2025 m. kovo 16 d. sekmadienis, 18:36:40
Reklama  |  facebook

Kiek tvari architektūra turi būti ilgaamžiška?

2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
NAA komisijos pirmininkas Romualdas Kučinskas. NAA organizatorių nuotr.


Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) komisijos pirmininko Romualdo Kučinsko teigimu, tvarią architektūrą ne visada paprasta pastebėti ir įvertinti. Techniniai sprendimai, kaip atitiktis energinio efektyvumo reikalavimams ar įspūdinga augmenija ant pastato stogo nėra vieninteliai tvarios architektūros kriterijai.

„Tvarių inovacijų pritaikymas prasideda nuo holistinio požiūrio į architektūrą, kai atsižvelgiama į visus pastato gyvavimo ciklus – kaip bus pasirinktos medžiagos, jos atsivežtos, kaip statinys bus statomas, eksploatuojamas, kiek reikės energetinių išteklių, kaip utilizuojamas ar perstatomas. Jeigu visi etapai draugiški aplinkai, tuomet galima teigti, kad pastatas yra tvarus“, – Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros docentas.

Aplinkos viceministrė Daiva Matusevičė atkreipia dėmesį, kad tvarią architektūrą sudaro daug sprendimų ir procesų: „Tai gali būti ir surinkto lietaus vandens panaudojimas, ir išmanus naudotų konstrukcijų prikėlimas naujam gyvenimui. Džiugu, net jei projekte yra bent keli tvarumo aspektai, nes su kiekvienu tokiu sprendimu judame į priekį.“

Vienas iš tvarios architektūros požymių – medienos panaudojimas


Į Aplinkos ir Kultūros ministerijų organizuojamų Nacionalinių architektūros apdovanojimų kategoriją „Tvarios inovacijos architektūroje“ galėjo pretenduoti nuo 2021 m. sausio iki 2022 m. gruodžio 31 dienos realizuoti architektūros kūriniai, kuriuose išskirtinis dėmesys skiriamas inovatyvios ir tvarios architektūros aspektams.

Aplinkos viceministrė dr. Daiva Veličkaitė-Matusevičė.

Nuotraukoje –
aplinkos viceministrė
dr. Daiva Veličkaitė-Matusevičė. 
NAA organizatorių nuotr.

Pasak Daivos Matusevičės, sveikintina, kad architektai tvarumą vertina ne kaip išskirtinę, o natūralią architektūros savybę.

„Mes daug dėmesio skiriame tvarių inovacijų pritaikymui architektūroje. Siekiame įgyvendinti išsikeltą tikslą, kad naujuose visuomeniniuose pastatuose mediena ir organinės medžiagos sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tokių pastatų statybą skatiname, stengiamės švelninti, peržiūrėti ribojimus. Tikimės, kad jau artimiausiu metu pavyks sutarti dėl lankstesnių apribojimų ir mūsų miestuose išvysime daugiau medinės architektūros pavyzdžių“, – cituojama aplinkos viceministrė Daiva Matusevičė.

Tvarios architektūros požymių galima pastebėti tiek vaikštant mieste, tiek važiuojant atokesniais keliais. Pasak R. Kučinsko, medis ir iš jo pagamintos konstrukcijos – vienas iš tvaraus pastato elementų.

„Mano nuomone, šiek tiek perdedant, medinė rąstinė trobelė kaime yra idealus tvarumo pavyzdys. Medžiagos paimtos iš šalia esančio miško, medis apdirbtas, siekiant utilizuoti, jo net nereikėtų išvežti. Tvarios architektūros elementais galima vadinti ir iš nendrių pagamintus stogus ar molines plytas, kurios gaminamos čia, Lietuvoje. Jeigu medžiagos objekto statybai transportuojamos iš kitų žemynų, vargu, ar tai galima vadinti tvaria architektūra“, – teigia NAA komisijos pirmininkas.

Tvari architektūra – ilgaamžė ar lengvai perstatoma?

Tvarumas architektūroje dažnai apibrėžiamas nevienareikšmiškai, todėl neretai kyla įvairių diskusijų bei interpretacijų.

tvarumas

Tvarumas.
NAA organizatorių nuotr.

Pastaruoju metu dažnai svarstoma, ar tvari architektūra yra lengvai pastatoma iš ekologiškų medžiagų ir be pėdsakų perstatoma, ar be didesnių pokyčių gali stovėti daugelį metų ir pritaikoma vis kitai funkcijai.

„Prieš kelis dešimtmečius gera, tvaria architektūra buvo laikomi kuo ilgiau stovintys pastatai, pavyzdžiui, „amžinos“ Egipto piramidės. Dabar įsivyrauja naujas požiūris – tvari architektūra gali būti lengvai perstatoma. Galbūt teisingesnis būtų naujasis, ne ilgaamžės architektūros suvokimas“, – sako R. Kučinskas.

„Tvarios inovacijos architektūroje“ ir kitų kategorijų nugalėtojai bus paskelbti liepos 1-ąją vyksiančio Nacionalinių architektūros apdovanojimų renginio metu.  
Statybunaujienos.lt



Metų nominacijos

nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-19 08:29
Marijampolės profesinio rengimo centras (MPRC) 2024 metais buvo pastebėtas ir įvertintas reikšmingais apdovanojimais. Sūduvos pramonės ir verslo asociacija centrui įteikė padėką „Už partnerystę ir pasiekimus Sūduvoje ir Lietuvoje“, o centro direktorius Gražvydas Juodišius pelnė Kauno prekybos, pramo...
nuotrauka
2025-02-17 09:33
Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje.
nuotrauka
2025-02-03 10:44
„Auksinė paletė“ – interjero dizainerių „Oskaras", suburiantis talentingiausius Lietuvos architektus ir dizainerius. Per 20 metų konkursas tapo kokybės ir profesionalumo simboliu: jame dalyvavo per tūkstantį kūrėjų, pateikta daugiau nei 2 tūkst. darbų. Jubiliejinė sukaktis – tai proga apžvelgti inte...
nuotrauka
2025-01-31 11:10
Vilniuje, ant Tauro kalno kylanti Nacionalinė koncertų salė – ambicingas projektas, duris atversiantis 2028 metais, tačiau jį jau spėjo įvertinti tarptautinė bendruomenė. Prestižiniuose nekilnojamojo turto rinkos apdovanojimuose (orig. Marché International des Professionnels de l'Immobilier (MIPIM))...
nuotrauka
2025-01-29 06:45
Įmonė „VA STATYBA“, veikianti jau daugiau nei 17 metų, dar kartą įrodė savo lyderystę statybos rinkoje. Kaune jos, kaip generalinio rangovo, pastatytas branduolinės medicinos tyrimų centras pelnė prestižinį „Lietuvos metų gaminio 2024“ aukso medalį. „Šis projektas – tai įrodymas, kad bendrovės speci...
nuotrauka
2025-01-24 09:18
Aplinkos ministerija kviečia savivaldybes dalyvauti Europos Komisijos paskelbtos iniciatyvos – Naujojo europinio bauhauzo (NEB) – premijoms laimėti.
nuotrauka
2025-01-16 08:09
Konkursas „Lietuvos metų gaminys 2024“ Mašinų ir prietaisų pramonės grupėje tapo reikšmingas įmonės „Kalvis“ istorijai. Auksu įvertintas naujasis įmonės gaminys – 500 kW galios granulėmis kūrenamas katilas K500MG – pelnytai tapo dėmesio centru. Apdovanojimas įvertina ne tik įmonės techninę kompetenc...
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-14 08:25
2024-ieji buvo ypatingi metai YIT LIETUVA veiklos istorijoje. Net keturi įmonės įgyvendinti projektai sulaukė aukščiausio įvertinimo ir pelnė reikšmingus apdovanojimus. Šie pasiekimai ne tik liudija įmonės kompetenciją tvarumo, technologinių sprendimų ir architektūros srityse, bet ir patvirtina jos ...
nuotrauka
2024-12-17 08:00
Lietuvoje pirmasis visiškai automatizuotas sandėliavimo sistemų statinys, Pabradėje pastatytas įmonės „Raseinių statyba“, ne tik pelnė „Lietuvos metų gaminio“ aukso medalį, bet ir įrodė šalies statybos sektoriaus potencialą žengti koja kojon su pažangiausiomis pasaulio technologijomis. Šio unikalaus...
nuotrauka
2024-12-12 10:09
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje Vilniaus rotušėje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2024 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 17 met...
nuotrauka
2024-12-11 13:58
Šiandien, gruodžio 11 d., Vilniuje 28-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Konkursui šiemet buvo pateikta arti šimto paraiškų.
nuotrauka
2024-12-02 17:24
Pirmadienį, gruodžio 2 d., Aplinkos ministerijoje įvyko Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimų renginys. Jau trečius metus organizuojamo renginio metu buvo pagerbti didžiausi žaliųjų pirkimų paslaugų tiekėjai ir aktyviausios tokiuose pirkimuose dalyvaujančios įstaigos. Taip pat vyko diskusija apie žal...
nuotrauka
2024-11-28 15:44
Siekdama įvertinti efektyviausiai vykdytus viešuosius pirkimus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė 12 organizacijų ir įmonių, kurios tai atliko geriausiai.
nuotrauka
2024-11-25 09:24
„Energy cells" energijos kaupimo sistemos projektas pelnė pripažinimą ketvirtadienį Londone vykusiuose prestižiniuose Europos ir Jungtinės Karalystės „Energy Storage Awards" apdovanojimuose, laimėdamas vienoje svarbiausių – geriausio didesnio nei 100 MW galios Europos projekto kategorijoje. Taip pat...
nuotrauka
2024-10-24 09:42
Spalio 11 dieną Vilniaus rotušėje iškilmingai įteikti Lietuvos architektų sąjungos (LAS), šiais metais atšventusios veiklos šimtmetį, apdovanojimai: Architektūros Riterio ordinai ir LAS Garbės ženklai.
nuotrauka
2024-10-16 12:03
Spalio 11 d. Vilniaus rotušėje paskelbti 2024 metų konkurso Žvilgsnis į save nugalėtojai.
nuotrauka
2024-10-11 09:37
Minint Lietuvos vietos savivaldos dieną konkrečiose srityse labiausiai pasižymėjusioms šalies savivaldybėms spalio 10-osios vakarą įteikti svarbiausieji savivaldos metų apdovanojimai – bronzinės „Auksinės krivūlės“ statulėlės.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos