2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 17:34
Reklama  |  facebook

Kaip sumažinti statybinių atliekų kiekį, padidinti jų pakartotinį naudojimą ir pagerinti surinkimą

2023-05-22 07:41
Aplinkos ministerijos užsakymu parengtoje studijoje pateiktos rekomendacijos, kaip sumažinti statybinių atliekų kiekį, padidinti jų pakartotinį naudojimą, pagerinti surinkimą. Tikimasi, kad tai padės išvengti atvejų, kai statybinėmis atliekomis atsikratoma nelegaliai.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Studiją parengę ekspertai siūlo nustatyti tokias statybinių atliekų tvarkymo užduotis statybininkams, kad į sąvartyną patektų ne daugiau nei 30 proc. šių atliekų ir numatyti atsakomybę už užduoties nevykdymą, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime. Didinant šių atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos skaidrumą, siūloma aiškiau reglamentuoti mobilių atliekų įrenginių naudojimą, reikalavimus atliekų apskaitai.

Svarsto nustatyti kriterijus

Norint sumažinti statybinių atliekų kiekius ir didinti antrinį statybos medžiagų ir produktų panaudojimą, siūloma nustatyti kriterijus, kada griovimo ar atnaujinimo (modernizacijos) metu atrinkti tinkami naudoti statybos produktai nepriskiriami atliekoms.

Jei statybos metu susidaro statybos produktų likučiai, kurių kokybė nesiskiria nuo pirminės ir gali būti panaudoti pačios įmonės veikloje arba perduoti panaudojimui kitiems asmenims, tokie likučiai turi būti atskirti nuo atliekų.

Kai griaunama taikant selektyvaus griovimo metodus ir pirmiausiai yra demontuojamos statinio dalys ar detalės, kurių kokybė demontavimo metu nenukentėjo ir gali būti pakartotinai panaudotos, pavyzdžiui, durys, langai, statybinės plokštės, statybiniai blokai, jie turi būti atskiriami nuo atliekų ir sandėliuojami atskirai.

Siūloma leisti perdirbti į žaliavas tik išrūšiuotas statybines atliekas

Teisės aktus siūloma papildyti nuostatomis, nustatančiomis reikalavimus užpildymo atliekomis veiklai, numatančiomis, kokios kokybės (pagal cheminių medžiagų ribines koncentracijas) ir kokiose teritorijose gali būti vykdoma užpildymo atliekomis veikla.

Skatinant antrinių žaliavų naudojimą statybos produktų gamyboje, ekspertai siūlo statybinėms atliekoms nustatyti atliekų nebelaikymo atliekomis kriterijus. Tam, kad medžiagos būtų laikomos žaliavomis, skirtomis naudoti kaip statybos produktai, jos turi atitikti taikomus techninius reikalavimus, jose neturi būti pavojingų medžiagų.

Siūloma leisti perdirbti į žaliavas tik išrūšiuotas statybines atliekas, susidariusias statybos darbų metu. Rekomenduojama apibrėžti iš kokių šaltinių draudžiama priimti perdirbimui statybines atliekas, atliekų perdirbėjas turės numatyti priimamų atliekų kontrolės procedūras.

Siūloma nustatyti reikalavimą statinio projekte nurodyti naudojamų statybos produktų medžiagiškumą, kiekius, tvarkymo būdus pateikiant „statinio medžiagų pasą“. Tai yra, duomenis apie statinio statybai planuojamas naudoti medžiagas ir produktus, jų sudėtį, kokia dalis gali būti perdirbta, kokia panaudota energijai gauti, kokia šalinama sąvartynuose, jų kiekius.

Ekspertai rekomenduoja skatinti iš statybinių atliekų pagamintų produktų ir žaliavų naudojimą nustatant užduotį užsakovams rengiant projektinę dokumentaciją kelių, geležinkelių tiesimui numatyti, kad būtų naudojama bent 10 proc. iš minėtų atliekų srauto pagamintos skaldos ir šią užduotį įvykdyti.

Planuoja teisės aktų pakeitimus

Atsižvelgdama į ekspertų rekomendacijas, Aplinkos ministerija planuoja parengti teisės aktų pakeitimus.

Šiuo metu ES statybinių atliekų prevencijos ir tvarkymo tikslas 2030 m. – mažiausiai 70 proc. nepavojingųjų statybinių atliekų vertinant pagal atliekų kiekį turi būti atskirai išrūšiuota pagal medžiagas, paruošta antriniam panaudojimui, perdirbta ir kitaip panaudota. Studijos rengėjai siūlo šį rodiklį padidinti iki 75 proc. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis 2020 m. Lietuvoje buvo pasiektas 69 proc. perdirbimo rodiklis.

Taip pat rekomenduojama pagerinti rūšiavimo susidarymo vietoje rodiklius: sumažinti susidarantį mišrių statybinių atliekų iki 20 proc. (2020 m. 30 proc.), padidinti išrūšiuojamo stiklo ir išrūšiuojamo plastiko atliekų kiekį iki 4 proc. (2020 m. 0,1 proc), mažinti atskirų statybinių atliekų srautų šalinimą sąvartyne – stiklo atliekų nuo 20 iki 30 proc., plastiko – nuo 10 iki 20 proc. (2020 m. 50 proc.)

Statybinių atliekų panaudojimo vertinimo studiją parengė įmonė „Smart Continent LT“. Studijoje išnagrinėta 9 ES valstybių narių (Vokietijos, Ispanijos, Belgijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos) patirtis statybinių atliekų susidarymo prevencijos ir naudojimo srityje, jos pritaikymo Lietuvos sąlygomis galimybės. 

Gegužės 23 d. 14.30 val. kviečia į Statybinių atliekų panaudojimo vertinimo studijos pristatymą, kuris vyks Aplinkos ministerijos 506 salėje. Registracija čia.

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-18 13:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių ir administracijos darbuotojų mokymų metu pristatė Lietuvos bendrojo plano sprendinius, gerąją savivaldybių ir miestų bendrųjų planų rengimo praktiką, diskutavo apie ekstensyvios miestų plėtros keliamus...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-18 10:17
Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti ilgą laiką nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Taip nusprendė pastatus įsigiję pirkėjai, kurie pažymi, kad Lietuvoje trūksta patalpų, kuriose būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos. Abu pirkėjai...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-18 08:42
Klaipėdoje pirmą kartą įvyko tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas „Statybininkas 2024“. Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre būsimieji statybininkai iš 7 mokyklų rungėsi mūrydami, apšiltindami ir tinkuodami sienas. Tačiau konkursas pateikė pamokų ir verslui, ir profesinio rengimo į...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-16 12:47
Aplinkos ministerija parengė Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo pataisas, leisiančias į statybų planavimo procedūras įtraukti ir visuomenės atstovus.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos