2024 gruodžio 2 d. pirmadienis, 10:39
Reklama  |  facebook

Ieškau mažo buto. Vietos automobiliui nereikia

2019-03-01 07:35
Per pastaruosius 15 metų vidutinis naujo būsto plotas sumažėjo 10 kv. m – nuo 60 kv. m iki 50 kv. m. Analogiškai mažėja ir mažas būstas: rinkoje jau paklausūs ne tik 40 kv. m, bet ir kur kas mažesni – 25–30 kv. m ploto butai. Pokyčius diktuoja ne tik jaunoji karta, besikeičiantis gyvenimo būdas, bet ir paprasčiausia logika.
nuotrauka
Suomių „Smartti“ koncepcijos mažo ploto butai, kurie populiarūs Helsinkyje. „YIT Lietuva“ iliustr.


Minimos įmonės
Veikmė, UAB
Eika, UAB
YIT Lietuva, UAB
Nekilnojamojo turto plėtotojai sako, kad mažo ploto butai iš tiesų yra labai paklausūs, tačiau drastiškai didinti projektuose tokių butų skaičių – netvaru.

Būsto dydį lemia vieta ir potencialūs pirkėjai

„Pastaruosius trejus metus stebime tą pačią tendenciją: labiausiai paklausūs mažo ploto – iki 35 kv. m – vieno ar pusantro kambario būstai su bendra virtuvės ir svetainės erdve bei miegamuoju. Jeigu kvadratinio metro kaina būtų tokia pat, kaip ir kitų projekto butų, jų neliktų jau per pirmąsias tris dienas“, – sako bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda. 

Tokią paklausą lemia investuotojai, kurie mažus butus perka nuomai. Nors mažo ploto būstų kvadratinis metras yra iki 30–50 proc. brangesnis negu vidutiniškai kainuoja kiti to paties projekto butai, investuoti vis tiek verta: mažo būsto sandorio ir įsigijimo vertė gerokai mažesnė, o nuomos kainos – labai panašios, kaip ir didesnių būstų. Taigi nugali ekonominė logika – investuoji mažiau, o gauni daug, investicija atsiperka greitai.

Analogišką tendenciją stebi ir kiti NT plėtotojai: jeigu pirkėjas ieško paties mažiausio būsto, paprastai jis bus skirtas nuomai. 

Nuotraukoje kairėje –
bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda

Tačiau nė viena iš įmonių, kurias kalbino portalas Statybunaujienos.lt, nesiryžta projektuose drastiškai didinti mažo ploto butų skaičiaus. M. Žibūdos žodžiais, tai būtų netvaru.

„Kiek ir kokių butų bus projekte, lemia vieta arba potencialus klientas: kuo arčiau centro, tuo daugiau mažų butų, nes šiuo metu investuotojai, perkantys nuomai, o ne gyvenimui, ieško mažų butų kuo arčiau centro. Mažus butus paprastai nuomojasi vienišiai, kurie nori gyventi kuo arčiau miesto centro – kultūrinio, visuomeninio gyvenimo, – sako „Eikos“ atstovas. – Miegamuosiuose rajonuose labiau orientuojamės statyti daugiau didesnių butų.“

Kitas faktorius, lemiantis, kiek ir kokių butų bus rengiama, – projekto koncepcija. Vienas iš tokių pavyzdžių – Kaune plėtojamas šiuolaikinis bendrabutis, kur visa suprojektuota nuomai, studentams. Tačiau yra ir gyvenamųjų daugiabučių, plėtojamų orientuojantis į investuotojus, kurių yra apie 30–40 proc. Jie perka ne tik nuomai, bet ir vaikams, tėvams, investicijai, taip užtikrindami santaupų saugumą. Tokios rinkos tendencijos lemia ir jau pradedamus plėtoti mikrobūsto projektus, kai daugiabučiame name dominuoja 20–30 kv. m ploto butai.

Plotą aukoja dėl gyvenimo šalia miesto centro

Statybų ir darnios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas sako, kad mažų būstų paklausa priklauso nuo konkretaus projekto vietos mieste, jo lygio, kokybės ir kainų, tačiau, žvelgiant apskritai, – didesnis būsto plotas pirkėjams dabar jau nebūtinai yra svarbiausias privalumas.

„Pastebime, kad vis dažniau mažesnio būsto dairosi ne tik pirkėjai, ketinantys jį nuomoti, bet ir gyvenimo užmiestyje ar atokesniame rajone atsikandę žmonės. Miesto centro trauka šiandien yra išties akivaizdi, o dėl gyvenimo arčiau jo gyventojai vis labiau linkę aukoti dalį būsto ploto. Kartu ryškėja ir kita tendencija, kai mažesnį būsto plotą siekiama kompensuoti patrauklia jo aplinka – bendrosiomis, rekreacinėmis erdvėmis, terasomis, gerai išvystyta aplinkine infrastruktūra ar net gražia panorama pro langus“, – sako K. Vanagas.

Nuotraukoje kairėje –
bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas

Anot K. Vanago, bene paklausiausias šiandien yra tas būstas, kuriame suderinami gyvenimo miesto centre privalumai ir gamtos artumo pojūtis. Tokiu atveju ir būsto plotas tampa mažiau svarbiu faktoriumi.

„Jei šalia būsto yra įrengta jauki žalia terasa, kurioje vasarą ryte galima ramiai atsigerti kavos, tuomet ir papildomi kvadratiniai metrai namuose daugeliui nėra tokie svarbūs. Apskritai namai šiandien jau yra suvokiami gerokai plačiau nei tik vienas ar du kambariai su virtuve ir vonia.

Šiandieniniam būsto pirkėjui tai ir žalias kiemas po langais, ir šalimais esantis skverelis ar jauki kavinukė, ir apylinkėse esantys kultūrinai-istoriniai ženklai. Vertinama visuma, o mūsų, kaip statytojų, užduotis – ją padaryti, kuo patrauklesnę“, – sako K. Vanagas.

„Nesu prieš mažus butus. Esu prieš pirkėjų neraštingumą“

Bendrovės „Veikmė“ direktorius Eugenijus Zaremba įsitikinęs, kad mažas butas negali būti mažesnis negu 40 kv. m ploto. 

„Žmogui reikia ne būti, o gyventi. Iš to ir „Veikmės“ politika būsto atžvilgiu – patogumas, orus gyvenimas. Gyventi turi būti ir nebrangu, ir efektyvu, turi būti garantuotas geras aptarnavimas – visa, kas kuria gyvenimo kokybę. Todėl mes nekuriame bendrabučio ten, kur nereikia“, – sako bendrovės „Veikmė“ direktorius E. Zaremba. Jo žodžiais, kad žmogus galėtų oriai gyventi vieno kambario bute, jo plotas turi būti ne mažiau 40 kv. m, koks yra butas su miegamojo erdve bei virtuvės-svetainės zona.

Nuotraukoje kairėje –
bendrovės „Veikmė“ direktorius
Eugenijus Zaremba

Planuodama butus, „Veikmė“ pirmiausia vertina didesnių būstų gyventojų poreikius. Jei laiptinėje yra trys vieno kambario butai ir vienas trijų kambarių butas, pastarojo gyventojai gyvens bendrabučio sąlygomis, nes žmonės, E. Zarembos nuomone, nepirks mažų butų gyventi sau, savo tėvams, – paprastai tai yra trumpalaikės nakvynės objektas. Todėl tik atskirais atvejais bendrovė šalia didelių butų įrenginėja mažo ploto būstus. 

 

Iliustracijoje – mažo ploto „Veikmės“ butas

„Bet nesu prieš mažus butus. Esu prieš pirkėjų neraštingumą. Tyrimai apie gyvenimo kokybę liudija, kad pirkėjams reikia konsultantų, kurie padėtų išsirinkti būstą, – sako E. Zaremba. – Kas perka 40 butų investicijai, tam nereikia konsultantų. O kas perka butą gyvenimui, reikia teisinės konsultacijos. Gali nusipirkti pigų butą ir patekti į bėdą, nes neįvertintos gretimybės, namo paskirtis ir panašūs dalykai. Manau, kad žmonės sako nerandantys mažo ploto būstų ne todėl, kad jų nėra, o todėl, kad svarbi ir gyvenamoji aplinka, ir gretimybės, ir galimybės susikurti būtinas erdves mažame plote.“

Vienišiai sudaro apie penktadalį mažų būstų sandorių

Visuomenėje daugėja vieno asmens ūkių. Tai labai greitai suvokė ir persiorientavo maisto pramonė, fasuodama, pavyzdžiui, šešis kiaušinius ar vos kelias riekes duonos. Kaip rodo pastarųjų trejų metų „Eikos“ statistika, vienišiai sudaro apie penktadalį visų sandorių, o didžiąją mažų butų dalį nuperka investuotojai, nes jauni vienišiai neretai perka didesnį būstą, numatydami perspektyvą – kad susituoks arba susilauks vaikų.

„Stebime tendenciją – daugėja žmonių, kurie gyvena po vieną, gyvena ne bute, o mieste. Į butą grįžta tik pernakvoti. Vakarų Europoje grįžta net ne į butą, o į lovą, visa kita bendra, – pasakoja UAB „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda. – Visuomenė grįžta į vieno žmogaus ūkį. Tai jauni, neturintys šeimos žmonės, kurie atvažiuoja į Vilnių. Tai vyresni žmonės, kurie parduoda savo didelį, nebetinkantį dėl amžiaus butą: gal tai buvo namas be lifto, brangus išlaikyti, nes nerenovuotas. Nauji maži energiškai efektyvūs butai traukia ir vyresnius, nes yra patogūs gyventi, pigiai išlaikomi.“

„Miestas bus kitoks ir greičiau, negu mes įsivaizduojame“

Daug mažų butų viename name – ne tik atgrasantis bendrabučio šurmulys, bet ir brangesnė statyba, ir galvosūkis statytojams: daug mažų butų – daug automobilių – daug vietos jiems statyti, o kai tos vietos požeminiame garaže, neretai tenka pardavinėti pigiau už savikainą. Todėl, pripažįsta visi NT vystytojai, geriau statyti didelius butus, nes 1 butui reikia 1 parkavimo vietos. Mažų būstų statybą brangina ir pertvaros tarp butų, ir inžinerinės sistemos. Kaip sako UAB „Eika“ plėtros direktorius M. Žibūda, statyti 100 mažų butų ar 60 įvairaus ploto – ryškus skirtumas. 

„Eikos“ projektas „Namų pynės“

Tačiau ir čia ateina pokyčiai, kuriuos lemia dalijimosi ekonomika: nemažai žmonių atsisako nuosavų automobilių. Dalis žmonių jų visai nevairuoja – dėl negalių, amžiaus, apsisprendimo. Tačiau pagal normatyvus plėtotojai yra priversti kiekvienam butui įrengti po parkavimo vietas, išskyrus miesto centrą.

„Juntame prieštaravimus tarp STR ir realios situacijos, tvarios plėtros, apie kurią kalba visas pasaulis. Biurų nuomininkai, pavyzdžiui, nori ateiti į energiškai tvarų biurą, žalios kompanijos skatina savo darbuotojus naudotis visuomeniniu transportu, dalijimosi sprendimais, – akcentuoja M. Žibūda. – Vystytojas turi rinktis, ką atitikti – STR ar rinkos poreikius, tarptautines tendencijas. Manau, esame virsmo etape, iki suvoksime, jog nereikia tiek parkingo vietų. Miestas – kalbant ir apie būstą, ir apie parkavimą, – bus kitoks ir greičiau, negu mes įsivaizduojame.“ 

Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2024-11-26 09:17
Nors būsto kainos palaipsniui auga ir nematyti pagrindo jų mažėjimui, kartu su kitais ekonominiais pokyčiais, pavyzdžiui, palaipsniui mažėjančia „Euribor" palūkanų norma, kai kurie Lietuvos gyventojai į sprendimą įsigyti būstą pradeda žiūrėti pozityviau. Plačiau apie tai pasakoja „Luminor" mažmeninė...
nuotrauka
2024-11-18 10:03
Kaina, vieta mieste, galimybė statyti automobilį – svarbiausi kriterijai žmonėms, perkantiems naują būstą, rodo „EIKA Development“ užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikta reprezentatyvi Vilniaus gyventojų apklausa. Tačiau šie kriterijai gali kisti priklausomai nuo pirkėjų amžiaus, gaunamų pajamų...
nuotrauka
2024-11-18 09:16
Lietuvoje ilgą laiką manyta, kad Vilnius – svajonių miestas naujakuriams. Vis dėlto „Luminor" banko užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidė, kad vis daugiau žmonių pirmenybę teikia ne sostinei. Tuo tarpu kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje sostinės ir toliau lieka viršūnėje. Ar t...
nuotrauka
2024-11-04 13:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ praneša, kad daugiafunkcio Paupio rajono konversijos darbai eina į pabaigą – užbaigtas priešpaskutinis projekto statybų etapas. Į jį bendrovė investavo 14 mln. eurų, o pasiūloje liko 13 paskutinių butų.
nuotrauka
2024-10-30 17:34
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ gavo statybų leidimą ir Vilniuje pradeda naujo rajono „Sakai“ statybas. Neries pakrantėje, greta Karoliniškių draustinio bus pastatyta beveik 700 butų. Šiuo metu startuoja pirmasis 306 butų kvartalas, į kurį bendrovė investuos 57 mln. eurų. Išankstinius jo pardavimu...
nuotrauka
2024-10-24 10:01
Rinkdamiesi būstą gyventojai skiria itin didelį dėmesį ir prieš priimdami sprendimą įvertina daugelį aspektų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atliktas naujausias Tvarumo barometro tyrimas parodė, kad rinkdamiesi bū...
nuotrauka
2024-10-22 15:21
Šiemet būstui žymiai aktyviau skolinasi jaunesni nei 30 m. Baltijos šalių gyventojai, rodo „Citadele“ banko pirmų devynių 2024 m. mėnesių būsto paskolų duomenys. Vis dar aukštų bazinių palūkanų kontekste Lietuvos gyventojai skolinasi mažesnes sumas, ilgina paskolos grąžinimo laikotarpį.
nuotrauka
2024-10-21 14:17
Lietuvos regionai susiduria su itin aktualia problema: juose stinga naujos statybos daugiabučių, kurie būtų ne tik patogūs gyventi, bet turėtų ir investicinę vertę. „Dzūkų apartamentai“, naujas daugiabutis Varėnoje, atitinkantis aukščiausius energinio efektyvumo standartus, neabejotinai taps traukos...
nuotrauka
2024-10-18 10:07
Šiandien Seimo posėdyje priimtas Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtas supaprastinto būsto paskolų refinansavimo projektas, kuris leis žmonėms paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų pakeisti paskolą suteikusį banką ir pagerinti būsto paskolos finansines sąlygas.
nuotrauka
2024-10-17 15:39
Šiandien, spalio 17 d., Seimas sprendžia dėl pataisų, kuriomis siekiama supaprastinti būsto kreditų refinansavimo sąlygas. Gyventojų apklausos duomenimis, refinansavimo galimybė domina 27 proc. būsto paskolų gavėjų, iš jų trečdalis jau sprendžia šį klausimą su bankais. Tuo tarpu realios būsto paskol...
nuotrauka
2024-10-17 15:19
Didžiausia Baltijos šalyse ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas" ilgalaikei nuomai pasiūlė 26 pilnai įrengtus naujus butus, esančius Vilniaus senamiestyje. Šis projektas – praėjusiais metais atidaryto biurų ir gyvenamųjų pastatų komplekso B10 Jono Basanavičiaus gatvėje dalis.
nuotrauka
2024-10-16 16:42
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ rekonstruoja Nidoje, adresu Taikos g. 13, įsikūrusį seną poilsio paskirties pastatą. Statybos darbai vyksta dviejose jo korpusuose, kurių vietoje bus įrengti nauji „Palvės apartamentai" su 52 poilsio ir gyvenamosios paskirties patalpomis bei 4 komercinėmis...
nuotrauka
2024-10-15 17:03
Vilniaus miesto savivaldybė pritarė sostinės Lazdynų mikrorajone nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" vystomo gyvenamosios paskirties kvartalo projektiniams pasiūlymams. 2,4 ha ploto sklype suprojektuotame kvartale planuojama įrengti virš 630 būstų. Statybų leidimą tikimasi gauti 2025...
nuotrauka
2024-10-08 15:48
Vilniuje, Panevėžio gatvėje, šalia visų laukiamo būsimojo geležinkelio stoties konversijos projekto „Vilnius Connect", kyla naujas projektas „Senamiesčio link by CITUS". Šiame nedideliame, tačiau jaukiame projekte, siūlančiame daug pridėtinės vertės, jau galima įsigyti vieną iš 45 vidutinės klasės b...
nuotrauka
2024-10-04 09:36
Lietuvos banko ir Eurostato duomenimis, metinių atlyginimų skaičiaus rodikliai Lietuvoje rodo vis didėjančius gyventojų ketinimus įsigyti būstą. Tuo tarpu kainų ir pajamų santykis siunčia aiškią žinutę, jog įperkamumas Lietuvoje nuo 2022 m. pabaigos gerėja ir iki 2025 m. pabaigos turėtų grįžti į ist...
nuotrauka
2024-10-03 14:32
SBA grupės NT bendrovė „SBA Urban“ kartu su Barščiams priklausančia investicine įmone „TABA Invest“ į „Nemunaičių“ kvartalo plėtrą investuos daugiau kaip 250 mln. eurų. Antrajame „Nemunaičių“ etape pradėtos verslo centro, gyvenamojo namo bei daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės statybos.
nuotrauka
2024-10-01 16:06
Seimas po svarstymo pritarė su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų rasti geriausią paskolos šaltinį.
nuotrauka
2024-09-25 09:45
Nemuno krante, Kaune vystomame rajone „Nemunaičiai“ naują gyvenamąjį daugiabutį „Pasaka“ statys bendrovė „Infes“. Statybos darbai prasidės jau rugsėjo pabaigoje. Planuojama, kad pirmieji gyventojai čia įsikels jau 2026 m. pirmąjį ketvirtį.
nuotrauka
2024-09-23 15:35
„EIKA" grupei priklausanti įmonė UAB ,,EIKA Development" pradeda naujo gyvenamųjų daugiabučių projekto ,,Medeinos namai" statybas ir pardavimus. Medeinos g. 30 esančiame, beveik 8,4 tūkst. kv. metro ploto, sklype per du etapus planuojama pastatyti 5 namų korpusus su 138 butais ir 11 komercinių patal...
nuotrauka
2024-09-17 09:49
Naujininkų rajonas Vilniuje, po savivaldybės ir verslo investicijų, sparčiai keičia savo veidą. Gražėjančios viešosios erdvės, visi miesto gyvenimo reikalingi patogumai, galimybė greitai pasiekti miesto centrą tuo pačiu gyvenant šalia gamtos tampa reikšmingais argumentais, dėl kurių vis daugiau žmon...

Statybunaujienos.lt » NT projektai