Pastolininkų asociacija siekia įvesti tvarką pastolių montavimo srityje
Asociacija pasirengusi ginti pastolių montuotojų teises, organizuoti mokymus
„Mes ilgai galvojome, kol nusprendėme tai realizuoti. Visų pirma, paskatino tai, kad visame pasaulyje veikia pastolininkų asociacijos, tokios nėra tik Baltijos šalyse. Mums rūpi ginti pastolininkų teises. Norime, kad tai būtų pripažinta kaip profesija, nes šiuo metu žmonės, montuojantys pastolius, vadinami tiesiog aukštalipiais. Jie yra apmokomi, bet to neužtenka – pastolininkams reikėtų specialaus parengimo“, – įsitikinęs O. Abramov.
Nuotraukoje – V. Voroncov, „Layher Baltic“ direktorius
Naujai įsteigta asociacija yra pasirengusi ginti pastolių montuotojų teises, organizuoti mokymus, kurie ateityje turėtų tapti privalomais. Iniciatorių siekis – pastolininkų veikla turėtų būti sertifikuojama, kaip tai yra Anglijoje, Prancūzijoje ar Vokietijoje. Pastolininkai sieks įvesti apmokymų sistemą, kai specialistų pasirengimą liudija specialios kortelės, kurios patvirtintų, kad jiems suteikta tam tikra kategorija – nuo naujoko iki profesionalo, kuris galėtų atlikti inspektoriaus pareigas.
„Dabar pastolius gali montuoti bet kas – kiek mums žinoma, tai nedraudžiama. Mes sieksime, kad žmogus be atitinkamos kvalifikacijos neturėtų teisės lipti į tam tikrą aukštį – mes turime dirbti saugiau. Baltijos šalyse problemų dėl saugumo netrūksta“, – sako O. Abramov.
Jam pritaria ir prie šios iniciatyvos prisidėjusios bendrovės „Prorentus“ direktorius Linas Adomavičius. Jis stebisi, kad pastolių montuotojai neatestuojami. „O juk tai potencialiai pavojingas statinys. Ne tik tiems, kurie ant jų dirba, bet ir aplinkiniams. Neatestuojant darbininkų paliekamos rizikos. Asociacijos tikslas ir yra įvesti privalomus mokymus ir atestavimą visiems, dirbantiems su pastoliais. Tokia yra europinė praktika, tik mes visiškai atsiliekame“, – kalbėjo jis.
Kaip sako pašnekovas, pastolininkams savireguliacija yra tiesiog būtina, o ilgainiui pačių nustatytos normos taps savaime suprantamu dalyku.
„Pasaulinė praktika yra tokia, kad iš pradžių asociacijos reguliuoja darbą pačios, savo iniciatyva, reikalavimai yra rekomendacinio pobūdžio. Taip labai gerai atsisijoja kvalifikuoti specialistai, įmonės. Po to jau valstybinės institucijos gali veikiančią sistemą padaryti privalomą“, – teigė L. Adomavičius.
Daugiau:
>>>Pastolininkai siekia sukurti savireguliacijos sistemą ir kuria asociaciją
>>>Nuvirtęs ekranas sudomino tik Darbo inspekciją – Vilniaus savivaldybė jokio pažeidimo neįžvelgė
Darbo inspekcija palaiko iniciatyvą
Birželio mėnesį kalbintas tuometinis Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Gintaras Čepas iniciatyvai pritarė ir pažadėjo ne tik palaikymą, bet ir pagalbą.
„Tokia iniciatyva yra labai gera. Man regis, pernai Lietuvoje buvo apie 40 atvejų, kai darbuotojai sunkias traumas patyrė nukritę iš didelio aukščio, iš jų 13 baigėsi mirtimi. Nukritę būtent nuo pastolių pernai sunkiai susižalojo arba žuvo septyni žmonės. Tai rodo, kad tikrai reikėtų daugiau tvarkos. Asociacija galėtų padėti atsirasti griežtesniam reglamentavimui, gal net paskatintų pakeisti kai kuriuos teisės aktus. Mes tikrai prisijungtume prie tokių iniciatyvų. Jeigu taip pavyktų išsaugoti bent keletą gyvybių, tai jau būtų labai svarbu“, – kalbėjo jis.
Kaip portalui Statybunaujienos.lt patvirtino laikinai Darbo inspekcijai vadovaujantis Arūnas Lupeika, Inspekcija palaiko kiekvieną saugaus darbo iniciatyvą.
Kiekvienais metais statybos pirmauja arba užima vienas pirmųjų pozicijų tarp darboviečių, kuriose nutinka daugiausiai nelaimingų atsitikimų. Didelė dalis žmonių nukenčia krisdami iš didelio aukščio. Tokių skaudžių įvykių būtų galima išvengti tinkamai organizuojant darbą, pasirūpinus reikiamomis saugumo priemonėmis. Kaip tik pagrindus saugiam darbui, montuojant pastolius, ir yra pasirengusi padėti naujai įsteigta asociacija „Scandinavian and Baltic Scaffolders Association“.