2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 3:25:39
Reklama  |  facebook

Kuo labiausiai pasitiki būsto pirkėjai: statybų įmonėmis, vystytojais ar brokeriais?

2020-03-12 16:15
Rekordus ir toliau mušanti nekilnojamojo turto (NT) rinka stiprina diskusijas, esą, lietuviai būstus perka nesirinkdami, pernelyg nesusimąstydami apie kokybę ar garantijas, statytojų bei vystytojų reputaciją – perka viską, kas parduodama. Tačiau NT plėtros įmonės „Citus“ užsakymu atlikta Vilniaus ir Kauno gyventojų, kuriems aktualus būsto pirkimas, apklausa parodė, kad yra kitaip. Tik trečdaliui žmonių nesvarbu, iš ko pirkti būstą. Kiti būsto pasirinkimą grindžia racionaliais kriterijais.
nuotrauka
„Citus“ iliustr.


Tyrimas parodė, kad svarbiausi faktoriai besirenkantiems būstą – kaip įprasta – yra kaina (89 proc. apklaustųjų) ir vieta (86 proc.), o iškart po šių kriterijų seka statybos darbų kokybė. Šiam faktoriui prioritetą teikia 80 proc. tyrimo dalyvių.

Rinkdamiesi iš vienodų nekilnojamo turto pasiūlymų, gautų iš skirtinga veikla užsiimančių įmonių, 44 proc. apklaustųjų (2018-aisiais tokių buvo 42 proc.) prioritetą teiktų statybų bendrovės pasiūlymui, argumentuodami, jog iš jų tikisi geresnės kainos ir nori išvengti tarpininkų. 21 proc. kreiptųsi į nekilnojamojo turto vystytojus, nes mano, jog šie daugiau žino apie patį projektą, statybas arba prisiima daugiau atsakomybės už projektą, statybų eigą (2018 m. – 18 proc.). Mažiausiai, 5 proc. pasitikėtų NT tarpininkais (2018 m. – 4 proc.).

Vertindami įmones ir jų būsto pasiūlymus, žmonės statybų veiklą sieja su kokybe bei garantijomis. Pirkėjai preferenciją teikia ir įmonėms, kurios nėra statytojos, bet yra siejamos su statybų veikla ar pirkėjai šią veiklą joms priskiria intuityviai.

„Citus“ pardavimų vadovė Andželika Čiūtienė mano, kad dar ne visi potencialūs būsto pirkėjai suvokia, kas yra vystytojas. Nors terminas vartojamas senokai, visgi tikroji jo reikšmė apipinta įvairių mitų. Vystytojui labai retai priskiriama statybų veikla, todėl įsivaizduojama, kad jis prisiima mažiau atsakomybės – realybėje situacija visiškai priešinga. Vystytojai kruopščiai atsirinkę samdo generalinės rangos ar statybos darbų partnerius bei yra pagal galiojančius teisės aktus atsakingi už kokybę nuo projekto iki rakto.

„Dažnai iš klientų sulaukiame klausimų, kas vykdys statybas mūsų projektuose. Natūralu, kad žmonėms svarbi statybų kokybė ir garantijos už atliktus darbus. Akcentuojame pirkėjams, kad patys statybos darbų neatliekame, tačiau valdome visą statybų procesą, sukaupėme daug patirties ir kontaktų, todėl galime užtikrinti projektų kokybę. Tokia praktika vadovaujasi dauguma kitų vystytojų“, – tikina „Citus“ atstovė.

Ji pabrėžia, kad dauguma įmonių turi savo kokybės ekspertus, kurie prižiūri, kad statybos vyktų griežtai pagal visus reikalavimus ir rezultatas būtų toks, koks numatytas projekte. Specialistė teigia, kad vienoje įmonėje vykdyti statybą ir projektų plėtrą (vystymą), paprastai, būdinga didelėms bendrovėms, o specializuotos NT vystymo įmonės būna sutelkusios stiprias kūrybines kompetencijas, kurias išnaudoja projektų koncepcijos sukūrimui ir tobulinimui, rinkodaros priemonėms, pardavimams. Galų gale, dalis vystytojų turi savo administravimo įmones, kurios gali prižiūrėti pastatytus gyventojų būstus, taip užtikrindami projekto priežiūros tęstinumą.

„Tai, kad pirkėjai iš statytojo tikisi nuolaidų tik rodo, kad kol kas painiojamos statytojo ir vystytojo sąvokos. Vystytojas arba dar kitaip – plėtotojas – yra investuotojas, idėjos autorius ir projekto šeimininkas. Jis yra atsakingas už projekto kokybę, garantijas ir kainodarą. Todėl supratimas, kad statytojas gali suteikti nuolaidas yra klaidingas. Statytoju, matyt, dažniau vadinamas rangovas, kuris fiziškai atlieka darbus“, – sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas.

Tie tyrimo dalyviai, kurie apsispręstų būstą pirkti iš brokerių, pagrindiniu privalumu laiko tikimybę, kad NT galės įsigyti pigiau. Brokerių paslaugomis, paprastai, naudojasi mažesni vystytojai, kurie patys neturi resursų rinkodarai ir pardavimams, o daugiausiai darbo NT agentūros turi antrinėje rinkoje – parduodamos butus iš „antrų rankų“. Taip pat kartais žmonės į juos kreipiasi dėl gilaus rinkos išmanymo, siekdami koncentruotai gauti informaciją iš specialisto ir taip sutaupyti laiko renkantis projektus, sužinoti „vidinės“ informacijos ir pan.

Svarbu pastebėti, kad, 24 proc. apklaustųjų nurodė, kad jiems visiškai nesvarbu, kas parduos būstą, o 6 proc. nė nežino, kuo skiriasi šių bendrovių veikla.

Garantijas užtikrina įstatymai, tačiau svarbu pasidomėti reputacija

Garantijų už būsto kokybę mechanizmas veikia paprastai: suteikiamos garantijos ir jų terminai statybų ar vystymo įmonėms nesiskiria. Garantiniai laikotarpiai ir darbai, kuriems taikoma garantija, yra smulkiai apibrėžti įstatymuose ir kituose teisės aktuose, o jų laikytis privalo visi.

„Anksčiau buvo kalbama, kad žmonės neskaito sutarčių: nesigilina į paties sandorio ar garantines sąlygas. Mes to nepastebime, ypač pastaruoju metu. Žmonės atidžiai gilinasi, kartais konsultuojasi su teisininkais, užduoda daug klausimų mums, domisi. Raginame juos tai daryti, kad neliktų neaiškumų, nebūtų nepagrįstų lūkesčių“, – kalba „Citus“ pardavimų vadovė. – „Stengiamės edukuoti būsto ieškančius žmones, patarti jiems: juk būsto pirkimas yra labai svarbus žingsnis, kuriam reikia atidžiai pasiruošti, kad ateityje netektų gailėtis. Per paskutinius metus pastebime didesnį pirkėjų dėmesį vystytojo reputacijai, patirčiai. Pelno privilioti nepatyrę vystytojai ne visada sugeba užbaigti projektus, o nukenčia žmonės.“

Projektą vystančios, plėtojančios įmonės patikimumą ir žinomumą, kaip svarbiausią kriterijų renkantis būstą, įvardijo 37 proc. „Citus“ užsakymu atlikto tyrimo dalyvių. Šį aspektą pabrėžia ir A. Statulevičius. Jis akcentuoja, kad būtent vystytojo reputacija turėtų būti vienas svarbiausių faktorių priimant sprendimą įsigyti būstą. „Vystytojas prisiima ne tik irziką, bet ir atsakomybę už projektą. Todėl svarbu įsivertinti būtent jo reputaciją, ilgalaikius santykius su klientais ir darbų kokybę“, – sako M. Statulevičius.

Kiekvienas ieškantis būsto turėtų atidžiai pasidomėti patikusio projekto vystytojo istorija, kas apie jį kalbama viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje, sužinoti, kiek ir kokių projektų vystytojas yra sėkmingai užbaigęs. Net tokie, atrodytų, reklaminiai niuansai, kaip gauti apdovanojimai, paties vystytojo komunikacija, yra svarbūs, nes atskleidžia įmonės politiką, verslo tvarumą ir parodo, kiek jo planai rinkoje yra ilgalaikiai.

Skirtingos sąvokos sunkina pasirinkimą

NT rinkoje būstus pardavinėja daugybė įmonių: vystytojai arba plėtotojai, statytojai, brokeriai arba tarpininkai. Kai kurių jų veikla skiriasi labiau, tačiau kitus atskirti ieškantiems būsto nėra paprasta.

Paprašyti patikslinti, kuo, jų manymu, užsiima statybų bendrovės, vystytojai ir brokeriai, pagrindines veiklas tyrimo dalyviai joms priskyrė teisingai, tačiau išaiškėjo, kad projektavimą žmonės dažniau priskiria statybos įmonėms nei vystytojams, o manančių, kad vystytojai atlieka ir statybos darbus, tėra penktadalis.

Grafikas 3: Statybos įmonių, NT vystytojų ir brokerių agentūrų veiklos suvokimas. CITUS duom.

Kad NT vystytojams priskiriamas administravimas, idėjos parengimas, o statybų bendrovėms – NT pardavimai gali būti susiję su tendencija, jog kai kurios rinkoje lyderiaujančios įmonės sau priskiria kelias veiklas – ir statytojų, ir vystytojų, arba savo vaidmenį skirtingai įvardija įgyvendindamos skirtingus projektus.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija NT vystytojo sąvoką apibrėžia taip: tai statytojas, kuris investuodamas vysto nekilnojamąjį turtą ir (ar) infrastruktūrą miestuose <...>, t. y. formuoja statinių statybai skirtus sklypus, juose stato statinius ir juos parduoda. NT vystytojas turi vykdyti ne tik statytojo prievoles, jis taip pat yra atsakingas statinio (jo dalies) įgijėjui už garantinio laikotarpio rangovo prievolių neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą, pabrėžia institucija.

Bendrovės „Citus“ užsakymu, 2019 metų spalį įmonė „Spinter tyrimai“ apklausė 513 Vilniaus ir Kauno gyventojų, kurie per pastaruosius 5 metus įsigijo nuosavą būstą arba ketina tą daryti per artimiausius 3 metus. Apklausa vykdyta interneto platformoje, pateikus elektroninę anketą. Tai antrasis analogiškas tyrimas.

Faktai ir skaičiai

  • Rinkdamiesi iš vienodų būsto pasiūlymų, tyrimo respondentai taip rinktųsi NT įmones pagal veiklą: statybų bendroves pasirinktų 44% (2018 m. – 42%), NT vystytojus (plėtotojus) – 21% (2018 m. – 18%), NT (brokerių) agentūras – 5% (2018 m. – 4%);
  • Neteikia reikšmės įmones veiklai 24% respondentų (2018 m. – 28%), o nežino, kuo skiriasi įmonių veikla 6% (2018 m. – 7%);
  • Statybų įmonėms tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: statybą – 100% (2018 m. – 99%), projektavimą – 68% (2018 m. – 53%), pardavimą – 45% (2018 m. – 38%), projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 43% (2018 m. – 35%), NT administravimą – 18% (2018 m. – 11%);
  • NT vystymo (plėtros) įmonėms tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 71% (2018 m. – 60%), pardavimą – 66% (2018 m. – 60%), projektavimą – 52% (2018 m. – 46%), NT administravimą – 51% (2018 m. – 43%), statybą – 21% (2018 m. – 20%);
  • NT agentūros (brokeriams) tyrimo respondentai priskyrė šias veiklas: pardavimus – 92% (2018 m. – 89%), NT administravimą – 30% (2018 m. – 24%), statybą – 7% (2018 m. – 6%), projekto koncepcijos ir idėjos parengimą – 6% (2018 m. – 5%), projektavimą – 6% (2018 m. – 3%). 
Šaltinis –  „Citus“ 
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka



NT projektai

nuotrauka
2025-07-10 13:12
Renkantis būstą, emocijos užleidžia vietą racionaliam vertinimui ir kitų žmonių patirčių analizavimui – tokias tendencijas atskleidžia Vilniaus gyventojų apklausos, kurias atliko „Spinter tyrimai“ ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:44
Kaunas keičia pagalvės mokesčio taisykles. Iki šiol prievolė mokėti pagalvės mokestį galiojo viešbučiams, moteliams, svečių namams, sanatorijoms, sveikatingumo kompleksams ar fiziniams asmenims, teikiantiems apgyvendinimo paslaugas. Naujoji tvarka įpareigoja pagalvės mokestį taikyti ir asmenims, užs...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-07 11:17
Prie Visorių miško, sostinės Bajorų rajone pradėtas individualių namų kvartalo „Duonos kalnas“ antrasis etapas. Ryškiais sprendimais išsiskiriančiame projekte į darnią visumą sujungta šiuolaikinė architektūra, subtilus ryšys su gamta ir preciziškas dizainas. Kvartalas įkurdintas išraiškingame, natūr...
nuotrauka
2025-07-04 14:23
NT projektų kompanija „Citus“ tęsia sėkmės sulaukusį daugiafunkcį projektą „Radio City by CITUS“ – pradedamas antrasis statybų bei pardavimų etapas. Kaune, prestižiniame Žaliakalnio rajone buvusios radijo gamyklos „Banga“ konversija apims likusius du komplekso korpusus, kuriems industrinio modernumo...
nuotrauka
2025-06-30 10:49
Naujas būstas – ne tik asmeninis sprendimas, bet ir ilgalaikė finansinė investicija. Dėl to vis dažniausiai žmonės ieško ne tik patogaus, bet ir rinkos pokyčiams atsparaus nekilnojamojo turto, kurio vertė augtų, ar bent išliktų stabili. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint priimti finansiškai tvarų ...
nuotrauka
2025-06-27 06:04
Pirkėjai, ieškantys pigesnės ir lankstesnės alternatyvos tradiciniam butui, dažnai renkasi viešbučio paskirties apartamentus. Taip vadinamos negyvenamosios paskirties patalpos, kurios naujai plėtojamuose projektuose yra įrengiamos visiškai taip pat, kaip ir įprastas būstas. Patraukli kaina, gera lok...
nuotrauka
2025-06-19 12:15
Šnipiškėse toliau auga vienas paklausiausių pastarųjų metų gyvenamųjų kvartalų – „Naujasis Skansenas“. Pradedama ketvirtojo „Šiaurės“ namo statyba žymi nuoseklią ir sėkmingą projekto plėtrą, čia kiekvienas etapas sulaukia didelio pirkėjų dėmesio. Išskirtinė vieta, išvystyta infrastruktūra, aukšti ko...
nuotrauka
2025-06-19 11:51
NT vystytojas „Lithome", gavęs Vilniaus m. savivaldybės leidimą, pradeda įgyvendinti išskirtinės architektūros gyvenamąjį kompleksą „Teoremos“, įsikursiantį sostinės Mokslininkų g. 1A. Į 7 095 tūkst. kv. m ploto projektą iš viso planuojama investuoti daugiau kaip 10 mln. eurų. Planuojama, kad pirmie...
nuotrauka
2025-06-17 09:32
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nuo 2025 m. birželio 16 dienos, savivaldybių administracijos pradeda formuoti pažymas, patvirtinančias jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateiktus prašymus dėl t...
nuotrauka
2025-06-06 13:57
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į jaunų šeimų lūkestį bei finansinės paskatos priemonės aktualumą ir paklausą, skiria papildomus 4,46 mln. eurų finansinei paskatai jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą. Iš viso pažymoms, patvirtinančioms jaunų šeimų teisę į finansinę p...
nuotrauka
2025-06-06 13:41
Aplinkos ministras Povilas Poderskis susitiko su Lietuvos draudikų asociacijos nariais. Susitikimo metu daugiausia dėmesio skirta tam, kaip draudimo sprendimai galėtų veiksmingiausiai padėti valdyti rizikas gyventojams ir kitiems statybos rinkos dalyviams, jei būtų įgyvendintas Aplinkos ministerijos...
nuotrauka
2025-06-05 14:07
Viršuliškėse įpusėjo pirmojo „Newton“ daugiabučio bokšto statybos – baigti 11 iš 19 aukštų. Projektas išsiskiria ne tik tuo, kad šiuo metu yra vienintelis mieste statomas aukštuminis pastatas, bet ir savo konstrukcijomis: siekiant įgyvendinti architektų viziją, nuspręsta statyti ne greitesniu ir šiu...
nuotrauka
2025-06-04 15:48
NT vystytoja „Homa Group“ gavo statybą leidžiančius dokumentus 11800 kv. m bendro ploto administracinio ir gyvenamojo projekto „Paukščių takas“ Ozo g. 41, Vilniuje plėtrai. Statybos darbus planuojama pradėti jau šią vasarą.
nuotrauka
2025-06-02 14:13
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ Vilniaus Burbiškių gatvėje pradeda statyti gyvenamąjį kvartalą „Mosso“. Pirmuoju statybų etapu, iki 2026 m. pabaigos, čia iškils 6 mažaaukštės statybos namai, kuriuose suplanuoti 169 butai.
nuotrauka
2025-05-26 09:21
Kalbant apie pastatus, vis dažniau galima išgirsti pačių įvairiausių sertifikatų pavadinimų: LEED, WELL, LPTVS ar BREEAM. Visi jie žymi įvairius tvarumo, sveikatos ir energinio efektyvumo standartus, pagal kuriuos vertinami tiek gyvenamieji, tiek komerciniai pastatai. Sertifikatų esmė – struktūruota...
nuotrauka
2025-05-22 13:42
Šiuo nauju etapu statomi 6 šešių-septynių aukštų namai, kuriuose suplanuota įrengti 318 butų. Potencialiems pirkėjams siūlomi vieno, dviejų, trijų, keturių kambarių būstai, kurių plotas sieks nuo 25 iki 93 kv. metrų. Visi „Vilnelės skverų" namai bus su balkonais arba terasomis, mediniais langais. Po...
nuotrauka
2025-05-19 11:19
Ieškodami bei įsigydami naują būstą, gyventojai daugiausiai dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau neretai pamiršta vieną svarbų aspektą – galimus pokyčius būsimoje kaimynystėje. Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai pabrėžia, kad neįvertinus miesto plėtros planų gali tekti nu...

Statybunaujienos.lt » NT projektai