2022 liepos 3 d. sekmadienis, 8:46
Reklama  |  facebook

Statistika. Metų pradžioje – nekilnojamojo turto rinkoje atokvėpis

2022-05-24 09:20
Pernai aktyvumas nekilnojamojo turto rinkoje mušė visus rekordus – žmonės graibstė būstus net „iš brėžinių“. Nors karas Ukrainoje, brangstančios statybinės medžiagos ir kalbos apie būtinybę kelti palūkanų maržas atvėsino įka-tusią rinką, naujų būstų poreikis didžiuosiuose miestuose vis dar išlieka didesnis nei pasiūla. Lietuvos statistikos duomenys atskleidžia ir dar vieną naują tendenciją – vis daugiau naujakurių gyvenimui renkasi individualius namus, o ne būstus daugiabučiuose.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (PROGRESYVŪS PROJEKTAI) archyvas


Minimos įmonės
Lietuvos statistikos departamentas,
Inreal, UAB
Po itin dinamiškų praėjusių metų, kaip rašoma Statistikos departamento pranešime, nekilnojamojo turto rinkoje šių metų pradžia buvo gerokai ramesnė. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pirmąjį metų ketvirtį buvo fiksuojamas mažesnis sandorių skaičius, tačiau pačios statybos nestojo – baigtas statyti 2 231 naujas pastatas, iš kurių – 2 080 naujų gyvenamųjų namų su 3 198 būstais. Palyginti su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu, naujos statybos statinių pastatyta 26,3 proc. daugiau. Įdomu tai, kad didžioji dalis – 73,3 proc. – naujos statybos būstų yra individualiuose namuose.

Naujų būstų rinkoje labiausiai išsiskyrė Vilnius ir Kaunas: pačiame Vilniuje pastatyta 32,8 proc., rajone – 11,9 proc., o Kaune – 12,9 proc. visų naujos statybos gyvenamųjų būstų.

Nors šių metų pradžioje buvo jaučiamas neapibrėžtumas (ir dėl kylančių kainų, ir dėl neramumų pasaulyje), pradėtų naujos statybos objektų – net 8,5 proc. daugiau nei 2021 m. pirmąjį ketvirtį. Žinoma, praėjusiais metais statybas stabdė ir pandemija – organizuoti darbus buvo sudėtingiau.

Per pirmus tris šių metų mėnesius pradėti statyti 1 977 nauji pastatai, iš kurių 1 813 naujų gyvenamųjų na-mų su 5 185 būstais. Kone pusė jų – sostinėje: pačiame Vilniuje – 42,7 proc., Vilniaus rajone – 7,9 proc., Kaune – 20,2 proc.

Tačiau žvelgiant į ateitį yra tam tikrų nerimo ženklų: palyginti su 2021 m. pirmuoju ketvirčiu, šiemet per tą patį laikotarpį išduoti 2 168 statybos leidimai naujiems pastatams statyti – net 31,6 proc. mažiau. Iš jų 1 999 leidimai – gyvenamųjų pastatų statybai. Praktiškai visi leidimai išduoti individualiems namams statyti. Per pirmus tris šių metų mėnesius statybos leidimai buvo išduoti tik 73 naujiems daugiabučiams.

Permainų sūkuryje

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas, cituojamas pranešime, teigė, kad pastaraisiais metais prognozuoti, kokių pokyčių laukti nekilnojamojo turto rinkoje, labai sudėtinga. Pandemija, o dabar ir neapibrėžta geopolitinė situacija dėl karo Ukrainoje, rekordiškai išaugusios statybinių medžiagų kainos, žadamos kelti palūkanos į nekilnojamojo turto rinką įneša tam tikrų korekcijų. Prie viso to dar prisidėjo ir infrastruktūros mokestis, kompensacija už plėtrą valstybinėje žemėje ir aukštesnę energinę klasę – šie veiksniai, pasak NT specialisto, patys savaime nėra blogi, bet jie „sukrito“ vienu metu.

„Paskutinių kelių metų prognozės dėl nekilnojamojo turto rinkos pokyčių turėjo labai daug „žvaigždučių“ – neapibrėžtų sąlygų, nenumatytų įvykių. Augant nekilnojamojo turto plėtros išlaidoms, galutinės kainos didėjimą pajus ir vartotojai. Tenka pripažinti, kad daliai žmonių darosi vis sudėtingiau įpirkti būstą. Taip pat tikimasi, kad padidės bazinės palūkanų normos. Kol kas tai neturės įtakos galimybei skolintis, nes atsakingo skolinimosi nuostatos numato 5 proc. saugiklį. Tačiau dėl kylančių palūkanų didėja mėnesinės įmokos už būstą, o tai taip pat turi neigiamos įtakos galimybei įsigyti nuosavus namus“, – cituojamas T. S. Kvainickas.

Pasak nekilnojamojo turto analitiko, kol kas sunku numatyti, kaip toliau kis statybos elementų kainos. Taip pat kyla klausimas, ar nepritrūks kai kurių statybinių medžiagų. Esant tokiam neapibrėžtumui, daugelis statytojų nusprendė šiek tiek luktelėti, kol kainos stabilizuosis. Tad rinkoje ir toliau matysime naujų būstų pasiūlos trūkumą. Vadinasi, dalis gyventojų, planavusių įsigyti nuosavus namus, bus priversti palaukti, kol vėl rinkoje atsiras pasiūlymų, atitinkančių jų poreikius.

„Esant mažai pasiūlai, ne taip greitai ir perkama. Kita vertus, jeigu gyventojai pradėtų pirkti bet ką, nebūtų gerai – tuomet statytojams nebereikėtų ir stengtis. Rinkos madas vis dar diktuoja pirkėjai“, – sakė T. S. Kvainickas.

Ieškomas vienaragis

Vis dėlto pesimistinio scenarijaus prognozuoti nereikėtų. Pasak NT analitiko, būstas Lietuvoje net ir pakilus kainoms yra dar įperkamas. Skirtingai nei kai kuriose Vakarų Europos šalyse, Lietuvoje labiau apsimoka būstą pirkti su paskola nei jį nuomotis. Tokia situacija susidarė ne tik dėl žemų palūkanų pastaruosius kelerius metus, bet ir dėl apskritai aukštesnio nuomos pelningumo. O ką perka pirkėjai, priklauso tik nuo jų galimybių ir situacijos rinkoje. Paskutiniais metais matoma tendencija, kad daugėja sandorių, kai būstai įsigyjami naujos statybos namuose. Auga ne tik naujų įsigyjamų būstų kiekis, bet ir jo santykis su senos statybos būstais. Tai lemia ir technologiniai pokyčiai, ir vizualiniai sprendimai.

„Nors laikui bėgant ir nauji pastatai nusidėvės, bet ir po dešimties metų jie estetine prasme atrodys geriau nei sovietmečiu statyti daugiabučiai. Žmonėms svarbi ir kaimynystė, kurioje jie gyvens. Kalbant apie senesnės statybos mikrorajonus, jų gyventojai po truputį sensta. O jaunoms šeimoms norisi tokių pačių šeimų kaimynystės. Tai dar viena priežasčių, kodėl naujos statybos būstai tampa vis patrauklesni“, – cituojamas T. S. Kvainickas.

Dar viena tendencija, padiktuota pandemijos, – noras turėti erdvesnius namus. Pasak NT analitiko, nerasdami erdvesnių būstų, vis dažniau pirkėjai dairosi kompaktiškų individualių namų ar kotedžų priemiesčiuose. Iš viso 2021 m. parduotas 16 271 gyvenamasis namas (iš jų – 3 447 naujos statybos ir 12 824 – senos statybos) – tai 27 proc. daugiau nei prieš metus.

Pasak pašnekovo, antrinės rinkos būstai tampa mažiau patrauklūs ne tik dėl savo estetinės išvaizdos. Dažniausiai tokiuose senos statybos būstuose gerokai didesnę dalį pajamų tenka skirti brangstančiam šildymui. Žmonės labiau linkę rinktis kiek didesnes įmokas bankui, bet mažesnes sąskaitas už šildymą. Išmokėjus paskolą, sąskaitos už šildymą ir toliau liks mažos. Tiesa, tokiuose Vilniaus mikrorajonuose kaip Žvėrynas, Naujamiestis ar Senamiestis būstas patrauklus ir senos statybos namuose.

„Jaunos šeimos ne visada turi finansinių galimybių įsigyti naujos statybos būstą, todėl kaip alternatyvą renkasi būstą senuosiuose mikrorajonuose, kurie arčiau Centro. O čia pasirinkimas dažnai priklauso nuo poreikių ir galimybių. Visi ieško to vienaragio – geriausio pasiūlymo už mažiausią kainą“, – sakė T. S. Kvainickas.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Statistika, NT rinka
Aktualijos

nuotrauka
2022-07-01 15:00
Atnaujinant Klaipėdos senamiesčio gatves – pirmasis finišas. Darbai baigiami Sukilėlių gatvėje, ji bus atverta jau ateinantį pirmadienį.
nuotrauka
2022-07-01 14:18
Vilniaus naujo būsto rinka traukiasi jau ketvirtą ketvirtį iš eilės: vien per I šių metų pusmetį būsto buvo parduota 64% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai (1526 butai lyginant su 4225). Tai vyksta dėl visos puokštės besikaupiančių priežasčių.
nuotrauka
2022-07-01 08:53
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti trijų teisės aktų pakeitimų paketą, kuris reguliuoja automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių projektavimą ir statybą. Atsižvelgus į tai, kad šiuose sandėliuose nedirba žmonės, visus procesus atlieka kompiuterizuoti įrenginiai, liftai ir robotai, siū...
nuotrauka
2022-06-30 15:38
Šiemet Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) registruoti jau du mirtini nelaimingi atsitikimai darbe: abiem atvejais darbuotojai žuvo, statybvietėse kritę iš aukščio. Net 5 iš 10 darbuotojai, statybvietėse kritę iš aukštai, susižalojo.
nuotrauka
2022-06-30 09:11
Panevėžio apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pareiškimą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu, jį tenkino – pripažino Linkavičių dvaro sodybos rūmus, ofisinas, svirną, tvartą, kumetyną, Ramygalos miestelyje esantį ūkinį pastatą bei Paįstrio ir Gegužinės k. va...
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-30 08:19
Manoma, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių: nereguliuojamos dalies, dėl kurios sutariama su savo tiekėju, ir iš valstybės reguliuojamos dalies,...
nuotrauka
2022-06-29 14:01
Vyriausybė suteikė startą įmonių konversijos projektams – persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro naudojimo į atsinaujinančius energijos išteklius. Finansų ministerijos teikiamu Vyriausybės nutarimu šiandien, birželio 29 d., skirti pirmieji 5 mln. eurų iš bendro 90 mln. eurų krepšelio tokiems pro...
nuotrauka
2022-06-29 13:49
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
nuotrauka
2022-06-29 13:38
Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą dėl žemės mokesčio tarifų, pakeitusį anksčiau galiojusią dviprasmišką tvarką, kai žemės mokesčio lengvata galėjo naudotis ir apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų savininkai.
nuotrauka
2022-06-29 10:13
Paskelbtas antrasis Tauragės daugiafunkcio sporto ir kultūros centro (arenos) statybos darbų konkursas, kuriuo statybos bendrovės kviečiamos pasiūlymus teikti iki liepos 21 dienos. Pirmasis arenos statybos darbų konkursas, skelbtas 2021 m. lapkričio mėn., neįvyko rangovams nepateikus reikalingų doku...
nuotrauka
2022-06-29 09:50
Darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlie...
nuotrauka
2022-06-29 09:18
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, praneša Statistikos departamentas, turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc. bei vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas po 0,5 proc.
nuotrauka
2022-06-29 07:34
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2022-06-28 10:04
Pastarąjį pusmetį lietuvių skolos vėl pradėjo augti, nors 2021 m. antrąjį pusmetį buvo užfiksuotas skolų mažėjimas, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" atlikta analizė. Palyginęs gyventojų įsiskolinimo rodiklius pernai birželį, gruodį ir šių metų birželį, kredito biuras nustatė daugelio rodiklių...
nuotrauka
2022-06-28 09:49
Baltijos šalių gyventojams svarbu gyventi nuosavame būste, o ketvirtadalis jų ketina būsto nekeisti visą gyvenimą. „Luminor“ banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, Latvijos ir Lietuvos gyventojai norėtų gyvenamąją vietą keisti kuo rečiau, o estai šiuo klausimu šiek tiek lankstesni. Tačiau vis...
nuotrauka
2022-06-28 09:33
Lietuvos Respublikos 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai rodo: nors gyventojų skaičius šalyje mažėja, būstų – priešingai – daugėja, ypač vieno buto namų. Lietuviai iš daugiabučių keliasi į vienbučius nuosavus namus. Surašymas parodė, kad gyvename erdviau ir patogiau. Naudingasi...
nuotrauka
2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššū...
nuotrauka
2022-06-27 08:32
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbta nutartis civilinėje byloje pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ieškinį 4 atsakovams (Šiaulių m. savivaldybė ir savivaldybės administracija bei dvi bendrovės) dėl statybos leidimo išdavimo teisėtumo, Šiaulių miesto...
nuotrauka
2022-06-27 08:23
Prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos poreikių bus paprasčiau – Užimtumo įstatymo pakeitimuose numatyta daugiau tikslinių grupių ir mokymosi formų. Pagrindinė naujovė – neformalusis suaugusiųjų švietimas. Taip pat bus sudaromos sąlygos mokytis valstybinės kalbos užsieniečiams.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos