2021 rugsėjo 28 d. antradienis, 12:33
Reklama  |  facebook

Šešiolikmetis tapo jauniausiu diplomuotu išmanaus namo sistemos specialistu: „Be tokių sprendimų jau sunkiai išgyventume“

2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojektuoti ir realiai įgyvendinti visą išmaniojo namo sistemą, o ilgalaikėje ateities perspektyvoje – tolimesnės studijos bei darbas pastatų automatikos, robototechnikos arba bioinžinerijos srityse.
nuotrauka
Skirmantas Skurdenis. Asmeninio arch. nuotr.


Minimos įmonės
Jung Vilnius, UAB
Pasak S. Skurdenio, susidomėjimą ne kiekvienam bendraamžiui įprasta sritimi pažadino suvokimas, kaip sparčiai technologijos vystosi ir kaip smarkiai jos gali palengvinti šiuolaikinio žmogaus kasdienybę. Tuo jaunuolis kasdien įsitikina jau daugiau nei dešimtmetį gyvendamas išmaniame būste. Įdomu, kad tai buvo vienas pirmųjų privačių objektų Lietuvoje, kuriame kasdieniai procesai – nuo vėdinimo iki šildymo ar apsaugos sistemos – buvo patikėti technologijoms.

„Žaviuosi technologijų pažanga ir tuo, kokius privalumus jos gali suteikti. Manau, kad šiandien be išmanių sprendimų jau sunkiai išgyventume. Nuo mažų dienų gyvendamas jų apsuptyje ir ėmęs geriau suprasti, kaip veikia mūsų namai, kokį komfortą jie suteikia, panorau gilintis į su tuo susijusias sritis: elektroniką, automatiką ir programavimą“, – prisimena S. Skurdenis, su šiomis sritimis susipažinęs būdamas vos dvylikos ir jau spėjęs pats praktiškai prie jų prisiliesti.

Norėdamas geriau suvokti ir įsisavinti mokykloje dėstomos fizikos teoriją, jaunuolis netgi pradėjo namuose eksperimentuoti, tad atrastas pomėgis būsimam abiturientui palengvina mokymosi procesą. Vienas paskutinių S. Skurdenio eksperimentų rezultatų – elektromagnetinės spynelės mokyklinei daiktų saugojimo spintelei prototipas.

Hobį sieja su ateities profesija

Nors iki studijų pradžios ir galutinio apsisprendimo, kuria linkme rinktis studijas, dar yra šiek tiek laiko, S. Skurdenis įsitikinęs – suks technologinių mokslų kryptimi. Tai viena priežasčių, kodėl jis nusprendė baigti jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ organizuojamus vieno populiariausių išmaniųjų namų sistemų standartų KNX mokymus ir įgyti diplomą, kuris yra pripažįstamas daugiau nei 120 šalių.

Skurdenis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Jei nuoširdžiai kažko sieki, turbūt viskas įmanoma ir mokantis savarankiškai, tačiau trunka ilgiau ir negali būti 100 proc. tikras dėl įgytų žinių lygio, kokybės. Dėl to visiškai netikėtai atsiradus laisvai vietai mokymų grupėje, nedvejodamas pasinaudojau galimybe pirmiausia todėl, kad mane išties domina technologinės naujovės ir jų praktinis pritaikomumas. Be to, tikiuosi, jog kompetenciją šioje srityje žymintis tarptautinis sertifikatas bus vertinga investicija į mano profesinę ateitį“, – aiškina S. Skurdenis.

Paklaustas apie iššūkius bei džiaugsmus, kuriuos teko patirti kursų metu, vaikinas atviras – teorinė dalis buvo sunkiausia.

„Tai šiek tiek priminė mokyklą, tačiau suprantu, kad teorija yra svarbus praktinių įgūdžių pamatas ir to neišvengsi. Užtat likęs laikas, įskaitant pusdienį trukusį egzaminą, prabėgo be galo įdomiai – išmokę, kaip KNX sprendimai veikia ir kaip juos programuoti, gaudavome skirtingas praktines užduotis. Toks intuityvus ir paprastas praktikavimosi būdas visiškai neprailgo ir labai įtraukė, o įgytas žinias iškart buvo galima pritaikyti realybėje“, – apie kursų specifikos niuansus pasakoja jauniausias KNX specialistas.

Įgijo reikiamus bazinius įgūdžius

Gauti teorinių žinių ir sujungti jas su praktine patirtimi išmaniųjų namų srityje – esminis tikslas, kurio „JUNG Vilnius“ rengiamuose KNX kursuose pavyksta pasiekti net anksčiau neįsivaizdavus, kaip realizuojamas vienas ar kitas išmaniojo namo sprendimas.

S. Skurdenio manymu, norint sėkmingai baigti specialų mokymo kursą, nebūtina turėti jokių papildomų kompetencijų – viskas profesionaliai išdėstoma vos per 40 akademinių valandų. Tačiau tokios asmeninės savybės kaip smalsumas ir noras sužinoti daugiau, pasak jaunuolio, tikrai nepamaišys.

Mokantis vaikinui teko prisiliesti prie visų išmanaus namo sistemos diegimo etapų. Išmaniųjų jungiklių, jutiklių, valdiklių ir kitų sistemos valdymo elementų sujungimo, kaip tai daro profesionalūs elektrikai, virtualaus projektavimo kompiuteryje ir galiausiai programavimo – tai yra sukurto projekto „perdavimo“ išmaniesiems įrenginiams, vykdantiems numatytas funkcijas pagal tam tikrą algoritmą.

„Baigęs kursą įsitikinau, kad labiausiai mane stebina ne kokia nors viena konkreti išmanaus namo funkcija, o visos sistemos moduliarumas – daugybės atskirų savarankiškų elementų veikimas išvien. Pagal KNX standartą išmanių namų sprendimus gamina daugiau nei 500 skirtingų partnerių – visi jų kuriami įrenginiai gali „kalbėtis“ tarpusavyje. O aš visus juos, beje, jau galiu suprogramuoti viena programa, kurios subtilumus perpratau mokydamasis“ – džiaugiasi S. Skurdenis.

Lengvai geba patobulinti savo „išmanų“ kambarį

Nors išmanių sprendimų programavime šešiolikmetis KNX specialistas kol kas jaučiasi stipriausiai, jis ryžtingai užsibrėžęs tobulinti ir kitus įgūdžius, kad jau netrukus galėtų pats įdiegti, suprojektuoti ir užprogramuoti visas namų funkcijas į vieną visumą sujungiančią sistemą. Vos pramokęs, kaip ją valdyti, S. Skurdenis ėmėsi pirmojo projekto – savo išmanaus kambario modifikavimo pagal asmeninius poreikius.

„Mūsų namuose išmanūs sprendimai buvo įdiegti prieš trylika metų, tad pats laikas viską atnaujinti. Tiesa, taip entuziastingai į šią idėją žvelgiu tik aš – nors jau turiu visas reikiamas žinias, kaip tą padaryti, tėvai kartais baiminasi, kad kas nors nepavyks. Tačiau labai greitai prisimena, jog turbūt ne veltui kursus baigiau ir egzaminą išlaikiau aukščiausiais balais visoje grupėje“, – šypsosi S. Skurdenis.

Iš profesionalių KNX ekspertų žinių sėmęsis S. Skurdenis pirmuoju mokytoju visgi vadina savo tėtį Raimundą Skurdenį, daugybę metų dirbantį išmaniųjų namų sistemų srityje ir prisidėjusį prie vienų pirmųjų išmanių namų Lietuvoje atsiradimo: „Kai pradėjau domėtis elektros sistemomis ir apskritai technologine pažanga išmanių pastatų srityje, jis buvo žmogus, pateikdavęs atsakymus į vis dažniau kildavusius klausimus apie tai, kas, kodėl ir kaip vyksta mūsų išmaniuose namuose.“

Paprašytas patarti bendraamžiams, norintiems sieti savo gyvenimą su technologijomis, tačiau nežinantiems, nuo ko pradėti, jauniausias KNX specialistas Lietuvoje S. Skurdenis siūlo startuoti nuo to, kas atrodo įdomiausia – net jei tema sunkesnė, palengva ateisiančios žinios padės suprasti vis daugiau: „Ir jokiu būdu nenuleiskite rankų, jei pirmą sykį pabandžius kažkas nepavyko arba nesužadino smalsumo – reikia duoti technologijoms antrą šansą ir jas prisijaukinti.“ 
Statybunaujienos.lt
Asmenybės

nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...
nuotrauka
2020-12-11 11:29
Statybų sektorius visame pasaulyje kasmet auga vis sparčiau. Pagal Statistikos departamento duomenis, 2019 m. Lietuvoje statybos darbų atlikta už 2,4 mlrd. eur, dešimtadaliu daugiau nei praėjusiais. Tiesa, šį augimą stabdo darbuotojų trūkumas. Lietuvos statybų sektorius sparčiai transformuojasi ir ž...
nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų sit...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.
nuotrauka
2020-09-16 07:30
Jevgenij Kleinov yra įmonės „Naresta“ projektų vadovas, statybos inžinierius. Tačiau 36-erių vyras sako, kad sėkmingas projektų vadovo darbas yra susijęs ne tik su kompetencijomis, bet ir su gebėjimu bendrauti su užsakovais, partneriais. „Diplomatija, derybiniai įgūdžiai mano darbe labai svarbūs, ne...
nuotrauka
2020-08-26 11:01
Pasirinkę technologinės pakraipos studijas jaunuoliai yra laukiami įvairiausiose gyvenimo srityse, net ir kosmines technologijas kuriančiose kompanijose arba kosminių tyrimų centruose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2019-12-26 08:57
Saulius Bekampis nuolat segi Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) ženkliuką. Jį įsisegė gerokai anksčiau, negu baigiantis 2019 m. tapo LSIS prezidentu. „Segėdamas šį ženkliuką, išreiškiu didžiulę pagarbą savo profesijai – esu statybos inžinierius, tokiu laikau save ir iš prigimties. O ženkli...
nuotrauka
2019-11-13 13:27
Lapkritį aplinkosaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui sukanka 80 metų. Jį pažįsta dauguma aplinkosaugininkų bendruomenės narių. Vieniems jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ir bendražygis.
nuotrauka
2019-11-05 10:16
Dienraščio „Verslo žinios“ jau devintus metus rengiamuose Verslo lyderių apdovanojimuose Jaunojo Metų CEO titulą pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) alumnas Mantas Makulavičius, granito ir dolomito skalda prekiaujančios UAB „Milsa“ vadovas. Jo įsitikinimu, dabar yra Lietuvos aukso amžius, k...
nuotrauka
2019-10-21 15:46
Buvusiam ilgamečiam Palangos miesto vyriausiajam architektui Leonui Laimučiui Mardosui spalio 19 d. suėjo 90.
nuotrauka
2019-07-22 11:11
Iš Madrido kilęs 27 metų ispanas Villalon Fornes Ignacio bene trečdalį savo gyvenimo jau spėjo praleisti Lietuvoje. Ir laiką čia leidžia ne veltui – šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF). Vaikinas ieško būdų, kaip išgauti...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės