2023 gruodžio 3 d. sekmadienis, 13:19
Reklama  |  facebook

Kiek tvari architektūra turi būti ilgaamžiška?

2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
NAA komisijos pirmininkas Romualdas Kučinskas. NAA organizatorių nuotr.


Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) komisijos pirmininko Romualdo Kučinsko teigimu, tvarią architektūrą ne visada paprasta pastebėti ir įvertinti. Techniniai sprendimai, kaip atitiktis energinio efektyvumo reikalavimams ar įspūdinga augmenija ant pastato stogo nėra vieninteliai tvarios architektūros kriterijai.

„Tvarių inovacijų pritaikymas prasideda nuo holistinio požiūrio į architektūrą, kai atsižvelgiama į visus pastato gyvavimo ciklus – kaip bus pasirinktos medžiagos, jos atsivežtos, kaip statinys bus statomas, eksploatuojamas, kiek reikės energetinių išteklių, kaip utilizuojamas ar perstatomas. Jeigu visi etapai draugiški aplinkai, tuomet galima teigti, kad pastatas yra tvarus“, – Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros docentas.

Aplinkos viceministrė Daiva Matusevičė atkreipia dėmesį, kad tvarią architektūrą sudaro daug sprendimų ir procesų: „Tai gali būti ir surinkto lietaus vandens panaudojimas, ir išmanus naudotų konstrukcijų prikėlimas naujam gyvenimui. Džiugu, net jei projekte yra bent keli tvarumo aspektai, nes su kiekvienu tokiu sprendimu judame į priekį.“

Vienas iš tvarios architektūros požymių – medienos panaudojimas


Į Aplinkos ir Kultūros ministerijų organizuojamų Nacionalinių architektūros apdovanojimų kategoriją „Tvarios inovacijos architektūroje“ galėjo pretenduoti nuo 2021 m. sausio iki 2022 m. gruodžio 31 dienos realizuoti architektūros kūriniai, kuriuose išskirtinis dėmesys skiriamas inovatyvios ir tvarios architektūros aspektams.

Aplinkos viceministrė dr. Daiva Veličkaitė-Matusevičė.

Nuotraukoje –
aplinkos viceministrė
dr. Daiva Veličkaitė-Matusevičė. 
NAA organizatorių nuotr.

Pasak Daivos Matusevičės, sveikintina, kad architektai tvarumą vertina ne kaip išskirtinę, o natūralią architektūros savybę.

„Mes daug dėmesio skiriame tvarių inovacijų pritaikymui architektūroje. Siekiame įgyvendinti išsikeltą tikslą, kad naujuose visuomeniniuose pastatuose mediena ir organinės medžiagos sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tokių pastatų statybą skatiname, stengiamės švelninti, peržiūrėti ribojimus. Tikimės, kad jau artimiausiu metu pavyks sutarti dėl lankstesnių apribojimų ir mūsų miestuose išvysime daugiau medinės architektūros pavyzdžių“, – cituojama aplinkos viceministrė Daiva Matusevičė.

Tvarios architektūros požymių galima pastebėti tiek vaikštant mieste, tiek važiuojant atokesniais keliais. Pasak R. Kučinsko, medis ir iš jo pagamintos konstrukcijos – vienas iš tvaraus pastato elementų.

„Mano nuomone, šiek tiek perdedant, medinė rąstinė trobelė kaime yra idealus tvarumo pavyzdys. Medžiagos paimtos iš šalia esančio miško, medis apdirbtas, siekiant utilizuoti, jo net nereikėtų išvežti. Tvarios architektūros elementais galima vadinti ir iš nendrių pagamintus stogus ar molines plytas, kurios gaminamos čia, Lietuvoje. Jeigu medžiagos objekto statybai transportuojamos iš kitų žemynų, vargu, ar tai galima vadinti tvaria architektūra“, – teigia NAA komisijos pirmininkas.

Tvari architektūra – ilgaamžė ar lengvai perstatoma?

Tvarumas architektūroje dažnai apibrėžiamas nevienareikšmiškai, todėl neretai kyla įvairių diskusijų bei interpretacijų.

tvarumas

Tvarumas.
NAA organizatorių nuotr.

Pastaruoju metu dažnai svarstoma, ar tvari architektūra yra lengvai pastatoma iš ekologiškų medžiagų ir be pėdsakų perstatoma, ar be didesnių pokyčių gali stovėti daugelį metų ir pritaikoma vis kitai funkcijai.

„Prieš kelis dešimtmečius gera, tvaria architektūra buvo laikomi kuo ilgiau stovintys pastatai, pavyzdžiui, „amžinos“ Egipto piramidės. Dabar įsivyrauja naujas požiūris – tvari architektūra gali būti lengvai perstatoma. Galbūt teisingesnis būtų naujasis, ne ilgaamžės architektūros suvokimas“, – sako R. Kučinskas.

„Tvarios inovacijos architektūroje“ ir kitų kategorijų nugalėtojai bus paskelbti liepos 1-ąją vyksiančio Nacionalinių architektūros apdovanojimų renginio metu.  
Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-10-18 11:16
Jeigu jūs rūpinatės savo įmonės darbuotojų saugumu ir gerove, emocine būsena ir palankia atmosfera kolektyve, skatinate įvairovę, tausojate aplinką ar stiprinate bendruomenes – jūsų įmonę kviečiame dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų 2023 konkurse ir iki lapkričio 21 d. teikti parai...
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...
nuotrauka
2023-10-16 09:47
ARCHzona parodos metu paskelbtas trumpasis sąrašas architektų, patekusių į prestižinį geriausios Europos apdovanojimų EUmies Awards sąrašas.
nuotrauka
2023-10-06 05:55
Europos Komisijos įsteigtų Žaliosios sostinės apdovanojimų finale Vilnius tituluotas žaliąja Europos sostine 2025. Konkurso finale Taline Vilnius nugalėjo du finalininkus – Portugalijos Gimarainsą bei Austrijos Gracą.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2023-09-15 07:19
Karolis Kauklys yra UAB LAYHER BALTIC Finansų skyriaus vadovas (CFO). Prieš šešerius metus atėjęs į įmonę, jis įnešė naujovių, kurios buvo svarbios ne tik vokiško kapitalo įmonei, bet lemtingai pakeitė ir kelių LAYHER BALTIC klientų įmones.
nuotrauka
2023-09-11 07:08
Statybininkų dienos proga, kuri šiemet buvo švenčiama Druskininkuose, tradiciškai įteikti apdovanojimai geriausiems sektoriaus darbuotojams. Taip pat šiemet Lietuvos statybininkų asociacija švenčia 30-metį. Ta proga įteikti specialūs proginiai ženklai.
nuotrauka
2023-09-09 07:45
Lietuvos statybininkų asociacijos 30-mečio proga išleistas specialus proginis ženklas. Išskirtinei progai sukurta ribota – 50 – ženklų serija. Vakar, Statybininkų dienos šventės metu, buvo įteikti pirmieji ženklai.
nuotrauka
2023-07-21 06:40
Lietuvos architektų „Trimonis architects“ suprojektuotas daugiafunkcis kompleksas „U40“, įsikūręs Užupio g. 40, atrinktas į vieno iš prestižiškiausių ir didžiausių pasaulio architektūros ir dizaino festivalių „World Architecture Festival“ (WAF) finalą.
nuotrauka
2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro G...
nuotrauka
2023-07-01 07:51
Tarptautinės architektų dienos išvakarėse, birželio 30 d., įteikti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – įvertinti geriausi per pastaruosius metus įgyvendinti architektūros kūriniai ir jų autoriai.
nuotrauka
2023-06-21 17:49
Paskelbti antrą kartą Lietuvoje vykusio nacionalinio konkurso „Metų pameistrys“, kurio globėja Lietuvos Pirmoji Ponia Diana Nausėdienė, nugalėtojai ir prizininkai.
nuotrauka
2023-06-20 08:10
Prasideda paraiškų teikimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai.
nuotrauka
2023-06-13 14:10
Polocko gatvėje įsikūrusio Vilniaus Medinės miesto architektūros muziejaus rekonstrukcijai suteiktas tarptautinio kultūros paveldo išsaugojimo Europa Nostra apdovanojimas. Šį prestižinį apdovanojimą iki šiol yra gavę tik du Lietuvos objektai. Apdovanojimai sostinės muziejui bus įteikti šventinėje ce...
nuotrauka
2023-06-07 16:43
Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), paskelbtas trumpasis nominantų sąrašas, kurį išrinko speciali komisija. Devynių NAA kategorijų ir Didžiojo prizo laimėtojai bus apdovanoti birželio 30-ąją – Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2023-06-04 15:55
Lietuvoje plėtojami nekilnojamojo turto (NT) projektai varžysis dėl geriausiųjų titulo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos partnerių rengiamame konkurse „Už darnią plėtrą“.
nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-22 07:25
Konkurso „Lietuvos BIM projektai 2023“ nugalėtojais tapo 2 darnios miestų plėtros įmonės „YIT Lietuva“ Vilniuje įgyvendinti projektai. Verslo centras „Žalgirio 112“ pelnė geriausio visuomeninių pastatų BIM projekto vardą, o „Matau Vilnių“ tapo geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos