankykite pas kaimynus. Tai puiki galimybė naujakuriams ne tik susipažinti, bet ir pasiteirauti, kaip pas juos bute išvedžioti inžineriniai tinklai, išsiaiškinti, ar anksčiau yra buvę kokių gedimų. Tokių vizitų metu paprastai ir pasimato, kiek ir kaip buvo pakeistas būsto planavimas“, - pataria specialistas.

Aklinai paslėpti vamzdžiai ar laidai – papildomos problemos

Dar viena sunkiai naujakuriams pastebima rizika – paslėpti vamzdžiai ar „modernūs“ šildymo būdai, kurių iš pirmo žvilgsnio pastebėti neįmanoma.

„Anksčiau buvo gana paplitusi praktika daugiabučiuose nelegaliai po grindimis „prasitęsti“ vadinamąjį „gyvatuką“ ir išvedžioti karšto vandens vamzdžius. Žinoma, tokie pakeitimai nebuvo niekur užfiksuoti ir dokumentuoti. Įsigyjant tokį būstą vasarą turbūt net nepastebėsite šio pokyčio, tačiau suplanavus rimtesnius darbus ir pradėjus ardyti grindis galite netikėtai užlieti viską aplink”, - aiškina Gintaras Gurskis.

Draudikai taip pat nerekomenduoja estetikos ir patogumo vardan bute paslėpti inžinerinių tinklų.

„Pagrindiniai magistraliniai vamzdžiai ne veltui įrengiami lengvai prieinamose vietose ir niekada nėra aklinai paslėpti. Tai svarbu tiek dėl profilaktinės patikros, tiek ir tais atvejais, jei įvyktų sistemos avarija. Jei rekonstruodami būstą vamzdžius nuspręsite paslėpti, ateityje rizikuojate ne tik laiku nepastebėti užliejimo pavojaus, bet ir patirti nuostolių dėl to, kad norint prieiti prie jų teks ardyti ir visą apdailą“ – galimus pavojus vardina specialistas.

Jei patys planuojate pokyčius

Patiems planuojant pokyčius būtina bendradarbiauti su specialistais, o jei keisite kažką daugiau nei sienų spalvą, reikia gauti ir statybos leidimą.

„Planuojant rimtesnius remonto darbus, rekonstruojant būstą, reikia kreiptis į projektuotoją, paruošti rekonstrukcijos projektą ir darbams gauti statybų leidimą. Tik nuo leidime nurodytos dienos galima pradėti statybos darbus, o prieš tai būtina pasirūpinti statybos darbų draudimu. Žinokite, kad rekonstrukcijos, atnaujinimo, modernizavimo ir visiems kitiems statybos darbams, kuriems reikalingas statybos leidimas, statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimas yra privalomas“, – primena specialistas.

Jei samdote įmonę, kuri visus darbus atliks už jus – įsitikinkite ar ji apsidraudusi. Tais atvejais kai visus darbus atlieka rangovas draudimu turi pasirūpinti jis pats.

„Reikia nepamiršti, kad atsakomybė krenta ant buto savininko pečių ir kaimynai pretenzijas reikš būtent jums, todėl būtina pasitikrinti, ar rangovas tikrai yra apsidraudęs ir nelaimės atveju galės padengti žalą ne tik Jūsų kaimynams už įskilusias ar užlietas buto sienas, tačiau ir Jums, už darbų metu netyčia apgadintas grindis“, - išplatintame pranešime cituojamas draudimo specialistas. 
Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-11-30 13:07
Bendrovė „Baltic Asset Management“ investuoja 30 mln. eurų į dviejų daugybinių pastatų statybas Viršuliškių rajone. Naujos statybos projektas „Newton“ įsikurs Viršuliškių skg. 8 ir nekilnojamojo turto rinką Vilniuje papildys 233 butais. Šiuo metu jau pradėti statybų darbai.
nuotrauka
2023-11-30 09:14
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstaty...
nuotrauka
2023-11-27 11:57
Valstybė kasmet paveldi iki 400 nekilnojamojo turto objektų, kurių neišreiškia noro perimti velionio įpėdiniai arba tokių nėra. Tokių objektų Turto bankas kasmet parduota už 2-3 mln. eurų, tačiau paveldėto turto administravimo kaštai dengiami iš valstybės biudžeto. Pasak Turto banko atstovų, Lietuvo...
nuotrauka
2023-11-23 11:05
Šią savaitę Vilniaus miesto savivaldybė išdavė statybos leidimą naujam UAB „Eika“ valdomam gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) projektui „Nauji peizažai“ Naujininkuose. 0.55 a ploto teritorijoje pradėti statyti 3 namai su 103 įvairaus išplanavimo butais. Investicijos į naująjį projektą, adresu Kamin...
nuotrauka
2023-11-20 12:58
Vilniaus miesto savivaldybė išdavė statybos leidimą naujam gyvenamojo NT projektui Šnipiškėse, išskirtinėje sostinės vietoje – greta pernai atidaryto Japoniško sodo. Modernios architektūros gyvenamasis pastatas, adresu Linkmenų g. 4, bus pradėtas statyti dar šiais metais.
nuotrauka
2023-11-15 06:05
2025 m. pradžioje Vilniuje, Karoliniškėse, iškils naujas gyvenamasis namas „Sietyno 3”, kurį stato nekilnojamojo turto vystytojas „Lithome“. Netoli Vakarinio aplinkkelio tarp pušų iškilsiančiame 5 aukštų name suprojektuoti 123 butai ir 8 komercinės patalpos. Bendra investicijų suma sudarys daugiau k...
nuotrauka
2023-11-06 13:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group" Vilniuje, greta 37 ha Jomanto parko, baigė statyti daugiabučių kompleksą, kuriame galima įsigyti ne tik dalinės ar visos apdailos butų, bet ir pilnai gyvenimui paruoštų baldais apstatytų butų.
nuotrauka
2023-10-31 15:00
UAB „Eika“, būdama projekto valdytoja, pradeda gyvenamojo projekto „Saulės namai“ statybas ir pardavimus. Naujas projektas įsikurs UAB „Eika Asset Management“ (EAM) valdomo fondo „Eika Development Fund“ (EDF) drauge su AB „SKV-Valda“ įsigytuose sklypuose Pilaitėje, adresu Pilkalnio g. 5 ir 7. Bendro...
nuotrauka
2023-10-26 13:17
Maždaug kas tryliktas, arba apie 8 proc., iš pirminėje sostinės nekilnojamojo turto (NT) rinkoje parduodamų būstų yra prestižinės klasės. NT ekspertų nuomone, poreikis prestižiniam būstui yra vis didesnis, nes galinčių jį įsigyti pirkėjų pastaraisiais metais yra daugiau, tačiau šio būsto segmento au...
nuotrauka
2023-10-25 12:55
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo Vilniaus miesto savivaldybė leidimą sostinės Naujamiesčio rajone statyti naują gyvenamąjį kvartalą. Numatomos investicijos į projektą – 35 mln. eurų.
nuotrauka
2023-10-25 12:42
Vilniaus pašonėje, Riešės gyvenvietėje, kyla naujas uždaras mažaaukštės statybos gyvenamųjų namų kvartalas „Spanguolių takai" su išskirtiniu elementu – nuosavu, specialiai gyventojų reikmėms, kuriamu parku. Planuojama, jog pirmieji naujakuriai galės įsikelti jau 2024 m. II ketvirtyje.
nuotrauka
2023-10-23 10:24
Nors atrodo, kad nuoma Vilniuje tapo nebeįperkama, duomenys rodo, jog šiais metais ji beveik nekito, o kai kuriuose rajonuose netgi mažėjo. Tiesa, tam tikrose vietose dėl buvusios infliacijos būstų savininkai toliau kėlė kainas, todėl nuomininkai turi ieškoti pigesnio varianto ar svarstyti nuosavo b...
nuotrauka
2023-10-09 11:07
Kauno Aleksoto rajone, greta miesto centro ir Nemuno salos, tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ užbaigė pirmąjį vieno didžiausių plėtros projektų laikinojoje sostinėje – „Matau Kauną“ – etapą.
nuotrauka
2023-10-05 11:21
Rugsėjis už lango buvo rekordiškai šiltas, tačiau nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos tai nesušildė. Pirmasis rudens mėnuo labiau priminė šalį šiuo metu apgaubusią darganą ir atvėsimą, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras.
nuotrauka
2023-10-04 11:15
Esami ar dar tik būsimi nekilnojamojo turto savininkai ar nuomininkai reikalingus darbus Registrų centre galės atlikti dar paprasčiau. Įdiegus naujoves nuo šiol Registrų centro savitarnoje savarankiškai ir neišeinant iš namų galima įregistruoti juridinius faktus apie sudarytas subnuomos sutartis ir ...
nuotrauka
2023-10-03 10:36
Nepaisant pastaraisiais mėnesiais kilusių paskolų palūkanų normų, Lietuvos gyventojai planų įsigyti nuosavą būstą neatsisako. Per artimiausius 3 metus tai padaryti ketina beveik kas ketvirtas (23 proc.) šalies didmiesčių gyventojas. Ši dalis dar didesnė tarp 25-35 metų amžiaus gyventojų, kurių trečd...
nuotrauka
2023-10-02 14:53
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugsėjo mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje naujų būstų pardavimai buvo vieni mažiausių šiemet – parduoti 156 būstai, fiksuotas 21 sutarties nutraukimas. Rugsėjį būstų parduota 29 proc. mažiau nei rugpjūtį, kuomet pardavimai siekė ...
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 11:23
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone planuoja pradėti naujo gyvenamojo kvartalo statybas. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas 4 korpusų pastato statybų leidimui gauti. Numatomos kompanijos investicijos į šį projektą – 35 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » NT projektai