2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 18:39
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkės apie žiedinę ekonomiką Lietuvoje: kokius verslo modelius taiko Lietuvos gamintojai? Fotogalerija

2023-09-05 13:53
Pasaulyje vyraujanti linijinė ekonomikos sistema, kuriai būdingas intensyvus gamtos išteklių naudojimas ir susidarančių atliekų kiekis, kelia nemažai problemų. Daugelis jų gali būti išspręsta pereinant prie žiedinės ekonomikos. Tačiau žiedinė ekonomika – sudėtinga ir daugialypė sąvoka, o jos principų praktinis pritaikymas įvairiose šalyse ir pramonės šakose skiriasi. Pasak KTU mokslininkų, veiksmingi žiedinės ekonomikos verslo modeliai yra vienas iš svarbiausių faktorių, įgyvendinant sisteminius tvarumo pokyčius.
nuotrauka
Iš kairės: J. Bruneckienė, J. Banionienė, L. Dagilienė, V. Varaniūtė. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

Žiedinė ekonomika – tai strateginis, sisteminis atsakas į pernelyg intensyvų gamtos išteklių eikvojimą – vieną svarbiausių Jungtinių Tautų 12-ajame darnaus vystymosi tiksle (DVT) paminėtų žmonijos iššūkių.

„Žiedinės ekonomikos verslo modelių tema sulaukia vis daugiau dėmesio tiek praktikoje, tiek mokslinėje literatūroje. Žiedinė transformacija kelia daug svarbių klausimų verslui ir visuomenei: kada verslo modelis yra laikomas žiediniu? Ar įmanoma suderinti žiediškumą su pelningumu? Su kokiomis pagrindinėmis kliūtimis ir iššūkiais susiduria gamybos įmonės?“ – sako prof. dr. Lina Dagilienė, Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto tyrėja.
 
KTU pranešime cituojama prof. dr. L. Dagilienė, viena iš neseniai išleistos monografijos „Circular Business Models in the Manufacturing Industry“ (liet. „Žiediniai verslo modeliai gamybos pramonėje“) autorių, mano, kad perėjimas prie žiedinės ekonomikos turėtų būti grindžiamas verslo modelio transformacija. Juk verslo žiediškumą parodo ne vienkartinis pelningas produkto ar paslaugos pardavimas, o sisteminis prisidėjimas prie gaminių gyvavimo ciklo ilginimo bei sėkmingas verslo partnerių, vartotojų, valdžios ir pilietinės visuomenės bendradarbiavimas.
 
Kita vertus perėjimas prie žiedinės ekonomikos verslo modelių yra labai neapibrėžtas procesas. Jis – tarsi „juodoji dėžė“: trūksta patvirtinimo praktikoje ir įgyvendinimo gairių. Žiedinio verslo modelio inovacijos reikalauja, kad tvarumas būtų nuolat stebimas, o gaminio dizainas turi būti toks, kad jį būtų galima lengvai pataisyti ar atnaujinti. Pateikiami supaprastinti, nuoseklūs žiedinio verslo diegimo proceso etapai dažnai neatspindi viso žiedinių inovacijų diegimo sudėtingumo. Praūžusi pandemija ypač išryškino pasaulinių ir sudėtingų tiekimo grandinių pažeidžiamumą ir tuo pačiu žiedinio verslo modelio atsparumą bei adaptyvumą.
 
Mažesnis gali būti išmintingesnis
 
Monografijoje, kurią išleido „Springer Cham“ leidykla, autoriai nagrinėja žiedinės ekonomikos modelio įgyvendinimą mažose atvirose Europos Sąjungos ekonomikose. Knygoje pateikiama ne tik teorinė įvairių šaltinių duomenų apžvalga, bet ir praktinės įžvalgos, nagrinėjant tekstilės, baldų ir plastiko pramonės įmonių Lietuvoje atvejus.
 
„Nors ankstesni žiedinės ekonomikos tyrimai daugiausia buvo sutelkti į didelės ekonomikos šalis, tokias kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Kinija, Japonija, Vokietija ir Didžioji Britanija, vis labiau suprantama, kad mažos atviros ekonomikos turi unikalių prisitaikymo ypatumų, kurie gali teigiamai veikti jų žiediškumo rezultatus. Atėjo laikas pripažinti, kad mažos atviros ekonomikos ne tik turi dalyvauti įgyvendinant žiedinės ekonomikos praktikas, bet ir gali tai padaryti efektyviau, nes tyrimai atskleidžia, kaip mažesnis gali būti išmintingesnis“, – sako KTU EVF tyrėja Justina Banionienė, cituojama pranešime.
 
Mokslininkė įsitikinusi, kad ekonomikos dydis nėra vienintelis produktyvumą ir augimą lemiantis veiksnys. J. Banionienės teigimu, nors mažos atviros ekonomikos turi ribotą įtaką pasauliniam produkcijos lygiui ir kainoms, jos gali pasinaudoti savo mažumu išnaudodamos visas galimybes, nes yra lanksčios bei greitai priima sprendimus. Pavyzdžiui, remiantis KTU pateikiamais Eurostato duomenimis, Lietuvos ekonomika 2020 m. buvo vertinama kaip 4,4 proc. žiedinė, tačiau Estijos rodiklis per pastaruosius metus keitėsi sparčiau ir yra keturis kartus didesnis. Galbūt Estija geriau išnaudojo savo kaip mažos ekonomikos potencialą žiedinei ekonomikai kurti. Be to, svarbu paminėti, kad Estija pirmauja inovacijų indekso lentelėje Baltijos jūros regiono šalių atžvilgiu.
 
Akivaizdu, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp ekonominių skirtumų ir žiedinės ekonomikos verslo praktikų įgyvendinimo lyginant įvairias mažas atviras ekonomikas ES viduje. Anot KTU EVF tyrėjos, ekonomiškai stipresnės mažos atviros ekonomikos dažniau pasižymi žaliosiomis inovacijomis ir didesniu išteklių produktyvumu, tuo tarpu silpnesnės ekonomikos siekia gerinti darbuotojų socialines sąlygas.
„Be to, pastebėta, kad mažos atviros ekonomikos, užimančios lyderiaujančias pozicijas pramonėje, dažniau įgyvendina žiedinės ekonomikos veiklas. Tai rodo, kad pramonės lyderystė daro didelę įtaką skatinant žiedinės ekonomikos praktikas“, – priduria tyrėja.
 
Motyvaciniai veiksniai pereiti prie žiedinės ekonomikos skiriasi
 
Pasak prof. dr. L. Dagilienė, pereinant prie žiedinio verslo modelių, skirtingų pramonės šakų įmonėms kyla paradoksalių prieštaravimų: „Linijinis verslo modelis patvirtinamas, kai parduodamas tam tikras prekių ir paslaugų kiekis. Tačiau praktiškai patikrinti žiedinį verslo modelį yra daug sudėtingiau. Produktų sudedamųjų dalių modifikavimas ar perėjimas prie biologiškai skaidžių pakuočių – tai nedideli pokyčiai, kurie lemia naują ekologinio efektyvumo praktiką, tačiau iš esmės nekeičia vyraujančių verslo modelio principų.“
 
Veiksnių, galinčių daryti įtaką gamybos įmonių perėjimui prie žiedinio verslo modelio, yra daug. Svarbu pastebėti, kad kartais tas pats veiksnys gali būti ir motyvuojantis, ir trukdantis, priklausomai nuo pramonės šakos, institucinės aplinkos ir ekologinių vertybių. Pavyzdžiui, kai kurios gamybos įmonės tiesiog laikosi galiojančių teisės aktų ir nusprendžia nieko nedaryti arba daryti minimumą, kai teisės aktai yra dviprasmiški. Tačiau kitos įmonės imasi atsakingesnio vaidmens ir dalyvauja kuriant naujas taisykles, normas ir praktikas ateičiai, kad užtikrintų žiedinius sprendimus. Be to, manoma, kad prekių ženklų, pasaulinių bendrovių spaudimas yra svarbesnis nei vyriausybės reguliavimas. Taip yra dėl to, kad daugelis Lietuvos gamintojų yra subrangovai ir savo vertės grandinėse turi laikytis aukšto lygio ekologinių standartų.
 
Dr. Viktorija Varaniūtė, KTU mokslininkė ir monografijos bendraautorė, tarp veiksnių, skatinančių pertvarkyti tradicinę tiekimo grandinę, išskiria vartotojų spaudimą, institucinius reglamentus ir atskirų įmonių pastangas siekiant tapti tvaresnėmis. KTU EVF tyrėjų komandos atliktas 139 Lietuvos gamybos įmonių tyrimas atskleidė, kad jos daugiausia dėmesio skiria efektyviam medžiagų ir energijos išteklių naudojimui, kartu siekdamos žiediškumo. Tai reiškia, kad šios įmonės yra linkusios pasiekti aukštesnius našumo rodiklius ir kartu potencialiai sumažinti kaštus. Pastebima, kad pagrindiniai motyvuojantys veiksniai skiriasi priklausomai nuo gamybinės įmonės veiklos požbūdžio.
 
„Biologinio ciklo“ principu veikiančios įmonės (pavyzdžiui, maisto pramonės įmonės), siekdamos būti žiediškesnėmis, daugiausia dėmesio skiria technologinių sprendimų diegimui. Tačiau Lietuvoje vyrauja gamybinės įmonės, kurių veiklos principas yra grįstas techniniu ciklu (pavyzdžiui, baldų, plastiko, tekstilės pramonių įmonės). Be to, dauguma tokių įmonių yra įsitraukusios į globalų vertės grandinių tinklą, todėl keisti savo veiklos principus žiediškumo atžvilgiu jas skatina reikalavimai, kuriuos nustato tarptautiniai pramonės lyderiai“, – sako dr. V. Varaniūtė.
 
Duomenys rodo, kad atvirkštinė logistika ar žalieji viešieji pirkimai nėra labai svarbūs motyvuojantys veiksniai, skatinantys gamybines įmones imtis žiediškesnių sprendimų savo veikloje. KTU pranešime spaudai cituojama V. Varaniūtė mano, kad taip gali būti dėl pernelyg didelės biurokratinės naštos.
 
Žiedinius verslo modelius nulemia ir pramonės specifika
 
Monografijoje „Circular Business Models in the Manufacturing Industry“ detaliau analizuojami žiedinės ekonomikos verslo modeliai trijuose Lietuvos pramonės sektoriuose – tekstilės, baldų ir plastiko. Vienos iš knygos bendraautorių, KTU Tvarios ekonomikos tyrimų grupės prof. dr. Jurgitos Bruneckienės teigimu, kokio pobūdžio žiedinius verslo modelius diegia įmonės priklauso ir nuo pačios pramonės specifikos. Pavyzdžiui, Lietuvos tekstilės gamintojai dažniausiai yra į eksportą orientuoti subrangovai ir daugiausia dėmesio skiria ekologiniam efektyvumui, optimizuojant energijos ir žaliavų naudojimą, bei švaresnei gamybai, diegiant technologines inovacijas.
 
Lietuvos baldų pramonė yra labai technologiškai išsivysčiusi. Šiame sektoriuje dominuojantys verslo modeliai orientuoti į ekologinį efektyvumą optimizuojant žaliavų naudojimą ir švaresnius gamybos procesus. Nors tarp baldų gamintojų ekologinio dizaino sprendimai tampa vis labiau paplitę, tačiau  gaminių vientisumo ir tvarių medžiagų klausimams dėmesį skiria retas. Pasak tyrėjos, didžiausias iššūkis šiai pramonei pereinant prie žiediškumo yra viso gamybos ciklo uždarymas. Gamintojai daugiausia orientuojasi į galutinio vartojimo prekes ir pasigendama atvirkštinės logistikos (taisyti, pakeisti ar perdirbti grąžintas prekes) iniciatyvų.    
 
Lietuvos plastiko pramonė taip pat yra labai technologiškai pažengusi, turinti pakankamai inovacijų žiedinės ekonomikos principams įgyvendinti. Plastiko sektorius daugiausia orientuojasi į tarpinio vartojimo prekes ir bendradarbiauja su kitomis pramonės šakomis. Bendrai vertinant, plastiko sektoriuje yra pakankamai gerai išvystyta atvirkštinė logistika, leidžianti kiek galima daugiau uždaryti gamybos ciklą arba prailginti produkto gyvavimo laikotarpį. Tai, be abejo, susiję su ir pačių produktų techninėmis savybėmis.
 
„Pavyzdžiui, PET pakuotės yra tinkamos visiškai perdirbti pakartotiniam naudojimui, nes jų polimerinės grandinės nesuyra perdirbimo proceso metu. Ši techninė savybė suteikia galimybę ne tik sugrąžinti jį į plastiko sektorių, bet ir panaudoti kitose pramonės šakose, pavyzdžiui, tekstilės gaminių gamybai. Arba tas plastikas, kuris nebetinka aukštos kokybės kriterijų pakuotės gamybai, gali būti panaudojamas žemesnės vertės produktų gamyboje, pavyzdžiui, padėklų apvyniojimo plėvelei ar šiukšlių maišams gaminti“, – sako prof. dr. J. Bruneckienė.
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Žaliasis kursas

nuotrauka
2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, per...
nuotrauka
2025-01-17 08:10
Statybos sektorius yra viena iš sričių, kurioje technologinės inovacijos tampa būtinos siekiant didinti efektyvumą, mažinti sąnaudas ir prisidėti prie tvarumo tikslų. Polipropileno fibra yra reikšmingas sprendinys, keičiantis tradicinį požiūrį į betono armavimą ir suteikiantis galimybę pasiekti aukš...
nuotrauka
2025-01-07 12:07
Elektros įkrovos infrastruktūrą vystantiems verslams šie metai buvo itin derlingi – beveik padvigubinę viešų krovimo stotelių skaičių jie smarkiai pralenkė laiką. Vis dėlto sektorius kol kas vystosi „avansu", nes elektromobilių skaičiaus augimas šlubuoja, o investicijos vykdomos žvalgantis į ateitį...
nuotrauka
2025-01-07 09:33
Po ilgesnės pertraukos gyventojams vėl atsiveria naujos galimybės pasinaudoti parama ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius. Nuo sausio 7 d. gaminantys vartotojai, turintys įsirengę saulės ar vėjo elektrines, gali teikti prašymus paramai elektros energijos kaupikliams. Tam skirta...
nuotrauka
2024-12-20 09:48
Ketvirtadienį, gruodžio 19 d., Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Akcizų įstatymo pataisoms, numatančioms, kad nuo 2025 m. liepos 1 d. biodujoms nebūtų taikomas akcizas. Kad šis pakeitimas įsigaliotų, jam dar turės pritarti Europos Komisija.
nuotrauka
2024-12-16 15:23
Nacionalinis plėtros bankas ILTE kviečia kreiptis dėl lengvatinių paskolų viešųjų pastatų atnaujinimui. Finansinei priemonei skirta 23,8 mln. eurų. ILTE teikiama paskola derinama su Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) teikiama dotacija. Iš viso viešųjų pastatų atnaujinimui, didinant jų ener...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-11 09:20
Aplinkos ministras kartu su ekonomikos ir inovacijų ministru patvirtino naująjį Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad šalutiniams produktams galima priskirti daugelyje ūkio šakų, o ne tik apdi...
nuotrauka
2024-12-10 16:13
Energetikos bendrovė „Ignitis", valdanti greito elektromobilių įkrovimo tinklą „Ignitis ON", sudarė elektrinio transporto įkrovimo paslaugų sutartį su betono gamybos įmone „Heidelberg Materials Lietuva Betonas". Ši įmonė tapo pirmąja Lietuvoje įsigijusia elektrinius betonvežius ir dar dvi lengvąsias...
nuotrauka
2024-12-09 10:40
Estijoje jau komplektuojama įranga, kuria laivams uoste nuo kranto bus tiekiama elektra. Visų pirma, bus elektrifikuotos tos uosto krantinės, prie kurių švartuojami keltai. Įrangą tieks, montuos ir visus paleidimo bei derinimo darbus atliks įmonė „Aktsiaselts BLRT ERA“ Klaipėdos filialas.
nuotrauka
2024-12-09 10:19
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pasirašė projektavimo ir statybos darbų sutartis Linkaičių ir Tarvainių traukos pastočių 110 kV skirstyklų statybai ir prisijungimui prie perdavimo tinklo. Tai prisidės prie „LTG Infra“ vystomo valstybinės svarbos geležinkelio elektrifikavimo ...
nuotrauka
2024-12-02 17:24
Pirmadienį, gruodžio 2 d., Aplinkos ministerijoje įvyko Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimų renginys. Jau trečius metus organizuojamo renginio metu buvo pagerbti didžiausi žaliųjų pirkimų paslaugų tiekėjai ir aktyviausios tokiuose pirkimuose dalyvaujančios įstaigos. Taip pat vyko diskusija apie žal...
nuotrauka
2024-11-20 15:07
Klimato kaitos padariniai gamtai ir mūsų kasdienybei yra nenuginčijami, ji veikia visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir architektūra bei statybos – naujausios tendencijos vis dažniau atsigręžia į tvaresnius ir ilgaamžius sprendimus. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintaras Balčytis pataria, ...
nuotrauka
2024-11-05 09:50
Žodis „tvarumas“ vis dažniau girdimas tiek žiniasklaidoje, tiek moksliniuose darbuose, nes šiandieniniams iššūkiams reikia efektyvių ir ilgalaikių sprendimų. Tvarumas tapo neišvengiama būtinybe įvairiose srityse – nuo verslo ir politikos iki švietimo bei mokslinių tyrimų. Ne išimtis ir Kauno technol...
nuotrauka
2024-10-31 09:57
Aplinkos ministras patvirtino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, leisiančius padidinti tokių pirkimų skaičių.
nuotrauka
2024-10-29 14:49
Šiandien pradedamas trečiasis kvietimų etapas, skirtas fiziniams asmenims, norintiems gauti dalinę finansinę paramą elektromobilių įkrovimo prieigoms įsirengti. Įgyvendinant Energetikos ministerijos inicijuotą jungtinį projektą, kvietimą skelbia Lietuvos energetikos agentūra, o bendra šiam etapui sk...
nuotrauka
2024-10-28 10:09
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios nauji reikalavimai, pagal kuriuos bent 50 proc. naujai statomų visuomeninių pastatų konstrukcijų ir medžiagų turės būti sudaryti iš medienos ir kitų atsinaujinančios organinės kilmės statybinių medžiagų. Šių pokyčių tikslas – skatinti aplinkai draugišką statybą i...
nuotrauka
2024-10-23 14:40
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti finansavimo sąlygų „Privačių juridinių asmenų energijos vartojimo efektyvumo priemonių įgyvendinimui pagal energijos audito ataskaitas” projektą, numatantį subsidijas įmonėms efektyviau naudoti energiją.
nuotrauka
2024-10-15 17:10
Europos Komisija patvirtino 180 mln. eurų Lietuvos schemą, skirtą elektros energijos kaupimo įrenginiams remti. Schemos tikslas – remti investicijas į naujus elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus, siekiant užtikrinti sklandų elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių integravimą į sistemą...
nuotrauka
2024-10-14 17:11
Centrinės valdžios viešuosius pastatus valdančioms įstaigoms bus teikiama parama šių pastatų atnaujinimui. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui iš ES Modernizavimo fondo bus skiriama 30 mln. eurų. Patvirtintose paramos sąlygose didelis dėmesys skiriamas priemonėms, didinančioms pastatų ene...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas