2021 rugsėjo 28 d. antradienis, 12:39
Reklama  |  facebook

Po Darbo kodekso pakeitimo statybininkai rečiau rinksis darbo santykius, augančias statybos darbų sąnaudas dengs vartotojai

2021-07-01 13:35
Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vadovaujantysis partneris Laurynas Staniulis atkreipia dėmesį, jog Seimo priimti Darbo kodekso 139 str. pakeitimai toliau didins statybos darbų kaštus ir juos padengti turės klientai, kurių didžiąją dalį Lietuvoje sudaro eiliniai piliečiai – naujos statybos būsto pirkėjai.
nuotrauka
Laurynas STANIULIS, advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vadovaujantysis partneris


Minimos įmonės
AVOCAD, advokatų profesinė bendrija,
Seimo priimtos pataisos nustato, kad statybos darbų rangovas bus subsidiariai atsakingas už darbo užmokesčio mokėjimą subrangovo darbuotojams. Kitaip tariant, jei, tarkim, mūro darbus atliekantis subrangovas nesumokės darbo užmokesčio savo darbuotojams – mūrininkams, tai šie atlyginimą galės išsireikalauti iš pagrindinio darbų rangovo.

Toks reguliavimo modelis nėra dažnas, nes sukelia didelę painiavą. Pirma, aktyvioji statybos rinkoje daugelis subrangovų vykdo darbus tuo pat metu skirtinguose objektuose, skirtingiems rangovams. Antra, itin konkurencingoje darbo rinkoje toks Darbo kodekso reikalavimas taps pretekstu rangovams iš subrangovų reikalauti visų darbuotojų duomenų, kas mažins jų konkurencines galimybes. Trečia, rangovai siekdami išvengti perteklinių reikalavimų, turės vykdyti subrangovų darbuotojų darbo laiko apskaitą.

Kokias problemas tai sukurs?

Darbo kodekso pakeitimas palieka neapibrėžtumą, kaip turės būti dalinama atsakomybė už darbo užmokesčio sumokėjimą tarp kelių rangovų. Šiandien dažna praktika, kai subrangovai lanksčiai skirsto savo darbuotojus, perkėlinėja juos tarp skirtingų objektų, todėl naujoji tvarka neatsako į klausimą – kaip rangovai galės žinoti, jog moka už konkrečiame objekte dirbusio žmogaus laiką? Kokią dalį atlyginimo rangovas turės padengti? Kaip bus skaičiuojamas darbo laikas tarp skirtingų objektų, kas ir kaip nustatinės ribas, minučių tikslumu skaičiuos darbo laiką konkrečioje statybvietėje?

Toks sudėtingas darbo santykių reguliavimas skatins tiek rangovus, tiek subrangovus vengti darbo santykių. Šiandien naudojamos įvairios individualios veiklos formos (verslo liudijimai, pažymos), kurios menkiau apsaugo darbuotojo interesus, o valstybei itin sudėtinga ir retai pavyksta įrodyti, jog tokios veiklos formos pasirinkimas nėra laisvas darbuotojo pasirinkimas ir tada galima jį pripažinti buvus darbo santykiuose. Tad naujasis modelis iš esmės skatins grįžti prie alternatyvių darbo apmokėjimo modelių, nuo kurių Lietuva stengėsi tolti.

Kitas aktualus klausimas, subrangovo darbuotojų asmens duomenų apsauga. Rangovas siekdamas išvengti reikalavimų dėl nesumokėto darbo užmokesčio, galimai sieks gauti subrangovo darbuotojų asmens duomenis, kad galėtų kontroliuoti kaip subrangovas moka atlyginimu ar net atsiskaitymą su subrangovai vykdyti mokant tiesiogiai subrangovo darbuotojams. Šiuo atveju, kyla pagrįstų abejonių ar toks asmens duomenų keitimasis bus suderinamas su asmens duomenų apsaugos reikalavimais.

Be to, Rangovai, valdydami tokią detalią informaciją galės ne tik apskaičiuoti konkurentų veiklos kaštus, bet (dar svarbiau) įvertinti subrangovo pelno maržą ir taip įgaus didžiulį derybinį pranašumą, tariantis dėl darbų kainos.

Darbo kodekso pakeitimų metu buvo argumentuojama, jog pakeitimai apsaugos statybininkus nuo galimo subrangovų piktnaudžiavimo. Deja, bet šis tikslas nebus pasiektas. Didžiosios rangos darbus organizuojančios bendrovės ras teisinių būdų apeiti naujus barjerus, o statybininkai bus priversti rinktis gerokai mažiau socialinių garantijų teikiančias paslaugų teikimo formas. Dar blogiau, jog visi šie procesai tik padidins statybos darbų kaštus, kuriuos dengti turės eiliniai vartotojai. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-09-28 11:16
Lietuvos bankas, įvertinęs situaciją būsto rinkoje ir sparčiai augančią skolinimo būstui įsigyti apimtį, siūlo griežtinti pradinio įnašo reikalavimą ne pirmoms būsto paskoloms, o kredito davėjams taikyti papildomą 2 proc. kapitalo rezervą būsto paskolų portfeliui. Planuojama, kad nauji reikalavimai ...
nuotrauka
2021-09-28 05:59
Paveldimas turtas, ypač jei jis nekilnojamasis, dažnai įvertinamas ir keliais šimtais tūkstančių eurų. Nors, atrodytų, tai gali ilgam užtikrinti finansinę gerovę, tačiau pasitaiko atvejų, kai atsiradusi mokestinė našta gali prislėgti itin stipriai.
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:06
Praėję metai Lietuvos elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių šaltinių buvo rekordiniai: neskaičiuojant Kruonio hidroelektrinės, penktadalį visos šalyje suvartotos energijos pagamino saulės, vandens ir vėjo jėgainės. Pastarosioms atiteko liūto dalis – vėjo turbinos pagamino 13 proc. Lietuvoje ...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-10 09:41
Darbas iš namų naudingas planetai – tokios nuotaikos pasklido pasaulyje 2020 m., pasirodžius palydovinėms Kinijos nuotraukoms, kuriose vaizdo netemdė čia anksčiau tvyrojęs smogas.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-01 10:58
Lietuvos būsto kainų indeksas 2021 m. pirmąjį ketvirtį buvo 12 proc. didesnis negu tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Pagal Lietuvos banko skelbiamą pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, taikomą vertinant antrinės būsto rinkos kainų raidą, 2021 m....
nuotrauka
2021-08-24 09:00
Prabėgus jau daugiau nei metams nuo COVID-19 pandemijos pirmosios bangos, „Ober-Haus“ specialistai įvertino, kaip keitėsi situacija permainingomis nuotaikomis pasižymėjusiomis pagrindinėse sostinės prekybinėse gatvėse.
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-08-12 09:24
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 1,6% (2021 metų birželį buvo fiksuojamas 2,0% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-10 06:38
Šiuo metu tradicinės finansavimo institucijos vis dar taiko konservatyvius rizikos rodiklius („rizikos kartelę“) verslams, tad daug įmonių Lietuvoje negali gauti plėtrai reikalingo bankinio finansavimo.
nuotrauka
2021-08-05 08:39
Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo savaite? Pavienės įmonės įvairiose pasaulio šalyse jau eksperimentuoja su keturių darbo dienų savaitės įvedimu – ne išimtis ir Lietuva, čia šį darbo modelį išbandė Vilniaus šilumos tinklai.
nuotrauka
2021-08-02 13:31
Nors Lietuvoje – pats vasaros įkarštis, o ir orai šiemet vasarotojams buvo itin palankūs, tačiau sostinės būsto rinka vėl stiebiasi aukštyn. Per liepą čia rezervuoti 633 nauji butai ir kotedžai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (307) ir 30 proc. daugiau nei 2019 m. (483). Tuo tarpu Kaune ...
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.

Statybunaujienos.lt » Komentaras