2024 balandžio 15 d. pirmadienis, 0:08
Reklama  |  facebook

Lietuvoje statomo ministerijų miestelio modelį pritaikė dar vienas Europos miestas

2023-06-13 16:06
Vilniuje po kelerių metų iškilsiantis ministerijų miestelis – ne vienintelis toks Europoje. Osle panašus kvartalas pradėtas statyti dar 2021 metais. Miestelyje įsikurs visos šalies ministerijos, išskyrus Gynybos. Kvartalo projektas turi nemažai panašumų su sostinės Goštauto gatvėje Turto banko vystomu lietuviškuoju analogu.
nuotrauka
Norvegų kuriamame ministerijų miestelyje įsikurs visos šalies ministerijos, išskyrus Gynybos. Turto banko iliustr.


Minimos įmonės
Turto bankas, VĮ,
Pagal planą norvegų projekte numatoma nugriauti tris didelius pastatus, du rekonstruoti bei pastatyti dar penkis naujus didelius pastatus. Visus juos ketinama sujungti tiltinėmis jungtimis virš žemės. Energija visus juos aprūpins jūros vandens elektrinė.

„Kvartalas vystomas kaip ori, ilgalaikė, graži ir draugiška vieta. Projektas gali būti vertinamas kaip miesto remonto forma. Šiandien vietovei būdingas nenuoseklus vystymasis, kuriame mažai dėmesio skiriama miesto gyventojams ir judėjimo modeliams. Dabar vyriausybinis kvartalas bus sujungtas su likusia miesto dalimi“, – Turto banko pranešime cituojami projekto vystytojai.

Kvartale veiks kavinė, biblioteka, bus įkurtas parkas, aplinka, pritaikyta dviratininkams.

Projektas vyksta trimis statybos etapais. Pagal planą naujasis ministerijų kvartalas Osle turi būti baigtas 2030 m.

Ministerijų miestelio statybos šiuo metu yra vienas didžiausių nekilnojamojo turto projektų Norvegijoje. Skelbiama, kad jo tikslas yra viešojo sektoriaus darbuotojams suteikti saugias ir geras darbo vietas, o apleistą teritoriją atnaujinti taip, kad ji būtų atvira ir žalia vieta, kurią galėtų lankyti ir miestiečiai.


Osle atsirasiančiame ministerijų miestelyje, kaip ir planuojamame Vilniuje, veiks kavinės, kitos viešos erdvės atviros visiems čia besilankantiems.

Identiškas modelis Lietuvoje taikomas vystant sostinės Goštauto gatvės ministerijų miestelį.

Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius, teigia neabejojantis, kad lietuvių ir norvegų taikomą viešojo sektoriaus administravimo modelį netrukus perims ir kitos šalys.

„Manau, kad panašiu keliu greitai pasuks ir daugiau šalių. Po skirtingas miestų vietas ar net po skirtingus miestus išsimėtę svarbiausi viešojo sektoriaus įstaigų biurai tikrai nepadeda kurti efektyvesnės valdymo sistemos, kainuoja brangiau. Be to, daugelis senų administracinių pastatų yra visiškai nepritaikyti patogiam darbui“, – sako Turto banko vadovas. 

Šiuo metu apleistą teritoriją Osle siekiama paversti atvira miestiečiams, bus įrengti dviračių takai, parkas.

Tiek norvegai, tiek lietuviai ministerijų miesteliuose renkasi hibridinį darbo modelį ir įrengia mažiau darbo vietų, nei yra darbuotojų.

Norvegijos ministerijų miestelio plane numatyta, kad darbo vietų skaičius turi atitikti 75 proc. darbuotojų skaičiaus, t. y. 75 darbo vietos tenka 100 darbuotojų.

Kita vertus, su nedidelėmis posėdžių salėmis, susitikimų kambariais ir pan. visada bus vietos visiems darbuotojams, jei jų lankomumas yra 100 proc.

Naujuose Oslo ministerijų miestelio pastatuose vienam darbuotojui nustatytas 23 kv. m ploto limitas.

Tokį patį modelį, tik su dar mažiau darbo vietų 100 darbuotojų Lietuvoje taiko ir Turto bankas. Toks pats modelis taip pat bus vystomas ir Goštauto gatvės ministerijų miestelyje, netrukus ir keliose ministerijose.

Turto bankas šių metų kovo mėnesį įsikūrė biure Vilniuje Žvėryno mikrorajone, kuriame yra tik 60 proc. darbuotojų skirtų stacionarių darbo vietų. Dalis iš 258 įmonės darbuotojų dirba biure, dalis namuose ar bet kur kitur, kur jiems patinka ir jaučiasi labiausiai motyvuoti bei produktyviausi.

Anot M. Sinkevičiaus, tiek organizacijų vadovai, tiek skirtingas funkcijas vykdantys darbuotojai per pandemiją suprato, kad visus darbus sėkmingai nudirbti gali ir nesėdėdami biure.

„Tiek Turto banko, tiek norvegų pavyzdys rodo, kad taikant hibridinį darbo modelį tikrai nereikia tiek biurų patalpų ploto. Kai Turto banko biure darbo vietų skaičių sumažinome iki 60 proc., nebuvo nė vieno atvejo, kad net ir spontaniškai atvykę darbuotojai nerastų vietos dirbti. Matau vien pliusus ir siūlyčiau daugelio tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus administracijų pasekti šiuo pavyzdžiu“, – kalba M. Sinkevičius.

Beje, darbo vietas Turto banko biure didesnio užimtumo dienomis galima rezervuoti iš anksto – daugiausia žmonių biure būna savaitės pradžioje.

Turto bankas skaičiuoja, kad taikant hibridinį darbo modelį viešajame sektoriuje, centralizuotai valdomuose biuruose, kasmet galima būtų sutaupyti nuo 3 mln. iki 6 mln. eurų.

Turto bankas ir toliau palaipsniui diegs pokyčius valstybės valdomų biurų patalpose. Vilniaus A. Goštauto gatvėje įkursiantis ministerijų miestelis bus puikus to pavyzdys – biurai jame bus pritaikomi būtent hibridiniam darbo modeliui. Lygiai tas pats numatyta ir Energetikos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijų pastato, Gedimino pr. 38, Vilniuje modernizacijos projektiniuose pasiūlymuose. Viešasis sektorius, kuris daug metų buvo kaltinamas dėl neefektyviai valdomo nekilnojamojo turto, pradės rodyti pavyzdį privačiam verslui.

Viso Goštauto gatvės ministerijų miestelio projekto preliminari vertė – 170 mln. eurų. Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą. Pasak Turto banko vadovo, pardavus Žemės ūkio, Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos ministerijų pastatus tikimasi gauti apie 40 mln. eurų.

Anot M. Sinkevičiaus, šios sumos pakaktų pirmojo etapo statybos darbams, užtikrintų vėlesnių etapų finansavimo pradžią. 

Turto banko iliustr.

Statybunaujienos.lt
Žymės  ProjektaiAktualijos

nuotrauka
2024-04-13 07:54
Kaune jau veikia naujasis stadionas, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus. Per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skel...
nuotrauka
2024-04-12 13:55
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą atmetė teisiamojo verslininko iš Panevėžio apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl mėginimo papirkti Neringos merą bei dėl uždarosios akcinės bend...
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 13:36
2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi" ir UAB „Samogitia miestelis". Netrukus 7,8 ha terito...
nuotrauka
2024-04-12 13:21
Sakoma, kad svarbiausias kriterijus renkantis būstą yra vieta. Tačiau šiemet Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kone pusė (48 proc.) šalies gyventojų kaip prioritetą nurodo būsto energinį efektyvumą. Tiesa, trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nėra svarstę apie investicijas, kurios padėtų pag...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-12 09:52
Visuomenės požiūris ir darbdavių sprendimai nebūtinai vieni kitus atitinka. Lietuviams įprasta galvoti, kad vyresni žmonės yra vertingi darbuotojai, tačiau taip pat įprasta juos vertinti kaip prastesnius kandidatus nei jaunesnius. Tai – neigiamas paradoksas, kuriam išspręsti reikalingas sprendimus d...
nuotrauka
2024-04-11 15:40
Vilniaus miesto savivaldybės vertinimu, šiandien Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pateikta nuomonė dėl Daugiafunkcio komplekso neatspindi visos koncesijos sutarties pakeitimų apimties. Finansininkų skaičiavimais, taikant VPT siūlomą skaičiavimų metodologiją, Vilniaus miesto savivaldybei ir Švietimo mo...
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-11 15:22
Balandžio 16 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2024-04-11 10:39
Rūta Rimašauskienė, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) Gamybos inžinerijos katedros docentė, mokslų daktarė bei šios katedros vedėja, teigia, kad studijų laikais lyčių stereotipai buvo labai gajūs – ji pati buvo pirmoji mergina savo paauglių grupėje, kuri dalyvavo karatė varžybos...
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".
nuotrauka
2024-04-10 14:13
Paskutinį balandžio savaitgalį, 25-27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė spe...
nuotrauka
2024-04-10 13:46
Ketvirtus metus vykstančios kampanijos „Ateitis – elektronikams" iniciatoriai, vienijantys lyderiaujančias sektoriaus įmones ir aukštąsias mokyklas Kaune, skelbia konkursą mokytojams-elektronikos entuziastams. Konkursu siekiama įvertinti mokytojų, skatinančių moksleivius domėtis perspektyvia elektro...
nuotrauka
2024-04-10 12:56
Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa...
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų be neatitikčių, be pa...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos