2025 sausio 24 d. penktadienis, 20:53
Reklama  |  facebook

Vandenį gali padėti sutaupyti ne tik aplinkai draugiški įpročiai, bet ir gerai apgalvoti namų sprendimai

2022-04-01 11:32
Tvarumui vis labiau skverbiantis į visas gyvenimo sritis, jo nederėtų pamiršti ir įsirenginėjant namus ar kuriant viešąsias erdves. Deja, daugelis vis dar galvoja, jog tvarūs pasirinkimai apsunkins kasdienę buitį ar sumažins komfortą, ypač – jeigu teks taupyti vandenį.
nuotrauka
GEBERIT nuotr.


Minimos įmonės
Geberit, UAB

Specialistų teigimu, vandens ekonomija yra kiekvieno pasirinkimas. Jei taupysime tik pakeitę įpročius, daug patogumo tikėtis neverta, tačiau investavus į kokybišką santechniką, galime ne tik išlaikyti komfortą, bet ir sutaupyti finansų.

Be reikalo tekantis vanduo – ne tik ekonominis nuotolis

Kaip pasakoja tinklaraščio apie tvarumą „Vandenynai“ autorė Eglė Šilkonė, sunku pasakyti, kiek lietuviai brandžiai naudoja vandenį, tačiau bendras vaizdas toks, kad gėlo vandens, rodos, turime pakankamai ir nėra jausmo, kad jo mums trūktų. Visgi, tvarumo šalininkės nuomone, šylant klimatui Lietuvoje mažėja gėlo gruntinio vandens, rezervuarai per metus neprisipildo iki buvusio lygio, tad bet kuriuo atveju turėtume atsakingai vartoti tiek vandenį, tiek kitus žemės išteklius.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei  ir gamtai. Geberit nuotr.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei ir gamtai.
GEBERIT nuotr.

Pasakodama, kaip vandenį tausoti galime namuose, E. Šilkonė sako besivadovaujanti visiems puikiai žinomu, tačiau dažnai primirštamu principu.

„Vienintelė ir pagrindinė taisyklė būtų nepalikti tekančio vandens, jei jo tą akimirką nenaudojame. Pavyzdžiui, plaunant indus rankomis, geriau pirma susidrėkinti šluostę, indus ir tik juos išmuilavus vėl atsukti vandenį, nuskalauti. Valantis dantis ar prausiantis duše, kol valomės ar muiluojamės, išjungti vandenį. Patikėkite, tai padės sutaupyti ir finansiškai“, – cituojama tinklaraštininkė.

Tvaresnis pasirinkimai formuoja ir naujus įpročius

Pasak E. Šilkonės, svarbu tausoti vandenį ne tik patiems, bet ir savo pasirinkimu daryti įtaką įmonių gamybai, t.y. pasirinkti tokius produktus, kuriems užauginti ir pagaminti reikia kuo mažiau vandens arba jų auginimas ir gamyba yra ne tokie taršūs aplinkai. Pavyzdžiui, renkantis sertifikuotus ekologiškus produktus iš karto pasirenkame produktą, užaugintą ir pagamintą su mažiau į aplinką patenkančių medžiagų, galinčių kenkti vandens kokybei ir vandens gyventojams.

Prie sąmoningesnio vartojimo moteris priskiria ir išmanią namų santechniką, galinčią padėti kurti teigiamą pokytį.

„Jei vandenį naudojame taupiai, jį atsisukame mažesne srove – tai daugiau įpročio klausimas. Tačiau tikrai ne kiekvienas turime įprotį tausiai naudoti vandenį, negalvojame, kiek jo išleidžiame. Santechnika, leidžianti sumažinti išbėgančio vandens kiekį, bet kuriuo atveju prisideda prie vandens tausaus naudojimo didesniu mastu“, – įsitikinusi „Vandenynai“ autorė.

WC puodų revoliucija: kiek litrų sutaupėme per pusę šimtmečio?

E. Šilkonės mintims pritaria ir sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas, pasakodamas, jog novatoriškomis idėjomis besivadovaujantys gamintojai „pasirūpina“ ne tik aukščiausio lygio komfortu, bet gali prisidėti prie taupaus ir efektyvaus vandens naudojimo.

„Tinkamos santechnikos pasirinkimas gali prisidėti prie vandens taupymo. Tai galioja kalbant tiek apie viešąsias erdves, tiek apie privačius vonios kambarius. Pirmiausiai išskirčiau WC puodus. Prisiminkime, kad netolimoje praeityje, maždaug prieš 50 metų, standartiniam vienam WC nuleidimui reikėdavo apie 12 litrų vandens. Dabar, skaičiuojama, kad vienas žmogus per dieną nuleidžia iki 70 proc. mažiau vandens, lyginant su ta šiurpia statistika, tad mes matome stiprų sanitarinių sistemų tobulėjimą“, – cituojamas T. Ivanauskas.

Vis dėlto, kalbėdamas apie dar ryškesnį progresą, jis lygina standartinio WC puodo nuleidimą, kuriam pilnam ir daliniam nuleidimui reikia 6–3 litrų vandens, o štai pastatomi Švedijos gamintojo „Ifö“ WC puodai puikų nuleidimą garantuoja su 4 litrais (pilnas nuleidimas) arba vos 2 litrais vandens (dalinis nuleidimas). Kokybišką vandens nutekėjimą užtikrina tiksli WC puodų dubens geometrija, tinkamas vandens srovės nutekėjimas.

„Atsigręžkime į gamintojo ištakas, kurios siekia Skandinaviją. Šis regionas ir minimalizmą, ir darnų požiūrį yra tiesiog užprogramavę savo DNR, tai puikiai atsispindi ir gaminiuose. Natūralu, kad aukščiausia kokybė puikiai dera su išmaniais, tvariais sprendimais“, – sako T. Ivanauskas.

Toks nuleidžiamo vandens santykis, pasak T. Ivanausko, įmanomas ir su „Geberit“ potinkiniais rėmais pakabinamiems WC puodams. Nuleidžiamo vandens kiekio sureguliavimui nereikia jokių priedų, vandens kiekio reguliavimo galimybė potinkiniame rėme numatyta iš anksto.

Progresuoja ir pisuarai – kai kurie veikia visai be vandens

Kalbėdamas apie inovacijas, „Geberit“ atstovas pamini pisuarus. Skirtingai nei WC puodai, pisuarai rečiau naudojami namuose, dažniau sutinkami viešosiose erdvėse, tačiau vienu ar kitu atveju, norint nuplauti paviršių, jiems būtinas vanduo. Viešosiose erdvėse vartotojai apie taupymą mąsto dar rečiau, tačiau tik ne savininkai.

GEBERITGEBERIT nuotr.

„Standartiškai vienam pisuaro nuplovimui sunaudojama apie 2–3 litrus vandens, tačiau susumavus vienos dienos litražą viešoje erdvėje, turėtume tikrai apvalų skaičių. Tuo tarpu „Geberit“ asortimento pisuarai su integruotais purkštukais pilnam nuplovimui pasitelkia vos pusę litro vandens. Tokie purkštukai ir vidinė pisuaro geometrija garantuoja idealų vandens pasiskirstymą per pisuaro sieneles, apsaugo nuo vandens taškymosi per šonus, taigi užtikrinamas greitas, kokybiškas ir higieniškas nuplovimas“, – pažymi ekspertas, pridurdamas, jog pasitelkus hibridinį sifoną tam tikrus pisuarų modelius galima perstatyti į bevandenį rėžimą ir taip dar labiau sutaupyti, tačiau toks variantas tinkamesnis viešosioms arba pusiau viešosioms sanitarinėms patalpoms.

Bekontakčiai maišytuvai – teka tiek, kiek užprogramuota, o taupo daugiau

Galiausiai, T. Ivanauskas pasakoja apie santechnikos detalę, be kurios neapsieina ne tik viešosios erdvės, bet ir namai – t.y. maišytuvus. Nors šaltą dieną pakišti rankas po tekančio vandens srove ir laikyti tol kol norisi daug kam skamba patraukliai, gamtos atžvilgiu toks sprendimas mažai tvarus. Būtent darnumo ieškojimas gamintojus paskatino į rinką atvesti sensorinius maišytuvus, puikiai funkcionuojančių tiek viešose, tiek privačiose erdvėse.

„Sensoriniai vandens maišytuvai suteikia funkcinio patogumo, taupo mūsų laiką ir vandenį. Tiesa, dera pastebėti, kad šie maišytuvai taip pat stipriai tobulėja – pakeitus aeratorius nuo standartinio praleidžiamo vandens srauto, siekiančio apie 5l/m, galime sumažinti iki 3,8 l/m, 1,9 l/m ar net 1,3 l/m.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad liksite muiluotomis rankomis, tikrai ne, tiesiog technologijos progresuoja ir užtikrina tą pačią kokybę su kur kas mažesniu kiekiu vandens. Taigi, taupyti ir prisidėti prie tvarumo šiais laikais tikrai įmanoma ne komforto sąskaitą“, – pokalbį baigia T. Ivanauskas.
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras