2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 23:11:16
Reklama  |  facebook

Harmoninga, ugdanti aplinka: koks turi būti šiuolaikinis darželis?

2025-03-03 17:42
Šiuolaikinis darželis šiandien – tai kur kas daugiau nei tradicinė vaikų priežiūros įstaiga. Pastaraisiais metais Vilniuje formuojamas naujas požiūris į ikimokyklinių ugdymo įstaigų architektūrą: darželiai projektuojami kaip harmoningos su aplinka, socialinius įgūdžius ugdančios erdvės, atviros vietos bendruomenei ir pritaikytos vaiko poreikiams.
nuotrauka
Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus vystymo kompanija, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
Ugdymo įstaigų projektavimu, statyba bei valdymu besirūpinančios Vilniaus vystymo kompanijos Projektavimo valdymo departamento direktorė Sigita Kėblienė išskiria tris esminius principus, apibrėžiančius šiuolaikinį darželį ir keičiančius nusistovėjusias ankstyvojo ugdymo erdves.

Vieninga architektūrinė darna

Pirmasis principas – darželis turi būti integrali aplinkos dalis, o pastatas, sklypo sprendimai ir aplinkinė teritorija – sudaryti vieningą visumą, atitinkančią šiuolaikinius ugdymo principus.

„Šiuolaikinio darželio idėja turėtų būti paremta racionalumo principais. Pastatą ir sklypą planuojame taip, kad jis darniai integruotųsi į esamą kontekstą, išsaugant esamus funkcinius ryšius ir tuo pačiu, funkciniu zonavimu, atlieptų ugdymo įstaigos ir vietos bendruomenės poreikius, Taip sukuriama darni architektūrinė visuma, kur pastatas organiškai įsilieja į aplinką ir tarnauja ugdymo tikslams“, – sako pranešime cituojama S. Kėblienė.

Sigita KėblienėSigita Kėblienė.
Vilniaus vystymo kompanijos
nuotr.
 
Toks vieningas požiūris reiškia, kad ir darželio viduje, ir lauke erdvės papildo viena kitą. Architektūrinė darna sukuria estetišką ir funkcionalų ansamblį, kuriame vaikai jaučiasi gerai nuo pat pirmųjų žingsnių.

Socialinius įgūdžius ugdanti aplinka

Antras svarbus aspektas – socialinius įgūdžius ugdanti aplinka. Moderniame darželyje erdvės suplanuotos taip, kad skatintų vaikų bendravimą, bendruomeniškumą ir tarpusavio mokymąsi. Tradicinių ilgų koridorių ir uždarų grupių koncepcija keičiama atviresnėmis, daugiafunkcėmis erdvėmis, neužmirštant vaiko individualumo išsaugojimo.

„Siekiame, kad darželio erdvės skatintų skirtingų amžiaus grupių vaikų bendravimą. Bendro naudojimo erdvės koridoriai, holai skirti ugdymui, pažinimui, skatina bendruomeniškumą, juose suplanuojant skaitymo kampelius, interaktyvius žaidimus, erdves bendroms veikloms, – pasakoja S. Kėblienė. Tokiu būdu vaikai mokosi vieni iš kitų: vyresnieji padeda mažesniems, o mažieji stebėdami drąsiau mokosi naujų įgūdžių“, – sako S. Kėblienė.

Anot jos, šiuolaikiniame darželyje kiekvienas kvadratinis metras – tai galimybė vaikams tyrinėti, judėti ir bendrauti, taip ugdant socialinius bei emocinius jų gebėjimus.

Pilaitėje
naujai įsikūrusio darželio
baseinas.
Vilniaus vystymo kompanijos
nuotr.
 
Atvirumas bendruomenei

Trečiasis principas – atvirumas vietos bendruomenei. Dabartiniai darželiai projektuojami taip, kad jų erdvėmis galėtų naudotis ne tik ugdytiniai, bet ir aplinkinė bendruomenė.

„Norėjome atsisakyti stereotipinio uždaro darželio modelio. Šiuolaikinis darželis neturi būti izoliuota sala – atvirkščiai, jo erdvės turi organiškai įsilieti į viešąsias erdves,“ – teigia S. Kėblienė. Jos teigimu, darželio vidinės ir lauko erdvės gali tarnauti visiems: dienos metu jos priklauso vaikams, o po darbo valandų ar savaitgaliais tam tikros zonos tampa atviros miestiečiams.

Praktiškai tai įgyvendinama įvairiais būdais. Pavyzdžiui, naujuose darželiuose planuojamos daugiafunkcės salės ar sporto aikštelės, kurias bendruomenė gali naudoti renginiams, sportui ar edukacinėms veikloms. Lauko žaidimų aikštelės dalis neretai paliekama atvira – gyventojai su vaikais gali ja naudotis nustatytu laiku. Toks atvirumas didina darželio ir bendruomenės ryšį: kaimynystėje esantys gyventojai įtraukiami į darželio gyvenimą, o ugdymo įstaiga prisideda prie vietos bendruomenės poreikių tenkinimo.

Darželis „Vydūnėlis“ – principų įgyvendinimas praktikoje

Šie principai sėkmingai pritaikyti ką tik Pilaitėje duris atvėrusiame lopšelyje-darželyje „Vydūnėlis“. Tai vienas moderniausių darželių sostinėje, talpinantis iki 320 vaikų. „Vydūnėlis“ projektuotas vadovaujantis darnaus planavimo idėjomis: daugiabučių namų apsuptame sklype pritaikyta U formos pastato struktūra su uždaru vidiniu kiemu.

„Vydūnėlis“.
Sauliaus Žiūros nuotr.
 
„Šio darželio atveju siekėme, kad pastatas natūraliai įsilietų į kvartalo audinį. Funkciškai suskirstėme teritoriją – suformuotas vidinis kiemas vaikų poreikiams, žaidimų zonos, aikštynėlis, ūkinė zona, įėjimo erdvė, kaip bendruomenės aikštė. Taip sukūrėme saugią erdvę vaikams žaisti kieme, bet kartu išlaikėme ryšius su aplinkinėmis erdvėmis,“ – pasakoja S. Kėblienė.
Naujajame darželyje maksimaliai išnaudotos vidaus erdvės vaikų veiklai. Vietoj tuščių koridorių čia – smalsumą skatinančios įveiklintos erdvės, leidžiančios vaikams žaisti ir judėti. Kiekviena grupė turi ne tik savo patalpą, bet ir patogią jungtį su bendromis erdvėmis, kad vaikai galėtų saugiai išeiti už grupės ribų, susitikti su kitais ir tyrinėti aplinką. Įrengtas net ir baseinas, kuris teikia papildomą pridėtinę vertę Pilaitės rajonui. Tai sustiprina darželio, kaip bendruomenės centro, vaidmenį.

Interjerui „Vydūnėlyje“ parinktos ilgaamžės natūralios medžiagos – mediena, akustinės medžio plaušo plokštės – kurios paliktos natūralios spalvos, kad kurtų ramybės pojūtį. Baldai pritaikyti vaikams: spalvingi, bet ne rėžiantys akies, lengvai pasiekiami. Visa aplinka alsuoja jaukumu ir modernumu – čia vaikai drąsiai jaučiasi savarankiški, o tėvai žino, kad jų atžalos laiką leidžia saugioje bei kūrybiškoje erdvėje. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras