2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 11:01:00
Reklama  |  facebook

Pastatą Alytaus rajone „prikėlę“ KTU studentai tvirtina, kad BIM technologija yra statybų ateitis

2019-05-13 11:42
Pirmą kartą dėl geriausių Lietuvos BIM projektų apdovanojimo varžėsi ir studentų projektai. Geriausiu pripažintas Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) komandos darbas.
nuotrauka
Studentų projekto vizualizacija. KTU iliustr.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,
IMIC (KTU Statybos ir architektūros fakulteto Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras),

„Smagu, kad studentai turi galimybę savo atliekamus projektus nominuoti apdovanojimams ir palyginti savo darbus su kitų kolegų projektais. Tokiu būdu skatinama sveika konkurencija ir skatinama siekti aukštesnės kokybės darbų“, – išplatintame pranešime cituojama KTU SAF studijų prodekanė dr. Laura Stasiulienė.

BIM arba statinio informacinio modeliavimo kompetencijos į studijų programas palaipsniui integruojamos nuo 2013 metų. „BIM technologija bus neatsiejama architektų, statybos ir pastatų inžinerinių sistemų inžinierių darbo dalimi ir tam ruošiame savo studentus“, – teigia L. Stasiulienė.

Šiais metais KTU Statybos ir architektūros fakultete buvo atidarytas Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras, kurio tikslas – skatinti skaitmenizavimo diegimą statybų sektoriuje.

Projektą kūrė mišrioje komandoje

Studentų laimėtas projektas buvo kuriamas studijų metu jungtinio projekto modulyje, kuriame šiemet dalyvavo 121 studentas iš 7 valstybių, atstovavęs 6 skirtingoms disciplinoms: architektūros, statybinių konstrukcijų, statybinių technologijų, statybinių medžiagų, pastatų inžinerinių sistemų ir atsinaujinančios energetikos. „Lietuvos BIM projektai 2019“ nugalėjusioje komandoje projektą kūrė 7 studentai. Pasak studentų, darbas tokioje skirtingoje grupėje iš pradžių buvo iššūkis.

Iliustracijoje – Šildymo projektas

„Vienas didžiausių iššūkių buvo laiko planavimas, nes kiekvienas darbo etapas – architektūrinė dalis, konstrukcijos ir taip toliau – turėjo būti atlikti laiku ir tam tikru eiliškumu, nes be vienos dalies negalėjo būti pabaigiama ar atliekama kita. Bet komunikaciją labai palengvino daugumos komandos narių gebėjimas naudotis BIM programomis ir galimybė visus pakeitimus ar pasiūlymus pateikti realiu laiku visiems suprantamu ir vizualiu būdu“, – KTU išplatintame pranešime cituojamas architektūrą studijuojantis Lukas Mikulskas.


Šiuo metu praktiką atliekantis studentas tikina, kad tokia studijų forma tikrai yra itin naudinga ruošiantis karjerai, nes skirtingų specialybių studentams vienu ar kitu atveju realiame gyvenime teks dirbti komandoje, o tokie projektai suteikia geresnius komunikacijos ir laiko planavimo, bendrų sprendimų priėmimo ir atsakomybių pasiskirstymo gebėjimus.

Nuo lauko tyrimo iki BIM projektavimo

Susiformavus komandai studentų darbas prasidėjo nuo temos pasirinkimo. Jie nusprendė imtis apleisto pastato Dauguose, Alytaus rajone. Studentai prieš pradėdami projektuoti susitarė su statinio šeimininke ir apžiūrėjo šiuo metu stovintį pastatą. Norint toliau plėtoti projektą studentai turėjo apsispręsti – griauti apleistą pastato dalį ir statyti naują ar renovuoti esamą. Komanda nutarė rinktis pirmąjį būdą.

Iliustracijoje – elementai

„Apsisprendę pradėjome dėlioti architektūrines idėjas, iškart tariantis su konstruktoriais, kad vėliau reiktų kuo mažiau daryti kardinalių pakeitimų. Turint aiškų planą pradėjome statyti pastatą 3D aplinkoje su BIM programomis ir taip pirmas etapas buvo atliktas per pirmą mėnesį. Vėliau turint aiškią architektūrą buvo atliekami visi kiti projekto etapai ir kur reikėdavo vis keisdavosi architektūra pagal specifiškus kiekvieno etapo poreikius. Dauguma projektavimo etapų buvo atlikti su BIM programomis, todėl viso proceso metu buvo paprasta keistis informacija, buvo nesudėtinga atskiras sistemas sujungti į vieną ir greitai rasti ir pataisyti klaidas“, – sakė KTU SAF studentas.

L. Mikulsko teigimu, pats projektas buvo įdomus dėl savo vietos ir ekonominio aspekto. Suprojektuotas pastatas yra arti pagrindinių kelių, šalia Alytaus miesto, įspūdingos gamtos apsuptyje, dėl to šis projektas ne tik teoriškai bet ir praktiškai turėtų puikias perspektyvas kaip poilsio centras, kas taip pat lėmė ir keletą techninių sprendimų bei pastato funkcijų.

„Norėjome, jog pastatas kiek įmanoma harmoningiau atrodytų erdvėje, priešingai nei dabar ten esantis su aplinka nederantis statinys. Projektavom į žemę įkastą pastatą, kuris nuo gatvės lygio būtų maksimaliai žemas ir neužstotų įspūdingo kraštovaizdžio. Tokiems sprendimams įgyvendinti ir iš karto įvertinti, kokį efektą tai duos, labai padeda naujosios technologijos. Sumodeliavus tikslų esamos situacijos modelį galima daug geriau suprasti, kaip būsimas statinys derės prie esamų pastatų, kuriuos galima išsikelti šalia projektuojamo pastato. Keisti aplinką keičiant projektą ir iškarto matyti rezultatą, šešėlius bei poveikį visam aplinkos kontekstui. O ateityje visa tai turėtų veikti dar geriau ir paprasčiau“, – aiškino būsimasis architektas.

Pasak L. Mikulsko, jau dabar kuriami tikslūs miestų 3D modeliai ateityje suteiks naujų galimybių. „Bus galima pamatyti, kokį šešėlį jūsų projektuojamam pastatui mes kaimynystėje projektuojami kiti statiniai, kaip jie atrodys. Tai bus ypač naudinga projektuojant statinius sparčiai augančiuose miestų rajonuose, kur aktualu ne tik esamas kontekstas, bet ir būsimas. Be abejonės BIM yra statybų ateitis, tačiau visos technologijos turi būti naudojamos atsakingai ir tam, jog palengvintų darbą, padarytų jį kokybiškesniu, o ne tam, kad kas nors tiesiog gražiai atrodytų ar sukurtų modernumo iliuziją. Tada tai taps kasdienybe, o ne prabanga“.
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos