2025 m. liepos 7 d. pirmadienis, 2:27:15
Reklama  |  facebook

Vandenį gali padėti sutaupyti ne tik aplinkai draugiški įpročiai, bet ir gerai apgalvoti namų sprendimai

2022-04-01 11:32
Tvarumui vis labiau skverbiantis į visas gyvenimo sritis, jo nederėtų pamiršti ir įsirenginėjant namus ar kuriant viešąsias erdves. Deja, daugelis vis dar galvoja, jog tvarūs pasirinkimai apsunkins kasdienę buitį ar sumažins komfortą, ypač – jeigu teks taupyti vandenį.
nuotrauka
GEBERIT nuotr.


Minimos įmonės
Geberit, UAB

Specialistų teigimu, vandens ekonomija yra kiekvieno pasirinkimas. Jei taupysime tik pakeitę įpročius, daug patogumo tikėtis neverta, tačiau investavus į kokybišką santechniką, galime ne tik išlaikyti komfortą, bet ir sutaupyti finansų.

Be reikalo tekantis vanduo – ne tik ekonominis nuotolis

Kaip pasakoja tinklaraščio apie tvarumą „Vandenynai“ autorė Eglė Šilkonė, sunku pasakyti, kiek lietuviai brandžiai naudoja vandenį, tačiau bendras vaizdas toks, kad gėlo vandens, rodos, turime pakankamai ir nėra jausmo, kad jo mums trūktų. Visgi, tvarumo šalininkės nuomone, šylant klimatui Lietuvoje mažėja gėlo gruntinio vandens, rezervuarai per metus neprisipildo iki buvusio lygio, tad bet kuriuo atveju turėtume atsakingai vartoti tiek vandenį, tiek kitus žemės išteklius.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei  ir gamtai. Geberit nuotr.

Be reikalo tekantis vanduo – nuostolis piniginei ir gamtai.
GEBERIT nuotr.

Pasakodama, kaip vandenį tausoti galime namuose, E. Šilkonė sako besivadovaujanti visiems puikiai žinomu, tačiau dažnai primirštamu principu.

„Vienintelė ir pagrindinė taisyklė būtų nepalikti tekančio vandens, jei jo tą akimirką nenaudojame. Pavyzdžiui, plaunant indus rankomis, geriau pirma susidrėkinti šluostę, indus ir tik juos išmuilavus vėl atsukti vandenį, nuskalauti. Valantis dantis ar prausiantis duše, kol valomės ar muiluojamės, išjungti vandenį. Patikėkite, tai padės sutaupyti ir finansiškai“, – cituojama tinklaraštininkė.

Tvaresnis pasirinkimai formuoja ir naujus įpročius

Pasak E. Šilkonės, svarbu tausoti vandenį ne tik patiems, bet ir savo pasirinkimu daryti įtaką įmonių gamybai, t.y. pasirinkti tokius produktus, kuriems užauginti ir pagaminti reikia kuo mažiau vandens arba jų auginimas ir gamyba yra ne tokie taršūs aplinkai. Pavyzdžiui, renkantis sertifikuotus ekologiškus produktus iš karto pasirenkame produktą, užaugintą ir pagamintą su mažiau į aplinką patenkančių medžiagų, galinčių kenkti vandens kokybei ir vandens gyventojams.

Prie sąmoningesnio vartojimo moteris priskiria ir išmanią namų santechniką, galinčią padėti kurti teigiamą pokytį.

„Jei vandenį naudojame taupiai, jį atsisukame mažesne srove – tai daugiau įpročio klausimas. Tačiau tikrai ne kiekvienas turime įprotį tausiai naudoti vandenį, negalvojame, kiek jo išleidžiame. Santechnika, leidžianti sumažinti išbėgančio vandens kiekį, bet kuriuo atveju prisideda prie vandens tausaus naudojimo didesniu mastu“, – įsitikinusi „Vandenynai“ autorė.

WC puodų revoliucija: kiek litrų sutaupėme per pusę šimtmečio?

E. Šilkonės mintims pritaria ir sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas, pasakodamas, jog novatoriškomis idėjomis besivadovaujantys gamintojai „pasirūpina“ ne tik aukščiausio lygio komfortu, bet gali prisidėti prie taupaus ir efektyvaus vandens naudojimo.

„Tinkamos santechnikos pasirinkimas gali prisidėti prie vandens taupymo. Tai galioja kalbant tiek apie viešąsias erdves, tiek apie privačius vonios kambarius. Pirmiausiai išskirčiau WC puodus. Prisiminkime, kad netolimoje praeityje, maždaug prieš 50 metų, standartiniam vienam WC nuleidimui reikėdavo apie 12 litrų vandens. Dabar, skaičiuojama, kad vienas žmogus per dieną nuleidžia iki 70 proc. mažiau vandens, lyginant su ta šiurpia statistika, tad mes matome stiprų sanitarinių sistemų tobulėjimą“, – cituojamas T. Ivanauskas.

Vis dėlto, kalbėdamas apie dar ryškesnį progresą, jis lygina standartinio WC puodo nuleidimą, kuriam pilnam ir daliniam nuleidimui reikia 6–3 litrų vandens, o štai pastatomi Švedijos gamintojo „Ifö“ WC puodai puikų nuleidimą garantuoja su 4 litrais (pilnas nuleidimas) arba vos 2 litrais vandens (dalinis nuleidimas). Kokybišką vandens nutekėjimą užtikrina tiksli WC puodų dubens geometrija, tinkamas vandens srovės nutekėjimas.

„Atsigręžkime į gamintojo ištakas, kurios siekia Skandinaviją. Šis regionas ir minimalizmą, ir darnų požiūrį yra tiesiog užprogramavę savo DNR, tai puikiai atsispindi ir gaminiuose. Natūralu, kad aukščiausia kokybė puikiai dera su išmaniais, tvariais sprendimais“, – sako T. Ivanauskas.

Toks nuleidžiamo vandens santykis, pasak T. Ivanausko, įmanomas ir su „Geberit“ potinkiniais rėmais pakabinamiems WC puodams. Nuleidžiamo vandens kiekio sureguliavimui nereikia jokių priedų, vandens kiekio reguliavimo galimybė potinkiniame rėme numatyta iš anksto.

Progresuoja ir pisuarai – kai kurie veikia visai be vandens

Kalbėdamas apie inovacijas, „Geberit“ atstovas pamini pisuarus. Skirtingai nei WC puodai, pisuarai rečiau naudojami namuose, dažniau sutinkami viešosiose erdvėse, tačiau vienu ar kitu atveju, norint nuplauti paviršių, jiems būtinas vanduo. Viešosiose erdvėse vartotojai apie taupymą mąsto dar rečiau, tačiau tik ne savininkai.

GEBERITGEBERIT nuotr.

„Standartiškai vienam pisuaro nuplovimui sunaudojama apie 2–3 litrus vandens, tačiau susumavus vienos dienos litražą viešoje erdvėje, turėtume tikrai apvalų skaičių. Tuo tarpu „Geberit“ asortimento pisuarai su integruotais purkštukais pilnam nuplovimui pasitelkia vos pusę litro vandens. Tokie purkštukai ir vidinė pisuaro geometrija garantuoja idealų vandens pasiskirstymą per pisuaro sieneles, apsaugo nuo vandens taškymosi per šonus, taigi užtikrinamas greitas, kokybiškas ir higieniškas nuplovimas“, – pažymi ekspertas, pridurdamas, jog pasitelkus hibridinį sifoną tam tikrus pisuarų modelius galima perstatyti į bevandenį rėžimą ir taip dar labiau sutaupyti, tačiau toks variantas tinkamesnis viešosioms arba pusiau viešosioms sanitarinėms patalpoms.

Bekontakčiai maišytuvai – teka tiek, kiek užprogramuota, o taupo daugiau

Galiausiai, T. Ivanauskas pasakoja apie santechnikos detalę, be kurios neapsieina ne tik viešosios erdvės, bet ir namai – t.y. maišytuvus. Nors šaltą dieną pakišti rankas po tekančio vandens srove ir laikyti tol kol norisi daug kam skamba patraukliai, gamtos atžvilgiu toks sprendimas mažai tvarus. Būtent darnumo ieškojimas gamintojus paskatino į rinką atvesti sensorinius maišytuvus, puikiai funkcionuojančių tiek viešose, tiek privačiose erdvėse.

„Sensoriniai vandens maišytuvai suteikia funkcinio patogumo, taupo mūsų laiką ir vandenį. Tiesa, dera pastebėti, kad šie maišytuvai taip pat stipriai tobulėja – pakeitus aeratorius nuo standartinio praleidžiamo vandens srauto, siekiančio apie 5l/m, galime sumažinti iki 3,8 l/m, 1,9 l/m ar net 1,3 l/m.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad liksite muiluotomis rankomis, tikrai ne, tiesiog technologijos progresuoja ir užtikrina tą pačią kokybę su kur kas mažesniu kiekiu vandens. Taigi, taupyti ir prisidėti prie tvarumo šiais laikais tikrai įmanoma ne komforto sąskaitą“, – pokalbį baigia T. Ivanauskas.
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras