2024 rugsėjo 12 d. ketvirtadienis, 9:49
Reklama  |  facebook

SWETRAK. Ar pinigai, skirti Europos Sąjungos projektams, pateks į trečiąsias šalis?

2019-03-06 07:41
Pabėgių gamykla „Swetrak“, įsikūrusi Marijampolėje, yra smulki įmonė, kurios darbų apimtis lemia geležinkelio projektai, vykdomi vidaus rinkoje. Įmonės vadovas Vilius Parulis neslepia, kad pastaruoju metu jie yra priversti konkuruoti ne tik su Lietuvos ar Europos Sąjungos įmonėmis, bet ir su intensyviai į Lietuvos rinką besiveržiančiomis trečiųjų šalių, ypač Baltarusijos, įmonėmis.
nuotrauka
Marijampolėje įsikūrusi bendrovės „Swetrak“ gamykla gelžbetoninius pabėgius gamina pagal Švedijos firmos „Abetong AB“ ilgo stendo technologiją. UAB „Swetrak“ nuotr.


Minimos įmonės
Swetrak, UAB
LTG (Lietuvos geležinkeliai), AB
Alga, koncernas, UAB
Consolis, koncernas,
Bendrovėje „Swetrak“ dirba 36 darbuotojai. Nors tai nėra didelis darbuotojų skaičius, direktorius V. Parulis sako, kad dėl specifinės gamyklos veiklos tenka labai smarkiai suktis, kad galėtų juos aprūpinti darbu. Ir tai lemia kelios priežastys.

Gamyklos apyvarta priklauso vien nuo geležinkelio projektų

Bendrovė „Swetrak“ veikia jau 20 metų. Jos veikla specifinė – gelžbetoninių pabėgių ir gelžbetoninių iešminių pabėgių, kurių vienintelis naudotojas yra „Lietuvos geležinkeliai“, gamyba. Jeigu prieš penkerius metus, vykstant tarptautinės vėžės „Rail Baltica“ darbams, įmonė dirbo septynias dienas per savaitę, tai dabar situacija pasikeitusi iš esmės. 

„2014 m. gaminome virš 300 tūkst. pabėgių per metus, o 2015 m. – jau tik 15 tūkst., situacija pradėjo šiek tiek gerėti tik 2018 m., kai pagaminome virš 90 tūkst. pabėgių. Šie metai teikia vilčių, nes atsiranda naujų projektų, taip pat gamykla pabėgius tieks ir „Rail Baltica“ geležinkelio atkarpai nuo Kauno iki Palemono“, – pasakoja bendrovės „Swetrak“ direktorius V. Parulis, šias pareigas pradėjęs eiti pačiu sudėtingiausiu įmonei metu, nuo 2015 m. 
 
Pranašumo įmonei teikia galimybė naudotis pasauline pabėgių gamybos patirtimi

„Swetrak“ gamykla yra bendra Lietuvos ir Prancūzijos kapitalo įmonė, kurios 60 proc. akcijų valdo Prancūzijos grupė „Consolis“ ir 40 proc. – UAB koncernas „Alga“.

Nuotraukoje kairėje –
bendrovės „Swetrak“ direktorius
Vilius Parulis

Marijampolėje įsikūrusi gamykla gelžbetoninius pabėgius gamina pagal Švedijos firmos „Abetong AB“ ilgo stendo technologiją. UAB „Swetrak“ yra viena iš daugiau kaip 40 įmonių pasaulyje, dirbančių pagal šios firmos technologiją. UAB „Swetrak“ gaminamus pabėgius projektuoja, gamybos procesą ir kokybės kontrolę audituoja „Abetong AB“. Naujų gaminių projektavimas, gamybinės įrangos pritaikymas, gamykliniai ir akredituotų laboratorijų bandymai bei kiti parengiamieji darbai užtrunka apie keturis mėnesius. Todėl pasirengimas naujai produkcijai gaminti reikalauja nemažai patirties ir įžvalgos, ypač atsižvelgiant į aštrėjančią konkurenciją. 

„Mūsų gamykla nuolat bendradarbiauja su mokslininkais ir laboratorijomis iš VGTU ir KTU, kuriose atliekami produkcijos bandymai, – sako V. Parulis. – Betono sudėtį projektuoja KTU Statybinių medžiagų katedra, su kuria bendradarbiaujame nuo 2001 m. Toks bendradarbiavimas yra būtinybė, norint gaminti kokybišką produktą.“

UAB „Swetrak“ yra tarptautinės grupės „Consolis“, kuriai priklauso gelžbetonio gamyklos 28 valstybėse, išsidėsčiusiose po visą pasaulį, narė, todėl turi neribotas galimybes dirbti, naudojantis koncerno intelektiniu ir inžineriniu potencialu. Koncerno laboratorijoje, esančioje Prancūzijos Schalon sur Saone mieste, bandomi visi UAB „Swetrak“ gaminami gaminiai. 

„Grupė „Consolis“ veikia geležinkelių, inžinerinės infrastruktūros, gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų srityse. Gaminami ne tik geležinkelio pabėgiai, bet ir struktūriniai elementai tiltams bei tuneliams, taip pat perdangos plokštės, sienos. „Consolis“ didelį dėmesį skiria jam priklausančių įmonių specialistų kvalifikacijoms kelti, produkcijos kokybei didinti ir darbų saugos klausimams spręsti. Nuolat organizuojamuose mokymuose tarptautinių įmonių specialistai tarpusavyje dalijasi gelžbetoninių konstrukcijų gamybos patirtimi ir pasiekimais“, – pasakoja V. Parulis, akcentuodamas pranašumus, kuriuos rinkoje įgyja UAB „Swetrak“ gamykla, nuolat jausdama pasaulinių naujovių pulsą.

Kai valstybė negina vietos rinkos

Tačiau net ir pasaulinio lygio grupės „Consolis“ intelektualinės paramos užtikrinimas negarantuoja vietinės rinkos užsakymų. Bendrovė mažoje Lietuvos rinkoje turi konkuruoti ne tik su Europos Sąjungos, bet ir su trečiųjų šalių įmonių produkcija. Kaip pastebi su statyba susijusių pramonės šakų atstovai, neretai trečiųjų šalių įmonės yra agresyvios, daro didelį spaudimą rinkos kainai. Pastaruoju metu Lietuva susidūrė su užsienio šalių įmonėmis, kurias vyriausybės komisija įvardino kaip didinančias riziką ir keliančias grėsmę nacionaliniam saugumui. Viena iš jų yra susijusi ir su pabėgių tiekimu. 

 „Lietuvos vyriausybė turėtų sudaryti sąlygas dirbti ir užsidirbti lietuviškoms įmonėms, labiau skatinti smulkųjį ir vidutinį verslą, – į vietos rinkos problemas atkreipė dėmesį UAB „Swetrak“ direktorius V. Parulis. – Garsiai kalbama apie užsienio investicijų pritraukimą į Lietuvą. Bet įmonė negyvuos be pirkėjo. Ką daryti tokiai kaip mūsų – Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonei, kuri dirba tik Lietuvos rinkai, kai pabėgį Lietuva perka iš Baltarusijos, o Lietuvos žmonės, ypač regionų, neturi darbo? Manau, kad tokia situacija yra stimulas didėti emigracijai. Nepamirškime, kad įmonė naudoja ir kitų Lietuvos įmonių produktus, medžiagas, moka mokesčius, taip dalyvaudama ekonomikos sraute.“

V. Parulis sutinka, kad Europos Sąjungoje veikia laisva rinka, tačiau mãno esant neteisinga, kai Europos Sąjungos pinigai, skirti projektams Lietuvoje, išplaukia į trečiąsias šalis, ten skatindami ekonomiką, kurdami darbo vietas Lietuvos įmonių sąskaita.

„Neteisinga, kai mūsų žmones darbo ieškoti į užsienį stumia trečiųjų šalių įmonės“, – yra įsitikinęs V. Parulis, kurio minčiai pritaria daugelis Lietuvos įmonių vadovų. 

Įkaitai – regionų verslas ir žmonės

„Mūsų gamykla UAB „Swetrak“ yra įsikūrusi Marijampolėje ir suteikia darbo 36 darbuotojams, – kalba gamyklos vadovas. – Daugiau negu pusė jų dirba nuo pat gamyklos darbo pradžios, tad turi sukaupę unikalią patirtį, kuri lemia gaminių kokybę ir leidžia laiku įvykdyti įsipareigojimus.“

Tačiau specializuota gamyba ir didelė konkurencija neretai vadovus ir savininkus verčia mokėti už sunkiai išvengiamas prastovas. Tai yra vienintelis būdas užtikrinti, kad žmonės neemigruos, o įmonė nepraras kvalifikuotų specialistų. Gelžbetonio pramonė yra imli rankų darbo, tad automatizavimas, apie kurį pastaruoju metu kalbama Ketvirtosios pramonės revoliucijos kontekste, yra galimas tik iš dalies.

Verslas laukia vyriausybės sprendimų, kurie gintų Lietuvos įmones, o jose dirbantys žmonės turėtų galimybę oriai gyventi ir dirbti Lietuvoje. 

Bendrovės „Swetrak“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-09-11 09:26
Augant Baltijos šalių klientų poreikiui vertinti nekilnojamąjį turtą kaimyninėse šalyse, trys pirmaujančios nekilnojamojo turto bendrovės: „Inreal" (Lietuva), „Uus Maa" (Estija) ir „Latio" (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo tikslas – supaprastinti vertinimo ir paspartinti turto ...
nuotrauka
2024-09-10 13:36
NT projektų kompanijos „Citus" pardavimų komandai nuo rugsėjo pradžios vadovauja Jurga Bagdonavičiūtė-Aldošinienė. Pasak „Citus" atstovų, į įmonę ji atsineša didelę patirtį ir reikšmingų pasiekimų pardavimų bei santykių su klientais kūrimo srityse.
nuotrauka
2024-09-10 11:40
AB Akola group netiesiogiai valdoma Latvijos įmonė SIA „Dotnuva Seeds" susitarė su „Swedbank" AS dėl sėklų paruošimo fabriko Latvijoje statybų ir įrangos finansavimo. Virš 7 mln. eurų siekianti paskola suteikta dešimties metų laikotarpiui. Paskolos garantu tapo pati AB Akola group.
nuotrauka
2024-09-10 09:52
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ užbaigė prekybos ir paslaugų miestelio statybas Klaipėdos Baltijos prospekte – jį sudaro prekybinių sandėlių kompleksas „Stock-O“, subursiantis 34 verslų bendruomenę, bei jau porą metų veikianti Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių tinklo „Deca...
nuotrauka
2024-09-10 09:35
1,4 mlrd. eurų vertės portfelį valdanti nacionalinė plėtros įstaiga nuo šiol tęsia veiklą kaip UAB ILTE ir prisistato rinkai nauju prekės ženklu. ILTE ambicija – būti pagrindiniu šalies ekonominės gerovės šaltiniu ir bendradarbiaujant su valstybės institucijomis, klientais ir privačiais finansų rink...
nuotrauka
2024-09-06 07:09
Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.
nuotrauka
2024-09-05 11:33
Praėjusių metų rudenį savo veiklą pradėjęs „Eika“ grupės vystytas ir valdomas bendro gyvenimo namų projektas „Solo Society City House Vilnius“, šį rudens semestrą pasitinka 100 proc. užimtumu. Komanda atskleidė kaip praėjo pirmieji 17 mln. eurų kainavusio projekto metai ir kaip atrodo tipinis „co-li...
nuotrauka
2024-09-05 11:17
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) rugpjūčio 26-30 dienomis vykdė antrąjį kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ etapą, kuriame dalyvavo 130 Lietuvoje veikiančių įmonių. Pratybų metu jų darbuotojams buvo išsiųsta daugiau nei 78...
nuotrauka
2024-09-05 09:44
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ susitarė dėl patalpų nuomos Vilniaus Rinktinės g. vystomame verslo centre „Business Stadium Central“. Pagal pasirašytą nuomos sutartį viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje kitąmet a...
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
2024-09-03 09:33
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA" teigia, kad NT rinka pagal pardavimus rugpjūtį ženklių pokyčių nepatyrė. Vilniuje buvo parduota 9 naujos statybos butais mažiau, lyginant su liepa, tačiau lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, pardavimai buvo didesni 23 proc.
nuotrauka
2024-09-02 16:49
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" šią vasarą įsteigti fondai dviejuose naujuose projektuose išvystys daugiau nei 450 gyvenamųjų būstų ir 25 komercines patalpas. Į projektus Vilniuje iš viso bus investuota daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2024-09-02 16:02
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, rugpjūtį Vilniaus NT pirminėje rinkoje buvo parduoti 254 būstai. Paskutinis kalendorinės vasaros mėnuo sostinėje išsiskyrė sugrįžtančiais investuotojais ir, lyginant su liepos mėnesiu, beveik dvigubai išaugusia prestižinės klasės būsto ...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-30 07:43
Statybų bendrovės bei individualių namų savininkai, brangstant statybinėms medžiagoms ir meistrų darbui, ieško ne tik estetiškai patrauklių, kokybiškų sprendimų fasado apdailai ir apšiltinimui atlikti, bet ir būdų optimaliai sutaupyti. Kaštai neretai išauga dėl užsitęsusių darbų. Pažangių betono fas...
nuotrauka
2024-08-29 10:26
Bendrovės „EfTEN Capital“ valdomas „EfTEN Real Estate Fund 5“ įsigijo ką tik baigtą statyti UNA mažmeninės prekybos parką, esantį adresu Dangeručio g. 1, Vilnius. Tai – didžiausias nekilnojamojo turto sandoris Baltijos šalių mažmeninės prekybos rinkoje šiais metais. Pagrindiniai UNA parko nuomininka...
nuotrauka
2024-08-27 11:51
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Eika" pardavė prekybos centrą „Pupa" Vilniuje, Pilaitės mikrorajone. Gautas lėšas bendrovė planuoja investuoti į naujų projektų vystymą ir plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2024-08-27 09:13
Nekilnojamojo turto vystymo įmonių grupė „Releven" pradeda verslo centro prestižinio sostinės Žvėryno mikrorajono Sėlių ir Lapių gatvių sandūroje statybas. Iki kitų metų žiemos numatomas pastatyti projektas biurų rinką papildys 3,4 tūkst. kvadratinių metrų ploto. Keturių aukštų su antstatu, iš trijų...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas