2024 rugsėjo 11 d. trečiadienis, 15:12
Reklama  |  facebook

Vandenį gali padėti sutaupyti ne tik aplinkai draugiški įpročiai, bet ir gerai apgalvoti namų sprendimai

2022-04-01 11:32
Tvarumui vis labiau skverbiantis į visas gyvenimo sritis, jo nederėtų pamiršti ir įsirenginėjant namus ar kuriant viešąsias erdves. Deja, daugelis vis dar galvoja, jog tvarūs pasirinkimai apsunkins kasdienę buitį ar sumažins komfortą, ypač – jeigu teks taupyti vandenį.
nuotrauka
GEBERIT nuotr.


Minimos įmonės
Geberit, UAB

Specialistų teigimu, vandens ekonomija yra kiekvieno pasirinkimas. Jei taupysime tik pakeitę įpročius, daug patogumo tikėtis neverta, tačiau investavus į kokybišką santechniką, galime ne tik išlaikyti komfortą, bet ir sutaupyti finansų.

Be reikalo tekantis vanduo – ne tik ekonominis nuotolis

Kaip pasakoja tinklaraščio apie tvarumą „Vandenynai“ autorė Eglė Šilkonė, sunku pasakyti, kiek lietuviai brandžiai naudoja vandenį, tačiau bendras vaizdas toks, kad gėlo vandens, rodos, turime pakankamai ir nėra jausmo, kad jo mums trūktų. Visgi, tvarumo šalininkės nuomone, šylant klimatui Lietuvoje mažėja gėlo gruntinio vandens, rezervuarai per metus neprisipildo iki buvusio lygio, tad bet kuriuo atveju turėtume atsakingai vartoti tiek vandenį, tiek kitus žemės išteklius.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei  ir gamtai. Geberit nuotr.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei ir gamtai.
GEBERIT nuotr.

Pasakodama, kaip vandenį tausoti galime namuose, E. Šilkonė sako besivadovaujanti visiems puikiai žinomu, tačiau dažnai primirštamu principu.

„Vienintelė ir pagrindinė taisyklė būtų nepalikti tekančio vandens, jei jo tą akimirką nenaudojame. Pavyzdžiui, plaunant indus rankomis, geriau pirma susidrėkinti šluostę, indus ir tik juos išmuilavus vėl atsukti vandenį, nuskalauti. Valantis dantis ar prausiantis duše, kol valomės ar muiluojamės, išjungti vandenį. Patikėkite, tai padės sutaupyti ir finansiškai“, – cituojama tinklaraštininkė.

Tvaresnis pasirinkimai formuoja ir naujus įpročius

Pasak E. Šilkonės, svarbu tausoti vandenį ne tik patiems, bet ir savo pasirinkimu daryti įtaką įmonių gamybai, t.y. pasirinkti tokius produktus, kuriems užauginti ir pagaminti reikia kuo mažiau vandens arba jų auginimas ir gamyba yra ne tokie taršūs aplinkai. Pavyzdžiui, renkantis sertifikuotus ekologiškus produktus iš karto pasirenkame produktą, užaugintą ir pagamintą su mažiau į aplinką patenkančių medžiagų, galinčių kenkti vandens kokybei ir vandens gyventojams.

Prie sąmoningesnio vartojimo moteris priskiria ir išmanią namų santechniką, galinčią padėti kurti teigiamą pokytį.

„Jei vandenį naudojame taupiai, jį atsisukame mažesne srove – tai daugiau įpročio klausimas. Tačiau tikrai ne kiekvienas turime įprotį tausiai naudoti vandenį, negalvojame, kiek jo išleidžiame. Santechnika, leidžianti sumažinti išbėgančio vandens kiekį, bet kuriuo atveju prisideda prie vandens tausaus naudojimo didesniu mastu“, – įsitikinusi „Vandenynai“ autorė.

WC puodų revoliucija: kiek litrų sutaupėme per pusę šimtmečio?

E. Šilkonės mintims pritaria ir sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas, pasakodamas, jog novatoriškomis idėjomis besivadovaujantys gamintojai „pasirūpina“ ne tik aukščiausio lygio komfortu, bet gali prisidėti prie taupaus ir efektyvaus vandens naudojimo.

„Tinkamos santechnikos pasirinkimas gali prisidėti prie vandens taupymo. Tai galioja kalbant tiek apie viešąsias erdves, tiek apie privačius vonios kambarius. Pirmiausiai išskirčiau WC puodus. Prisiminkime, kad netolimoje praeityje, maždaug prieš 50 metų, standartiniam vienam WC nuleidimui reikėdavo apie 12 litrų vandens. Dabar, skaičiuojama, kad vienas žmogus per dieną nuleidžia iki 70 proc. mažiau vandens, lyginant su ta šiurpia statistika, tad mes matome stiprų sanitarinių sistemų tobulėjimą“, – cituojamas T. Ivanauskas.

Vis dėlto, kalbėdamas apie dar ryškesnį progresą, jis lygina standartinio WC puodo nuleidimą, kuriam pilnam ir daliniam nuleidimui reikia 6–3 litrų vandens, o štai pastatomi Švedijos gamintojo „Ifö“ WC puodai puikų nuleidimą garantuoja su 4 litrais (pilnas nuleidimas) arba vos 2 litrais vandens (dalinis nuleidimas). Kokybišką vandens nutekėjimą užtikrina tiksli WC puodų dubens geometrija, tinkamas vandens srovės nutekėjimas.

„Atsigręžkime į gamintojo ištakas, kurios siekia Skandinaviją. Šis regionas ir minimalizmą, ir darnų požiūrį yra tiesiog užprogramavę savo DNR, tai puikiai atsispindi ir gaminiuose. Natūralu, kad aukščiausia kokybė puikiai dera su išmaniais, tvariais sprendimais“, – sako T. Ivanauskas.

Toks nuleidžiamo vandens santykis, pasak T. Ivanausko, įmanomas ir su „Geberit“ potinkiniais rėmais pakabinamiems WC puodams. Nuleidžiamo vandens kiekio sureguliavimui nereikia jokių priedų, vandens kiekio reguliavimo galimybė potinkiniame rėme numatyta iš anksto.

Progresuoja ir pisuarai – kai kurie veikia visai be vandens

Kalbėdamas apie inovacijas, „Geberit“ atstovas pamini pisuarus. Skirtingai nei WC puodai, pisuarai rečiau naudojami namuose, dažniau sutinkami viešosiose erdvėse, tačiau vienu ar kitu atveju, norint nuplauti paviršių, jiems būtinas vanduo. Viešosiose erdvėse vartotojai apie taupymą mąsto dar rečiau, tačiau tik ne savininkai.

GEBERITGEBERIT nuotr.

„Standartiškai vienam pisuaro nuplovimui sunaudojama apie 2–3 litrus vandens, tačiau susumavus vienos dienos litražą viešoje erdvėje, turėtume tikrai apvalų skaičių. Tuo tarpu „Geberit“ asortimento pisuarai su integruotais purkštukais pilnam nuplovimui pasitelkia vos pusę litro vandens. Tokie purkštukai ir vidinė pisuaro geometrija garantuoja idealų vandens pasiskirstymą per pisuaro sieneles, apsaugo nuo vandens taškymosi per šonus, taigi užtikrinamas greitas, kokybiškas ir higieniškas nuplovimas“, – pažymi ekspertas, pridurdamas, jog pasitelkus hibridinį sifoną tam tikrus pisuarų modelius galima perstatyti į bevandenį rėžimą ir taip dar labiau sutaupyti, tačiau toks variantas tinkamesnis viešosioms arba pusiau viešosioms sanitarinėms patalpoms.

Bekontakčiai maišytuvai – teka tiek, kiek užprogramuota, o taupo daugiau

Galiausiai, T. Ivanauskas pasakoja apie santechnikos detalę, be kurios neapsieina ne tik viešosios erdvės, bet ir namai – t.y. maišytuvus. Nors šaltą dieną pakišti rankas po tekančio vandens srove ir laikyti tol kol norisi daug kam skamba patraukliai, gamtos atžvilgiu toks sprendimas mažai tvarus. Būtent darnumo ieškojimas gamintojus paskatino į rinką atvesti sensorinius maišytuvus, puikiai funkcionuojančių tiek viešose, tiek privačiose erdvėse.

„Sensoriniai vandens maišytuvai suteikia funkcinio patogumo, taupo mūsų laiką ir vandenį. Tiesa, dera pastebėti, kad šie maišytuvai taip pat stipriai tobulėja – pakeitus aeratorius nuo standartinio praleidžiamo vandens srauto, siekiančio apie 5l/m, galime sumažinti iki 3,8 l/m, 1,9 l/m ar net 1,3 l/m.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad liksite muiluotomis rankomis, tikrai ne, tiesiog technologijos progresuoja ir užtikrina tą pačią kokybę su kur kas mažesniu kiekiu vandens. Taigi, taupyti ir prisidėti prie tvarumo šiais laikais tikrai įmanoma ne komforto sąskaitą“, – pokalbį baigia T. Ivanauskas.
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-09-06 10:19
Vilniaus Jeruzalės rajone planuojamo naujo darželio projektuotojais pretenduoja tapti 12 projektavimo įmonių, kurios atsiliepė į Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą atvirą architektūrinio projekto konkursą. Gyventojai kviečiami susipažinti su architektūrinėmis idėjomis, kaip turėtų atrodyti naujasis...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-08-30 13:24
Aplinkos ministras patvirtino Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad sprendimas leisti fiziniams ir juridiniams asmenims teikti architektūrines ir inžinerines bei Aplinkos ministerijos valdymo sritims...
nuotrauka
2024-08-27 12:29
Artėjant rudeniui vis daugiau laiko praleisime namuose, todėl neišvengiamai kyla noras savo asmeninę erdvę kiek atnaujinti. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad namų interjerą galima pagyvinti visiškai paprastais būdais, kurie yra draugiški kiekvieno piniginei.
nuotrauka
2024-08-27 09:28
Klasicistinio architektūros stiliaus pavyzdys, Vilniaus miesto politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą reprezentuojanti Vilniaus rotušė jau netrukus bus remontuojama. Planuojama tvarkyti jos fasadą, rūsio patalpas, restauruoti vertinguosius fasado elementus, langus, duris ir atlikti kitus būtinu...
nuotrauka
2024-08-21 08:50
Kretingos dvaro parke ruošiamasi griauti sovietmečiu statytą pastatą – buvusį Kretingos tarybinio ūkio-technikumo bendrabutį. Jau prasidėjo pasiruošimo griovimui darbai. Tokiu sprendimu siekiama Dvaro parką, kultūros paveldo statusą turinčią teritoriją, išvalyti nuo dar vieno svetimkūnio ir pamažu a...
nuotrauka
2024-08-20 15:52
Šiemet Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas tvarkyti Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų pastato dalies virš Teatro salės stogas, pernai – virš Aulos. Nors tokio tipo darbai senamiestyje – įprasta praktika, mažiau įprastas intensyvus VU gyvenimo ritmas, prie kurio reikia pris...
nuotrauka
2024-08-20 09:36
Aplinkos ministerija primena, kad visos Lietuvos savivaldybės iki 2024 m. pabaigos turi parengti, apsvarstyti regioninėse architektūros tarybose ir pasitvirtinti Architektūros kokybės vertinimo metodikos taikymo gaires, atsižvelgiant į jų teritorijoms būdingus urbanistinius ypatumus, architektūros o...
nuotrauka
2024-08-13 14:41
Vasaros pabaigoje „Bitė Lietuva" atnaujino centrinės būstinės Vilniuje korpusą, kuris naudojamas nuo pat įmonės veiklos pradžios 1995 m. Atnaujintame korpuse, kuriame anksčiau buvo viešas baseinas, dabar įrengtas erdvus teatras, ergonomiški susitikimų kambariai ir vaikų kambarys darbuotojų vaikams, ...
nuotrauka
2024-08-13 09:53
Kiekvienam vaikui reikia savo kampelio namuose, kur jis galėtų kurti, ilsėtis ir mokytis. Ši erdvė turi būti ne tik jauki, bet ir funkcionali bei atitinkanti šiuolaikinius vaikų poreikius. Čia puikiai gali padėti įvairūs išmaniųjų namų sprendimai – nuo kokybiško apšvietimo ar pažangaus kištukinio li...
nuotrauka
2024-08-09 11:15
Šiuolaikinių namų architektūroje lauko terasos vaidina svarbų vaidmenį išplečiant gyvenamąsias erdves už keturių sienų ribų. Kaip ir vidaus interjero dizainą, taip ir lauko erdvių estetiką bei funkcionalumą diktuoja dizaino ir technologijų tendencijos, kurias sumaniai pritaikius, galima sukurti jauk...
nuotrauka
2024-08-08 12:34
Įveiktas vienas didžiausių iššūkių įgyvendinant Klaipėdos pilies bokšto atkūrimo projektą. Šiandien ant piliavietės šlaitus jau praaugusio mūro sienų užkelta stogo konstrukcija. Tai sudėtingas procesas – 30 tonų sveriantis bokšto smailės (špiliaus) karkasas su dalimi pritvirtintų gegnių ne tik turėj...
nuotrauka
2024-08-08 11:53
Šiuolaikiniame interjero dizaine svarbi kiekviena detalė. Net ir tokia maža kaip jungiklis ar kištukinis lizdas. Juodi JUNG jungikliai – tai drąsus pasirinkimas, galintis įvairiapusiškai prisidėti prie harmoningo ir išskirtinio interjero dizaino sukūrimo. Šie elegantiški ir stilingi elementai puikia...
nuotrauka
2024-08-08 10:09
Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (Mažeikių r.) tvarkyta Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu. Senoji bažnyčia buvo uždengta skiedromis, dabar nuo kritulių pastatą saugo ilgaamžė plieninė skarda. Atlikti konservavimo, restauravimo, avarijos grėsmės pašalinimo, remonto darbai.
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-02 12:25
Tyrimai rodo, kad šalia įdomių pastatų žmonės yra linkę būti geranoriškesni, taip pat daugiau judėti ir yra geresnės nuotaikos. Tačiau ar galime apibrėžti kuo turi pasižymėti įdomus pastatas? Ekspertai pastebi, kad tai iš dalies subjektyvu, tačiau bendrų vardiklių galima rasti – pradedant jų išvaizd...
nuotrauka
2024-07-29 09:31
Nekilnojamojo turto bendrovės „Darnu Group“ inicijuotas šalies gyventojų tyrimas atskleidė, kad pastatai ir tai, kaip jie atrodo, daro didelę įtaką žmonių savijautai – gali iššaukti stiprias emocines reakcijas ir netgi formuoti jų nuostatas. Daugiau nei pusė – 51 proc. – apklaustųjų sutinka, kad pas...
nuotrauka
2024-07-25 14:57
Etnoarchitektūriniame Čižiūnų kaime Varėnos rajone buvo surengtas meistrystei skirtas renginys „Medinės architektūros paveldas, kaip vietos plėtros išteklius: meistrystė“. Pradžioje apžiūrėję gatvinį rėžinį Čižiūnų kaimą, Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos etnografinio muziejaus specialistai ...
nuotrauka
2024-07-24 09:47
Daiktų perteklius namuose neišvengiamai kuria netvarką, kuri blaško tiek vaikų, tiek tėvų dėmesį. Todėl psichologai su interjero dizaineriais siūlo skirtingų, tačiau to paties tikslo siekiančių būdų tvarkai ir gerai nuotaikai palaikyti.
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras