2024 birželio 18 d. antradienis, 6:27
Reklama  |  facebook

Jonas Dumašius: „Santykiai reikalauja daugiau išmonės nei verslas“ Fotogalerija

Aušra PETRONIENĖ      2014-02-28 09:46
Vienos didžiausių statybos bendrovių „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas, Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, politikas ir visuomenės veikėjas, trijų vaikų tėvas, vyras, medžiotojas... Kaip sekasi suderinti tiek daug pareigų ir koks buvo jo kelias į sėkmę, teiraujamės žinomo šalyje verslininko Jono Dumašiaus.
nuotrauka
Bendrovės "Hidrostatyba" valdybos pirmininkas, LSA viceprezidentas Jonas Dumašius. Pašnekovo nuotr.


Minimos įmonės
Hidrostatyba, UAB

Netrukus 54 metų sukaktį švęsiantis verslininkas skaičiuoja, jog nuo tos dienos, kai kilo mintis nusipirkti tuo metu privatizuojamos „Hidrostatybos“ akcijų, prabėgo 22 metai. Dabar J. Dumašius valdo ne tik du trečdalius UAB „Hidrostatyba“ akcijų paketo, bet ir yra kitų penkių įmonių akcininkas. Tačiau galimybę investuoti ir iš to užsidirbti verslininkas pamatė dar anksčiau – 1989 metais, kuomet dirbdamas valstybinėje įstaigoje pradėjo prekiauti metalais ir kitais tuo metu reikalingais daiktais.

Sėkmės formulė: rizikavo ir sekėsi, diegė naujoves, kurios kitus baugino

„Nebijojome rizikuoti ir mums sekėsi. Laimėdavome konkursus, diegėme naujoves, kurios kitus baugino. Pamenu, jog tuomet, jau tapus „Hidrostatybos“ direktoriumi, dažnai tekdavo padrąsinti darbuotojus imtis neišbandytų, rizikingų projektų. Taupėme, investavome į naujas įmones, plėtrą. Būta visko, teko išsiskirti su verslo partneriu, su kuriuo nepavyko rasti bendros kalbos“, – pasakoja verslininkas. Anot jo, labai sunkūs buvę 2009-2010 metai, tačiau krizę išgyventi pavyko.

„Dabar viskas kur kas paprasčiau, turime patirties, žymiai daugiau informacijos ir aiškumo nei anuomet, – sako pašnekovas, paprašytas palyginti dabartines ir anų laikų verslo sąlygas. – Nors tenka pripažinti, kad teisinėje bazėje vis dar pilna sovietinio palikimo, bet bendraujame su politikais ir tikimės rezultatų“.

J. Dumašius prisimena, kaip anuomet trūko ne tik žinių, kaip pradėti verslą, bet trukdė ir baimė dėl siautėjančio reketo. Verslininkas pasakoja, kad buvo bandymų reketuoti ir jį, tačiau mokėti neteko. Dabar, anot pašnekovo, verslui išgyventi yra kur kas sunkiau dėl milžiniškos konkurencijos, visiškai „nusmaugiančios“ kainas.

„Taip pat norėtųsi daugiau politikų paramos, žiūrėkite, juk užsienio šalyse politikai stumia verslą į priekį, jaučiamas protegavimas, o pas mus jei tik kas pamato verslininką kalbant su politiku, iškart įžvelgia korupciją. Lietuvoje politikai net bėga nuo mūsų, slepiasi, nes bijo, kad juos apkaltins korupcija,“ – aiškina verslininkas.

Tėvo pėdomis seka vyriausiasis sūnus

Tris vaikus kartu su žmona Rita užauginęs J. Dumašius sako, jog nei vienam iš vaikų nenurodinėjęs, ką šie turi veikti gyvenime.

„Nors kartais labai norisi pasakyti, pamokyti vaikus, jie jau suaugę, savarankiški, patys turi priimti sprendimus ir mokytis iš savų klaidų. Juk ir mes buvome jauni, ir mes klydome. O nurodinėti galime nebent jaunėliui Jonui“, – juokiasi verslininkas. 24-erių dukra Ieva baigė ekonomikos studijas, pagal šią specialybę ir dirba, tačiau svajoja save realizuoti mados industrijoje.

Vyriausiasis Dumašių sūnus Domas jau seniai padeda tėvo versle bei turi įkūręs keletą savo įmonių. 27 -erių metų vyras vadovauja „Hidrostatybos“ Vilniaus filialui. Paklaustas, ar dažnai išsiskiria jo ir sūnaus požiūris į verslą, J. Dumašius linkteli, pridurdamas, kad jauni žmonės dažnai kupini maksimalizmo, labiau linkę rizikuoti. 

„Aš, pamenu, ir pats prieš dvi dešimtis metų sakydavau – duokit man pinigų ir aš pagaminsiu atominę bombą. Vėliau supranti, kad viskas ne taip paprasta. Tačiau jaunatviškas maksimalizmas yra gerai. Jei vadovaus vien seni „diedai“, nebus progreso. Jaunimas turi užkurti savo idėjomis,“ – įsitikinęs J. Dumašius. Net ir nesutapus nuomonėms, verslininkas stengiasi iškart nepriimti sprendimo, apmąsto visus už ir prieš.

J. Dumašius save laiko liberaliu, linkusiu pasitikėti žmonėmis vadovu, bet sako netoleruojantis, jei nesilaikoma duoto žodžio ar galutinio sprendimo. „Ramia sąžine su tokiu žmogumi atsisveikinu arba pritaikau numatytą bausmę. Nemėgstu daug rėkiančių ir nieko nedarančių žmonių. Geriau ramiai, tyliai, bet veikti“, – aiškina verslininkas.

J. Dumašiaus žmona yra logopedė, dirba darželyje. Anot verslininko, sutuoktinė turi savo mėgstamą darbą ir jam darbiniais klausimais nepatarinėja. „Kažkada gal ir turėjo ambicijų turėti nuosavą verslą, sunku dabar pasakyti, bet dabar abu esam brandaus amžiaus, o su bėgančiais metais kartu mažėja ir ambicijos“, – sako vyras.

Prioritetas – verslas ir šeima

J. Dumašius vadovauja ne tik savo verslui, jis – aktyvus Statybininkų asociacijos narys. „Statybininkų asociacijos veikloje dalyvauju labai seniai, atstovauju daugiau Žemaitijos regionui. Ši veikla man įdomi, yra dar daug nenuveiktų darbų. Statybų verslas dabar gyvena iš Europos Sąjungos pinigų, todėl reikia stengtis kuo efektyviau juos panaudoti. Dabar galvojama ir apie elektroninę statybą, ir apie kitas naujoves, siekiant kuo optimaliau išnaudoti resursus ir išvengti išlaidų, susijusių su žmogiškuoju faktoriumi. Taigi šiuo metu didelis dėmesys skiriamas kitų šalių praktikai, susijusiai su darbo jėgos ir kitų išteklių valdymo tobulinimu“, – sako J. Dumašius, kurio manymu, didelio augimo artimiausiu metu statybų sektoriuje neturėtų būti, tačiau esamas lygmuo turėtų išsilaikyti. 

Paklaustas, kaip pavyksta suderinti tiek daug pareigų, verslininkas pasakoja, kad jo diena prasideda anksti. „Mano rytas prasideda nuo 45-minučių mankštos namuose įrengtoje sporto salėje, po to trumpam einu į pirtelę ir tik tuomet ruošiuosi į darbą“, – sako jis. J. Dumašius pripažįsta, kad visur spėti būna sudėtinga.

„O be viso to, norisi, kad dar liktų laisvo laiko sau – pasportuoti, pakeliauti, paslidinėti. Bet prie įtemptos dienotvarkės pripranti. O prioritetas man yra verslas ir šeima, nes čia niekas nepaklaus, ar tu turi laiko, jo rasti privalai. O tik po to eina kiti dalykai, tokie, kaip politika ir panašiai“, – sako vyras. Taupyti laiką verslininkui padeda ir geras automobilis. Šiuo metu iš „BMW“ markės automobilio vyras norėtų persėsti į „Mercedesą“. 

„Mėgstu greitį, todėl tenka ir baudų už jo viršijimą susimokėti. Manau, kad mūsų keliuose leidžiamas greitis labiau tinka važiuojant „Žiguliais“, o vairuojant gerą mašiną norisi stipriau paspausti greičio pedalą, todėl, mano manymu, greičiai autostradose galėtų būti didesni, nes keliai pakankamai geri, o avarijos, kuriose žūsta žmonės, dažniausiai įvyksta atokesniuose keliuose“, – svarsto J. Dumašius.

Jau gerą dešimtmetį politikoje aktyviai dalyvaujantis verslininkas planuoja padaryti pertrauką ir teigia, jog greičiausiai sekančiuose rinkimuose į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą jo pavardės tarp kandidatų nebebus. „Tai nėra ta veikla, kuri mane labai trauktų. Anksčiau galbūt labiau buvau susidomėjęs politika, dabar matau, jog ten labai daug tuščiažodžiavimo, o savivaldybės veikla labai lėta, sprendimai nevykdomi“, – sako pašnekovas. Laiką, kurį dabar skiria savivaldybės reikalams, J. Dumašius mieliau leistų gamtoje, medžioklei. 

Nepamiršta vedybų metinių

Kartu su žmona Rita jau tris dešimtis metų nugyvenęs vyras teigia niekada nepamirštantis vedybų metinių ir gimtadienio proga palepinti žmonos įvairiomis dovanėlėmis. Kitų švenčių dažniausiai nešvenčiantys sutuoktiniai šampano taurę pakelia ir be ypatingos progos. J. Dumašiaus teigimu, viena svarbiausių žmonos charakterio savybių yra kantrybė ir supratimas. 

„Kai buvau jaunas, labai greitai kilau karjeros laiptais, buvau darbų vadovas, direktoriaus pavaduotojas, vyriausiasis inžinierius, labai daug laiko skyriau darbui, pasisėdėjimams po jo, tad manau, jog tuo metu žmonai teko nemažai dėl to išgyventi, tačiau dabar laiko šeimai galiu skirti daugiau ir galiu pasidžiaugti, jog sutariame gerai“, – pasakoja pašnekovas.

Anot verslininko, šeimyninis gyvenimas nėra toks paprastas, norint nugyventi ilgus metus drauge, reikia daugiau išmonės ir pastangų nei versle. „Gyvenant kartu, būtinas susiklausymas, pajautimas, kada geriau nutylėti, būtina kantrybė, nes labai greitai galima „priskaldyti malkų“, be to, svarbu gerbti savo antrą pusę ir tiek vienam, tiek kitam nepamiršti pakurstyti šeimos židinį“, – meilės receptais dalijasi jis ir priduria daug laisvalaikio praleidžiantis drauge su žmona. Anot J. Dumašiaus, šeima yra atsakingas darbas ir žiniasklaidoje turėtų būti daugiau ilgą santuokos patirtį turinčių asmenų patarimų, o ne mirgėti kas kelerius metus besiskiriančių žinomų žmonių nuotraukos.

„Moterų ir vyrų mąstymas labai skiriasi, reikia stengtis perprasti vienas kitą, domėtis, kalbėtis“, – sako vyras.

Planuose – apkeliauti pasaulį

J. Dumašius atskleidžia, kad jam artimų žmonių ratas nėra didelis – tai šeima ir dar 3-4 draugai. „Taip pat yra bičiuliai, su kuriais kartu medžioju arba užsiimu kitais pomėgiais, bet, kaip sakoma, baigiasi medžioklė, baigiasi ir draugystė, – juokauja verslininkas. – O kaip mane apibūdintų žmonės, kurie mane gerai pažįsta, sunku pasakyti, bet stengiuosi būti nuoširdus ir tiesus žmogus, stengiuosi netrukdyti aplinkinių tuščiom kalbom.“

Vienu turtingiausiu šalies verslininku tituluojamas J. Dumašius juokauja, kad nežino, kiek pinigų šiuo metu turi. „Kiti, matyt, mano pinigus geriau suskaičiuoja, o aš tik žinau, kad man jų šiai dienai užtenka, šeima aprūpinta ir tuo džiaugiuosi, – šypsosi jis. – Kai esi jaunas, neturi pinigų kelionėms, todėl turi labai daug dirbti, kad susikurtum tvirtą finansinį pagrindą. Kai pasensti, nebėra jėgų ir sveikatos blaškytis po pasaulį. Todėl reikia nepražiopsoti to tinkamo momento, kai jau turi laiko, bet dar jėgos neapleido.“

Paklaustas, kokių dar neįgyvendintų ambicijų turi, išduoda, jog jo planuose – dar keli įtempti metai darbo, po kurių planuoja mažinti tempą ir daugiau laiko skirti poilsiui, šeimai, galbūt apkeliauti pasaulį. 

 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-05-01 10:24
Balandžio 30 d. mirė Antanas Butkus (78 metų), inžinierius, ilgametis tuomet YIT KAUSTA (dabar – YIT LIETUVA) vadovas, buvęs Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas.
nuotrauka
2024-04-12 16:21
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) nariams buvo pristatyta knyga apie Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidentą Adakrą Vincentą Šeštakauską.
nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos