2024 birželio 18 d. antradienis, 6:33
Reklama  |  facebook

Įkeitimo sandoriai gyventojams ir verslui – nuotoliniu būdu ir be notaro patvirtinimo

2021-12-20 11:45
Jau nuo kitų metų gyventojai ir verslas turės daugiau galimybių savarankiškai, nuotoliniu būdu ir be notaro patvirtinimo susitvarkyti įkeitimo (hipotekos) sandorius. Šiuos pokyčius numato Registrų centro baigiamas įgyvendinti Nekilnojamojo turto ir naujai pradėsiančio veikti Sutarčių ir teisių suvaržymo registrų modernizavimo projektas.
nuotrauka
Registrų centro nuotr.


Minimos įmonės
Registrų centras, VĮ,
Vyriausybė dar birželio mėnesį priėmė nutarimą, kuriuo nuo 2022 metų sausio 1 dienos likviduojamas Hipotekos registras, kurio valdytoja - Teisingumo ministerija. Kitu nutarimu Vyriausybė nusprendė reorganizuoti taip pat Teisingumo ministerijos valdomą Sutarčių registrą - nuo kitų metų jį pakeis Sutarčių ir teisių suvaržymų registras. Abiejų šių registrų tvarkytojas, atsakingas už techninę jų priežiūrą yra Registrų centras.

Registrų centras skelbia jau baigiantis įgyvendinti minėtų registrų modernizavimo projektą, kurio metu bus sukurtos ir į Registrų centro savitarnos sistemą integruotos naujos elektroninės paslaugos. Pirmoji iš jų - galimybė elektroniniu būdu be notaro tvirtinimo sudaryti kilnojamojo turto įkeitimo sandorį tarp juridinių asmenų (bendrovių, organizacijų ir kt.) ir registruoti šį sandorį Sutarčių ir teisių suvaržymų registre.

„Dažniausiai juridiniai asmenys įkeičia transporto priemones, pinigines lėšas, turtines teises, gamybos įrangą. Iki šiol sandorio šalys kreipėsi į notarą, kad šis parengtų sandorio projektą, o vėliau, šalims jį pasirašius, patvirtintų notarine tvarka, – pranešime cituojama Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė. – Įdiegus pakeitimus juridiniai asmenys sutarties projektą sudaryti, įrašyti visus duomenis, juos patikrinti ar papildyti sutartį papildomais duomenimis galės patys Registrų centro savitarnoje. Suderintą sutartį tereikės pasirašyti elektroniniu parašu ir pateikti registruoti.“

Jos teigimu, šiuo metu Hipotekos registre neregistruojami kilnojamojo turto įkeitimo sandoriai, kai įkeistas turtas perduodamas saugoti kreditoriui, pavyzdžiui, įkeistas automobilis saugomas kreditoriaus aikštelėje. Tačiau jau nuo kitų metų sandorio šalys tokį sandorį galės registruoti naujajame Sutarčių ir teisių suvaržymų registre, o visus veiksmus bus galima greitai ir nesudėtingai atlikti Registrų centro savitarnoje.

Išregistruoti hipoteką galės patys gyventojai

Kita naujovė, kaip praneša Registrų centras, –  bus aktuali didesnei daliai gyventojų, kurie grąžinę paskolą ar kreditą dar turi kreiptis į kredito įstaigą ir notarą, kad iš registro būtų išregistruota hipoteka. Nuo kitų metų, sandorio šalys galės pačios pateikti prašymą Registrų centrui iš Sutarčių ir teisių suvaržymų registro ar Nekilnojamojo turto registro išregistruoti pasibaigusį įkeitimą (hipoteką). Svarbi sąlyga - įkeitimu (hipoteka) užtikrinta prievolė turi būti tinkamai įvykdyta. Jei tokį prašymą teiks skolininkas, kreditorius elektroniniu būdu gaus pranešimą, kad tokį prašymą patvirtintų.

„Tikime, kad elektroninių paslaugų plėtra ne tik leis sutaupyti brangų gyventojų ir verslo laiką, bet kartu prisidės ir prie valstybės pažangos, pasinaudojant skaitmenizacijos teikiama nauda. Šiuolaikiškos ir visuomenės poreikius atitinkančios paslaugos yra Registrų centro prioritetas, todėl kasdien peržiūrime savo teikiamų paslaugų spektrą ir ieškome galimybių kuo daugiau jų perkelti į vartotojams patogią ir priimtiną skaitmeninę erdvę“, – cituojama D. Vilytė.

Be to, Sutarčių ir teisių suvaržymų registre nuo kitų metų atsiras galimybė registruoti kituose registruose neregistruojamų daiktų, pavyzdžiui kompiuterinės įrangos, pramonės įrenginių, dviračių, paspirtukų, keturračių ar baldų, nuomos ir panaudos sutartis. Šios sutartys yra rašytinės, tačiau iki šiol nebuvo galimybės jų registruoti valstybės registruose ir tokiu būdu jas išviešinti.

Nauja aplikacija duomenų teikėjams

Modernizavimo projekto metu taip pat ketinama sukurti naują programinę priemonę, kuri bus skirta duomenų teikėjams (notarams, antstoliams, Valstybinei mokesčių inspekcijai, "Sodrai", teismams) teikti duomenis į Nekilnojamojo turto registrą ir Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą. Naująja programa duomenų teikėjai galės parengti įkeitimo (hipotekos) sandorį, nustatyti priverstinį įkeitimą (hipoteką) ir teikti duomenis apie šiuos sandorius, taip pat duomenis apie sudarytas neregistruojamų daiktų lizingo, pirkimo-pardavimo išsimokėtinai, ar pirkimo-pardavimo su atpirkimo teise sutartis, taip pat nuomos (panaudos) sutartis, šių sutarčių pakeitimus ar pabaigas, taip pat apie notaro vykdomojo rašto atlikimą.

Vyriausybės sprendimu nuo kitų metų sausio panaikinus Hipotekos registrą į Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą perkeliami kilnojamųjų turtų įkeitimai (išskyrus Nekilnojamojo turto registre įregistruotų turtinių teisių įkeitimus), laivų ir orlaivių hipotekos, įmonės hipotekos. Sutarčių ir teisių suvaržymų registre taip pat bus registruojamos neregistruojamų daiktų pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartys, šių daiktų pirkimo-pardavimo sutartys su atpirkimo teise sutartys, lizingo (finansinės nuomos) sutartys ir neregistruojamų daiktų nuomos ar panaudos sutartys.

Į Nekilnojamojo turto registrą iš likviduojamo Hipotekos registro bus perkeltos nekilnojamojo daikto hipotekos ir turtinių teisių į nekilnojamuosius daiktus įkeitimai. Duomenys apie hipotekas ir įkeitimus bus teikiami bendrame dviejų registrų duomenų išraše.

Svarbu susiplanuoti savo darbus


Įgyvendinant numatytą pertvarką Registrų centras šių metų gruodžio 31–sausio 4 dienomis vykdys esminius pertvarkomo Hipotekos registro duomenų migravimo į Nekilnojamojo turto registrą ir Sutarčių ir teisių suvaržymų registrą darbus. Dėl duomenų migravimo ir programinių priemonių atnaujinimo laikinai bus stabdomas duomenų teikimas į Hipotekos registrą, taip pat šio registro duomenų teikimas duomenų gavėjams. Duomenų teikimo ir objektų registravimo veikla vėl bus atnaujinta kitų metų sausio 4 dieną.

Duomenis į minėtus registrus teikiančios ir gaunančios institucijos raginamos iš anksto susiplanuoti savo laiką, kad suplanuoti modernizavimo darbai sukeltų kuo mažiau nepatogumų.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-06-17 14:34
Kauno apygardos teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo kaltu dėl turto pasisavinimo ir iššvaistymo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažintas anksčiau už analogiškas nusikalstamas veikas nė karto neteistas kaunietis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po bankroto administratoriaus k...
nuotrauka
2024-06-17 13:37
Nespėjusiems pasinaudoti parama, atsisakant SND balionų daugiabučiuose namuose, geros žinios. Pakeitus teisės aktus, atnaujintas paraiškų priėmimas – daugiabučių namų atstovai kviečiami teikti paraiškas iki birželio 28 d.
nuotrauka
2024-06-17 13:35
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja apie atvertą naują rizikos kriterijų VMI kliento profilyje. Verslas nuo šiandien gali matyti, ar įmonė deklaruoja nuostolius.
nuotrauka
2024-06-17 13:16
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informuoja apie LR viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) ir LR pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) pakeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad VPĮ pakeitimai įsigalios, kai įstatymą...
nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:03
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 10:29
Klaipėdos gyvenamųjų namų kvartaluose – vis daugiau laisvalaikio erdvių. Pernai nauja poilsio ir laisvalaikio zona buvo įrengta Giruliuose, o šiemet panašūs darbai jau startuoja Paupių gyvenamajame rajone. Čia, panašiai kaip ir Giruliuose, bus įrengta daugiafunkcė sporto aikštelė, kurioje bus galima...
nuotrauka
2024-06-14 10:24
Daugiabučių renovacijos projektus administruojanti Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą" kartu su „Vakarų medienos grupės" technologais sostinės gyventojams pristatė naujieną Lietuvoje – skydinę renovaciją.
nuotrauka
2024-06-13 15:41
Praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) pristatyta įmonių Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (angl. CSRD) netrukus įsigalios ir Lietuvoje, ją perkeliant į šalies nacionalinę teisę iki šių metų liepos – pakeitimai jau aktyviai svarstomi Seime. Įsigaliojus direktyvos nuostatoms, verslas bus įpareig...
nuotrauka
2024-06-13 13:30
Seimas pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko siūlymams, įpareigojantiems kredito įstaigas užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto (NT) paskolos gavėjui realią galimybę pasirinkti palūkanų rūšį. Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, šis įsigaliojęs sprendimas suteiks realią naudą neki...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-13 10:42
Nuo liepos 1 d. griežtėja bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus. Darbdaviams, su darbuotojais nesudariusiems darbo sutarties ar nepranešusiems „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, net kelis kartus didės finansinės baudos, o nelegalia...
nuotrauka
2024-06-13 09:22
Siekiant apsaugoti elektros energetikos sistemą nuo išorinių grėsmių bei užtikrinti jos patikimą veikimą ir darbo veikimą nenumatytais atvejais, Energetikos ministerija siūlo uždrausti Kinijos gamintojų valdymo sistemų, naudojančių programinę įrangą ar debesijos paslaugas, naudojimą didesnių nei 100...
nuotrauka
2024-06-13 09:21
Trys fiziniai ir vienas juridinis asmuo sulaukė kaltinimų dėl 16 nusikalstamų veikų, tarp kurių – galimas sukčiavimas stambiu mastu, lėšų pasisavinimas, apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas, didelės vertės svetimo turto iššvaistymas, mokesčių vengimas teikiant neteisingus duomenis apie pajamas...
nuotrauka
2024-06-13 09:08
Lietuvos sostinė, palyginti su kitais miestais, išsiskiria keliais specifiniais bruožais. Vilnius traukia įvairių sričių kvalifikuotus darbuotojus, čia yra daugiausiai dirbančių užsieniečių. Taip pat – didžiausias šalyje dirbančių gyventojų mobilumas. Ambicingiems kvalifikuotiems specialistams karje...
nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 15:43
Klaipėdos senamiestyje apleistų teritorijų liks mažiau – sklype šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti statybos darbus. Prieš kiek daugiau nei du mėnesius savivaldybė išdavė statybos leidimą šioje vietoje statyti viešbutį su komercinėmis patalpomis....
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos