2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 7:59
Reklama  |  facebook

Įkeitimo sandoriai gyventojams ir verslui – nuotoliniu būdu ir be notaro patvirtinimo

2021-12-20 11:45
Jau nuo kitų metų gyventojai ir verslas turės daugiau galimybių savarankiškai, nuotoliniu būdu ir be notaro patvirtinimo susitvarkyti įkeitimo (hipotekos) sandorius. Šiuos pokyčius numato Registrų centro baigiamas įgyvendinti Nekilnojamojo turto ir naujai pradėsiančio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registrų modernizavimo projektas.
nuotrauka
Registrų centro nuotr.


Minimos įmonės
Registrų centras, VĮ,
Vyriausybė dar birželio mėnesį priėmė nutarimą, kuriuo nuo 2022 metų sausio 1 dienos likviduojamas Hipotekos registras, kurio valdytoja - Teisingumo ministerija. Kitu nutarimu Vyriausybė nusprendė reorganizuoti taip pat Teisingumo ministerijos valdomą Sutarčių registrą - nuo kitų metų jį pakeis Sutarčių ir teisių suvaržymų registras. Abiejų šių registrų tvarkytojas, atsakingas už techninę jų priežiūrą yra Registrų centras.

Registrų centras skelbia jau baigiantis įgyvendinti minėtų registrų modernizavimo projektą, kurio metu bus sukurtos ir į Registrų centro savitarnos sistemą integruotos naujos elektroninės paslaugos. Pirmoji iš jų - galimybė elektroniniu būdu be notaro tvirtinimo sudaryti kilnojamojo turto įkeitimo sandorį tarp juridinių asmenų (bendrovių, organizacijų ir kt.) ir registruoti šį sandorį Sutarčių ir teisių suvaržymų registre.

„Dažniausiai juridiniai asmenys įkeičia transporto priemones, pinigines lėšas, turtines teises, gamybos įrangą. Iki šiol sandorio šalys kreipėsi į notarą, kad šis parengtų sandorio projektą, o vėliau, šalims jį pasirašius, patvirtintų notarine tvarka, – pranešime cituojama Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė. – Įdiegus pakeitimus juridiniai asmenys sutarties projektą sudaryti, įrašyti visus duomenis, juos patikrinti ar papildyti sutartį papildomais duomenimis galės patys Registrų centro savitarnoje. Suderintą sutartį tereikės pasirašyti elektroniniu parašu ir pateikti registruoti.“

Jos teigimu, šiuo metu Hipotekos registre neregistruojami kilnojamojo turto įkeitimo sandoriai, kai įkeistas turtas perduodamas saugoti kreditoriui, pavyzdžiui, įkeistas automobilis saugomas kreditoriaus aikštelėje. Tačiau jau nuo kitų metų sandorio šalys tokį sandorį galės registruoti naujajame Sutarčių ir teisių suvaržymų registre, o visus veiksmus bus galima greitai ir nesudėtingai atlikti Registrų centro savitarnoje.

Išregistruoti hipoteką galės patys gyventojai

Kita naujovė, kaip praneša Registrų centras, –  bus aktuali didesnei daliai gyventojų, kurie grąžinę paskolą ar kreditą dar turi kreiptis į kredito įstaigą ir notarą, kad iš registro būtų išregistruota hipoteka. Nuo kitų metų, sandorio šalys galės pačios pateikti prašymą Registrų centrui iš Sutarčių ir teisių suvaržymų registro ar Nekilnojamojo turto registro išregistruoti pasibaigusį įkeitimą (hipoteką). Svarbi sąlyga - įkeitimu (hipoteka) užtikrinta prievolė turi būti tinkamai įvykdyta. Jei tokį prašymą teiks skolininkas, kreditorius elektroniniu būdu gaus pranešimą, kad tokį prašymą patvirtintų.

„Tikime, kad elektroninių paslaugų plėtra ne tik leis sutaupyti brangų gyventojų ir verslo laiką, bet kartu prisidės ir prie valstybės pažangos, pasinaudojant skaitmenizacijos teikiama nauda. Šiuolaikiškos ir visuomenės poreikius atitinkančios paslaugos yra Registrų centro prioritetas, todėl kasdien peržiūrime savo teikiamų paslaugų spektrą ir ieškome galimybių kuo daugiau jų perkelti į vartotojams patogią ir priimtiną skaitmeninę erdvę“, – cituojama D. Vilytė.

Be to, Sutarčių ir teisių suvaržymų registre nuo kitų metų atsiras galimybė registruoti kituose registruose neregistruojamų daiktų, pavyzdžiui kompiuterinės įrangos, pramonės įrenginių, dviračių, paspirtukų, keturračių ar baldų, nuomos ir panaudos sutartis. Šios sutartys yra rašytinės, tačiau iki šiol nebuvo galimybės jų registruoti valstybės registruose ir tokiu būdu jas išviešinti.

Nauja aplikacija duomenų teikėjams

Modernizavimo projekto metu taip pat ketinama sukurti naują programinę priemonę, kuri bus skirta duomenų teikėjams (notarams, antstoliams, Valstybinei mokesčių inspekcijai, "Sodrai", teismams) teikti duomenis į Nekilnojamojo turto registrą ir Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą. Naująja programa duomenų teikėjai galės parengti įkeitimo (hipotekos) sandorį, nustatyti priverstinį įkeitimą (hipoteką) ir teikti duomenis apie šiuos sandorius, taip pat duomenis apie sudarytas neregistruojamų daiktų lizingo, pirkimo-pardavimo išsimokėtinai, ar pirkimo-pardavimo su atpirkimo teise sutartis, taip pat nuomos (panaudos) sutartis, šių sutarčių pakeitimus ar pabaigas, taip pat apie notaro vykdomojo rašto atlikimą.

Vyriausybės sprendimu nuo kitų metų sausio panaikinus Hipotekos registrą į Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą perkeliami kilnojamųjų turtų įkeitimai (išskyrus Nekilnojamojo turto registre įregistruotų turtinių teisių įkeitimus), laivų ir orlaivių hipotekos, įmonės hipotekos. Sutarčių ir teisių suvaržymų registre taip pat bus registruojamos neregistruojamų daiktų pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartys, šių daiktų pirkimo-pardavimo sutartys su atpirkimo teise sutartys, lizingo (finansinės nuomos) sutartys ir neregistruojamų daiktų nuomos ar panaudos sutartys.

Į Nekilnojamojo turto registrą iš likviduojamo Hipotekos registro bus perkeltos nekilnojamojo daikto hipotekos ir turtinių teisių į nekilnojamuosius daiktus įkeitimai. Duomenys apie hipotekas ir įkeitimus bus teikiami bendrame dviejų registrų duomenų išraše.

Svarbu susiplanuoti savo darbus


Įgyvendinant numatytą pertvarką Registrų centras šių metų gruodžio 31–sausio 4 dienomis vykdys esminius pertvarkomo Hipotekos registro duomenų migravimo į Nekilnojamojo turto registrą ir Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą darbus. Dėl duomenų migravimo ir programinių priemonių atnaujinimo laikinai bus stabdomas duomenų teikimas į Hipotekos registrą, taip pat šio registro duomenų teikimas duomenų gavėjams. Duomenų teikimo ir objektų registravimo veikla vėl bus atnaujinta kitų metų sausio 4 dieną.

Duomenis į minėtus registrus teikiančios ir gaunančios institucijos raginamos iš anksto susiplanuoti savo laiką, kad suplanuoti modernizavimo darbai sukeltų kuo mažiau nepatogumų.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-12-08 12:47
Vilniaus senamiestyje daugiabučių ir administracinį projektą „Vilniaus Džiazas“ plėtojanti prabangaus NT vystytoja „Unique Properties“ pristatė architektūrinį sprendimą, Drujos gatvėje sukursiantį daugiau erdvės visiems eismo dalyviams ir kartu leisiantį išlaikyti vientisą tarpukario pastatų komplek...
nuotrauka
2023-12-08 11:41
Turto bankas netrukus skelbs pastato A. Goštauto g. 11 Vilniuje rangos darbų su techninio darbo projekto parengimu pirkimą. Prieš konkursą bus organizuojamos rinkos konsultacijos, siekiant rinkos dalyvius supažindinti su projektu, jo apimtimi ir išgirsti potencialių tiekėjų lūkesčius, pastabas. Toki...
nuotrauka
2023-12-08 11:04
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ pataisas, leisiančias patikslinti teisinį reglamentavimą ir pašalinanti praktikoje kylančius taikymo neaiškumus dėl ekspertizės akte informacinėje sistemoje „Infostatyba“ skelbiamų asmens duomenų...
nuotrauka
2023-12-08 10:59
Vienos didžiausių Lietuvoje kelių tiesimo bendrovių UAB „Fegda“ generaliniu direktoriumi paskirtas Jonas Jablonskis. Iki šiol ir UAB „Fegda“, ir UAB „Fegda grupė“ vadovavęs Gediminas Gribulis tęsia darbą kaip įmonių grupės generalinis direktorius ir toliau koncentruosis ties strateginiais įmonių gru...
nuotrauka
2023-12-08 10:50
90 proc. vadovų mano, kad tvarumas yra svarbus, tačiau tvarumo strategiją turi vos 60 proc. įmonių. Anot „Deloitte“, įtraukią kultūrą turinčios įmonės yra 27 proc. pelningesnės ir 22 proc. produktyvesnės. Tad kodėl kone pusė organizacijų vis dar atidėlioja tvarumo strategijos kūrimą ir integravimą?
nuotrauka
2023-12-08 09:41
Per sausį-lapkritį šiemet Lietuvoje buvo įsteigta 14681 nauja įmonė, bankrutavo 872. Daugiausia naujų bendrovių sukuriama paslaugų, prekybos ir statybų sektoriuose. 22 proc. visų bankrutavusių įmonių yra statybų bendrovės. Naujų įmonių vadovų kreditingumo analizė parodė, kad beveik 800 iš jų yra asm...
nuotrauka
2023-12-08 08:06
Prie rašomojo stalo žmogus praleidžia didelę dienos dalį. Kaip, įrengiant darbo vietą, pasirinkti darbo stalą, kad galima būtų dirbti efektyviai, nekenkiant sveikatai?
nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 14:28
2023 metams artėjant į pabaigą šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje dar labiau įsivyravo pasyvios nuotaikos. Įregistruotus NT sandorius analizuojančio Registrų centro analitikų teigimu, mažėjantis NT sandorių skaičius atspindi šalyje vyraujančias makroekonomines tendencijas ir gyventojų ...
nuotrauka
2023-12-07 14:19
Aplinkos ministerijos iniciatyva parengtas informacinis leidinys „Miestų kvartalinė renovacija: esamos situacijos analizė" pristato svarbiausius faktus ir tendencijas apie šiandieninį miestų atnaujinimo progresą Lietuvoje ir supažindina su dabartiniu miestų atnaujinimo (modernizavimo) kvartalais mod...
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-06 10:58
Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) pasirašė sutartį dėl Daugiabučių namų modernizavimo fondo papildymo. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Tai...
nuotrauka
2023-12-06 10:51
Profesinio mokymo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas, rodos, yra neišvengiamas – kasmet darbo rinką papildo apie 20 tūkst. naujų specialistų, kurie iki tol išbando savo jėgas praktikos ar pameistrystės metu. Vis dėlto, tik trečdalis šalies įmonių noriai ir aktyviai bendradarbiauja su profesinio mok...
nuotrauka
2023-12-05 14:59
Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno projekte – svarbus postūmis. Baigtas testuoti salės akustinis modelis. Tai iki 10 kartų sumažinta pastato replika, skirta tinkamai įvertinti statomos salės akustiką. Ši technologija naudojama projektuojant aukščiausios klasės koncertų sales. Modeliu rūpino...
nuotrauka
2023-12-05 14:37
Tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis Renewables" vykdant Baltijos jūros dugno tyrimus, skirtus įvertinti galimybes statyti jūrinio vėjo elektrines, aptiktas jūros dugne nugrimzdęs 70 metrų ilgio ir apie 6 m aukščio laivas. Skenduolį apie 38 metrų gylyje rado geofizinių tyrimų laivas...
nuotrauka
2023-12-05 12:16
Lietuvos valstybės nekilnojamojo turto portfelį šiuo metu sudaro kiek daugiau nei 9 mln. kv. metrų ploto iš kurio centralizuotai per Turto banką valdomas apie 1 mln. kv. m, daugiausiai biuro patalpų. Šio turto būklė, pasak Turto banko atstovų, iš esmės bus pagerinta per artimiausią dešimtmetį. Sieki...
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-12-04 13:10
Nuo šiol „INTRAC Lietuva“ gali pasiūlyti DEVELON buldozerius, kurie yra galingi ir lengvai valdomi. DEVELON buldozeriai turi efektyvią hidrostatinę pavarą, 2D sistemos reguliuojamus stūmimo peilius (verstuves), paprastą valdymą, ypač patogią operatoriaus kabiną ir puikų matomumą, kuris dar labiau pa...
nuotrauka
2023-12-04 09:22
Nors mokytis profesinio mokymo įstaigose kasmet pasirenka panašus kiekis asmenų, kaip ir aukštosiose mokyklose, šalies darbdaviai profesinį mokymą iki šiol vertina nevienareikšmiškai. Pasak ekspertų, verslo požiūris profesinio mokymo įstaigų atžvilgiu nuosekliai gerėja, vis dėlto dar yra kur pasiste...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos