2023 vasario 7 d. antradienis, 13:16
Reklama  |  facebook

Pramonė 4.0 Lietuvoje: kodėl svarbu investuoti į verslo skaitmenizavimą?

2022-02-18 14:06
Ketvirtosios pramonės revoliucijos, kitaip vadinamos Pramonė 4.0, judėjimas gimė 2011 m. Vokietijoje. Nuo to laiko prasidėjo aktyvus gamybos sektoriaus skaitmenizavimas daugelyje pasaulio valstybių. Lietuva ne išimtis, tačiau dalis šalies verslų vis dar susilaiko nuo investavimo į Pramonės 4.0 iniciatyvas.
nuotrauka
LINPRA prezidentas Tomas Jaskelevičius. KTU nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),

Didžiausias iššūkis – investicijos

Anot „Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos“ (LINPRA) prezidento Tomo Jaskelevičiaus, per pastaruosius 5 metus Pramonė 4.0 įgavo pagreitį Lietuvos gamybos sektoriuje. T. Jaskelevičius teigia, jog tai puikiai atspindi išaugęs įmonių veiklos efektyvumas ir produktyvumas, pramonės augimas bei padidėjęs konkurencingumas. Visgi asociacijos vadovas pastebi, kad šioje srityje vis dar yra kur tobulėti.

„Apie pusę Lietuvos įmonių galima laikyti pažangiomis, išnaudojančiomis ketvirtosios pramonės revoliucijos potencialą. Tačiau tuo pat metu vis dar pastebimas nemažas procentas verslų, kurie iki šiol nėra investavę į pamatinius skaitmeninius įrenginius. Tad galime teigti, kad einame tinkamu keliu, tačiau vis dar yra daugybė dalykų, kuriuos turime suprasti ir išmokti. Ypač kalbant apie verslo valdymą ir efektyvumą“, – cituojamas LINPRA prezidentas.

T. Jaskelevičius tiki, jog siekiant pagerinti esamą situaciją, Lietuvos įmonės, visų pirma, turėtų pastebėti ir įvertinti pagrindinius Pramonės 4.0 keliamus iššūkius. Jis mano, kad šiandien vienas didžiausių iššūkių Lietuvos pramonei yra investicijos į skaitmeninę revoliuciją.

„Įmonių vadovai turi suprasti, jog investicijos į Pramonę 4.0 atsipirks tik po keleto metų. Suprantu, kad tai nėra ypatingai greita grąža, tačiau šis sprendimas leisti nenutrūkstamai organizuoti savo veiklą ir dirbti tvariai. Tiesa, kalbant apie ilgalaikę investicijų grąžą, sunkumų neretai kelia ir didelis vadovų amžius, kuris dažnai siekia 60-70 metų“, – pastebi LINPRA prezidentas.

Svarbiausios kompetencijos diegiant Pramonę 4.0

Nors pagrindiniu Pramonės 4.0 akcentu įprastai laikomos inovatyvios technologijos, tačiau, pasak T. Jaskelevičiaus, ne ką mažiau svarbus šios sistemos elementas yra žmogus ir jo kompetencijos. Anot LINPRA prezidento, sėkmingas Pramonės 4.0 iniciatyvų įgyvendinimas susideda iš inžinerinių ir verslo įgūdžių samplaikos.

„Pamatinės žinios, pavyzdžiui teoriniai mechanikos arba medžiagotyros aspektai, paprastai įgaunami jau universiteto suole. Su problemomis dažniau susiduriama kalbant apie verslo ir vadybos įgūdžius, mat net ir techniškai puikus produktas gali netapti vertingu, jei jis nebus konkurencingas rinkoje ir ateityje neneš finansinės naudos“, – aiškina T. Jaskelevičius.

Dalis įmonių vadovų vis dar įsitikinę, kad aukštųjų mokyklų pareiga yra visiškai paruošti studentus darbo rinkai. Tačiau T. Jaskelevičius tikina, kad norint išugdyti kvalifikuotus ir konkurencingus darbuotojus, prisidėti privalo ir verslo atstovai, kadangi jie geriausiai supranta specifinius verslo poreikius.

„Žinoma, aukštosios mokyklos turi kreipti dėmesį į verslo poreikius, kadangi verslo atstovai yra tiesioginiai jų klientai. Jei studijas baigę studentai verslams gebės pasiūlyti aukšto lygio žinias ir įgūdžius, įmonėse studentams bus mokamas didesnis atlyginimas. Verslui mokant didesnį atlyginimą, bus sumokami ir didesni mokesčiai, o mokant didesnius mokesčius valstybei, didesnis finansavimas sugrįš ir aukštosioms mokykloms“, – pastebi T. Jaskelevičius.

Galiausiai LINPRA prezidentas užsimena apie valdžios institucijų svarbą, formuojant kokybišką perėjimą į Pramonės 4.0 sektorių. Jis mano, kad tik glaudžiai bendradarbiaujantys partneriai gali pasiekti gerų rezultatų.

„Visų pirma, verslo, pramonės ir akademinės bendruomenės atstovai turi reguliariai informuoti valdžios institucijas apie esamą pramonės situaciją šalyje ir jų poreikius. Tuo tarpu valdžios atstovai privalo peržiūrėti visus gautus duomenis ir juos įvertinę priimti geriausius sprendimus. Visgi, nepaisant to, kad turime kur tobulėti, džiugu, jog palyginus šiuos procesus prieš dešimtmetį ir dabar galime matyti ryškų progresą“, – teigia T. Jaskelevičius.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-02-07 10:29
Žirmūnuose planuojamas statyti Lengvosios atletikos maniežas jau baigiamas projektuoti, iki statybos liko paskutinis žingsnis – gauti statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2023-02-07 09:54
„Eika“ grupės valdoma įmonė „Samogitia miestelis“ pasirašė generalinės rangos sutartį su „Gilesta“. Pagal generalinės rangos sutartį įmonė įsipareigoja atlikti visus Šiaulių karinio miestelio rangos darbus nuo sutarties pasirašymo momento iki 2024 m. kovo mėnesio. Sutarties suma neskelbiama.
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
nuotrauka
2023-02-06 08:29
Įmonės „Grinda“ pradėta Vilniaus gyvūnų globos namų komplekso L. Giros gatvėje rekonstrukcija padidins beglobiams skiriamų vietų skaičių, leis atnaujinti ir išplėsti neatidėliotinų veterinarijos paslaugų spektrą, pagerins prieglaudos gyventojų buities sąlygas. Rekonstrukciją numatyta užbaigti iki me...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-02 08:10
Atgimsta dar vienas Kauno miesto istorinis pastatas – architekto Karolio Reisono projektuota Evangelikų reformatų bažnyčia (E. Ožeškienės g. 41). Jau parengti architektų grupės UAB „Senamiesčio projektai“ tvarkybos darbų projektiniai pasiūlymai, pagal kuriuos bus restauruota Evangelikų reformatų baž...
nuotrauka
2023-02-02 07:21
Statinio statybos techninis prižiūrėtojas turi turėti ne tik reikiamų kompetencijų, išsilavinimą, bet ir praktinės patirties, įsitikinęs inžinierius Ridas Verpečinskas, MB „Gorikliai“ statybų techninės priežiūros vadovas.
nuotrauka
2023-02-02 06:11
Vilniaus oro uoste pradėtos naujo išvykimo terminalo statybos: startavo visai Lietuvos aviacijai strategiškai svarbus projektas. Apie tai paskelbta sausio 31 dieną oficialios ceremonijos metu. Teigiama, kad didelio masto projektas truks dvejus metus, visi darbai vyks veikiančiame oro uoste, o pirmie...
nuotrauka
2023-02-01 14:14
Transporto priemonėms judėti nuo Molėtų iki Pabradės miesto ir atgal taps dar saugiau, patogiau bei greičiau. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ atliks šio kelio virš 5 km ilgio ruožo kapitalinį remontą. Darbus, kurie prasidės pasibaigus technologinei pertraukai, planuo...
nuotrauka
2023-02-01 07:38
Baseinų, šaldymo patalpų stogai yra veikiami drėgmės, garų, cheminių medžiagų, specifinės temperatūros. Tokia agresyvi aplinka verčia atidžiai rinktis stogo sistemas. Taigi ko reikia vengti ir kuo keisti tradicinius gaminius?
nuotrauka
2023-02-01 05:51
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas lankėsi Kaune statomame specializuotame Laukinių gyvūnų globos centre (LGGC). Planuojama, kad centras, steigiamas prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), pradės veikti šių metų pabaigoje. Iki kovo pabaigos bus pastatyti ir įrengti pagrindiniai pastata...
nuotrauka
2023-01-31 15:06
Augant vilniečių galimybėms patekti į pirmuoju prioritetu pasirinktus darželius (pernai pateko apie 80 proc. vaikų), jaunų šeimų pamėgtame sostinės rajone per 20 mėnesių nuo kapsulės įkasimo pastatytas modernus 14 grupių 240 vietų lopšelis-darželis. Šiuo metu jį lanko 133 vaikai, netrukus pradės lan...
nuotrauka
2023-01-31 10:15
Sostinės senamiestyje, šalia S. Moniuškos skvero, restauruota šv. Kotrynos bažnyčia. Atnaujintas vėlyvojo baroko laikų pastatas, pagal restauravimo programas sutvarkyti kryžiai ir fasadinės skulptūros, o bažnyčia apšviesta specialiais, meno vertybes tausojančiais LED šviestuvais.
nuotrauka
2023-01-31 06:43
Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) įvykdytas projektas, kurio metu nuo branduolinio kuro dalių (nuobirų) išvalytas kuro išlaikymo baseinų dugnas.
nuotrauka
2023-01-30 13:24
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ šiemet į NT projektus Lietuvoje investuos 114 mln. eurų – apie 13 mln. eurų daugiau nei 2022 metais. Didžioji dalis investicijų – 89 mln. eurų – bus nukreiptos į negyvenamosios paskirties projektus – prekybinius sandėlius (stock-office) bei viešosio...
nuotrauka
2023-01-30 09:26
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
nuotrauka
2023-01-30 04:49
Pernai Druskininkuose pradėti ir šiuo metu tęsiami vilos „Oazė“, esančios V. Krėvės g. 6, tvarkybos darbai. Darbus vykdo UAB „Paveldo sprendimai LT“. Sausį ši įmonė pradėjo ir Vilos pastatų kompleksui priklausančios medinės vilos tvarkybos darbus pagal architektės Marijos Nemunienės parengtą projekt...
nuotrauka
2023-01-27 15:24
Lazdynų daugiafunkcio komplekso statyba oficialiai baigėsi – Vilniaus miesto savivaldybė gavo Statybos inspekcijos patvirtintą statybos užbaigimo aktą, o tai reiškia, kad rangos darbai Lazdynų baseine baigti.
nuotrauka
2023-01-26 04:44
Industrinio nekilnojamojo turto (NT) vystymo ir valdymo bendrovė „Sirin Development“ įdiegė kokybės valdymo sistemos (9001) ir aplinkosaugos valdymo sistemos (14001) ISO standartus bei gavo tai patvirtinančius sertifikatus. Tokiu būdu bendrovė siekia gerinti įmonės vadybos ir paslaugų teikimo proces...
nuotrauka
2023-01-25 06:29
Praėjusių metų „Eikos statybos“ apyvarta, palyginus su 2021 m., išaugo daugiau kaip dvigubai. Verslui tai didžiulė grėsmė neįvykdyti įsipareigojimų. Tačiau laiku priimti įmonės valdymo sprendimai, stipri komanda ir principas „Statome kaip sau“ leido visus įsipareigojimus įvykdyti laiku ir išvengti n...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas